Co musíte ráno vědět (17. července)
|

Co musíte ráno vědět (17. července)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, co zaznělo na tiskové konferenci po zasedání ECB a co všechno můžete (díky koronaviru) oslavit na Letišti Václava Havla? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru, výrazně zlevnily cenné papíry aerolinek

Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obavám investorů z rychlého růstu počtu případů nákazy koronavirem ve Spojených státech. Hluboko pod nulou seanci zakončily akcie leteckých dopravců. Index Dow ztratil 0,5 % na 26 734,71 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,34 % na 3 215,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,73 % na 10 473,83 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,86 % na 28 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 0,618 %.

QE a další programy jako svržení bomby: Když zmáčknete tlačítko, nejde to vzít zpět
V roce 2008 americký Kongres a centrální banka Spojených států zaplavily trhy penězi, aby ekonomiku zachránily před kolapsem. Letos se to zopakovalo v násobné míře, ačkoli tyto bezprecedentní kroky měly být jen jednorázovým opatřením.
2020 vs. 2000: Jsme skutečně svědky nové technologické bubliny?
Technologická rally na americkém akciovém trhu pokračuje. Index Nasdaq 100 přidává od začátku roku více než 20 %, zatímco široký benchmark S&P Composite 1500 ztrácí zhruba čtyři procenta. Někteří investoři varují před přifukováním technologické bubliny. Je to ale opravdu tak vážné?

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesly, nepomohla jim ani ECB

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek ztrácely. ECB rozhodnutím učiněným na měnověpolitickém zasedání nikoho nepřekvapila, na trhy ale stále negativně působilo šíření koronaviru ve světě. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,47 % na 372,13 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,67 % na 6 250,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,46 % na 5 085,28 bodu a německý DAX se snížil o 0,43 % na 12 874,97 bodu.

Tohle byste měli vědět, než začnete s daytradingem
Donedávna byl daytrading něčím, o čem většina drobných investorů vůbec nepřemýšlela. V posledních týdnech a měsících však o intradenním obchodování začala pod tlakem rychlého růstu cen některých akcií a zvýšené volatility uvažovat i část dosud konzervativně uvažujících investorů.
Hartman (FXstreet.cz): Krátkodobé obchody děláme podle Twitteru, na makrodata trhy již (tolik) nereagují
Hlídáme si, kdy mají svá veřejná vystoupení naplánovaná významní politici, a snažíme se využít krátkodobou volatilitu, kterou taková vyjádření vyvolávají. Proto také sledujeme twitterové účty představitelů zemí nebo centrálních bank, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora zakladatel FXstreet.cz Ondřej Hartman.

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, nahoru ji táhly akcie ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, index PX stoupl o 0,1 % na 949,09 bodu. Nahoru táhly trh hlavně akcie energetické firmy ČEZ. Polepšila si ovšem více než polovina hlavních emisí. Druhého největšího růstu dosáhly cenné papíry výrobce lihovin Stock Spirits, které stouply o 1,17 % na 69 korun.

JPMorgan Chase zvýšila cílové ceny akcií Komerční banky, Monety a…
JPMorgan Chase zvýšila cílové ceny akcií Komerční banky, Monety a…
16. 7. 2020 10:33

JPMorgan Chase zvýšila cílové ceny akcií Komerční banky, Monety a Erste

Analytici banky JPMorgan Chase zvýšili cílové ceny akcií Komerční banky, Monety Money Bank a Erste Group Bank. Cílové...
Akcie ČR Erste Group Bank Komerční banka
15. 7. 2020 10:18

Kupka & Chlupatý (Alter Eko): Příprava na další krizi je zásadní, podstatné jsou rezervy a diverzifikace

Pandemie koronaviru ukázala, že ačkoli o potřebě finanční rezervy slyšel asi každý, jen nemnozí si zvládají vytvářet....
Koronavirus Byznys a podnikání Krize

4. Očekávané události

V pátek dopoledne bude oznámena inflace v eurozóně a Spojené státy odpoledne přidají zahájenou výstavbu a vydaná stavební povolení a předběžný index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 %

Čínská ekonomika zažila ve druhém čtvrtletí odraz po koronavirovém šoku. Hrubý domácí produkt se v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 %, což bylo více, než čekali analytici. V prvním čtvrtletí ekonomika naopak klesla o rekordních 6,8 % kvůli omezením, která měla zabránit šíření nemoci covid-19. K oživení přispěla stimulační opatření, jejichž cílem je zmírnit šok z koronavirové krize.

6. ECB v červenci potvrdila nastavení měnové politiky

Evropská centrální banka na červencovém zasedání ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Potvrdila i parametry programů skupování aktiv. Ponechání měnové politiky beze změny se všeobecně očekávalo. Během tiskové konference šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že ekonomická aktivita v Evropě roste, zároveň ovšem upozornila, že i tak zůstává utlumená. Opatření, která ECB přijala od začátku března, podle ní poskytují důležitou podporu ožívání eurozóny.

7. EMH, která chce v Česku těžit lithium, zvažuje vstup na pražskou burzu

Australská společnost European Metals Holdings (EMH), jejíž dceřiná firma Geomet zkoumá možnosti těžby lithia pod Cínovcem, podle svého prohlášení zvažuje vstup na pražskou burzu. "Společnost jedná s Burzou cenných papírů Praha ohledně možného listování svých akcií. Vzhledem k pozornosti, jakou projekt Cínovec v ČR vyvolal, by společnost ráda Čechům nabídla příležitost do projektu investovat prostřednictvím domácí burzy," uvedla firma v prohlášení.

8. Novým šéfem ukrajinské centrální banky bude Kyrylo Ševčenko

Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil Kyryla Ševčenka novým šéfem centrální banky. Sedmačtyřicetiletý bankéř dosud vedl státní finanční ústav Ukrgazbank. Předchozí guvernér se funkce vzdal se zdůvodněním, že čelí politickým tlakům. Proces jmenování nového šéfa centrální banky proto bedlivě sledovaly Mezinárodní měnový fond i podnikatelské kruhy.

9. Eset: Za útokem na Twitter stojí organizovaná skupina

Za útokem na twitterové účty známých lidí zřejmě stojí organizovaná skupina hackerů. Útočníci museli překonat několik bezpečnostních systémů, především ale lidský faktor. Lze předpokládat, že ani interní procesy ve společnosti Twitter nebyly nastaveny zcela správně. Uvedla to ve čtvrtek antivirová firma Eset.

10. Soud EU zneplatnil dohodu umožňující firmám předávat data do USA

Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek označil za neplatné rozhodnutí Evropské komise, které umožňuje firmám předávat osobní údaje uživatelů do Spojených států. Soud tak reagoval na podnět rakouského aktivisty Maxe Schremse, podle něhož společnost Facebook nerespektovala pravidla ochrany citlivých dat. Podle nejvyššího orgánu unijní justice dohoda známá jako "štít EU-USA" nezajišťuje dostatečnou ochranu dat evropských uživatelů. Naproti tomu dřívější rozhodnutí komise, na jehož základě společnosti poskytovaly data o uživatelích do mimounijních zemí, je podle čtvrtečního verdiktu soudu platné.

BONUS

Na poloprázdném ruzyňském letišti mohou mít v létě lidé oslavu narozenin nebo třeba svatbu

Netradiční program nabízí v létě Letiště Václava Havla v Praze. Lidé tam mohou oslavit narozeniny, uspořádat svatbu nebo se zúčastnit exkurze. Vedení letiště se pro netradiční krok rozhodlo vzhledem k aktuálnímu malému provozu, který ovlivnila situace s koronavirem.

Letiště nabízí například organizace dětských oslav, během nichž si budou moci děti prohlédnout areál. Snoubenci zase mají možnost zařídit si na letišti netradiční svatbu v některém ze tří salonků. V nabídce jsou také skupinové i individuální exkurze.

Zájemci se mohou podívat také na stanici hasičského záchranného sboru, kde uvidí, s čím se v terénu běžně hasiči potýkají. Mohou si prohlédnout techniku i speciální letištní zásahové vozy či navštívit operační středisko, které přijímá na letišti nouzové signály.

V areálu letiště vznikl i Runway Park, který se nachází na bývalé letištní dráze 22. Organizátoři slibují například skákací hrad, virtuální realitu či letištní techniku a doprovodný program.

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu

Výprodej na trzích s rizikovými aktivy, absence nových stimulačních nástrojů a rychlý nárůst počtu nových případů...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu
17:42

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Unipetrol převzal ve svém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku od dodavatele druhou část nové polyetylenové...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
17:30

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek
17:23

T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek

Operátor T-Mobile vybudoval za tři čtvrtletí 40 000 nových optických přípojek s rychlostí jeden Gbit/s. Do konce roku...
Telekomunikace Česká republika
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
16:50

Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta

Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá
16:28

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

České aerolinie přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...
Doprava Koronavirus
Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
16:24

Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu

Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75...
Maďarsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily
16:00

USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily

Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
14:47

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií
10:13

Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií

Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se...
Čína Technologie Sociální sítě
Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
10:00

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
09:43

Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra