Co musíte ráno vědět (20. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak Bundesbank vidí vyhlídky německé ekonomiky a kolik muslimy stojí pouť do Mekky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí rostly díky nadějím ohledně stimulačních opatření

Americké akcie v pondělí posílily díky nadějím, že globální hospodářský růst by mohla podpořit stimulační opatření předních ekonomik, například Číny a Německa. Technologický sektor rovněž těžil z rozhodnutí Washingtonu, které umožňuje americkým firmám po další tři měsíce pokračovat v dodávkách součástek a technologií čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei. Index Dow si připsal 0,96 % na 26 135,79 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,21 % na 2 923,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,35 % na 8 002,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,61 % na 16,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,61 %.

Akcie vs. dluhopisy: Jak investovat ve světě záporných sazeb
Lidé, kteří chtějí investovat s cílem spoření na důchod, to v současnosti nemají úplně jednoduché. Akcie jsou na dlouhodobých vrcholech a čeká se, kdy "to praskne". Výnosy dluhopisů jsou naopak minimální, mnohdy dokonce záporné, takže jejich ceny také nemají zrovna nejlepší vyhlídky. Jak v takovém prostředí investovat?

2. Evropské burzy v úvodu týdne uzavřely v plusu, sektor základních materiálů stoupl o více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když investoři kladně přijali zprávu agentury Bloomberg, že německá vláda chystá opatření na povzbuzení tamní ekonomiky, která by se již nyní mohla podle zprávy německé centrální banky nacházet v recesi. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,14 % na 373,86 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,02 % na 7 189,65 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,34 % na 5 371,56 bodu a německý DAX posílil o 1,32 % na 11 715,37 bodu. V plusu seanci uzavřely všechny hlavní sektory, přičemž nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, které stouplo o více než 2 %.

Investorský magazín: Zlato jako sázka roku a výběr kvalitních akcií v kostce
Obavy o budoucnost světové ekonomiky a očekávané snižování sazeb ze strany centrálních bank letos pomáhají vracet zlatu jeho dřívější lesk. Může růst jeho ceny pokračovat? To se pokouší objasnit aktuální Investorský magazín, ve kterém dostanou prostor také akcie nebo stručný tržní čtenářský deník. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v pondělí uzavřela na červené nule, akcie Avastu zlevnily o necelá 2 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování téměř beze změny, index PX klesl o 0,01 % na 1 035,33 bodu. Nedařilo se zejména antivirové firmě Avast, jejíž akcie zlevnily o 1,92 % na 102 Kč. O více než procento naopak zdražily cenné papíry rakouských finančních domů. Erste Group Bank stoupla o 1,23 % na 787,60 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 1,88 % na 596 Kč. Zobchodovaný objem čítal necelých 291 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které přišly o 0,72 % na 829 Kč.

Zpomalování české (a německé) ekonomiky: Fronta se zkracuje, bude hůře
První odhady vývoje české a německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí jsou již pár dnů na světě. To nejzajímavější z ekonomických reportů komentuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V noci na úterý australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnového zasedání. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o stavební výrobě v eurozóně a Německo se pochlubí indexem výrobních cen. Za řečnický pultík se postaví Randal Quarles z Fedu. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Home Depot, Medtronic, TJX či Kohl’s. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bundesbank: Německá ekonomika zřejmě dále slábne

Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dále zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém výhledu to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Zpráva tak naznačuje, že největší evropská ekonomika už je nyní v recesi, uvedla agentura Reuters. Podle zdrojů agentury Bloomberg vláda již chystá opatření na povzbuzení německého hospodářství.

6. NABE: Část ekonomů čeká do dvou let v USA recesi

Část amerických ekonomů je natolik znepokojena riziky hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa, že do konce roku 2021 očekává ve Spojených státech recesi. Vyplývá to z průzkumu americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE).

7. Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů o 90 dní déle. Ve Washingtonu to v pondělí oznámil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Krok jeho úřadu se očekával, přestože se proti dalšímu obchodování s Huawei stavěl prezident Donald Trump.

8. Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny v Bulharsku

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Firma v pondělí oznámila, že podala přihlášku do tendru na strategického investora. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur.

9. Brexit bez dohody poškodí i strojírenství a elektronický průmysl

Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového průmyslu i strojírenství, konkrétně dovoz a vývoz reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů. Výrazně by byl zasažený také obchod s elektronikou. V případě brexitu bez dohody by se totiž na dovoz zboží na straně EU i Británie začala aplikovat standardní dovozní cla a zvýšila by se administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládání celních záruk. Uvedené obory přitom tvoří největší objem obchodní výměny mezi Českem a Británií. Vyplývá to ze studie PwC, o které v pondělí firma informovala v tiskové zprávě.

