US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (15. května)

Jak uplynulý týden zakončily akcie na burzách v Evropě a v USA, jak může podle britského ministra financí vypadat brexit a s čím se budou muset rozloučit vězni v Dánsku? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
15. 5. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek ani za celý týden na směru neshodly, v plusu se v obou případech udržel jen index Nasdaq Composite

Americké akcie v závěru týdne klesaly, indexu technologického trhu Nasdaq Composite se však ke konci páteční seance podařilo ztráty smazat. Pokles způsobily slabá ekonomická data a přetrvávající obavy z vývoje tržeb tradičních maloobchodních prodejců, které se na trhu objevily v reakci na slabé čtvrtletní výsledky hospodaření významných zástupců tohoto odvětví. Index Dow v pátek klesl o 0,11 % na 20 896,61 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,15 % na 2 390,90 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se nakonec zvýšil o 0,09 % na 6 121,23 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,89 % na 10,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba šest bazických bodů na 2,324 %. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory s výjimkou veřejných služeb a technologií. Nejvýrazněji v pátek kleslo průmyslové odvětví. Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,53 % a S&P 500 se snížil o 0,35 %, zatímco Nasdaq Composite stoupl o 0,34 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles udržel index S&P 500 pod rezistencí

Stacey (Americká obchodní komora v ČR): Pro diskuzi o TTIP teď není nejpříhodnější doba, její myšlenka ale musí přežít. Budoucnost Česka je v Evropské unii

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden zpevnily o zhruba 0,3 %

Evropské akcie zakončily uplynulý týden v kladném pásmu. Investoři vyhodnocovali čísla z doznívající výsledkové sezóny a čekali na informace ze zasedání zástupců zemí G7, které skončilo v sobotu. Regionální index STOXX Europe 600 si v pátek připsal 0,31 % na 395,63 bodu a za celý týden vzrostl o 0,28 %. Britský index FTSE 100 si polepšil o 0,66 % na 7 435,39 bodu (za týden +1,8 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,41 % na 5 405,42 bodu (za týden -0,5 %) a německý DAX vzrostl o 0,47 % na 12 770,41 bodu (za týden +0,42 %). 

Akciový tip (technická analýza): Šperk z Dánska

Riziko bankovní krize: Evropa nehraje podle pravidel. A asi ani nezačne

3. Pražská burza v pátek stoupla o půl procenta, za celý týden si trh v Rybné připsal 1,2 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX zpevnil o 0,51 % na 1 017,96 bodu. Nahoru trh táhly akcie energetické skupiny ČEZ, nedařilo se naopak sázkařské Fortuně a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 496 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek akcie energetického gigantu ČEZ, které v reakci na silné hospodářské výsledky, které firma představila ve čtvrtek ráno, zpevnily o dalších 1,5 % na 439,30 Kč. Akcie společnosti také podle analytika z České spořitelny Petra Bártka mohla podpořit zpráva z Polska, kde tamní největší energetická firma PGE na tři roky přerušila výplatu dividend, aby ufinancovala převzetí polských aktiv společnosti EDF. Solidní zisk zaznamenaly také Erste Group Bank (+0,67 % na 876,70 Kč), Komerční banka (+0,46 % na 980 Kč) a pojišťovna VIG (+0,78 % na 674 Kč). MONETA Money Bank získala 0,06 % na 80,95 Kč. Za celý týden akcie na pražské burze zpevnily podle indexu PX o 1,2 %.

Pokud mileniáni neuposlechnou tuto jednoduchou radu, budou do práce chodit ještě v 75 letech

Dívejte se na svůj život jako na investici a zbohatněte díky osmému divu světa

4. Očekávané události

V noci na pondělí na trh pošle Čína statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové výroby a dopoledne dojde na italskou inflační statistiku a výsledek běžného účtu České republiky. Odpoledne se pozornost přesune do Spojených států, kde vyjdou index trhu s nemovitostmi od NAHB a index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky v úvodu týdne zveřejní v Japonsku Mitsubishi UFJ Financial Group a v Evropě například společnost Trivago. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. EU se může stát podle britského ministra zahraničí v rámci brexitu dlužníkem Londýna

Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona reálně hrozí, že Evropská unie bude muset Spojenému království v rámci jeho vystoupení ze společenství zaplatit. V unii přitom panuje opačný názor při odhadu výdajů na takzvaný brexit pro Spojené království ve výši až 60 miliard eur.

6. UniCredit: Všechny ekonomiky regionu střední a východní Evropy letos posílí, většina o více než 3 %

Všechny země regionu střední a východní Evropy vykážou v roce 2017 ekonomický růst, většina z nich pak přes tři procenta. Vyplývá to ze studie CEE Banking Outlook, kterou vypracoval útvar strategických a korporátních prognóz skupiny UniCredit. Pro Česko předpokládá letos zrychlení růstu z loňských 2,3 % na 2,6 %.

7. Apple investuje 200 milionů USD do amerického výrobce skla Corning

Americký výrobce skla Corning se stane první firmou, která obdrží investici z nového miliardového fondu vytvořeného technologickou společností Apple. Corning obdrží z nového fondu 200 milionů USD, oznámil Apple.

8. Asijská banka AIIB přijala sedm nových členů, včetně tří z Evropy

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) přijala před zahájením mezinárodní konference o vytvoření novodobé Hedvábné stezky sedm nových členů. Jsou mezi nimi i tři evropské země. Instituce, kterou prosadila a řídí Čína, má nyní 77 členů. Oznámil to na sobotní tiskové konferenci prezident banky Ťin Li-čchün. Novými členy banky se stávají Bahrajn, Bolívie, Chile, Kypr, Řecko, Rumunsko a Samoa.

Forbes: Hedvábná stezka není jednou cestou, ale celou sítí cest

9. G7: USA zůstávají neoblomné, volný obchod si nepřejí

Odsoudit protekcionismus a přihlásit se k volnému obchodu se ministrům financí a šéfům centrálních bank skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 na dvoudenní schůzce v italském Bari nepodařilo. Zabránily tomu Spojené státy. Šlo spíše o formát G6 + 1, píše agentura DPA. Společně dokázaly jednající strany odsoudit alespoň celosvětové hackerské útoky, které v pátek zasáhly desítky zemí po celém světě.

10. Agentura S&P Ománu kvůli levné ropě snížila rating do neinvestičního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ománu do spekulativního pásma. Důvodem jsou nízké ceny ropy, které velmi výrazně zhoršily devizové rezervy země. Omán je druhou bohatou zemí z Perského zálivu zaměřenou na vývoz ropy, jejíž rating kvůli levné ropě klesl do neinvestičního pásma. Loni všechny tři velké ratingové agentury snížily do kategorie "junk" hodnocení Bahrajnu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dánsko ve velkých věznicích zakáže používat hotovost

Dánská vláda ve velkých věznicích zakáže používání peněz v hotovosti. Po odsouzencích bude vyžadovat, aby veškeré platby prováděli elektronicky, aby tak usnadnili kontrolu toku peněz.

Dánský ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen vysvětlil, že "existuje riziko, že lidé ze zločineckých kruhů využívají svých uvězněných přátel k ukrývání peněz".

Podle ministra bude opatření zavedeno do léta. Zatím však není jasné, kolika věznic se bude týkat. Už nyní vězni v Dánsku platí elektronicky například za jídlo.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie