US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (4. června)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, za co si Google vysloužil žalobu a jak pandemie změnila akcie na hazardní hru? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
4. 6. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu pokračovaly v růstu. Index technologického trhu Nasdaq se přiblížil svému historickému maximu. Obchodníci převážně ignorovali rozsáhlé sociální nepokoje a obavy z pandemie a místo toho se zaměřili na rušení koronavirových omezení a signály hospodářského oživení. Nejvíce k růstu přispěly finanční, průmyslové a technologické odvětví. Index Dow vzrostl o 2,05 % na 26 269,89 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,36 % na 3 122,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,78 % na 9 682,91 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,4 % na 25,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých sedm bazických bodů na 0,746 %.

10 nejvíce překoupených a 10 nejvíce přeprodaných akcií z indexu S&P 500

10 nejvíce překoupených a 10 nejvíce přeprodaných akcií z indexu S&P 500

Druckenmiller: Proč je poměr rizika a možného výnosu na akciovém trhu extrémně nepříznivý?

Druckenmiller: Proč je poměr rizika a možného výnosu na akciovém trhu extrémně nepříznivý?

2. Evropské akcie pokračují v růstu, ve středu přidaly přes 2,5 %

Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, investoři už třetí den po sobě dávali přednost naději na ekonomické oživení a uvolňování opatření proti pandemii a neřešili fundamenty a nepokoje v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu přidal 2,54 % na 368,92 bodu, britský index FTSE 100 posílil o 2,61 % na 6 382,41 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 3,36 % na 5 022,38 bodu a německý DAX skončil se ziskem 3,88 % na 12 487,36 bodu.

Proč dlouhodobě vsadit na evropské akcie? Dominance USA nemůže trvat věčně

Proč dlouhodobě vsadit na evropské akcie? Dominance USA nemůže trvat věčně

Konkrétní příklady nade vše: Jak (ne)má vypadat důvěryhodný firemní dluhopis?

Konkrétní příklady nade vše: Jak (ne)má vypadat důvěryhodný firemní dluhopis?

3. Pražská burza ve středu zpevnila, táhly ji finanční tituly

Pražská burza ve středu třetí den v řadě rostla, index PX stoupl o 0,62 % na 927,53 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně finanční tituly v čele s Komerční bankou. Mimo finanční sektor se dařilo energetické společnosti ČEZ, její akcie zpevnily o více než dvě procenta na 499 Kč.

Úroková křivka spadla na dno. Je to příležitost zafixovat sazby?

Úroková křivka spadla na dno. Je to příležitost zafixovat sazby?

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví a maloobchodním tržbám v eurozóně. Odpoledne skončí měnověpolitické zasedání ECB a ve Spojených státech vyjdou výsledek obchodní bilance, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpráva o produktivitě práce a nákladech na práci. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě firma Rémy Cointreau a v USA mimo jiné JM Smucker, Ciena, Gap a Broadcom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Německu v květnu vzrostla na 6,3 % a v EU na 6,6 %

Počet lidí bez práce v Německu v květnu kvůli dopadům krize způsobené pandemií covidu-19 vzrostl o 238 000 a dostal se na 2,875 milionu. Ve středu to oznámil spolkový úřad práce. Celková míra nezaměstnanosti se zvýšila na 6,3 % (odhad: 6,2 %), zatímco v dubnu byla na 5,8 %. Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu stoupla jen mírně, když se zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 6,6 %. V eurozóně se zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 7,3 %.

6. Avast byl zařazen do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100

Do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100 ve středu přibyl se třemi dalšími firmami český vývojář antivirových programů Avast. Čtvrtletní aktualizaci složení indexu po ukončení obchodování oznámil jeho provozovatel FTSE Russell. Avast je první českou firmou v indexu FTSE 100 a je to vůbec poprvé, co v něm figuruje společnost se sídlem v jednom z bývalých evropských satelitů Sovětského svazu. Většina společností v indexu má sídlo v Británii nebo Irsku. Změny v indexu nabudou účinnosti k 22. červnu.

7. Ropa Brent se poprvé od března dostala nad 40 dolarů za barel

Cena ropy poprvé od března překonala hranici 40 dolarů za barel. Za růstem stojí zvýšená poptávka, pokles zásob ve Spojených státech a předpoklad, že země OPEC+ budou udržovat nízkou produkci.

8. Švýcarská ekonomika klesla o 2,6 %, nejvíce za 40 let

Švýcarská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským čtvrtým kvartálem o 2,6 % - je to nejhlubší propad od roku 1980, kdy se údaj začal zveřejňovat, a větší pokles, než se očekávalo. Na vině je zastavení života v zemi kvůli koronaviru. Údaj ve středu zveřejnil švýcarský Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO).

9. Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů

Americká internetová společnost Google čelí ve Spojených státech žalobě, která ji obviňuje, že nelegálně proniká do soukromí milionů uživatelů. Žaloba žádá odškodné nejméně pět miliard dolarů, protože divize firmy Alphabet tajně shromažďuje informace o tom, kde a co si lidé prohlížejí na internetu, přestože používají anonymní režim. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na žalobu podanou u federálního soudu v kalifornském San Jose.

10. ADP: V soukromém sektoru v USA v květnu přišlo o práci 2,8 milionu lidí

V americkém soukromém sektoru přišlo v květnu o práci 2,76 milionu lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po dubnových rekordních 20 milionech čekali analytici 9 milionů lidí. Hlavní zpráva o dubnovém vývoji nezaměstnanosti, kterou zveřejňuje ministerstvo práce, vyjde v pátek. Očekává se, že míra nezaměstnanosti bude po růstu na dubnových 14,7 % atakovat až 20% úroveň.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Není na co sázet? Jsou tu akcie!

Intradenní obchodování nahradilo v USA sportovní sázení. Když není možní sázet na sport, který je kvůli pandemii covidu-19 prakticky umrtvený, Američani se vrhli na nákupy a prodeje akcií v malých objemech. Tento trend je poháněn kromě pandemie také změnami ve fungování on-line brokerů a v neposlední řadě i očekáváním růstu trhů, které je podporováno obrovskými finančními injekcemi ze strany Fedu.

Začalo to platformou Robinhood zaměřenou na mileniály a nulovými poplatky, které akceptovaly velké brokerské firmy. Pokračovalo to možností obchodovat jen s dílčími částmi jednotlivých titulů, což umožňuje i retailu investovat do velkých a drahých firem. Reklamní slogan "dostal jsem 0,3 akcie Tesly, jdu kousek po kousku" to vystihl přesně. Pak už jen stačilo, aby se většina ekonomiky zastavila, včetně hazardních her, a bylo vystaráno.

Lidé, kteří dostali podporu v krizi, začali peníze od státu využívat na investice do akcií. Podle finančního agregátoru Envest Yodlee obchody s akciemi zaznamenaly třetí největší nárůst mezi bankovními převody po úsporách a výběrech hotovosti.

Přidaly se k tomu také nulové sazby, což vyvolává zdání, že k akciím neexistuje alternativa, nebo strach z promarněné příležitosti (FOMO, fear of missing out), což se dnes (zatím) ukazuje jako správný přístup. Obchodníci se tak vrhli na akcie s největšími ztrátami v domnění, že se na tom dá nejvíce vydělat. Oblíbené byly letecké společnosti, automobilka Ford nebo GE, ale letí také akcie firem jako Moderna apod. Všechno pak podporují marketingové kampaně, které mluví o potřebě obchodovat v době krize (protože tak omezujete ztráty), nebo slogany, které se snaží navodit zdání, že obchodování není pro medvědy.

Podle některých odborníků mohou právě tyto obchody drobných investorů za to, že akcie se po rychlém medvědím trendu dokázaly tak rychle vzpamatovat. Je ale otázkou, jestli jim tento entuziasmus vydrží i poté, co se profesionální sportovci vrátí a sport se znovu stane součástí hazardu.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně