US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s tématem rušení superhrubé mzdy a jaké ponaučení nabídla o víkendu česká hokejová extraliga? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
28. 9. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly již počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou ovšem kvůli obavám ze zpomalení obnovy hospodářství mají čtvrtý týdenní pokles za sebou, což je nejdelší taková série od srpna 2019. Index Dow si připsal 1,34 % a uzavřel na 27 173,96 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,60 % na 3 298,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,26 % na 10 913,56 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,47 % na 26,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 0,656 %. Za celý týden Dow klesl o 1,75 % a S&P 500 se snížil o 0,63 %, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 1,11 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čtvrtý pokles indexu S&P 500 v řadě ještě (stále) neznamená drama, korekce ale již začala

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čtvrtý pokles indexu S&P 500 v řadě ještě (stále) neznamená drama, korekce ale již začala

2. Evropské akcie zakončily smíšeně nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z nejhorších týdnů za poslední čtvrtletí. Banky v eurozóně jsou jako sektor na historickém minimu. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,10 % na 355,51 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 0,34 % na 5 842,67 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,69 % na 4 729,66 bodu a německý DAX oslabil o 1,09 % na 12 469,20 bodu. Index STOXX Europe 600 má za sebou nejhorší týden od poloviny června. Ještě hůře je na tom sektor bankovnictví, který se dostal v eurozóně na samotné dno. Investoři se bankám vyhýbají kvůli kombinaci faktorů, jako jsou klesající výpůjční náklady, růst podílu špatných úvěrů a skandál s praním špinavých peněz. Index STOXX Europe 600 Banks ztratil za týden téměř 8 % a dostal se na historické minimum. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 3,60 %, FTSE 100 se snížil o 2,74 %, DAX oslabil o 4,93 % a CAC 40 klesl o 5,27 %.

Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

3. Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě se ale index PX nevyhnul

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,10 % na 863,93 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie technologické společnosti Avast, brzdou byly bankovní tituly. Za celý týden PX klesl o 1,1 %.

Toto je trend, na kterém se na pražskou burzu veze Pilulka.cz

Toto je trend, na kterém se na pražskou burzu veze Pilulka.cz

Český nemovitostní trh v době pandemie: Tragédie se nekoná, s rozumným horizontem by investoři neměli být zklamaní

Český nemovitostní trh v době pandemie: Tragédie se nekoná, s rozumným horizontem by investoři neměli být zklamaní

CME, Kofola ČeskoSlovensko, Philip Morris ČR, Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

CME, Kofola ČeskoSlovensko, Philip Morris ČR, Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář týdne otevře v pondělí francouzská inflace a v Americe bude investory zajímat průmyslový index dallaského Fedu. Na pražské burze se neobchoduje kvůli státnímu svátku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl předseda strany a vicepremiér Jan Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu řekl, že vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky, jak o tom dříve mluvil prezident Miloš Zeman. Podle odborníků by takový krok znepřehlednil daňový systém. V neděli Babiš na sociálních sítích uvedl, že chce zrušit superhrubou mzdu navždy, efektivní zdanění ale snížit pouze na dva roky. Prezident Zeman v neděli uvedl, že "Hamáček nepochopil, o co nám jde". Zdá se, že si premiér s prezidentem v krizové době našli někoho, na kom se lze pohodlně povozit.

6. Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu dluhové úlevy pro nejchudší státy. S iniciativou již dříve přišla skupina největších ekonomik G20, členové G7 ale požadují revizi programu a mimo jiné dali najevo nespokojenost s neprůhledností, jakou při financování pomoci podle nich vykazuje Čína. Členy G7 jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Británie a Německo.

7. Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem, měla by být v zemi vyhlášena uzávěra po celou adventní dobu. V článku otištěném v listu Le Monde to napsali dva z loňských laureátů Nobelovy ceny za ekonomii Esther Duflová a Abhijit Banerjee.

8. Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v rozhovoru s agenturou Reuters maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal, že vládní podpora pracovních míst je záložní plán. Pandemie nemoci covid-19 představuje pro Orbána, který v čele země stojí přes deset let, dosud největší výzvu. Očekává se, že maďarské hospodářství letos poklesne o šest procent a počet nakažených koronavirem bude stoupat. V první polovině roku 2022 se v zemi konají parlamentní volby.

9. Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém projevu vysílaném televizí také vyzval diváky, aby směřovali svůj hněv na Bílý dům.

10. Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním na aktualizované dokumenty Ratcliffovy společnosti sídlící v Londýně to uvedla agentura Bloomberg. Sedmašedesátiletý miliardář, který byl před dvěma lety pasován na rytíře, drží většinový podíl v chemickém gigantu Ineos. Bloomberg Ratcliffův majetek vyčíslil na 22,5 miliardy dolarů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Věci mohou být jinak, než se jeví

Není všechno zlato, co se třpytí. První vyhrání z kapsy vyhání. Dvakrát měř, jednou řež. Určitě vás napadne ještě něco lepšího, když se podíváte na gól z nájezdu, který padl v neděli v zápase Liberce s Hradcem Králové.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně