Co musíte ráno vědět (3. července)
|

Co musíte ráno vědět (3. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak by měl vypadat investorský model stavby nových jaderných zdrojů v Česku a jaké výročí v tomto týdnu slaví Amazon? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně posílily, S&P 500 opět skončil na novém zavíracím maximu

Akcie ve Spojených státech se v úterý téměř celou seanci pohybovaly kolem svého pondělního závěru. Výkon trhu byl nevýrazný, protože optimismus vyvolaný příměřím v obchodní válce mezi USA a Čínou, který pomohl v pondělí k výraznému růstu akciových trhů, se vytratil poté, co USA pohrozily zavedením cel na zboží z Evropské unie. S&P 500 ale znovu posunul své zavírací maximum. Index Dow stoupl o 0,26 % na 26 786,68 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,29 % na nové zavírací maximum 2 973,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,22 % na 8 109,09 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,04 % na 12,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o pět bazických bodů na 1,97 %.

Dow: Nejoblíbenější a nejnenáviděnější "velké" akcie na americké burze
Které tituly z indexu Dow mají největší podíl nákupních doporučení? A které akcie jsou analytiky naopak hodnoceny nejhůře?
Akcie: Zadlužení investorů ukazuje na blížícího se medvěda
Objem úvěrů na obchodování s akciemi v USA do loňského roku rostl na nevídané hodnoty. V poslední době dělá vrásky analytikům naopak jeho rychlý pokles.

2. Evropské akcie v úterý zdražily díky optimismu ohledně čínsko-amerických obchodních vztahů

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v pozitivním pásmu, když těžily z pondělních slov amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvedl, že již probíhá další kolo obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Prezidenti obou zemí se na obnovení vyjednávání dohodli na summitu zemí G20. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,37 % na 389,29 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,82 % na 7 559,19 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,16 % na 5 576,82 bodu a německý DAX vzrostl o 0,04 % na 12 526,72 bodu. Dařilo se zejména utilitám, které zpevnily zhruba o 2 %, o 0,6 % naopak klesl sektor ropy a zemního plynu, který byl pod tlakem poklesu cen ropy.

Tento koš 6 defenzivních evropských akcií ponese ovoce
(Geo)politické nejistoty nemizí a ekonomický výhled se zhoršuje. Čas na defenzivní investování, konkrétně akcie firem se zajímavými dividendami, které nejsou příliš citlivé na výkyvy v hospodářském cyklu.

3. Pražská burza v úterý nepatrně zpevnila, v minusu však uzavřela většina finančních titulů

Pražská burza zakončila úterní seanci v plusu, index PX si ale připsal pouze 0,08 % na 1 040,72 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie antivirové firmy Avast, které zdražily o 1,71 % na 89 Kč. Zobchodovaný objem činil 223 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nedařilo se naopak finančním titulům s výjimkou pojišťovny VIG, která zpevnila o 0,34 % na 584 Kč. Erste Group Bank ztratila 1,01 % na 825,60 Kč, Komerční banka klesla o 0,17 % na 888,50 Kč a MONETA Money Bank oslabila o 0,06 % na 77,10 Kč.

Investorský magazín: Akciové tipy ze střední Evropy
Region střední a východní Evropy roste ekonomicky rychleji než eurozóna a nabízí řadu zajímavých investičních příběhů. Na některé z nich upozorňuje i poslední Investorský magazín v prvním pololetí. Prostor dostanou také evropská geopolitika nebo vlastnosti správného manažera, závěr pak jako vždy patří ekonomickému kalendáři, tentokrát hned na dva příští obchodní týdny.

4. Očekávané události

Středa bude patřit finálním červnovým indexům nákupních manažerů ve službách. Odpoledne navíc Spojené státy zveřejní statistiku obchodní bilance, zprávu o továrních objednávkách, zprávu ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Obchodování na trzích v USA je zkrácené. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Investory nových jaderných zdrojů v ČR mají být dceřiné firmy ČEZ

Investory nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ - EDU II pro Jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro Jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby bude v pondělí schvalovat vláda. Materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ, a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Jako podpora státu budou podle něj uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných tomu, jako by si půjčoval stát.

6. Austrálie snížila základní úrok na nové rekordní minimum

Australská centrální banka v úterý snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 1,00 %, aby tak podpořila hospodářský růst a tvorbu pracovních příležitostí. Ke snížení úroků banka přikročila již druhý měsíc za sebou.

7. Čína uspíší konec limitů pro zahraniční investory ve finančnictví

Peking ukončí limity pro zahraniční investory v čínském finančním sektoru už v příštím roce, což je o rok dříve, než se plánovalo. Oznámil to v úterý čínský premiér Li Kche-čchiang. Čína bude podle něj také pokračovat v otevírání svého zpracovatelského sektoru včetně automobilového průmyslu.

8. AB InBev chce prodejem akcií získat až deset miliard dolarů

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev hodlá v rámci uvedení své asijsko-tichomořské divize Budweiser Brewing Company APAC na hongkongskou burzu získat až 9,8 miliardy dolarů. To by letos ve světě představovalo největší primární veřejnou nabídku akcií.

9. Německé podniky působící v cizině jsou skeptické ohledně vyhlídek

Německé podniky působící v zahraničí jsou ohledně svých vyhlídek na příštích 12 měsíců nejpesimističtější od roku 2015. Za jejich pesimismem stojí zejména důsledky obchodních sporů a protekcionismu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). Ta nyní předpokládá, že německý export se letos zvýší pouze o procento. V předchozí (podzimní) prognóze letošní růst vývozu komora odhadovala na 2,5 %.

10. Německo uložilo Facebooku pokutu v přepočtu 51 milionů korun

Německo uložilo společnosti Facebook pokutu dva miliony eur za to, že zkreslovala informace o nelegálním obsahu na své sociální síti. Podle agentury DPA to v úterý oznámil Spolkový justiční úřad (BfJ). Rozhodnutí o pokutě není pravomocné, provozovatel sociální sítě se může odvolat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Amazon: z garáže největším internetovým obchodem

Spolu s firmami Google, Apple, Facebook a Microsoft patří k tzv. velké pětce technologických společností světa. Americký koncern Amazon je největším internetovým obchodem na světě, působí rovněž v ČR, kde má přes 4 500 stálých zaměstnanců. Po celém světě firma zaměstnává přes 640 000 lidí. Jeho zakladatelem a generálním ředitelem je Jeff Bezos, který je díky úspěchu svého podniku nejbohatším člověkem světa. Letos v červnu Amazon přeskočil po 12 letech Apple a Google a s ohodnocením 315,5 miliardy dolarů se stal nejhodnotnější značkou světa. Předchůdce Amazonu, který staví zejména na elektronickém obchodu, technologii cloudu, streamingu či umělé inteligenci, byl založen před 25 lety.

Amazonu loni stouply tržby o 31 % na 232,9 miliardy dolarů a zisk se mu zvýšil na 10,1 miliardy dolarů ze tří miliard dolarů o rok dříve. Tržní hodnota Amazonu dosáhla loni jednoho bilionu dolarů a společnost je podle tržní kapitalizace největší firmou světa.

Za úspěchem firmy stojí stoupající zisky internetového prodeje či přesun počítačových operací podniků k technologii cloud, která poskytuje firmám software a data ze vzdálených serverů a databází (v této oblasti má přední postavení na trhu právě dceřiná společnost Amazon Web Services).

Vytrvalá je i expanze Amazonu do dalších technologických oblastí, obchodů s potravinami či léky nebo v distribuci videoobsahu, kde nabídkou filmů a seriálů konkuruje Netflixu i televizním společnostem.

Amazon vyrábí například i chytré reproduktory Echo, které využívají hlasovou asistenční službu Alexa, v roce 2017 zahájil službu doručování balíčků Amazon Key a spustil hudební streamovací službu Music Unlimited, která za poplatek umožňuje neomezené přehrávání 40 milionů skladeb. Úspěšná je i placená videotéka filmů online Amazon Prime.

Loni otevřel pro veřejnost svůj obchod budoucnosti Amazon Go. Obchod nemá žádné pokladny, je vybaven kamerami a senzory, které sledují, co si kupující vezme z polic a co vrátí zpět. Útrata je pak stržena z účtu zákazníka po odchodu z obchodu. Firma vyrábí také čtečky či drony, vstoupila i na trh logistických služeb.

Když si Jeff Bezos 5. července 1994 registroval společnost Cadabra, měl v plánu z ní vybudovat významné internetové knihkupectví. Ještě než firma v létě následujícího roku spustila svůj web, prošla si změnou názvu na Amazon.com. Pojmenování podle jihoamerického veletoku údajně vyjadřovalo Bezosovu ambici stát se největším internetovým knihkupcem.

Amazon, který zpočátku sídlil v garáži Bezosova domu, spustil prodej knih přes internet v červenci 1995. Za první měsíc získal objednávky od zákazníků ze všech 50 států USA a navíc i z 45 dalších zemí, což nebyl na začínající firmu špatný výsledek. Zásilky vozil Bezos na poštu osobně, přičemž podle svých slov doufal, že si jednoho dne bude moci dovolit vysokozdvižný vozík. Jeho přání bylo více než splněno.

Jak od poloviny 90. let prudce rostl počet lidí připojených na internet, začal vzkvétat i Amazon. Pro ilustraci: v roce 1996 vykázala firma tržby ve výši 15,7 milionu dolarů, aby hned příští rok tento ukazatel vyskočil na skoro 148 milionů dolarů. Kromě rostoucího počtu uživatelů internetu přispělo ke zvýšení obratu firmy i rozšíření sortimentu, takže dnes lze na Amazonu sehnat elektroniku, díly na auta, bižuterii, víno a mnoho dalšího.

Po splasknutí internetové bubliny v roce 2001 se Amazon v následujících letech rozkročil směrem k technologické společnosti. V roce 2006 vstoupil na pole takzvaného cloud computingu, o rok později představil první generaci své čtečky elektronických knih Kindle, jež strhla prakticky celosvětovou lavinu zájmu o knihy v digitalizované podobě.

Mezi lety 2004 a 2011 dosáhl Amazon celkového čistého zisku téměř pět miliard dolarů a během období 2013-2017 zvýšil celkové tržby ze 74,5 miliardy dolarů na 178 miliard dolarů.

Kromě ústředí v americkém Seattlu má firma pobočky ve více než 130 lokalitách po celém světě.

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin