Co musíte ráno vědět (4. června)
|

Co musíte ráno vědět (4. června)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, za co si Google vysloužil žalobu a jak pandemie změnila akcie na hazardní hru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu pokračovaly v růstu. Index technologického trhu Nasdaq se přiblížil svému historickému maximu. Obchodníci převážně ignorovali rozsáhlé sociální nepokoje a obavy z pandemie a místo toho se zaměřili na rušení koronavirových omezení a signály hospodářského oživení. Nejvíce k růstu přispěly finanční, průmyslové a technologické odvětví. Index Dow vzrostl o 2,05 % na 26 269,89 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,36 % na 3 122,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,78 % na 9 682,91 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,4 % na 25,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých sedm bazických bodů na 0,746 %.

10 nejvíce překoupených a 10 nejvíce přeprodaných akcií z indexu S&P 500
Akcie ve Spojených státech pokračují v rally, která začala na březnovém kurzovém dně. V době, kdy hospodářská aktivita strmě propadá a nezaměstnanost roste, investoři hledí s nadějemi k oživení ekonomiky a firemní ziskovosti v roce 2021. Ne všechny tituly ovšem zohledňují výhledy stejně, to ostatně není žádné překvapení.
Druckenmiller: Proč je poměr rizika a možného výnosu na akciovém trhu extrémně nepříznivý?
V běžném tržním světě, který ale nejmladší generace investorů vlastně ani nepamatuje, se akciové trhy vyvíjely víceméně v souladu se zisky firem, případně na základě očekávání vývoje ziskovosti firem. V době, kdy masivní porci peněz na trhy dodávají centrální banky, se ale pravidla hry mění. Tak jednoduché, že nově "natištěné" dolary a eura ženou ceny akcií vzhůru, to ale být nemusí.

2. Evropské akcie pokračují v růstu, ve středu přidaly přes 2,5 %

Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, investoři už třetí den po sobě dávali přednost naději na ekonomické oživení a uvolňování opatření proti pandemii a neřešili fundamenty a nepokoje v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu přidal 2,54 % na 368,92 bodu, britský index FTSE 100 posílil o 2,61 % na 6 382,41 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 3,36 % na 5 022,38 bodu a německý DAX skončil se ziskem 3,88 % na 12 487,36 bodu.

Proč dlouhodobě vsadit na evropské akcie? Dominance USA nemůže trvat věčně
Americké akcie mohou již brzy dosáhnout maxima vůči akciím evropským, zejména kvůli relativním celkovým výnosům, rozdílu ve zhodnocování i tomu, že evropské tituly mohou na rozdíl od těch amerických těžit z náskoku starého kontinentu v oblastech zdravotnictví a zelených technologií. Vedle toho je potřeba zmínit i menší váhu technologického odvětví, která může být časem katalyzátorem růstu evropských akciových trhů.
Konkrétní příklady nade vše: Jak (ne)má vypadat důvěryhodný firemní dluhopis?
Koronavirová krize bude mít své poražené (nejen) mezi mladými firmami, které jsou zadlužené a nedokážou generovat dostatečné příjmy na to, aby kryly své závazky. Na co by si investoři do firemních dluhopisů měli dát pozor? Nejen o tom během květnové debaty z cyklu ABCD investora diskutovali Tomas Michálek (Bondsupermarket) a Roman Chlupatý (Save & Capital). Došlo i na konkrétní příklady toho, jak v současnosti může vypadat kvalitní projekt financovaný emisí dluhopisů.

3. Pražská burza ve středu zpevnila, táhly ji finanční tituly

Pražská burza ve středu třetí den v řadě rostla, index PX stoupl o 0,62 % na 927,53 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně finanční tituly v čele s Komerční bankou. Mimo finanční sektor se dařilo energetické společnosti ČEZ, její akcie zpevnily o více než dvě procenta na 499 Kč.

Úroková křivka spadla na dno. Je to příležitost zafixovat sazby?
Plochá úroková křivka v Česku je na minimech, což implikuje očekávání oživení ekonomiky ve tvaru písmen U až L. Úroková křivka tak nabízí zafixování si nízkých úrokových nákladů na dlouhou dobu pro ty, kdo nečekají již pouze slabou ekonomiku a záporné sazby ČNB. Ta v nejbližším roce směr vývoje sazeb nejspíše nezmění, neplatí to však o tržních sazbách. Lekce z minulosti je přitom jasná – je lepší fixovat příliš brzy za nízké sazby než trochu pozdě za sazby vyšší.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví a maloobchodním tržbám v eurozóně. Odpoledne skončí měnověpolitické zasedání ECB a ve Spojených státech vyjdou výsledek obchodní bilance, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpráva o produktivitě práce a nákladech na práci. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě firma Rémy Cointreau a v USA mimo jiné JM Smucker, Ciena, Gap a Broadcom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Německu v květnu vzrostla na 6,3 % a v EU na 6,6 %

Počet lidí bez práce v Německu v květnu kvůli dopadům krize způsobené pandemií covidu-19 vzrostl o 238 000 a dostal se na 2,875 milionu. Ve středu to oznámil spolkový úřad práce. Celková míra nezaměstnanosti se zvýšila na 6,3 % (odhad: 6,2 %), zatímco v dubnu byla na 5,8 %. Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu stoupla jen mírně, když se zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 6,6 %. V eurozóně se zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 7,3 %.

6. Avast byl zařazen do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100

Do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100 ve středu přibyl se třemi dalšími firmami český vývojář antivirových programů Avast. Čtvrtletní aktualizaci složení indexu po ukončení obchodování oznámil jeho provozovatel FTSE Russell. Avast je první českou firmou v indexu FTSE 100 a je to vůbec poprvé, co v něm figuruje společnost se sídlem v jednom z bývalých evropských satelitů Sovětského svazu. Většina společností v indexu má sídlo v Británii nebo Irsku. Změny v indexu nabudou účinnosti k 22. červnu.

7. Ropa Brent se poprvé od března dostala nad 40 dolarů za barel

Cena ropy poprvé od března překonala hranici 40 dolarů za barel. Za růstem stojí zvýšená poptávka, pokles zásob ve Spojených státech a předpoklad, že země OPEC+ budou udržovat nízkou produkci.

8. Švýcarská ekonomika klesla o 2,6 %, nejvíce za 40 let

Švýcarská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským čtvrtým kvartálem o 2,6 % - je to nejhlubší propad od roku 1980, kdy se údaj začal zveřejňovat, a větší pokles, než se očekávalo. Na vině je zastavení života v zemi kvůli koronaviru. Údaj ve středu zveřejnil švýcarský Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO).

9. Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů

Americká internetová společnost Google čelí ve Spojených státech žalobě, která ji obviňuje, že nelegálně proniká do soukromí milionů uživatelů. Žaloba žádá odškodné nejméně pět miliard dolarů, protože divize firmy Alphabet tajně shromažďuje informace o tom, kde a co si lidé prohlížejí na internetu, přestože používají anonymní režim. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na žalobu podanou u federálního soudu v kalifornském San Jose.

10. ADP: V soukromém sektoru v USA v květnu přišlo o práci 2,8 milionu lidí

V americkém soukromém sektoru přišlo v květnu o práci 2,76 milionu lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po dubnových rekordních 20 milionech čekali analytici 9 milionů lidí. Hlavní zpráva o dubnovém vývoji nezaměstnanosti, kterou zveřejňuje ministerstvo práce, vyjde v pátek. Očekává se, že míra nezaměstnanosti bude po růstu na dubnových 14,7 % atakovat až 20% úroveň.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Není na co sázet? Jsou tu akcie!

Intradenní obchodování nahradilo v USA sportovní sázení. Když není možní sázet na sport, který je kvůli pandemii covidu-19 prakticky umrtvený, Američani se vrhli na nákupy a prodeje akcií v malých objemech. Tento trend je poháněn kromě pandemie také změnami ve fungování on-line brokerů a v neposlední řadě i očekáváním růstu trhů, které je podporováno obrovskými finančními injekcemi ze strany Fedu.

Začalo to platformou Robinhood zaměřenou na mileniály a nulovými poplatky, které akceptovaly velké brokerské firmy. Pokračovalo to možností obchodovat jen s dílčími částmi jednotlivých titulů, což umožňuje i retailu investovat do velkých a drahých firem. Reklamní slogan "dostal jsem 0,3 akcie Tesly, jdu kousek po kousku" to vystihl přesně. Pak už jen stačilo, aby se většina ekonomiky zastavila, včetně hazardních her, a bylo vystaráno.

Lidé, kteří dostali podporu v krizi, začali peníze od státu využívat na investice do akcií. Podle finančního agregátoru Envest Yodlee obchody s akciemi zaznamenaly třetí největší nárůst mezi bankovními převody po úsporách a výběrech hotovosti.

Přidaly se k tomu také nulové sazby, což vyvolává zdání, že k akciím neexistuje alternativa, nebo strach z promarněné příležitosti (FOMO, fear of missing out), což se dnes (zatím) ukazuje jako správný přístup. Obchodníci se tak vrhli na akcie s největšími ztrátami v domnění, že se na tom dá nejvíce vydělat. Oblíbené byly letecké společnosti, automobilka Ford nebo GE, ale letí také akcie firem jako Moderna apod. Všechno pak podporují marketingové kampaně, které mluví o potřebě obchodovat v době krize (protože tak omezujete ztráty), nebo slogany, které se snaží navodit zdání, že obchodování není pro medvědy.

Podle některých odborníků mohou právě tyto obchody drobných investorů za to, že akcie se po rychlém medvědím trendu dokázaly tak rychle vzpamatovat. Je ale otázkou, jestli jim tento entuziasmus vydrží i poté, co se profesionální sportovci vrátí a sport se znovu stane součástí hazardu.

Co musíte ráno vědět (7. července)
Co musíte ráno vědět (7. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (7. července)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, kolik dal Warren Buffett za první akvizici po koronavirové krizi a jak je...
Musíte vědět
Americké akcie v pondělí vzrostly po zprávě ze sektoru služeb, index…
Americké akcie v pondělí vzrostly po zprávě ze sektoru služeb, index…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí vzrostly po zprávě ze sektoru služeb, index Nasdaq Composite stoupl na nový rekord

Americké akcie v pondělí po prodlouženém víkendu výrazně posílily. Údaje o aktivitě v sektoru služeb a oživení čínské...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
SB: Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009
včera v 19:12

SB: Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který v pondělí...
Rusko HDP Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie začaly týden růstem, index STOXX Europe 600 se dostal…
Evropské akcie začaly týden růstem, index STOXX Europe 600 se dostal…
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden růstem, index STOXX Europe 600 se dostal na měsíční maximum

Akcie na evropských trzích se v pondělí svezly na vlně optimismu a navázaly na růst v Asii, kde se dařilo zejména...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream II
včera v 17:33

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream II

Dánsko v pondělí vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream II mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských...
Zemní plyn Dánsko
Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce ožila
Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce ožila
včera v 17:00

Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce ožila

Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce ožila a tempo jejího růstu se téměř vrátilo na úroveň před...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Akcie Commerzbank po nečekané rezignaci vedení zpevňují
včera v 15:02

Akcie Commerzbank po nečekané rezignaci vedení zpevňují

Akcie Commerzbank po nečekané páteční rezignaci generálního ředitele a předsedy představenstva v pondělí výrazně...
Commerzbank Evropské akcie
Fordu se daří v Číně, za červen vykázal růst tržeb o 7,7 %
včera v 14:57

Fordu se daří v Číně, za červen vykázal růst tržeb o 7,7 %

Ford Motor v Číně vykázal v červnu meziroční růst tržeb o 7,7 procenta. Největší automobilový trh na světě se nadále...
Ford Čína Tržby
ČEZ: Fio banka upravila cílovou cenu akcií, nově je v 12měsíčním…
ČEZ: Fio banka upravila cílovou cenu akcií, nově je v 12měsíčním…
včera v 13:35

ČEZ: Fio banka upravila cílovou cenu akcií, nově je v 12měsíčním horizontu vidí na 659 Kč

Analytik Jan Raška z Fio banky revidoval cílovou cenu akcií ČEZ. Před dvěma týdny vydal analýzu s cílovou cenou 590...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly
Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly
včera v 11:57

Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly

Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně stouply. Díky rušení opatření zavedených k zamezení šíření koronaviru...
Maloobchod Evropská unie Tržby
Zakázek v německém průmyslu přibylo méně, než se čekalo
včera v 11:45

Zakázek v německém průmyslu přibylo méně, než se čekalo

Objem zakázek v německém průmyslu se v květnu zvýšil o 10,4 % po celkovém propadu o 37 % v předchozích dvou měsících....
Německo Průmysl Ekonomika
Pětina německých firem se cítí ohrožená koronavirovou krizí
Pětina německých firem se cítí ohrožená koronavirovou krizí
včera v 11:25

Pětina německých firem se cítí ohrožená koronavirovou krizí

Pětina německých firem se cítí existenčně ohrožená koronavirovou krizí. Vyplývá to z červnového průzkumu, jehož...
Německo Byznys a podnikání Koronavirus
Schäuble požaduje kritickou revizi globálního ekonomického modelu
Schäuble požaduje kritickou revizi globálního ekonomického modelu
včera v 10:56

Schäuble požaduje kritickou revizi globálního ekonomického modelu

Jako poučení z koronavirové krize by měla Evropská unie snížit svou závislost na globálních dodavatelských řetězcích,...
Evropská unie Německo Koronavirus
Uber koupí Postmates za 2,65 miliardy dolarů
Uber koupí Postmates za 2,65 miliardy dolarů
včera v 10:35

Uber koupí Postmates za 2,65 miliardy dolarů

Americká společnost Uber Technologies koupí za 2,65 miliardy USD firmu Postmates. Rozšíří tak nabídku rozvozu jídel v...
Uber Fúze a akvizice Spojené státy americké (USA)
Čínské akcie v pondělí zpevnily nejvíce za poslední rok, index CSI…
Čínské akcie v pondělí zpevnily nejvíce za poslední rok, index CSI…
včera v 10:30

Čínské akcie v pondělí zpevnily nejvíce za poslední rok, index CSI 300 je nejvýše za pět let

Čínské akcie zahájily týden silným růstem, jejich hlavní index zpevnil v pondělí nejvíce za poslední rok. Trh těží...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie
Francie firmu Huawei nezakáže, ale provozovatele 5G od ní odrazuje
včera v 09:59

Francie firmu Huawei nezakáže, ale provozovatele 5G od ní odrazuje

Francie čínskou telekomunikační společnost Huawei nezakáže, francouzské provozovatele mobilních sítí páté generace ...
Telekomunikace 5G sítě Francie
Propad tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnil
Propad tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnil
včera v 09:43

Propad tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnil

Tempo meziročního poklesu tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnilo na 8,9 procenta po propadu o 14,3...
Maloobchod Slovensko Koronavirus