Co musíte ráno vědět (26. ledna)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak dopadly nedělní předčasné parlamentní volby v Řecku a kolik Čechů zkusilo sex za volantem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v pátek vyvíjely nejednotně, za celý zkrácený týden ale posílily

Americké akcie do poslední obchodní seance týdne vstoupily v reakci na slabší hospodářské výsledky některých firem s mírnými ztrátami a dva ze tří nejsledovanějších indexů v červených číslech zůstaly celý den. Pouze technologický Nasdaq se dopoledne probojoval nad nulu, kde se udržel až do "closing bellu". Indexy Dow a S&P 500 tak v pátek přerušily svoji předchozí sérii čtyř růstových seancí v řadě, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily. Dow v pátek oslabil o 0,79 % na 17 672,60 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,55 % na 2 051,82 bodu. Technologický index Nasdaq naopak o 0,16 % posílil a uzavřel na 4 757,88 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,59 % na 16,66 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o 7 bazických bodů na 1,79 %. Osm z deseti hlavních sektorů skončilo v červených číslech. Nejvíce, přes dvě a půl procenta, zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů a nedařilo se ani cenným papírům ze sektoru necyklického spotřebního zboží a finančního odvětví. Nad nulou páteční obchodování zakončily pouze technologický sektor a odvětví služeb. Za celý uplynulý obchodní týden, který měl netradičně jen čtyři dny, všechny tři nejsledovanější indexy vzrostly. Index Dow přidal 0,94 %, S&P 500 vzrostl o 1,63 % a Nasdaq zpevnil o 2,68 %. V pondělí zůstaly americké burzy zavřené kvůli státnímu svátku.

Týden na trzích podle burzovních grafů: První zelená vlaštovka roku

Propad cen ropy stále více dopadá na americkou těžbu

2. Evropské akcie v pátek uzavřely výrazně v plusu, za celý týden připsaly až šest procent

Ceny akcií na hlavních evropských trzích v závěru týdne slušně rostly a indexy burz ve Frankfurtu a Paříži vzrostly zhruba o dvě procenta. Na trzích se obchodování nadále neslo v pozitivním duchu zejména díky čtvrtečnímu rozhodnutí Evropské centrální banky začít v eurozóně skupovat vládní dluhopisy, a vytrhnout tak starý kontinent z deflace. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,53 %, německý DAX přidal 2,05 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,93 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 1,8 % na 3 382,55 bodu. Široký západoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 1,74 % a dostal se na 370,37 bodu, nové maximum od konce roku 2007. Velmi dobře si v pátek vedly také řecké akcie, jejichž index ATG si připsal 6,14 % na 840,44 bodu. V zelených číslech skončily všechny hlavní sektory indexu STOXX Europe 600 s výjimkou odvětví základních materiálů. Nejvíce zdražily akcie z potravinářského odvětví, cenné papíry automobilek a akcie ze sektoru osobního a spotřebního zboží. Za celý uplynulý týden FTSE 100 vzrostl o 4,22 % na 6 832,83 bodu, DAX přidal 4,74 % na 10 649,58 bodu a CAC 40 zpevnil o 6,1 % na 4 640,69 bodu. DJ EuroStoxx 50 od pondělí do pátku připsal 5,63 % na 3 382,55 bodu a index STOXX Europe 600 vzrostl o 5,1 % na 370,37 bodu. V týdenním horizontu si evropské akcie vedly nejlépe od roku 2011.

Expert ze Société Générale: Navyšování bilance ECB a zvyšování peněžní zásoby v ekonomice jsou dvě různé věci, a proto QE nemusí zajistit růst inflace

3. Pražská burza v pátek mírně vzrostla, za celý týden stoupla o 1,36 %

Index PX v pátek vzrostl o 0,09 % na 961,94 bodu. Největšího zobchodovaného objemu v pátek dosáhly akcie rakouské Erste Group Bank, které ale zlevnily o 1,55 % na 557,80 Kč. Druhou nejobchodovanější emisí byly akcie dalšího zástupce bankovního sektoru na pražském parketu, Komerční banky, jež zpevnily o 1,02 % na 4 851 korun, a třetí v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie energetické firmy ČEZ (-0,10 %). V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, jejichž cena se zvýšila o 2,38 % na 0,43 Kč. Oslabily naopak akcie petrochemického podniku Unipetrol (-1,71 %), který v pátek ráno zveřejnil své hospodářské výsledky za 4Q2014 a celý loňský rok. Většího zobchodovaného objemu v závěru týdne dosáhly ještě akcie rakouské pojišťovny VIG, jejichž cena vzrostla o 1,61 % na 1 076 korun, a telekomunikační firmy O2 Czech Republic, které odepsaly 1,15 % na 214,50 Kč. Zcela bez zájmu investorů zůstaly akcie slovenského provozovatele lyžařských areálů Tatry Mountain Resorts (TMR). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze stouply o 1,4 %. Největší růst vykázaly akcie petrochemického holdingu Unipetrol (+5,2 % na 137,90 Kč), největší pokles naopak zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits (-6,6 % na 79,75 Kč).

Ve světle nového QE: Výhled pro globální i českou ekonomiku

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata tradičně příliš bohaté nebude. V noci na pondělí japonská centrální banka (BoJ) zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a země vycházejícího slunce na trhy pošle ještě výsledek obchodní bilance (odhad prosinec: -740,3 miliardy JPY, listopad: -891,9 miliardy JPY). V Evropě budou investoři věnovat pozornost maloobchodním tržbám eurozóny za prosinec (prosinec: +1,5 % meziročně a +0,6 % meziměsíčně) a německému indexu podnikatelské nálady Ifo (odhad leden: 106,3 bodu, prosinec: 105,5 bodu). Spojené státy z významných údajů zveřejní jen lednový index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (prosinec: 4,1 bodu). Čtvrtletní hospodářské výsledky v pondělí zveřejní například Microsoft. Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Volby v Řecku skončily, SYRIZA v parlamentu sahá po většině

Předčasné parlamentní volby v Řecku skončily v neděli v 18.00 SEČ. První odhady výsledků hovoří o drtivém vítězství levicové strany SYRIZA. Odhady vycházející z exit polls naznačují, že strana získala 35,5 % až 39,5 % odevzdaných hlasů. Podle dalších exit polls by SYRIZA v řeckém parlamentu mohla získat pohodlnou většinu až 158 křesel.

Řecko musí ctít dohody, pokud chce pomoc, řekl šéf Bundesbank

6. Google, Apple či PayPal blokují placené služby na Krymu

Americké technologické firmy začaly v rámci sankčních opatření omezovat poskytování placených služeb na Krymu, který Rusko loni v březnu anektovalo. Počínaje únorem nebudou moci tamní uživatelé mobilních zařízení se systémem Android stahovat aplikace z nákupního portálu Google Play. Již nyní jsou na autonomním ukrajinském poloostrově nedostupné platby přes PayPal. Společnost Apple zase odstřihla krymské vývojáře od svého elektronického tržiště App Store.

7. Cœuré (ECB): Pokud evropské QE nebude při současných parametrech fungovat, je ECB odhodlána ho rozšířit či prodloužit

Pokud se ukáže, že program skupování dluhopisů v rámci eurozóny, který na svém čtvrtečním zasedání představila Evropská centrální banka, není dostatečný, dojde k jeho prodloužení či rozšíření. V pátek to řekl člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré v rozhovoru pro televizi Bloomberg.

8. Ukrajina má prý důkazy, že za sobotním útokem separatistů na Mariupol jsou Rusové

Ukrajina má podle prezidenta Petra Porošenka důkazy, že za sobotním krvavým útokem na přístav Mariupol stojí Rusko. "Odposlechy rádiových a telefonních rozhovorů, které poskytla (tajná služba) SBU, dokazují, že útok byl proveden teroristy, kteří jsou bohužel podporováni Ruskou federací," citoval hlavu státu server Kyiv Post.

9. WHO docházejí peníze na boj s ebolou, hrozí tak zhoršení epidemie

Světové zdravotnické organizaci (WHO) v polovině února dojdou peníze na boj s ebolou, což ohrozí dosavadní úspěchy tažení proti virové nákaze. V pátek to v Ženevě prohlásil zástupce generální ředitelky této organizace Bruce Aylward s tím, že WHO z plánovaného rozpočtu na příštích šest měsíců ve výši 350 milionů dolarů stále potřebuje získat 260 milionů dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Téměř pětina Čechů vyzkoušela sex za volantem

Téměř pětina Čechů alespoň jednou při řízení auta provozovala sexuální praktiky. Více než třetina řidičů pak měla v autě sex, když zrovna neseděli za volantem. Jak ale vyplynulo z výzkumu pojišťovny Generali, sexuálními partnerkami či partnery českých řidičů a řidiček se za volantem ani náhodou nestávají stopaři. Těm totiž zastavuje jen jeden člověk z deseti.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat