Burzovní kalendář (19. 8. - 23. 8. 2019)

Významných makroekonomických dat bude v následujícím týdnu minimum a výsledková sezóna nabídne jen několik výrazných firemních zpráv, především od velkých amerických maloobchodníků (na pražské burze oznámí výsledky společnost PFNonwovens). Trh bude hodnotit vývoj obchodní války mezi USA a Čínou, která by měla podpořit ekonomiku zlevněním úvěrů pro firmy. Na konci týdne se pak oči investorů upřou na Jackson Hole, kde se sejdou světoví centrální bankéři k debatám o ekonomice a měnové politice.
Ohlédnutí
Obchodování v uplynulém týdnu bylo opět velice volatilní. Řešily se obchodní vztahy USA a Číny, v rámci kterých bylo nejpodstatnější oznámení odložení některých cel ze strany USA. Ani tato pro riziková aktiva pozitivní informace (vedle toho se sluší zmínit třeba i překvapivě silné hospodářské výsledky Walmartu) ale nezvrátila pokles cen akcií, investoři preferovali defenzivní investice. To vedlo po nějaké době opět k výraznějšímu propadu výnosů dlouhodobých amerických vládních dluhopisů a inverzi výnosové křivky i na úrovni dvouletých a desetiletých dluhopisů, což je historicky poměrně spolehlivý signál blížící se recese.
V úvodu týdne investory také znervóznilo zavření letiště v Hongkongu kvůli pokračujícím protestům proti tamnímu vedení, ke klidu na trzích nepřispěly ani výsledky argentinských předběžných voleb. Během týdne se přidaly nepříznivé zprávy o poklesu německé ekonomiky nebo nejnižším růstu čínského průmyslu za sedmnáct let. Nečekaně výrazně zpomaluje také evropský průmysl.
Index pražské burzy PX se vzepřel globálnímu tlaku a jako jeden z mála posílil, konkrétně o 1,3 %. Nejvíce posílily akcie společnosti Avast (+13,0 %), nejhlubší pokles utrpěly akcie Kofoly ČeskoSlovensko (-3,6 %).
Nejsledovanější byly hospodářské výsledky firem. V pondělí je představila právě Kofola ČeskoSlovensko. Investory zklamala navzdory růstu tržeb, na provozní zisk mělo negativní dopad především špatné květnové počasí. "Svými výsledky příliš nepotěšila kvůli chladnějšímu počasí a ponechání výhledu na původní úrovni," upozornil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Výrobce antivirového softwaru Avast ve středu naopak příjemně překvapil, jeho upravený zisk EBITDA byl zhruba tři procenta nad odhady analytiků a tržby narostly meziročně o více než devět procent. "Společnost zpřesnila výhled letošních tržeb, který by měl být na horní hranici původně očekávaného rozpětí," připomněl Vaníček v týdenním shrnutí dění na trzích.
Nejvíce pozornosti si ale vysloužila v úterý společnost ČEZ. Její provozní zisk EBITDA ve druhém čtvrtletí překonal tržní odhady a dosáhl bezmála třinácti miliard korun. Také čistý zisk byl lepší, než čekali analytici. "Důvodem výrazného zlepšení hospodaření jsou vyšší produkce i realizované ceny elektřiny. Management potvrdil výhled na celý rok. Akcie ČEZ uzavřely týden silnější o 0,3 %," napsal Vaníček.
Hospodářské výsledky ČEZ i vývoj kurzu akcií firmy jsme probrali s jejím finančním ředitelem Martinem Novákem.
Výhled
Příští týden bude relativně skromný na významná data. Investoři budou dále sledovat americký dluhopisový trh a také vývoj v obchodní válce USA a Číny. Zajímavá mohou být také jednání britského premiéra Borise Johnsona s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
"Týdenní ztráta indexu S&P 500 (-1,03 %) se vzhledem k hlubokému středečnímu propadu nemusí jevit až tak dramaticky. Po silných poklesech přicházejí odrazy výše, na denním grafu ale vidíme sérii nižších maxim, což je nepříznivý signál. Denní graf je proto v medvědím nastavení. Index S&P 500 je aktuálně mezi 50- a 200denním klouzavým průměrem, což je pásmo 2 800 až 2 950. Nejbližším silným a důležitým supportem je psychologicky podstatná hladina 2 800 zesílená 200denním průměrem. Následuje až podpora v pásmu 2 700 až 2 720, tedy na minimech z března a konce května," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
"Akciový trh je jako na houpačce. Úterní reakce napravila pondělní ztrátu a uzavřela cenový odskok, čtvrteční a páteční odraz výše téměř smazal propad středeční. Vzhledem k negativním ekonomickým zprávám z Evropy a pokračujícímu napětí mezi USA a Čínou na trhu optimismus zrovna nebují, prudké výkyvy tak mohou pokračovat. Úspěchem pro býky bude, když hladina 2 800 zůstane supportem i za týden, S&P 500 je pod svými historickými maximy jen 4,5 %, a má tedy kam klesat. Také ale proběhne výroční sympózium centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, kde mohou zaznít silná slova na podporu ekonomiky a trhu, tak jako v uplynulých letech mnohokrát," dodal Košťál.
Výsledková sezóna ve světě je prakticky u konce, v Americe ale přijdou na řadu zprávy velkých maloobchodních řetězců jako Home Depot, Lowe's, Target, Kohl's, TJX Companies a Gap. Dále budou investory zajímat čísla firem Analog Devices, Autodesk, L Brands, HP nebo Estée Lauder. Ve světě si pozornost vyslouží těžební firma BHP Billiton nebo čínská Baidu.
Na pražské burze se ve čtvrtek podělí o svá hospodářská čísla společnost PFNonwovens. "Za druhý kvartál očekáváme meziroční pokles EBITDA o 5,6 % na 316 milionů Kč, a to kvůli zvýšení cen polymerů. Celkově by však s nástupem výroby na nových linkách měla být druhá polovina roku silnější, a proto management zřejmě potvrdí dosavadní cíle. Neočekáváme, že by zveřejněná čísla měla mít výraznější vliv na obchodování s akciemi firmy," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.
"Celková produkce by měla oproti loňskému druhému kvartálu mírně vzrůst, očekáváme okolo 28 tisíc tun. Ceny polymerů se v meziročním srovnání nijak zásadně nepohnuly. Tržby odhadujeme na 1,57 miliardy Kč (meziročně +2,7 %). Přenosový mechanismus cen by měl působit neutrálně. Čekáme nárůst mzdových nákladů, který by měl být mírněn pozitivním efektem přecenění opčního akciového programu. Zisk EBITDA by měl podle našich odhadů dosáhnout 345 milionů Kč, úrokové náklady by měly meziročně klesnout o zhruba 35 % (ve 4Q2018 byla splacena emise dluhopisů v nominální hodnotě 2,3 miliardy Kč) a na úrovni kurzových ztrát a zisků očekáváme -10 milionů Kč (loni +11 milionů Kč). Nezdaněný zisk by měl dosáhnout 183 milionů Kč. Velkou neznámou je výše čistého zisku kvůli efektivní dani, která loni dosáhla pouze 7 %. Čekáme ji letos dvakrát vyšší, což by snížilo čistý zisk meziročně o 9 % na 156 milionů Kč. Z pohledu dalšího vývoje firmy bude důležité, zda se daří postupně naplňovat harmonogram investic. Podle posledních zpráv se první komerční dodávky z jihoafrického závodu rozjely již ke konci června, jejich vliv na výsledky za druhý kvartál ale nečekáme. V probíhajícím čtvrtletí by měla zahájit výrobu dvanáctá linka v České republice. Plný dopad do výsledků hospodaření tak bude patrný až od roku 2020," napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.
Ve Spojených státech bude ostře sledované zmíněné setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole v pátek a v sobotu. Zejména představitelé Fedu by mohli více naznačit, jak banka plánuje pracovat s úrokovými sazbami. To ostatně ve středu poodhalí také zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu. Vedle toho zaujmou jen prodeje starších domů a zásoby ropy ve středu, ve čtvrtek pak vyjdou předběžné indexy nákupních manažerů a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a na konci týdne bude trh ještě hodnotit prodeje nových nemovitostí.
V Evropě bude ekonomický kalendář o něco bohatší. V pondělí vyjdou v eurozóně inflace a informace o běžném účtu a v úterý stavební výroba společně s německým indexem výrobních cen. Ve čtvrtek dojde na spotřebitelskou důvěru v zemích eura a také na předběžné indexy nákupních manažerů.
Na dalších globálně významných trzích se budou investoři v pondělí zajímat o japonskou obchodní bilanci, ve středu zaujme kanadská inflace a ve čtvrtek indexy nákupních manažerů například v Austrálii a Japonsku. To oznámí také data o vývoji spotřebitelských cen. Na konci týdne si ještě pozornost zaslouží kanadské maloobchodní tržby.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- V centru pozornosti bude zápis z posledního zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu, a konference v Jackson Hole s příznačným názvem Výzvy pro monetární politiku. Trh bude zajímat především to, jak reálné je další snížení úroků v USA v září a kolik takových kroků se dá očekávat v příštím roce.
- Pod italskou vládou se opět zahoupe židle. Je možné, že v úterý bude senát hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě, přičemž ve čtvrtek poslanci rozhodnou o snížení počtu zákonodárců z 950 na 605. Předseda Ligy Salvini však schválení tohoto zákona spojil s podmínkou, že po jeho přijetí budou následovat předčasné volby. Ty Itálii zřejmě neminou, otázkou je jen to, kdy přesně budou.
- Ve Spojených státech budou zveřejněna data z realitního trhu. V lepším případě se zastaví jejich pokles.
- Srpnový kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně by se měl stabilizovat na úrovni 51,5 bodu.
- Čtvrteční zápis ze zasedání ECB poodhalí pohled nového hlavního ekonoma ECB Philipa Laneho na ekonomickou situaci v eurozóně.
Aktuality

