Co musíte ráno vědět (14. září)

Jak se ve čtvrtek vedlo obchodům s akciemi na evropských a amerických burzách, s čím přišly tři důležité centrální banky a s kým se tentokrát pustil do křížku Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, index Dow stoupl téměř o 150 bodů
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely v plusu, když se ze středeční ztráty vzpamatovaly cenné papíry technologického gigantu Apple. Pozitivně na čtvrteční obchodování působilo zveřejnění inflační statistiky, které zahnalo obavy investorů z rychlého růstu cen. Náladu na trhu zlepšila také naděje na zmírnění obchodního napětí mezi Čínou a USA. Index Dow zpevnil o 0,57 % na 26 145,99 bodu, a vzrostl tak o 147,07 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,53 % na 2 904,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,75 % na 8 013,71 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,86 % na 12,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,97 %. V plusu obchodování zakončily všechny sektory s výjimkou necyklického spotřebního zboží a financí. O více než procento posílila odvětví technologií a zdravotní péče.
2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání centrálních bank klesly
Velké burzy západní Evropy ve čtvrtek vesměs přišly o dopolední zisky a zakončily seanci v mínusu. Investoři se soustředili především na čerstvé zprávy z oblasti centrálního bankovnictví. Bank of England i ECB podle očekávání nezměnily nastavení úrokových sazeb, zatímco turecká centrální banka přes silný politický tlak razantně zvýšila svou klíčovou sazbu ze 17,75 na 24 procent. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel 0,15 procenta níže než ve středu, přičemž v mínusu obchodování zakončila i většina jeho sektorů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,43 procenta a německý DAX o 0,19 procenta vzrostl, zatímco francouzský CAC 40 přišel o 0,08 procenta.
3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila zhruba o 0,3 %, dařilo se bankám
Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,31 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1092,74 bodu. Zisky bankovních akcií, především Erste Group Bank, jež se stala nejobchodovanějším titulem dne, převážily nad ztrátami energetické firmy ČEZ. V zelených číslech však skončila většina velkých emisí. Zobchodovaný objem čítal přes 587 milionů korun.
4. Očekávané události
V pátek budou oznámeny americké maloobchodní tržby, průmyslová výroba a spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity. V Evropě se budou investoři soustředit hlavně na údaje ze Spojeného království, konkrétně na průmyslovou výrobu a nezaměstnanost. Čína oznámí údaje o maloobchodních tržbách, průmyslové produkci a nezaměstnanosti. V Japonsku zaujmou statistiky z průmyslu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ECB potvrdila nastavení měnové politiky i výhled jejího dalšího vývoje
Evropská centrální banka na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta, a potvrdila, že příští měsíc dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v roce 2019 už v něm pokračovat nebude.
6. Bank of England potvrdila měnovou politiku, základní sazba zůstává na 0,75 %
Britská centrální banka na zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. V srpnu Bank of England sazbu zvýšila o 25 bazických bodů, poprvé od loňského listopadu. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává po zářijovém zasedání rovněž beze změny.
7. Turecká centrální banka výrazně zvýšila úroky
Turecká centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 6,25 procentního bodu na 24 procent, a to navzdory výzvám prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, aby sazby naopak snížila. Centrální banka změnou úroků reaguje na pokles kurzu domácí měny a na vysokou inflaci. Ve svém čtvrtečním sdělení navíc uvedla, že v případě potřeby přikročí k dalšímu zpřísnění měnové politiky.
8. Londýn nastínil další překážky v případě odchodu z EU bez dohody
Britům by v zemích Evropské unie nemusely platit řidičské průkazy, hrozily by jim příplatky za roaming, britské zboží putující do EU od strojů až po hračky by se muselo znovu testovat podle unijních standardů. Takové scénáře mimo jiné zmiňuje nová várka dokumentů zveřejněná ve čtvrtek britskou vládou s cílem připravit zemi na možnost odchodu z EU bez dohody o podmínkách rozluky.
9. Ruští prominenti si kupují dluhopisy a pobyt v Maďarsku
Řada významných ruských činitelů či jejich příbuzných získala v Maďarsku povolení k trvalému pobytu na základě maďarského vládního programu, který to umožňuje výměnou za investice do státních dluhopisů. Dokumenty, které tak dostanou, umožňují Rusům žít v Maďarsku a v Evropské unii. Informovaly o tom dva maďarské investigativní servery a ruský opoziční list Novaja Gazeta.
10. IEA: Globální spotřeba ropy překročí 100 milionů barelů denně
Světová spotřeba ropy v příštích měsících překročí 100 milionů barelů denně, což vytvoří tlak na růst cen této suroviny. Předpověděla to ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Upozornila však, že poptávku po ropě by mohly podkopat spory v mezinárodním obchodě a krize na rozvíjejících se trzích.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Trump versus Dimon
Jak by to vypadalo, kdyby se za dva roky dnešní prezident Spoejných států střetl v boji o znovuzvolení se šéfem banky JPMorgan Chase? Zde je rychlé srovnání dvou newyorských miliardářů od serveru MarketWatch.
Aktuality
