Co musíte ráno vědět (11. února)

Jak zahájily burzy obchodní týden, čím překvapil Carl Icahn a s kým má údajně poměr americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí hledaly cestu, investoři čekají na projevy Janet Yellenové

Americké akcie v pondělí po největším týdenním zisku letošního roku kolísaly a hledaly směr. Investoři vyčkávají na projevy Janet Yellenové ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. Dow posílil o 0,05 %, S&P 500 o 0,16 %, zůstal tedy těsně pod hranicí 1 800 bodů, a technologický Nasdaq zpevnil o 0,54 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem Travelers, Walt Disney a Coca-Cola, dolů ho naopak táhly firmy UnitedHealth, ExxonMobil a McDonald's.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí protiútok medvědy zaskočil, útok na maxima není nereálný

2. Evropské burzy v úvodu týdne mírně zpevnily, pomohly jim akcie L'Oréalu a Nokie

Evropské akciové indexy se v pondělí pohybovaly v mírném plusu. Pomohly jim akcie společností L'Oréal a Nokia, jejichž rally vyvážila horší než předvídanou průmyslovou výrobu ve Francii a Itálii. Britský FTSE 100 v pondělí připsal 0,30 %, francouzský CAC 40 0,21 % a německý DAX ztratil 0,13 %. Stoxx Europe 600 skončil jen v mírném zisku 0,05 %. Nejvíce se dařilo sektoru spotřebního zboží, chemickému a realitnímu sektoru, ztrácely naopak banky, telekomunikace a stavební sektor.

Akcie pohledem technické analýzy: Býci svedou s medvědy tvrdý souboj

Odvrácená strana ráje, o které se zatím nemluví: Sázek proti Skandinávii přibývá

3. Pražská burza zahájila týden růstem

Index PX v pondělí připsal 0,47 % na 1 005,92 bodu. Burzu v pondělí držely v plusu bankovní tituly. Komerční banka zpevnila o 1,08 % a Erste Group Bank o 0,47 % a jejich objem dohromady mírně převyšoval nejobchodovanější akcii dne, skupinu ČEZ, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,2 %. Mediální CETV připsala 2,59 % a přes procento podražily i akcie developera Orco a znojemské společnosti Pegas Nonwovens. Ztrácely naopak těžařská NWR (-2,26 %) a Fortuna (-1,14 %).

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Česká výsledková sezóna nabírá na tempu: Co v týdnu čekat od Komerční banky a NWR?

Výsledková sezóna na pražské burze: Přehled odhadů i oznámených čísel

4. Očekávané události

Janet Yellenová má před sebou první vystoupení ve Sněmovně reprezentantů v pozici předsedkyně Fedu. Zároveň bude v úterý zveřejněn její oblíbený indikátor stavu trhu práce - JOLTS. V USA i Evropě pokračuje výsledková sezóna. Ve Spojených státech zveřejní výsledky například Western Union nebo Dean Foods, v Evropě Michelin či Barclays. Přehled očekávaných výsledků nabízíme ZDE. Vše podstatné z celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Icahn nevidí důvod, aby Apple dále odkupoval své akcie

Carl Icahn v pondělí prohlásil, že už nevidí důvod, aby Apple dále odkupoval své akcie, protože je společnost stejně "blízko naplnění požadovaného cíle odkupu". V dopise společnosti napsal, že je sice zklamaný rozhodnutím poradenské firmy ISS, která akcionářům doporučila hlasovat proti jeho plánu odkupu, ale zároveň ve světle nedávných kroků učiněných firmou nelze říci, že s tímto doporučením "zcela nesouhlasí". Icahn je naopak spokojený s oportunistickým a agresivním přístupem společnosti k odkupu akcií.

Apple za poslední dva týdny odkoupil své akcie za 14 miliard USD, řekl Cook

6. Kurz bitcoinu prudce klesá. Přerušení transakcí mimo burzu MtGox trvá

Největší bitcoinová burza na světě MtGox oznámila, že přerušení možnosti převodu bitcoinů mimo jí spravované peněženky přetrvává. Kurz bitcoinu na oznámení reagoval poklesem pod 530 dolarů. "Bitcoin je velmi mladá technologie, která se nachází na úplném začátku," stojí mimo jiné v posledním prohlášení burzy MtGox. "Možnost výběru prostředků z bitcoinových peněženek bude obnovena v nejbližším možném termínu. Problém předávání bitcoinů třetím stranám, kvůli kterému byly výběry pozastaveny, není omezen pouze na burzu MtGox, ale týká se všech transakcí na účty třetích stran."

7. JPMorgan přerušila vztahy s největší dubajskou bankou, snaží se omezovat riziko

Americká banka JPMorgan údajně přerušila bankovní vztahy s největší dubajskou bankou Emirates NBD kvůli revizi svého obchodování. Agenturu Reuters o tom informovaly zdroje obeznámené se situací. Ve zprávě zaměstnancům v loňském roce americká banka informovala, že omezí vztahy se zahraničními institucemi, aby vyhověla regulačním tlakům na omezení rizika.

Čínský úředník údajně požádal šéfa JPMorgan, aby zaměstnal jeho známou

8. Míra nezaměstnanosti v České republice v lednu dosáhla 8,6 %. Nezaměstnaných je nejvíce v historii

V lednu celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 5,4 % na 629 274, počet hlášených volných pracovních míst se zvýšil o 3,5 % na 36 394 a podíl nezaměstnaných osob vzrostl meziročně o 0,4 procentního bodu na 8,6 %. Informovalo o tom Ministerstvo práce a sociálních věcí.

9. Řecký průmysl loni klesl o 3,6 %, v prosinci ale rostl

Řecká průmyslová výroba v prosinci poprvé za půl roku stoupla. Tamní statistický úřad v pondělí oznámil, že se produkce meziročně zvýšila o půl procenta po listopadovém propadu o 5,4 %. Údaje jsou podle agentury Reuters další známkou možného oživení řecké ekonomiky z vleklé recese. Za celý loňský rok se průmyslová výroba snížila o 3,6 %. Celoroční poklesy tak vykazuje nepřetržitě od roku 2008.

10. Nálada investorů v eurozóně stoupla na nové tříleté maximum

Nálada investorů v eurozóně se tento měsíc nečekaně zlepšila na nejvyšší úroveň od dubna 2011. Investoři jsou optimističtější ve výhledu dalšího vývoje v eurozóně, která se postupně zotavuje z recese. Vyplývá to z průzkumu, který mezi investory provedla výzkumná skupina Sentix.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Má Obama poměr se zpěvačkou Beyoncé?

Podle francouzského fotografa Pascala Rostaina v úterý deník The Washington Post zveřejní zprávu o tom, že má americký prezident Barack Obama poměr se zpěvačkou Beyoncé. Rostain to řekl v pondělí v rozhovoru pro rádio a dodal, že informaci vydá Washington Post, ne žádný bulvár, a zpráva tedy bude legitimní. Uvidíme, co na to Jay-Z, manžel slavné zpěvačky. Později ale americký list informaci vyvrátil.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat