Co musíte ráno vědět (17. září)
|

Co musíte ráno vědět (17. září)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak reagují velké čínské technologické firmy na napětí mezi USA a Čínou a která centrální banka dělá z Fedu šetrného skrblíka? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu po zasedání Fedu na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech ve středu po zasedání měnového výboru americké centrální banky uzavřely smíšeně. Na devizovém trhu zprvu slábl dolar, poté, co Fed oznámil, že zlepšil ekonomický výhled pro USA, ale začal posilovat. Index Dow přidal 0,13 % na 28 032,38 bodu, širší index S&P 500 se ale snížil o 0,46 % na 3 385,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,25 % na 11 050,47 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,52 % na 25,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 0,692 %.

7 akcií, na které se ptáte
V rámci pravidelných expertních tržních výhledů se často ptáte na konkrétní akcie. Protože se na mnohé z nich nedostane, předáváme je ke komentáři domácím burzovním expertům. Toto je sedm titulů pohledem analytika Petra Lajska ze společnosti Colosseum.
5 rozhodnutí, která čekají každého investora
Začátky na trzích bývají složité. To, co se na demo účtech jevilo jako hračka, se s přechodem k reálným penězům stává komplikovaným a stresujícím. Investoři by proto na trh měli vstupovat po patřičné přípravě. Výchozím bodem může být třeba hledání odpovědí na následujících pět otázek.

2. Evropské akcie ve středu převážně rostly, ztratila jen londýnská burza

Akcie na západoevropských trzích ve středu skončily po volatilním vývoji převážně v zelených číslech. V záporu uzavřel pouze britský akciový index, který odepsal část úterních zisků. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,58 % na 373,13 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,44 % na 6 078,48 bodu, německý DAX skončil se ziskem 0,29 % na 13 255,37 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,13 % na 5 074,42 bodu.

Jaké jsou na sklonku léta vyhlídky trhů a hospodářského vývoje?
Koronavirus tvrdě zasáhl hospodářství i finanční trhy. Po jarní panice se politici shodují, že plošné zavírání ekonomik už se nesmí opakovat. I tak ovšem bude pandemie svět nadále ovlivňovat. Co čekat od trhů a jak rychle dojde k (plnému) ekonomickému oživení?
Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik
Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho střednědobé vyhlídky nijak růžové. Svůj pohled na sektor nabízí analytik Radek Novák z České spořitelny.

3. Pražská burza ve středu oslabila, nedařilo se Avastu či finančním titulům

Pražská burza ve středu oslabila, index PX klesl o 0,53 % na 893,54 bodu. Z předních emisí zlevnil technologický Avast o více než procento, mírnější ztráty zaznamenaly finanční tituly. Se ziskem uzavřely seanci pouze ČEZ, mediální CME a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko.

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům
Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií firem jako eMan, Pilulka.cz nebo Česká zbrojovka Group mohly znamenat podle Petra Koblice, generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek bude o nastavení měnové politiky jednat japonská centrální banka. Austrálie zveřejní data z trhu práce, Itálie dopoledne obchodní bilanci a Eurostat finální zprávu o srpnové inflaci v eurozóně. Odpoledne skončí měnověpolitické zasedání britské centrální banky a v Americe dojde na informace o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a také na pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v září ponechal úrokové sazby beze změny, v nové prognóze zlepšil odhad letošního ekonomického vývoje

Měnový výbor americké centrální banky v září ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Fed rovněž v prohlášení zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. V nové prognóze centrální banka výrazně zlepšila výhled letošního vývoje ekonomiky, nově čeká pokles hrubého domácího produktu jen o 3,7 %, v červnu počítala s propadem o 6,5 %.

6. Bloomberg: Facebook by se mohl stát terčem antimonopolní žaloby

Americká Federální obchodní komise (FTC) zvažuje antimonopolní žalobu na internetovou společnost Facebook. Agentuře Bloomberg to sdělil zdroj obeznámený se situací. FTC už déle než rok vyšetřuje, zda Facebook nenarušuje hospodářskou soutěž. Žalobu by komise podle zdroje mohla podat do konce roku.

7. Šéfka Evropské komise navrhla zvýšit emisní závazek k roku 2030

Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 % proti stavu z roku 1990. Ve svém poselství o stavu unie to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která představila priority unijní exekutivy na příštích 12 měsíců. Unie by podle ní měla pojmout současnou koronavirovou krizi jako příležitost k nastartování takzvaného zeleného růstu a více než třetinu chystaného fondu obnovy směřovat do ekologických projektů. Dosavadní plán počítal s omezením emisí o 40 %.

8. OECD zlepšila výhled vývoje ekonomiky, letos čeká propad světového HDP o 4,5 %

Globální ekonomika letos klesne o 4,5 %, předpověděla ve středu v aktualizovaném výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V červnovém výhledu prognózovala šestiprocentní propad. Světové hospodářství se z dopadů pandemie nemoci covid-19 vzpamatovává rychleji, než se čekalo ještě před několika měsíci. Podle OECD k tomu přispívá zlepšení výhledu pro dvě největší ekonomiky světa, tedy USA a Čínu.

9. Velké čínské technologické firmy posilují přítomnost v Singapuru

Některé velké čínské technologické společnosti kvůli napětí mezi Spojenými státy a Čínou rozšiřují své aktivity v Singapuru. Týká se to například internetového obchodu Alibaba i dalšího internetového giganta Tencent. Společnost ByteDance, která vlastní platformu TikTok, tam investuje miliardy dolarů. Singapur se považuje za neutrální území a má dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak s Čínou. Vztahy těchto velmocí se zhoršují, poslední dobou to pociťují hlavně technologické firmy.

10. IPO Snowflake je rekordní nabídkou softwarové firmy

Primární nabídka akcií podniku Snowflake se stala největším letošním IPO ve Spojených státech a vůbec největší nabídkou softwarové firmy. Společnost z primární nabídky získala 3,36 miliardy USD, když cenu jedné akcie stanovila na 120 USD. Tržní hodnota firmy poskytující cloudová úložiště činí 33 miliard USD.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Všichni tisknou peníze

Argentinský ministr financí v tom má jasno. Všichni tisknou peníze, tak proč ne my? Ale nic by se nemělo přehánět.

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus