Burzovní kalendář (8. 6. - 12. 6. 2015)

Skladba evropského HDP, důležitá makrodata z Číny, zasedání G7 (sice ne o Řecku, ale přece o Řecku), živý trh s vládními dluhopisy, v Česku údaje o inflaci a nezaměstnanosti nebo valná hromada ČEZ. Druhý červnový týden slibuje mnoho zajímavého.
Ohlédnutí
Americké akciové trhy ztrácely v týdnu podruhé v řadě, když Dow ztratil 0,89 %, S&P 500 0,69 % a Nasdaq zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %. V průběhu týdne se především čekalo na páteční zprávu z trhu práce, která dopadla velice dobře - pracovních míst vzniklo výrazně více, než se čekalo, rychleji rostly i mzdy. "Data z trhu práce potvrzují, že stagnace z prvního kvartálu a počátku druhého čtvrtletí byla způsobena jen přechodnými faktory," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Pokud se konečně pořádně nastartuje růst mezd, Fed určitě zahájí zvyšování sazeb v září nebo říjnu. Pro ekonomiku to bude pozitivní signál." Americký dolar díky pátečnímu posílení snížil svou týdenní ztrátu vůči euru na 1,3 % (kurz 1,1113 EUR/USD).
Investoři v týdnu sledovali projevy guvernérů Fedu. Šéf pobočky banky v New Yorku William Dudley v pátek prohlásil, že centrální banka pravděpodobně zahájí zvyšování sazeb ještě letos, pokud se podmínky na trhu práce dále zlepší. Další z guvernérů Fedu Daniel Tarullo ve čtvrtek zase uvedl, že růst americké ekonomiky možná přišel o trochu momenta, což vyvolává otázky ohledně toho, zda zpomalení růstu v prvním čtvrtletí bylo skutečně pouze přechodné.
Tarullovy poznámky byly v souladu s úterním projevem guvernérky Lael Brainardové, která vyzvala k "ostražitému vyčkávání", dokud nebude jasnější, jak si americká ekonomika poradila se zpomalením v ostatních zemích světa. K trpělivosti Fed vyzval také Mezinárodní měnový fond, který ve čtvrtek uvedl, že by americká centrální banka měla se zvyšováním sazeb počkat až do první poloviny příštího roku.
Index S&P 500 už tři týdny nezažil dva růstové dny za sebou. Od října 2011 pak nezaznamenal 10% ztrátu, což je nejdelší taková řada od okamžiku, kdy v říjnu 2007 ukončil předchozí podobnou šňůru, jež trvala 55 měsíců. "Dobrá zpráva je zase dobrá zpráva," říká Douglas Coté, hlavní tržní stratég Voya Investment Management. "Investoři by měli přehlédnout krátkodobou volatilitu na trzích a vrátit se k normálním pozicím v akciích, protože nakonec bude pro trh všechno toto dobré."
V týdnu zhruba o 3 % klesly ceny ropy. OPEC uvedl, že nesníží svůj limit těžby. Tato zpráva převážila nad dalším mírným snížením počtu aktivních vrtů v USA.
Evropské akcie mají za sebou horší týden než jejich americké kolegyně. FTSE 100 oslabil o 2,49 %, CAC 40 o 1,64 %, DAX o 1,9 % a Stoxx Europe 600 o 2,7 %. Na obchodování negativně působily zprávy z Řecka, které odsunulo splátku dluhu MMF (spojilo všechny červnové splátky do jedné velké). Atény navíc odmítly návrh dohody ze strany věřitelů, který je podle nich "nerealistický".
Řeckého premiéra Alexise Tsiprase nepříjemně překvapil plán řešení řecké dluhové krize od mezinárodních věřitelů, který mimo jiné předpokládá prudké zvýšení daně z přidané hodnoty. Tsipras, který poslední návrh řešení obdržel na středečním setkání mimo jiné se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, zároveň zdůraznil, že chce dohodu, která přinese konec úsporných opatření a zajistí oddlužení země. Zároveň chce konečně utnout debaty o možném odchodu Řecka z eurozóny. Nové zprávy k Řecku lze očekávat již během víkendu a pondělí ze zasedání G7.
Další zprávy z Evropy příliš nepřekvapily. ECB ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování (QE), které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Evropská ekonomika postupně oživuje, stále ale potřebuje výraznou podporu, a to nejen od centrální banky, ale především od politiků. Podle středečních dat klesla míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu nejníže za poslední tři roky. Snížila se na 11,1 %, v celé Evropské unii stagnovala na březnových 9,7 %.
V týdnu pokračoval růst výnosů vládních dluhopisů (sledované jsou především ty německé). Ten je vzhledem k pokračujícímu QE ze strany ECB pro část analytiků překvapivý a dočasný, sílící ekonomika by ale měla v "normálním" prostředí působit právě směrem k vyšším výnosům. Ty v týdnu hnala výše například kladná inflace v eurozóně.
