Co musíte ráno vědět (20. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak Bundesbank vidí vyhlídky německé ekonomiky a kolik muslimy stojí pouť do Mekky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí rostly díky nadějím ohledně stimulačních opatření

Americké akcie v pondělí posílily díky nadějím, že globální hospodářský růst by mohla podpořit stimulační opatření předních ekonomik, například Číny a Německa. Technologický sektor rovněž těžil z rozhodnutí Washingtonu, které umožňuje americkým firmám po další tři měsíce pokračovat v dodávkách součástek a technologií čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei. Index Dow si připsal 0,96 % na 26 135,79 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,21 % na 2 923,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,35 % na 8 002,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,61 % na 16,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,61 %.

Akcie vs. dluhopisy: Jak investovat ve světě záporných sazeb
Lidé, kteří chtějí investovat s cílem spoření na důchod, to v současnosti nemají úplně jednoduché. Akcie jsou na dlouhodobých vrcholech a čeká se, kdy "to praskne". Výnosy dluhopisů jsou naopak minimální, mnohdy dokonce záporné, takže jejich ceny také nemají zrovna nejlepší vyhlídky. Jak v takovém prostředí investovat?

2. Evropské burzy v úvodu týdne uzavřely v plusu, sektor základních materiálů stoupl o více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když investoři kladně přijali zprávu agentury Bloomberg, že německá vláda chystá opatření na povzbuzení tamní ekonomiky, která by se již nyní mohla podle zprávy německé centrální banky nacházet v recesi. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,14 % na 373,86 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,02 % na 7 189,65 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,34 % na 5 371,56 bodu a německý DAX posílil o 1,32 % na 11 715,37 bodu. V plusu seanci uzavřely všechny hlavní sektory, přičemž nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, které stouplo o více než 2 %.

Investorský magazín: Zlato jako sázka roku a výběr kvalitních akcií v kostce
Obavy o budoucnost světové ekonomiky a očekávané snižování sazeb ze strany centrálních bank letos pomáhají vracet zlatu jeho dřívější lesk. Může růst jeho ceny pokračovat? To se pokouší objasnit aktuální Investorský magazín, ve kterém dostanou prostor také akcie nebo stručný tržní čtenářský deník. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v pondělí uzavřela na červené nule, akcie Avastu zlevnily o necelá 2 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování téměř beze změny, index PX klesl o 0,01 % na 1 035,33 bodu. Nedařilo se zejména antivirové firmě Avast, jejíž akcie zlevnily o 1,92 % na 102 Kč. O více než procento naopak zdražily cenné papíry rakouských finančních domů. Erste Group Bank stoupla o 1,23 % na 787,60 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 1,88 % na 596 Kč. Zobchodovaný objem čítal necelých 291 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které přišly o 0,72 % na 829 Kč.

Zpomalování české (a německé) ekonomiky: Fronta se zkracuje, bude hůře
První odhady vývoje české a německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí jsou již pár dnů na světě. To nejzajímavější z ekonomických reportů komentuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V noci na úterý australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnového zasedání. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o stavební výrobě v eurozóně a Německo se pochlubí indexem výrobních cen. Za řečnický pultík se postaví Randal Quarles z Fedu. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Home Depot, Medtronic, TJX či Kohl’s. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bundesbank: Německá ekonomika zřejmě dále slábne

Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dále zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém výhledu to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Zpráva tak naznačuje, že největší evropská ekonomika už je nyní v recesi, uvedla agentura Reuters. Podle zdrojů agentury Bloomberg vláda již chystá opatření na povzbuzení německého hospodářství.

6. NABE: Část ekonomů čeká do dvou let v USA recesi

Část amerických ekonomů je natolik znepokojena riziky hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa, že do konce roku 2021 očekává ve Spojených státech recesi. Vyplývá to z průzkumu americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE).

7. Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů o 90 dní déle. Ve Washingtonu to v pondělí oznámil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Krok jeho úřadu se očekával, přestože se proti dalšímu obchodování s Huawei stavěl prezident Donald Trump.

8. Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny v Bulharsku

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Firma v pondělí oznámila, že podala přihlášku do tendru na strategického investora. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur.

9. Brexit bez dohody poškodí i strojírenství a elektronický průmysl

Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového průmyslu i strojírenství, konkrétně dovoz a vývoz reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů. Výrazně by byl zasažený také obchod s elektronikou. V případě brexitu bez dohody by se totiž na dovoz zboží na straně EU i Británie začala aplikovat standardní dovozní cla a zvýšila by se administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládání celních záruk. Uvedené obory přitom tvoří největší objem obchodní výměny mezi Českem a Británií. Vyplývá to ze studie PwC, o které v pondělí firma informovala v tiskové zprávě.

10. Inflace v eurozóně klesla v červenci na 1 %, v EU na 1,4 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci kleslo na 1 % z červnových 1,3 %. V konečné zprávě to v pondělí uvedl statistický úřad Eurostat. Upravil tak svůj dřívější rychlý odhad, ve kterém pro eurozónu uváděl tempo růstu 1,1 %. V celé Evropské unii míra inflace klesla na 1,4 %z 1,6 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kvůli pouti a svátku oběti se mnoho muslimů zadluží

Obchody, které se točí kolem pouti do Mekky, kterou má každý zdravý muslim vykonat aspoň jednou za život, přinášejí Saúdské Arábii ročně až osm miliard dolarů. Už jenom svátek oběti, při němž se porážejí zvířata a jejich maso se rozdává chudým, znamená pro mnohé domácnosti velký výdaj a někdy i zadlužení. Svátek íd al-adhá slaví celý muslimský svět, což znamená porážky milionů zvířat. Na trhu se jich začíná nedostávat a jejich ceny se rychle zvyšují, napsal o ekonomickém pozadí poutě izraelský list Haarec.

Třídenní svátek navazuje na pouť, k níž se letos v Mekce sešlo přes dva miliony věřících. Toto období znamená pro muslimy pětidenní dovolenou, grilování, pikniky a nákupy. Radují se chovatelé dobytka, řezníci, cestovní agentury specializované na hadždž a Saúdská Arábie, pro niž poutní měsíc znamená příjem až osmi miliard dolarů.

Miliony domácností se ale kvůli pouti a svátku značně zadluží a splácet budou po celý rok. Podle průzkumu obchodních komor a vlád chudá rodina v tomto svátečním období utratí 60 % svých příjmů. Mezi výdaje patří nákup obětních zvířat i dárky příbuzným. Rodina se středními příjmy v tomto období utratí 30 až 40 % svého příjmu bez započtení výdajů za pouť. Obchodníci s dobytkem si stěžují na úbytek zákazníků - oproti loňsku to bylo až o pětinu. Cena koz a ovcí proto roste.

Mimořádný růst cen zaznamenala Sýrie, která za osm válečných let přišla o polovinu svého předválečného chovu skotu a drůbeže a kde se ceny za píci a veterinární léky zvedly i o 170 %. Stejně drasticky se tam zvyšuje i cena masa. V minulosti Sýrie musela stanovit kvóty na vývoz ovcí a koz, aby jich zajistila dostatek doma. Letos vláda nic podobného neučinila, protože ví, že pro chovatele je výhodnější maso prodat do ciziny za vyšší ceny, než by mohli požadovat doma. Před válkou se vývoz dobytka podílel na zemědělském výnosu ze 40 %, zaměstnával pětinu zemědělských pracovníků a vývoz koz a ovcí zemi zajistil příjem až 450 milionů dolarů. Teď je vývoz zdecimován na necelou polovinu. Opačně je tomu v Maroku, kde chov ovcí a koz kvete a letos by mohl přinést 1,4 miliardy dolarů.

Největší zisk ze svátečního období má samozřejmě Saúdská Arábie - za každého poutníka vstupujícího do země požaduje 530 dolarů. Státy posílají občany podle kvót stanovených v poměru 1 000 poutníků na milion obyvatel. Každý stát svůj výběr dělá po svém, někde se pořádají loterie. Rijád požaduje, aby poutníci využívali služeb cestovních kanceláří, jež za licence platí vládě. Státu také patří 50 000 autobusů, které poutníky rozvážejí, stejně jako stany v poutním okrsku, v nichž přespávají ti, kdo si nemohou dovolit hotel. Podle průzkumů vyjde pouť věřícího na 1 500 až 4 500 dolarů. Ti, kdo se neobejdou bez luxusu, platí až 30 000 dolarů. Většinu lidé v království stráví čtrnáct dní a domů se povinně vracejí s dárky a suvenýry.

A z nich paradoxně nejvíc vytěží čínští výrobci. I když Saúdská Arábie nutí prodávající odebírat i výrobky z arabských zemí, čínským cenám hraček, elektrických přístrojů a modelů svatyně Kaaby lze těžko konkurovat.

Vize 2030 korunního prince Muhammada bin Salmána počítá s tím, že do tohoto roku bude království schopno zorganizovat pouť pro 30 milionů lidí. Z hlediska příjmů by to bylo 50 miliard dolarů pro Rijád, avšak otázkou je, kde se najde dostatek ovcí, koz a velbloudů pro tolik lidí.

Co musíte ráno vědět (21. února)
Co musíte ráno vědět (21. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co přineslo zasedání čínské centrální banky a která země se...
Musíte vědět
Německý soud povolil Tesle vykácet část lesa na pozemku pro továrnu
Německý soud povolil Tesle vykácet část lesa na pozemku pro továrnu
včera v 22:59

Německý soud povolil Tesle vykácet část lesa na pozemku pro továrnu

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat...
Tesla Americké akcie Auta
Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obavám z hospodářských…
Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obavám z hospodářských…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obavám z hospodářských důsledků koronaviru

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Za poklesem akciového trhu stály především rostoucí obavy investorů z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nové Mexiko žaluje Google kvůli osobním údajům školáků
Nové Mexiko žaluje Google kvůli osobním údajům školáků
včera v 21:06

Nové Mexiko žaluje Google kvůli osobním údajům školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že...
Alphabet (Google) Americké akcie Internet
Summit o rozpočtu EU Michel přerušil, jedná s lídry zvlášť
včera v 20:45

Summit o rozpočtu EU Michel přerušil, jedná s lídry zvlášť

Čtvrteční mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady Charles Michel po...
Evropská unie Politika Rozpočet
Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily kvůli slabším hospodářským…
Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily kvůli slabším hospodářským…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily kvůli slabším hospodářským výsledkům

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu navzdory nižšímu počtu nově nakažených čínským...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Španělé získali smlouvu na první vysokorychlostní železnici v USA
včera v 17:46

Španělé získali smlouvu na první vysokorychlostní železnici v USA

Španělská společnost Renfe získala smlouvu za šest miliard dolarů na vývoj první vysokorychlostní železnice ve...
Španělsko Spojené státy americké (USA) Doprava
Německý regulátor schválil spojení aerolinek Condor s firmou LOT
včera v 17:33

Německý regulátor schválil spojení aerolinek Condor s firmou LOT

Německý kartelový úřad schválil plánované spojení německého leteckého přepravce Condor s polskými aerolinkami LOT....
Německo Fúze a akvizice Doprava
Lídři států EU zahájí rozpočtový summit, ústupky zatím odmítají
včera v 17:15

Lídři států EU zahájí rozpočtový summit, ústupky zatím odmítají

Lídři zemí Evropské unie ve čtvrtek zahájili v Bruselu mimořádný summit, jehož cílem je sblížit jejich zatím zásadně...
Evropská unie Rozpočet Politika
Pražské burze se ve čtvrtek nedařilo, oslabila většina hlavních titulů
Pražské burze se ve čtvrtek nedařilo, oslabila většina hlavních titulů
včera v 16:45

Pražské burze se ve čtvrtek nedařilo, oslabila většina hlavních titulů

Pražská burza ve čtvrtek ztratila. Index PX klesl o 0,64 procenta na 1 097,16 bodu. Z hlavních titulů nejvíce...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (20. února)
včera v 16:30

Ze světa investičních doporučení (20. února)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
ECB loni zvýšila zisk o 50 procent na 2,4 miliardy eur
ECB loni zvýšila zisk o 50 procent na 2,4 miliardy eur
včera v 16:17

ECB loni zvýšila zisk o 50 procent na 2,4 miliardy eur

Evropská centrální banka loni zvýšila zisk o 50 procent na 2,4 miliardy eur. Vyšší příjmy jí vyneslo její dolarové...
ECB Centrální banky Výsledková sezóna
Babiš: Nejdříve by se u rozpočtu EU měly dohodnout příjmy
včera v 15:25

Babiš: Nejdříve by se u rozpočtu EU měly dohodnout příjmy

Vrcholní představitelé zemí EU by se ve čtvrtek na mimořádném summitu věnovaném víceletému rozpočtu pro roky 2021...
Evropská unie Rozpočet Česká republika
Apple zvažuje, že své přístroje otevře konkurenčním aplikacím
Apple zvažuje, že své přístroje otevře konkurenčním aplikacím
včera v 15:03

Apple zvažuje, že své přístroje otevře konkurenčním aplikacím

Americká technologická společnost Apple zvažuje, že své chytré telefony, tablety a hlasový ovladač HomePod více...
Apple Americké akcie Technologie
Většinu ve Victoria's Secret získá investiční firma Sycamore
včera v 14:44

Většinu ve Victoria's Secret získá investiční firma Sycamore

Společnost L Brands prodá kontrolní podíl v divizi spodního prádla Victoria's Secret investiční společnosti Sycamore...
Fúze a akvizice Americké akcie
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 210…
včera v 14:37

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 210 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 15. února 210 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost