US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Evropské akcie v pátek oslabily, ztrátový pro ně byl i celý týden

Evropské akcie v pátek mírně ztratily. Za horší čísla mohou slabší údaje z amerického trhu práce a ranní skokový propad libry. V červených číslech skončily akcie na starém kontinentu i v týdenním horizontu.

Redakce IW
Redakce IW
7. 10. 2016 | 18:00
Evropské akcie

Regionální index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,93 % na 339,64 bodu, za celý týden pak ztratil 1,65 %. Britský FTSE 100 však zpevnil o 0,63 % na 7 044,39 bodu, když jej nahoru vytáhly akcie těžařských firem, jež profitovaly ze slabší libry. Za celý týden si britský benchmark připsal 2,1 %. Francouzský CAC 40 v pátek odepsal 0,67 % na 4 449,91 bodu, v posledních pěti dnech ale celkově zůstal na nule (+0,04 %). Německý index DAX v pátek ztratil 0,74 % na 10 490,86 bodu a za celý týden odevzdal 1,28 %.

Evropské akciové trhy byly v negativním pásmu již před odpoledním zveřejněním zářijového reportu o nezaměstnanosti v USA. Zpráva, že americká ekonomika v září vytvořila jen 156 000 pracovních míst (očekávalo se 176 000), jim nepomohla. Horší než očekávaná čísla by však podle komentářů analytiků neměla nijak výrazně ovlivnit další kroky Fedu.

Investory navíc v pátek znervóznil noční flash crash britské libry. Ostrovní měna během krátkého skokového propadu o 6,1 % sestoupila na nové minimum za více než 31 let. Později se měna sice zotavila, obchodníci ale upozorňují, že obavy z takzvaného "tvrdého brexitu" budou na libru vyvíjet značný tlak i nadále. Libra přitom začala citelně oslabovat už na začátku týdne, kdy reagovala na víkendová slova britské premiérky Theresy Mayové naznačující tvrdý přístup k odchodu země z EU. Trh se obává zejména toho, že Británie bude ochotna vzdát se úplného přístupu na jednotný evropský trh, aby získala plnou kontrolu nad imigrací.

Z dění okolo německé Deutsche Bank zaujaly zejména zprávy o tom, že velké německé podniky by byly ochotné finančnímu domu v případě potřeby poskytnout kapitálovou injekci. Z Kataru zároveň v pátek zazněly hlasy, že místní fondy neplánují prodávat své akcie Deutsche Bank, a pokud se největší německá banka rozhodne zvýšit kapitál, zváží naopak nákup dalších akcií. Fondy, které má pod kontrolou bývalý katarský premiér šajch Hamad bin Džasím Sání, jsou již nyní největším akcionářem banky.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem pak směrem ke sporu Deutsche Bank s americkým ministerstvem spravedlnosti uvedl, že Spojené státy požadují po Deutsche Bank přehnaně vysokou pokutu, čímž podkopávají globální finanční stabilitu.

"Jde o finanční instituci, která se musí restrukturalizovat a posílit, a potřebuje tak nový kapitál. Není tedy možné, aby z ní ještě více kapitálu vytáhly americké úřady. To je opravdu, mírně řečeno, kontraproduktivní, " uvedl šéf euroskupiny na okraj podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky.

Akcie Deutsche Bank v pátek navázaly na trend z předcházejících dnů a připsaly 0,46 %. Za celý týden vyskočily o 6,22 %.

Hlavní páteční události na evropských trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC, ČTK

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie