Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, kolik ke konci loňského roku vydělala společnost Berkshire Hathaway a jaký je životní příběh jednoho čerstvého amerického, i v Česku dobře známého osmdesátníka? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie uzavřely ziskový týden smíšeně, indexy S&P 500 a Dow skončily na rekordech
Americké akcie uzavřely v pátek smíšeně. Indexy S&P 500 a Dow si udržely zisky a zavřely na nových rekordech, index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil. Za celý týden vykázaly tři hlavní indexy amerického akciového trhu zisk. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, posílil o 0,16 % na rekordních 39 131,53 bodu. Širší index S&P 500 přidal 0,04 % na 5 088,80 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 0,28 % na 15 996,82 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,43 % na 13.75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o osm bazických bodů na 4,248 %. Ceny ropy spadly o dvě a půl procenta, zlato i stříbro přidaly okolo půl procenta a bitcoin zlevnil o procento na 50 850 USD. Za celý týden Dow vzrostl o 1,30 %, S&P 500 zpevnil o 1,66 % a Nasdaq Composite přidal 1,40 %.
2. Evropské akcie v pátek zdražily, index STOXX Europe 600 opět posunul svůj rekord
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, z hlavních benchmarků nejvíce rostl francouzský CAC 40. V rámci sektorů vedly růst cenné papíry automobilových společností, nedařilo se naopak technologickým akciím, které mírně korigovaly. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,43 % na 497,25 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,28 % na 7 706,28 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,28 % na 17 419,33 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,70 % a skončil na 7 966,68 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 1,15 %, FTSE 100 korigoval o 0,07 %, DAX si připsal 1,76 % a CAC 40 zpevnil o 2,56 %.
3. Pražská burza v pátek oslabila, níže ji táhly rakouské tituly a Komerční banka. Za týden index PX mírně vzrostl
Pražská burza v závěru týdne oslabila, index PX v pátek klesl o 0,31 % na 1 492,45 bodu. V pátečním obchodování index táhly dolů především akcie Komerční banky a rakouské tituly, naopak cenné papíry energetické společnosti ČEZ či Monety Money Bank zdražily. Za celý týden PX přidal 0,21 % a je nejvýše od roku 2008, podle analytiků by přitom mohl dále růst.
4. Očekávané události
V pondělí veřejně vystoupí několik představitelů ECB včetně Christine Lagardeové. V Evropě bude z významnějších dat zveřejněn pouze index výrobních cen ve Španělsku, v USA pak odpoledne budou investoři sledovat statistiky prodejů nových domů a vydaných stavebních povolení a také index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Berkshire Hathaway miliardáře Buffetta dosáhla loni rekordního čistého zisku
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta dosáhla loni rekordního čistého zisku 96,2 miliardy dolarů. Společnost zvýšila i svůj provozní zisk na 37,4 miliardy dolarů.
6. Fitch změnila výhled hlavního úvěrového ratingu ČR z negativního na stabilní
Americká ratingová agentura Fitch Ratings v pátek změnila výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Agentura to uvedla v tiskové zprávě, podle níž rating Česka zůstává na stupni AA-. Fitch oceňuje konsolidační balíček a nízké výdaje na energetickou krizi, uvedlo na sociální síti X české ministerstvo financí.
7. Bílý dům oznámil přes 500 nových sankcí proto Rusku
Bílý dům v pátek před sobotním druhým výročím zahájení ruské invaze na Ukrajinu oznámil přes 500 nových sankcí proti Moskvě. Jsou zaměřené na jednotlivce zapojené do věznění zemřelého opozičníka Alexeje Navalného, proti ruskému finančnímu a obrannému sektoru nebo proti sítím, které podle USA na několika kontinentech pomáhají obcházet již platné sankce. Spojené státy podle prohlášení prezidenta Joea Bidena rovněž uvalují vývozní omezení na téměř stovku subjektů, které zvnějšku podporují ruské válečné snažení. Nový balík sankcí schválily také státy EU.
8. Ekonomové: Česká ekonomika se bude na předkrizovou úroveň vracet ještě dlouho
Česká ekonomika se bude na předpandemickou úroveň vracet ještě několik let, shodli se ekonomové Jiří Rusnok a Helena Horská v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle nich bude nutná restrukturalizace tuzemského hospodářství. Letos sice už očekávají mírný růst reálných mezd i výrazně nižší inflaci, domácí spotřeba se však podle nich kvůli dopadům krize z předchozích let výrazněji nezvýší.
9. ČSÚ: Ceny většiny potravin v únoru meziměsíčně i meziročně dále klesly
Ceny většiny potravin v Česku v únoru dále klesly, a to jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu k druhému únorovému týdnu. Proti únoru minulého roku podle nich potraviny letos zlevňovaly výrazněji, meziměsíčně mírněji. Například deset kusů vajec stálo 46,34 koruny, což bylo o 26,02 procenta méně než v loňském únoru a pokles o asi půl procenta ve srovnání s letošním lednem. Naopak meziročně i meziměsíčně zdražilo světlé lahvové pivo, jablka a brambory.
10. Německá ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,3 %, potvrdili statistici
Hrubý domácí produkt Německa se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku proti předchozím třem měsícům snížil o 0,3 %. V pátek to na základě cenově a kalendářně očištěných dat oznámil Spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžný údaj z konce ledna. Země se tak loni propadla do recese.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Ronald Lauder: Podnikatel a filantrop, který brojí proti antisemitismu
Do světa byznysu poprvé nakoukl v rodinném kosmetickém gigantu Estée Lauder, který založila jeho matka, a později se dal i na politiku. V Česku je jméno amerického podnikatele a filantropa Ronalda Laudera, který 26. února slaví osmdesátiny, ale nejvíce spojeno s televizí Nova, kterou vlastnila Lauderem založená společnost CME. Právě té musela před lety Česká republika zaplatit po prohrané mezinárodní arbitráži na deset miliard korun. Kromě podnikání je nynější předseda Světového židovského kongresu Lauder také štědrým dárcem, za přispění jeho nadace vznikla v Praze židovská základní škola i gymnázium, které nesou Lauderovo jméno.