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX klesl o 1,66 % na 1 004,9 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry pokračující telekomunikační společnosti 02 Czech Republic, nejvíce ztratily akcie Komerční banky.
Trh se zaměřil hned v pondělí na O2 a nově vzniklou společnost CETIN. Majoritní vlastník PPF uvedl, že vedle nabídky CETIN na odkup vlastních akcií nabídne PPF i dobrovolný odkup akcií CETIN a O2. Současně PPF uvedla, že finanční pomoc pro PPF ze strany dceřiných firem bude navýšena na 32,2 miliardy Kč (z dřívějších 24,8 miliardy) a bude o ni požádána pouze společnost CETIN. K O2 majoritní vlastník uvedl, že ji hodlá ponechat na burze. Akcie O2 CR zakončily týden na 81,4 Kč (+44 % od stanovené ceny po rozdělení) a akcie CETIN zakončily týden na 138 Kč (+3,4 %).
Pivovary Lobkowicz (PLG) oznámily, že dva hlavní akcionáři (Palace Capital a GO Solar), kteří vlastní 79,4% podíl, podepsali smlouvu o prodeji akcií společnosti Lobkowiczký pivovar, který je vlastněn současným ředitelem PLG Zdeňkem Radilem. Cena by měla dosáhnout 1,9 miliardy Kč, což oceňuje celou společnost na 2,39 miliardy (asi 205 Kč na akcii). Uskutečnění obchodu je podmíněno tím, že celá cena transakce bude uhrazena do konce srpna 2015. Pokud se obchod uskuteční, bude následně zahájena povinná nabídka odkupu akcií akcionářům PLG. Titul zakončil týden silnější o 6 %.
Šéf PLG Radil taktéž Investičnímu webu zdůraznil, že stažení akcií firmy z pražské burzy není jeho cílem a že bude podporovat jejich veřejnou obchodovatelnost. Dále řekl, že dluhem na odkoupení většinového podílu v PLG nehodlá zatěžovat cílovou společnost, a úvěr na koupi jejích akcií od Capital a GO Solar tak ponese společnost Lobkowiczký pivovar, jejímž je 100% vlastníkem. Současně Radil nevyloučil možnost budoucího prodeje části svých cenných papírů PLG v rámci sekundární nabídky akcií (SPO).
Dle očekávání vláda během týdne schválila návrh úplného zákazu kouření v restauracích. Současně schválila dřívější návrh zvýšení spotřební daně na cigarety. Ten by měl vést ke zdražení balíčku cigaret o 3-4 Kč v příštím roce a o 1-2 Kč v dalších dvou letech. "O návrhu se vědělo delší dobu, Philip Morris ČR navíc v nedávné minulosti spíše dokázala využívat zvyšování spotřební daně ke zvýšení cen vlastních výrobků nad rámec této daně. Schválení vládou je prvním z legislativních kroků v procesu schvalování patřičného návrhu zákona, může tedy ještě dojít ke změnám," napsal v týdenním shrnutí dění na pražské burze hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Philip Morris ČR za týden ztratila na burze půl procenta.
Petrochemická společnost Unipetrol letos opět nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom úterní valná hromada společnosti, která schválila návrh představenstva firmy. Společnost dá celý loňský nekonsolidovaný zisk 327,8 milionu korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007. Firma v pátek dále oznámila vysoké marže za poslední měsíc.
Výhled
Ve druhém červnovém týdnu se investoři zaměří nepochybně na jakékoli nové informace ohledně Řecka a jeho možné dohody se zahraničními věřiteli. Vzhledem ke sloučení splátek dluhu Atén MMF je ale možné (a snad i pravděpodobné), že jednání budou pokračovat až do konce června, dokdy platí prozatímní dohoda obou stran.
V USA se nadále bude spekulovat především o načasování prvního zvýšení základní úrokové sazby centrální bankou. Pro akcie negativní jsou proto aktuálně spíše dobré zprávy z ekonomiky, které hovoří pro dřívější (podle velké části trhu zářijové) zvýšení základního úroku.
"První červnový týden byl pro americké akcie druhý ztrátový v řadě. Index S&P 500 si po předchozím poklesu o zhruba 0,9 % polepšil a odepsal jen 0,69 %. Letošní výkonnost amerických akcií tak zůstává podprůměrná. Brzy se totiž bude hodnotit výkonnost indexů za první pololetí. S&P 500 je zatím v zisku 1,65 %, což nikoho příliš neohromí," uvedl v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Graf zůstává v podobném nastavení jako poslední tři měsíce, jedna změna ale nastala – index spadl pod psychologicky důležitou hranici 2 100 bodů. Navíc uzavřel pod 50denním klouzavým průměrem, což se naposledy stalo před měsícem. I tak zůstává bezpečně v dlouhodobém rozpětí. Nejbližší hladina podpory je okolo 2 070 a nejbližší výrazná rezistence na historických maximech kolem 2 135. Volatilita je nadále nízká."
Výsledková sezóna prakticky skončila, v týdnu zveřejní hospodářská čísla ze známějších firem například lululemon athletica, Inditex nebo Prada. Z firem nepochybně hned v pondělí zaujme pozornost Apple, který na vývojářské konferenci představí novinky pro své jednotlivé produktové řady.
Z Číny dorazí data o obchodní bilanci (pondělí), kde se čeká pokles dovozu i vývozu, přebytek obchodu by měl vzrůst. Peking v týdnu ještě odhalí aktuální průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby. V Japonsku vyjdou v pondělí konečný údaj o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a v pátek statistiky z průmyslu.
USA budou důležitá rovněž data z maloobchodu (čtvrtek) a dále páteční předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (čeká se mírné zlepšení). Jako vždy budou zajímavé také aktuální týdenní reporty z trhu práce (počty žádostí o podporu) a o zásobách ropy.
V Německu budou sledované průmyslová výroba a obchodní bilance, ve Španělsku a Francii inflace, V Británii a Itálii průmyslová výroba (ta vyjde i za celou eurozónu). V České republice budou korunoví investoři jistě sledovat průmyslovou výrobu, míru nezaměstnanosti a inflaci.
Na českém akciovém trhu bude důležitá páteční valná hromada ČEZ. Ta by měla potvrdit návrh na hrubou dividendu 40 Kč na akcii. Poslední obchodní den s nárokem na dividendu je 16. červen. Trh bude rovněž očekávat potenciální zveřejnění nabídek na odkup akcií CETIN a O2 C.R. ze strany PPF, v případě CETIN i ze strany samotné společnosti. "Spíše očekáváme, že nabídky budou učiněny až po 14. červnu, ale vyloučit nelze ani dřívější termín," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.
O výhled na druhý červencový týden jsme požádali analytika Jiřího Polanského z České spořitelny.
Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:
Druhý týden v měsíci bude jako obvykle odpočinkový. Dat bude pomálu. Mezi nimi se snad jen maloobchodní tržby v USA dají označit za důležité s možným podstatným dopadem na trh. Průmyslová produkce za eurozónu a Německo je sice také zajímavá, ale tržní dopad těchto dat obvykle bývá minimální. Sledovat se nadále budou informace o jednáních Řecka s věřiteli, ale pokud se neobjeví nějaký šok, bude je trh nejspíše ignorovat.
Kurz dolaru k euru je v poslední době jako na houpačce. Vyšší inflace v eurozóně poslala kurz zpět k 1,14 EUR/USD, lepší data z amerického trhu práce naopak. Tento týden by jej mohly ovlivnit maloobchodní tržby v USA, ale celkově by se měl kurz po výkyvech stabilizovat.
Dluhopisové trhy jsou také živé. Raketový růst výnosů v Evropě skončil korekcí, ale podle našeho názoru se ještě výnosy k růstu (i když podstatně pozvolnějšímu) vrátí s tím, jak se bude trh normalizovat po deflační panice. V USA by také měl trvat drift výnosů nahoru.
Ropa v posledních dnes ztrácela a pokles by ještě mohl pokračovat. Zlato by mělo trpět dozvuky dobrých čísel z amerického trhu práce.
Mezi hlavní makrodata v ČR, která budou v hledáčku trhu pro tento týden, budou patřit údaje o květnové inflaci. V případě České republiky počítáme s mírným poklesem, který bude souviset především s vysokou základnou z května 2014. Mírné zpomalení pak lze čekat i v případě údaje o dubnovém růstu českého průmyslu, které bude souviset především s jednorázovým meziročním snížením produkce českých automobilek. Měsíční údaje o vývoji inflace a průmyslové produkce ještě tento týden v ČR doplní dubnová obchodní bilance a podíl nezaměstnaných osob za květen, který zřejmě opět výrazněji poklesne s ohledem na pokračující nástup sezónních prací.
Pokračující robustní růst české ekonomiky, který se však opírá především o dovozně náročnou domácí poptávku, nezavdává příliš důvodů ke zřetelnějšímu posílení kurzu koruny vůči euru. Ta by se tak měla i v následujících týdnech pohybovat poblíž současných úrovní v blízkosti 27,50 EUR/CZK.
Zcela odlišná situace panuje v posledních týdnech na dluhopisových trzích, kdy výnos českého 10letého bondu v minulém týdnu v reakci na růst výnosů německých benchmarků vyšplhal až nad 1,1 %. Během následujících týdnů lze nadále počítat s volatilním vývojem, přičemž prostor pro další výraznější růst by měl být v tuto chvíli do značné míry omezen (s růstem výnosů 10letých vládních bondů nad 1,5 % do konce roku nepočítáme).