10. Inflace v eurozóně klesla v červenci na 1 %, v EU na 1,4 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci kleslo na 1 % z červnových 1,3 %. V konečné zprávě to v pondělí uvedl statistický úřad Eurostat. Upravil tak svůj dřívější rychlý odhad, ve kterém pro eurozónu uváděl tempo růstu 1,1 %. V celé Evropské unii míra inflace klesla na 1,4 %z 1,6 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kvůli pouti a svátku oběti se mnoho muslimů zadluží

Obchody, které se točí kolem pouti do Mekky, kterou má každý zdravý muslim vykonat aspoň jednou za život, přinášejí Saúdské Arábii ročně až osm miliard dolarů. Už jenom svátek oběti, při němž se porážejí zvířata a jejich maso se rozdává chudým, znamená pro mnohé domácnosti velký výdaj a někdy i zadlužení. Svátek íd al-adhá slaví celý muslimský svět, což znamená porážky milionů zvířat. Na trhu se jich začíná nedostávat a jejich ceny se rychle zvyšují, napsal o ekonomickém pozadí poutě izraelský list Haarec.

Třídenní svátek navazuje na pouť, k níž se letos v Mekce sešlo přes dva miliony věřících. Toto období znamená pro muslimy pětidenní dovolenou, grilování, pikniky a nákupy. Radují se chovatelé dobytka, řezníci, cestovní agentury specializované na hadždž a Saúdská Arábie, pro niž poutní měsíc znamená příjem až osmi miliard dolarů.

Miliony domácností se ale kvůli pouti a svátku značně zadluží a splácet budou po celý rok. Podle průzkumu obchodních komor a vlád chudá rodina v tomto svátečním období utratí 60 % svých příjmů. Mezi výdaje patří nákup obětních zvířat i dárky příbuzným. Rodina se středními příjmy v tomto období utratí 30 až 40 % svého příjmu bez započtení výdajů za pouť. Obchodníci s dobytkem si stěžují na úbytek zákazníků - oproti loňsku to bylo až o pětinu. Cena koz a ovcí proto roste.

Mimořádný růst cen zaznamenala Sýrie, která za osm válečných let přišla o polovinu svého předválečného chovu skotu a drůbeže a kde se ceny za píci a veterinární léky zvedly i o 170 %. Stejně drasticky se tam zvyšuje i cena masa. V minulosti Sýrie musela stanovit kvóty na vývoz ovcí a koz, aby jich zajistila dostatek doma. Letos vláda nic podobného neučinila, protože ví, že pro chovatele je výhodnější maso prodat do ciziny za vyšší ceny, než by mohli požadovat doma. Před válkou se vývoz dobytka podílel na zemědělském výnosu ze 40 %, zaměstnával pětinu zemědělských pracovníků a vývoz koz a ovcí zemi zajistil příjem až 450 milionů dolarů. Teď je vývoz zdecimován na necelou polovinu. Opačně je tomu v Maroku, kde chov ovcí a koz kvete a letos by mohl přinést 1,4 miliardy dolarů.

Největší zisk ze svátečního období má samozřejmě Saúdská Arábie - za každého poutníka vstupujícího do země požaduje 530 dolarů. Státy posílají občany podle kvót stanovených v poměru 1 000 poutníků na milion obyvatel. Každý stát svůj výběr dělá po svém, někde se pořádají loterie. Rijád požaduje, aby poutníci využívali služeb cestovních kanceláří, jež za licence platí vládě. Státu také patří 50 000 autobusů, které poutníky rozvážejí, stejně jako stany v poutním okrsku, v nichž přespávají ti, kdo si nemohou dovolit hotel. Podle průzkumů vyjde pouť věřícího na 1 500 až 4 500 dolarů. Ti, kdo se neobejdou bez luxusu, platí až 30 000 dolarů. Většinu lidé v království stráví čtrnáct dní a domů se povinně vracejí s dárky a suvenýry.

A z nich paradoxně nejvíc vytěží čínští výrobci. I když Saúdská Arábie nutí prodávající odebírat i výrobky z arabských zemí, čínským cenám hraček, elektrických přístrojů a modelů svatyně Kaaby lze těžko konkurovat.

Vize 2030 korunního prince Muhammada bin Salmána počítá s tím, že do tohoto roku bude království schopno zorganizovat pouť pro 30 milionů lidí. Z hlediska příjmů by to bylo 50 miliard dolarů pro Rijád, avšak otázkou je, kde se najde dostatek ovcí, koz a velbloudů pro tolik lidí.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...