Co musíte ráno vědět (10. května)

Image
Škoda Hispano-Suiza - ilustrační foto
Obrázek: YouTube

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se v dubnu vyvíjela nezaměstnanost v USA a v Česku a jaké výročí si připomíná automobilový svět? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek posílily, indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech

Americké akcie v pátek zpevnily a benchmarky Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech. Statistika z amerického pracovního trhu uklidnila obavy ze stoupající inflace a zvyšování úrokových sazeb. Index Dow si připsal 0,66 % a skončil na novém zavíracím maximu 34 777,76 bodu (absolutní rekord posunul na 34 811,39 bodu), širší S&P 500 stoupl o 0,74 % na nové zavírací maximum 4 232,60 bodu (rekord posunul na 4 238,04 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,88 % na 13 752,24 bodu. Index volatility VIX v pátek spadl o 9,24 % na 16,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,579 %. Za celý týden index Dow přidal 2,67 % a S&P 500 se zvýšil o 1,23 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 1,51 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je na dalším rekordu

Tržní statistiky, které vám (možná) otevřou oči

2. Evropské akcie skončily v pátek na rekordu, přispěly k tomu hospodářské statistiky

Evropské akcie v pátek uzavřely na rekordu. K výrazným týdenním ziskům přispěly pozitivní hospodářské statistiky a dobré výsledky hospodaření firem v prvním čtvrtletí. To vše umocňuje naději na svižné ekonomické oživení po pandemii covidu-19. Panevropský index STOXX Europe 600 si v pátek připsal 0,89 % na rekordních 444,93 bodu, za týden tento ukazatel posílil o 1,7 %. Hlavní index frankfurtské burzy DAX stoupl v pátek o 1,34 % a blíží se rekordu, francouzský CAC 40 zavřel na nejvyšší hodnotě od listopadu 2000 a britský FTSE 100 překonal - poprvé od února 2020 - hranici 7 100 bodů. Za týden FTSE 100 přidal 2,3 %, DAX zpevnil o 1,7 % a CAC 40 posílil o 1,9 %.

Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19

O fiskální dominanci v zadluženém světě

3. Index PX pražské burzy v pátek uzavřel na nejvyšší hodnotě za poslední téměř rok a čtvrt

Pražská burza v pátek hlavně díky růstu bankovních emisí posílila. Index PX stoupl o 1,22 % na 1 109,87 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná hodnota za téměř rok a čtvrt. Z 13 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX jich deset zakončilo obchodování v zisku, jedna emise stagnovala a dvě skončily se ztrátou. Během uplynulého týdne akcie na pražské burze posílily podle indexu PX o 0,9 %, nejvíce přidaly akcie bankovní skupiny Erste, nejvýraznější pokles naopak postihl cenné papíry Monety.

Jak vláda pod covidovým pláštěm rozhazuje naše peníze aneb Jaký letos (ne)čekat deficit

EUR/CZK: Citibank čeká krátkodobě silnější korunu, dlouhodobější rizika ale budou českou měnu držet na uzdě

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář začne v pondělí poklidně, zaujmou jen australské maloobchodní tržby, ceny domů v Británii a v Americe aukce krátkodobých dluhopisů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v dubnu vytvořila jen 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 6,1 %

V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v dubnu vzniklo 266 tisíc pracovních míst. Analytici přitom čekali přírůstek asi 978 tisíc míst po vzniku přibližně 770 tisíc míst v březnu (revidováno z 916 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se zvýšila na 6,1 %, čekal se naopak pokles na 5,8 % z březnových 6 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.

6. Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 %

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 % na 4,1 %. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9 000 na 297 876, zatímco počet volných míst stoupl o 4 500 na 343 407. Množství míst vzrostlo i ve srovnání s loňským dubnem, a to o více než 10 000. Nezaměstnaných meziročně skoro 44 000 přibylo.

7. Britská centrální banka nečeká vlnu firemních bankrotů

Britská centrální banka neočekává vlnu bankrotů britských podniků poté, co vláda ukončí opatření na podporu ekonomiky, kterou zasáhly negativní dopady pandemie covidu-19. Uvedl to v pátek hlavní ekonom banky Andy Haldane.

8. WHO schválila čínskou proticovidovou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. Rozhodnutí poradní skupiny WHO otevírá možnost, aby byla vakcína Sinopharm v následujících týdnech či měsících zahrnuta do programu COVAX, který WHO zřídila pro distribuci vakcín do středně- a nízkopříjmových zemí. Čína již v únoru přislíbila dát do programu COVAX deset milionů dávek očkovacích látek.

9. Twitter spouští službu pro zasílání peněz mezi uživateli

Sociální síť Twitter se rozhodla spustit funkci, která uživatelům umožní jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) je podle Twitteru novým způsobem, jak se uživatelé mohou vzájemně podporovat.

10. Boeing chce zopakovat test kosmické lodě Starliner 30. července

Americká společnost Boeing chce na konci července zopakovat testovací let kosmické lodě CST-100 Starliner, která by v budoucnu měla dopravovat posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). První zkušební let Starlineru v prosinci 2019 s předpokládaným přistáním na ISS se nezdařil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 95 lety byl vyroben první automobil s logem Škoda

Před 95 lety, 10. května 1926, byl v Plzni po spojení automobilky Laurin & Klement s plzeňskou Škodou vyroben první automobil s logem Škoda. Jednalo se o luxusní limuzínu Škoda Hispano-Suiza, kterou převzal československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Cena této limuzíny byla 280 000 Kč a prezidentu Masarykovi sloužila až do poloviny roku 1935.

Netypické pojmenování nesl automobil kvůli licenci, kterou pro výrobu limuzíny koupil plzeňský průmyslový koncern v roce 1924 od španělské firmy Hispano-Suiza. Výroba vozů byla zahájena na jaře 1925, celkem jich automobilka do roku 1929 vyrobila sto. Model Hispano-Suiza byl ve své době považován za jedno z nejlepších aut světa. Vůz udivoval nejen technikou odvozenou z leteckých motorů, výkony, zpracováním, luxusní výbavou, ale i detaily.

Podle dostupných údajů se do dneška zachovalo jen několik málo kusů tohoto modelu.

Škoda

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat