US MARKETZavírá za: 4 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

3x3 pohledy: Trhy, investice a poučení z krizového vývoje očima ekonomů, bankéřů a makléřů

Globální krize trvá již pět let. A přinejmenším na počátku šestého roku ji bude nadále pohánět Evropa. Od té se čeká nervy drásající bahnění se okořeněné občasným dramatem. Znamená to, že nás čeká další dno? Jak v této situaci investovat? A jak moc se pravidla tržní hry vlivem krize (natrvalo) změnila? Právě na to se Investiční web zeptal předních evropských expertů v Londýně, Budapešti, Vídni i Praze. Ti se shodli na jednom - hlavní je teď neztrácet nervy.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
20. 8. 2012 | 6:00
Krize

Dlouhodobý pohled aneb trh poté, až krize skončí

James Knightley (ING)

Změnila krize globální trhy? Pokud ano, v čem konkrétně a na jak dlouho?

Určitě změnila. Věci, kterým jsme nevěnovali příliš velkou pozornost, jsou teď nesmírně důležité. Jako ti, kteří předpovídali hospodářský vývoj a komentovali dění na trhu, jsme byli zvyklí soustředit se na ekonomické fundamenty, úrokové sazby, růst obyvatel a tak dále. Teď musíme v mnohem větší míře počítat s tím, jak přemýšlejí politici, a zároveň brát v potaz i více mikro faktorů, mezi než patří i zdraví bankovního sektoru.

Stručně, kvůli vysoké míře nervozity je nutné počítat s větším počtem věcí, které ovlivňují vztah k riziku a trhy. To se může změnit, věci se snad uklidní. Podle mě to ovšem bude trvat několik let.

Do jaké míry krize poznamenala vás, respektive váš způsob práce?

Krize zviditelnila neefektivnost modelů – ať už ekonomických, těch, se kterými pracují ratingové agentury, nebo modelů používaných akciovými analytiky. Jak jsem zmínil, teď je potřeba brát v potaz mnohem více neznámých, mezi něž se řadí i politika. A to je něco, co prostě nenamodelujete.

I proto je také potřeba mnohem více mluvit o rizikových faktorech a o pravděpodobnosti, že se něco nakonec opravdu stane. Stále tak máme základní scénář toho, co čekáme, že se uděje. Ale společně s tím musíme mnohem důkladněji probírat existující rizika a hypotetické situace, které náš základní scénář mohou ovlivnit.

Jaké dlouhodobé ponaučení by si investor měl ze současné krize odnést?

Vysoké zadlužení a úsporná opatření tu s námi nějakou dobu pobudou, takže růst bude pomalejší. Monetární politika proto nadlouho zůstane velice uvolněná, což by mělo zajistit jistou oporu.

Co se rozvíjejících se trhů týče, ty problémy s dluhem vesměs nemají. Proto je od nich možné čekat uvolněnou fiskální politiku a striktnější monetární politiku. Obecně o nich platí, že porostou rychleji, což bývá dobré pro měny. I my očekáváme, že měny rozvíjejících se zemí ve srovnání s rozvinutými budou posilovat.

James Knightley (ING): Když přijde ta správná akce, posílení bude skokové. A o to lidé nechtějí přijít

James Knightley (ING): Když přijde ta správná akce, posílení bude skokové. A o to lidé nechtějí přijít

Krátkodobý pohled aneb jak hluboko klesne euro(zóna)

Stefan Maxian (Raiffeisenbank)

Myslím si, že bude trvat roky, než se dočkáme skutečné stability. Je potřeba, aby trh začal věřit systému a zemím na periferii eurozóny. Co se nejhoršího možného scénáře týče, těch máme několik. To opravdu nejčernější je však těžké namodelovat.

Zkoušeli jsme si pohrát s tím co by znamenal řecký odchod z eurozóny. Pochopitelně by tam bylo značné riziko, že se nakazí ostatní země z jihu měnové unie. Zároveň by investoři ještě ve větší míře, než je tomu nyní, nakupovali to, co považují za kvalitu, takže by byl akciový trh pod tlakem. Na globálních trzích by došlo ke korekci.

Otázka je, zda by se objevily obavy ze zpomalení hospodářského růstu. Loňský propad nebyl až tak způsoben obavami z vývoje v Evropě jako strachem ze zpomalení globální ekonomiky. A právě něco podobného zkrátka není možné namodelovat.

Attila Gyurcsik (Concorde Securities)

Podle mě nás to nejhorší stále čeká. Německé ekonomice se stále daří a tamní politiky nic nenutí k tomu, aby začali o reformě eurozóny uvažovat jinak. Víte, vznik Spojených států byl svým způsobem podmíněn dluhovou krizí, z čehož také vychází můj optimistický scénář, který počítá s tím, že se v Evropě podaří vytvořit fiskální unii. K tomu je potřeba krize, a tu teď máme.

Doufám, že se podaří nějakou formu fiskální unie vytvořit. Před tím nás ovšem čeká prohloubení krize a výraznější volatilita na trhu. Až to donutí politiky udělat nutné kompromisy.

Nikolaus Görg (Bank Gutmann)

Opakovaně se ukazuje, že Evropané dělají nutné kroky, pokud je tlak na ně dostatečně velký. Instituce eurozóny jsou prostě ochotny zasáhnout, ale jen tam, kde to v tu konkrétní chvíli hoří. Na začátku léta se například věnovaly španělským bankám.

Teď čekáme, co dalšího se objeví. Ve středně- až dlouhodobém výhledu se tak nejvíce obávám toho, že pro to, aby se vytvořila monetární unie, je potřeba mnoha kroků, které však zvládáme dělat jen pod tlakem. Vždy se zaměříme na to, kde hoří, a tam hasíme.

Což znamená, že se budeme posouvat od jedné krize ke druhé. Vždy se přijde jen s malým řešením, které nakopne onu pověstnou plechovku o kus dál, kde čeká další problém. Bohužel, toto je teď jediné pro politiky přijatelné řešení.

Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Většina krizových portfolií vás neochrání, stále mají co nabídnout dluhopisy a dividendové tituly

Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Většina krizových portfolií vás neochrání, stále mají co nabídnout dluhopisy a dividendové tituly

Váš pohled aneb na co vsadit, a na co ne

Petr Koblic (BCPP)

Pokud nejste vyloženě hráč, sázkař, někdo, kdo visí na internetu a vybírá si jednotlivé akcie, komodity a tak dále, tak pro vás platí, že je to o diverzifikaci. A to jak produktové, tak časové.

To, jak to dělají nejlepší penzijní fondy, je i pro drobného investora správný návod, jak investovat. Každý měsíc si kupujte široce diverzifikované portfolio. Tato strategie je výnosná sto let (nehledě na to, že proběhly světové války). Když správně diverzifikujete, když máte široké portfolio, děláte správně.

Co se mě týče, investuji v zásadě do private equity projektů. Mám určitý mix - komodity, nemovitosti -, prostě také diverzifikuji.

Jan Pavlík (Wood & Company)

Každému investorovi bych doporučil vyčkat a nepouštět se do ničeho bezhlavě. Počkat si, až bude takříkajíc krev na ulici, a pak se nebát a klidně si koupit akcie. V rámci půlročního, ročního výhledu jsem přitom na akcie vyloženě pozitivní.

Teď je to tak, že pokud se člověk chce ochránit, mají pro něj smysl defenzivní tituly, dividendové tituly – v Česku ČEZ, Telefónica nebo Philip Morris. No a pokud sází na to, že trhy brzy vyrazí vzhůru, nebál bych se rizikovějších akcií, jako je CETV – ta se pohybuje kolem 5 dolarů, přitom před několika lety stála 120 dolarů. Samozřejmě, nedá se to porovnávat. Na druhou stranu, skok z 5 na 10 dolarů, kde by byla akcie stále levná, je 100 %, to je potřeba mít napaměti. Stejně tak, pokud komodity půjdou nahoru, je NWR za 100 korun zajímavá investice.

Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Je důležité nepropadnout pocitu zmaru, respektive je potřeba se ubránit přesvědčení, že je všechno špatné. Tak to není. První polovina roku byla naopak slušná, což je také základní motto, které se snažíme vštípit svým klientům.

Často se na nás totiž obracejí lidé, kteří nakupují zemědělskou půdu a obrazně řečeno na zahradě hledají zlato. Tento způsob investování přitom člověka přijde draho. Nákupy diktované strachem rozhodně nejsou optimální investiční strategií. Navíc, pokud se stane něco opravdu dramatického, otázkou nebude, zda člověk vlastní ty správné akcie; na přetřes přijdou mnohem základnější věci. Něco podobného však aktuálně rozhodně nečekám.

Petr Koblic: Nemůžeme tu plechovku před sebou kopat donekonečna a musíme zkrotit realitní bubliny. Ty mohou položit svět

Petr Koblic: Nemůžeme tu plechovku před sebou kopat donekonečna a musíme zkrotit realitní bubliny. Ty mohou položit svět

InvestováníKrizeSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa