Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak Bundesbank vidí vyhlídky německé ekonomiky a kolik muslimy stojí pouť do Mekky? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí rostly díky nadějím ohledně stimulačních opatření
Americké akcie v pondělí posílily díky nadějím, že globální hospodářský růst by mohla podpořit stimulační opatření předních ekonomik, například Číny a Německa. Technologický sektor rovněž těžil z rozhodnutí Washingtonu, které umožňuje americkým firmám po další tři měsíce pokračovat v dodávkách součástek a technologií čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei. Index Dow si připsal 0,96 % na 26 135,79 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,21 % na 2 923,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,35 % na 8 002,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,61 % na 16,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,61 %.
2. Evropské burzy v úvodu týdne uzavřely v plusu, sektor základních materiálů stoupl o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když investoři kladně přijali zprávu agentury Bloomberg, že německá vláda chystá opatření na povzbuzení tamní ekonomiky, která by se již nyní mohla podle zprávy německé centrální banky nacházet v recesi. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,14 % na 373,86 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,02 % na 7 189,65 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,34 % na 5 371,56 bodu a německý DAX posílil o 1,32 % na 11 715,37 bodu. V plusu seanci uzavřely všechny hlavní sektory, přičemž nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, které stouplo o více než 2 %.
3. Pražská burza v pondělí uzavřela na červené nule, akcie Avastu zlevnily o necelá 2 %
Pražská burza zakončila pondělní obchodování téměř beze změny, index PX klesl o 0,01 % na 1 035,33 bodu. Nedařilo se zejména antivirové firmě Avast, jejíž akcie zlevnily o 1,92 % na 102 Kč. O více než procento naopak zdražily cenné papíry rakouských finančních domů. Erste Group Bank stoupla o 1,23 % na 787,60 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 1,88 % na 596 Kč. Zobchodovaný objem čítal necelých 291 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které přišly o 0,72 % na 829 Kč.
4. Očekávané události
V noci na úterý australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnového zasedání. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o stavební výrobě v eurozóně a Německo se pochlubí indexem výrobních cen. Za řečnický pultík se postaví Randal Quarles z Fedu. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Home Depot, Medtronic, TJX či Kohl’s. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Bundesbank: Německá ekonomika zřejmě dále slábne
Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dále zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém výhledu to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Zpráva tak naznačuje, že největší evropská ekonomika už je nyní v recesi, uvedla agentura Reuters. Podle zdrojů agentury Bloomberg vláda již chystá opatření na povzbuzení německého hospodářství.
6. NABE: Část ekonomů čeká do dvou let v USA recesi
Část amerických ekonomů je natolik znepokojena riziky hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa, že do konce roku 2021 očekává ve Spojených státech recesi. Vyplývá to z průzkumu americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE).
7. Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů o 90 dní déle. Ve Washingtonu to v pondělí oznámil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Krok jeho úřadu se očekával, přestože se proti dalšímu obchodování s Huawei stavěl prezident Donald Trump.
8. Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny v Bulharsku
Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Firma v pondělí oznámila, že podala přihlášku do tendru na strategického investora. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur.
9. Brexit bez dohody poškodí i strojírenství a elektronický průmysl
Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového průmyslu i strojírenství, konkrétně dovoz a vývoz reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů. Výrazně by byl zasažený také obchod s elektronikou. V případě brexitu bez dohody by se totiž na dovoz zboží na straně EU i Británie začala aplikovat standardní dovozní cla a zvýšila by se administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládání celních záruk. Uvedené obory přitom tvoří největší objem obchodní výměny mezi Českem a Británií. Vyplývá to ze studie PwC, o které v pondělí firma informovala v tiskové zprávě.
10. Inflace v eurozóně klesla v červenci na 1 %, v EU na 1,4 %
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci kleslo na 1 % z červnových 1,3 %. V konečné zprávě to v pondělí uvedl statistický úřad Eurostat. Upravil tak svůj dřívější rychlý odhad, ve kterém pro eurozónu uváděl tempo růstu 1,1 %. V celé Evropské unii míra inflace klesla na 1,4 %z 1,6 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Kvůli pouti a svátku oběti se mnoho muslimů zadluží
Obchody, které se točí kolem pouti do Mekky, kterou má každý zdravý muslim vykonat aspoň jednou za život, přinášejí Saúdské Arábii ročně až osm miliard dolarů. Už jenom svátek oběti, při němž se porážejí zvířata a jejich maso se rozdává chudým, znamená pro mnohé domácnosti velký výdaj a někdy i zadlužení. Svátek íd al-adhá slaví celý muslimský svět, což znamená porážky milionů zvířat. Na trhu se jich začíná nedostávat a jejich ceny se rychle zvyšují, napsal o ekonomickém pozadí poutě izraelský list Haarec.
Třídenní svátek navazuje na pouť, k níž se letos v Mekce sešlo přes dva miliony věřících. Toto období znamená pro muslimy pětidenní dovolenou, grilování, pikniky a nákupy. Radují se chovatelé dobytka, řezníci, cestovní agentury specializované na hadždž a Saúdská Arábie, pro niž poutní měsíc znamená příjem až osmi miliard dolarů.
Miliony domácností se ale kvůli pouti a svátku značně zadluží a splácet budou po celý rok. Podle průzkumu obchodních komor a vlád chudá rodina v tomto svátečním období utratí 60 % svých příjmů. Mezi výdaje patří nákup obětních zvířat i dárky příbuzným. Rodina se středními příjmy v tomto období utratí 30 až 40 % svého příjmu bez započtení výdajů za pouť. Obchodníci s dobytkem si stěžují na úbytek zákazníků - oproti loňsku to bylo až o pětinu. Cena koz a ovcí proto roste.
Mimořádný růst cen zaznamenala Sýrie, která za osm válečných let přišla o polovinu svého předválečného chovu skotu a drůbeže a kde se ceny za píci a veterinární léky zvedly i o 170 %. Stejně drasticky se tam zvyšuje i cena masa. V minulosti Sýrie musela stanovit kvóty na vývoz ovcí a koz, aby jich zajistila dostatek doma. Letos vláda nic podobného neučinila, protože ví, že pro chovatele je výhodnější maso prodat do ciziny za vyšší ceny, než by mohli požadovat doma. Před válkou se vývoz dobytka podílel na zemědělském výnosu ze 40 %, zaměstnával pětinu zemědělských pracovníků a vývoz koz a ovcí zemi zajistil příjem až 450 milionů dolarů. Teď je vývoz zdecimován na necelou polovinu. Opačně je tomu v Maroku, kde chov ovcí a koz kvete a letos by mohl přinést 1,4 miliardy dolarů.
Největší zisk ze svátečního období má samozřejmě Saúdská Arábie - za každého poutníka vstupujícího do země požaduje 530 dolarů. Státy posílají občany podle kvót stanovených v poměru 1 000 poutníků na milion obyvatel. Každý stát svůj výběr dělá po svém, někde se pořádají loterie. Rijád požaduje, aby poutníci využívali služeb cestovních kanceláří, jež za licence platí vládě. Státu také patří 50 000 autobusů, které poutníky rozvážejí, stejně jako stany v poutním okrsku, v nichž přespávají ti, kdo si nemohou dovolit hotel. Podle průzkumů vyjde pouť věřícího na 1 500 až 4 500 dolarů. Ti, kdo se neobejdou bez luxusu, platí až 30 000 dolarů. Většinu lidé v království stráví čtrnáct dní a domů se povinně vracejí s dárky a suvenýry.
A z nich paradoxně nejvíc vytěží čínští výrobci. I když Saúdská Arábie nutí prodávající odebírat i výrobky z arabských zemí, čínským cenám hraček, elektrických přístrojů a modelů svatyně Kaaby lze těžko konkurovat.
Vize 2030 korunního prince Muhammada bin Salmána počítá s tím, že do tohoto roku bude království schopno zorganizovat pouť pro 30 milionů lidí. Z hlediska příjmů by to bylo 50 miliard dolarů pro Rijád, avšak otázkou je, kde se najde dostatek ovcí, koz a velbloudů pro tolik lidí.
Aktuality
