Co musíte ráno vědět (17. září)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak reagují velké čínské technologické firmy na napětí mezi USA a Čínou a která centrální banka dělá z Fedu šetrného skrblíka? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se ve středu po zasedání Fedu na směru neshodly
Akcie ve Spojených státech ve středu po zasedání měnového výboru americké centrální banky uzavřely smíšeně. Na devizovém trhu zprvu slábl dolar, poté, co Fed oznámil, že zlepšil ekonomický výhled pro USA, ale začal posilovat. Index Dow přidal 0,13 % na 28 032,38 bodu, širší index S&P 500 se ale snížil o 0,46 % na 3 385,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,25 % na 11 050,47 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,52 % na 25,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 0,692 %.
2. Evropské akcie ve středu převážně rostly, ztratila jen londýnská burza
Akcie na západoevropských trzích ve středu skončily po volatilním vývoji převážně v zelených číslech. V záporu uzavřel pouze britský akciový index, který odepsal část úterních zisků. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,58 % na 373,13 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,44 % na 6 078,48 bodu, německý DAX skončil se ziskem 0,29 % na 13 255,37 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,13 % na 5 074,42 bodu.
3. Pražská burza ve středu oslabila, nedařilo se Avastu či finančním titulům
Pražská burza ve středu oslabila, index PX klesl o 0,53 % na 893,54 bodu. Z předních emisí zlevnil technologický Avast o více než procento, mírnější ztráty zaznamenaly finanční tituly. Se ziskem uzavřely seanci pouze ČEZ, mediální CME a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek bude o nastavení měnové politiky jednat japonská centrální banka. Austrálie zveřejní data z trhu práce, Itálie dopoledne obchodní bilanci a Eurostat finální zprávu o srpnové inflaci v eurozóně. Odpoledne skončí měnověpolitické zasedání britské centrální banky a v Americe dojde na informace o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a také na pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed v září ponechal úrokové sazby beze změny, v nové prognóze zlepšil odhad letošního ekonomického vývoje
Měnový výbor americké centrální banky v září ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Fed rovněž v prohlášení zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. V nové prognóze centrální banka výrazně zlepšila výhled letošního vývoje ekonomiky, nově čeká pokles hrubého domácího produktu jen o 3,7 %, v červnu počítala s propadem o 6,5 %.
6. Bloomberg: Facebook by se mohl stát terčem antimonopolní žaloby
Americká Federální obchodní komise (FTC) zvažuje antimonopolní žalobu na internetovou společnost Facebook. Agentuře Bloomberg to sdělil zdroj obeznámený se situací. FTC už déle než rok vyšetřuje, zda Facebook nenarušuje hospodářskou soutěž. Žalobu by komise podle zdroje mohla podat do konce roku.
7. Šéfka Evropské komise navrhla zvýšit emisní závazek k roku 2030
Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 % proti stavu z roku 1990. Ve svém poselství o stavu unie to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která představila priority unijní exekutivy na příštích 12 měsíců. Unie by podle ní měla pojmout současnou koronavirovou krizi jako příležitost k nastartování takzvaného zeleného růstu a více než třetinu chystaného fondu obnovy směřovat do ekologických projektů. Dosavadní plán počítal s omezením emisí o 40 %.
8. OECD zlepšila výhled vývoje ekonomiky, letos čeká propad světového HDP o 4,5 %
Globální ekonomika letos klesne o 4,5 %, předpověděla ve středu v aktualizovaném výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V červnovém výhledu prognózovala šestiprocentní propad. Světové hospodářství se z dopadů pandemie nemoci covid-19 vzpamatovává rychleji, než se čekalo ještě před několika měsíci. Podle OECD k tomu přispívá zlepšení výhledu pro dvě největší ekonomiky světa, tedy USA a Čínu.
9. Velké čínské technologické firmy posilují přítomnost v Singapuru
Některé velké čínské technologické společnosti kvůli napětí mezi Spojenými státy a Čínou rozšiřují své aktivity v Singapuru. Týká se to například internetového obchodu Alibaba i dalšího internetového giganta Tencent. Společnost ByteDance, která vlastní platformu TikTok, tam investuje miliardy dolarů. Singapur se považuje za neutrální území a má dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak s Čínou. Vztahy těchto velmocí se zhoršují, poslední dobou to pociťují hlavně technologické firmy.
10. IPO Snowflake je rekordní nabídkou softwarové firmy
Primární nabídka akcií podniku Snowflake se stala největším letošním IPO ve Spojených státech a vůbec největší nabídkou softwarové firmy. Společnost z primární nabídky získala 3,36 miliardy USD, když cenu jedné akcie stanovila na 120 USD. Tržní hodnota firmy poskytující cloudová úložiště činí 33 miliard USD.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Všichni tisknou peníze
Argentinský ministr financí v tom má jasno. Všichni tisknou peníze, tak proč ne my? Ale nic by se nemělo přehánět.
Aktuality
