US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (6. července)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v západní Evropě a na pražské burze, co podle šéfky ECB Christine Lagardeové bude důsledkem koronavirové krize v Evropě a jak Češi pomohou Somálcům? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
6. 7. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale skončily v plusu

Akcie na evropských trzích v pátek nepokračovaly v jízdě ze čtvrtka. Optimizmus z dobrých výsledků potenciální vakcíny na koronavirus rychle opadl a akciové indexy skončily ve ztrátě. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,78 % na 365,43 bodu, britský index FTSE 100 odepsal 1,33 % na 6 157,30 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,84 % na 5 007,14 bodu a německý DAX se snížil o 0,64 % na 12 528,18 bodu. Za celý týden index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,98 %, britský index FTSE 100 klesl o 0,03 %, francouzský CAC 40 skončil se ziskem 1,77 % a německý DAX přidal 3,63 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, americké akcie přidaly kolem 4 %

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, americké akcie přidaly kolem 4 %

Banka pro mezinárodní platby: K měnovému financování (zatím) nedochází

Banka pro mezinárodní platby: K měnovému financování (zatím) nedochází

2. Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden ale přidala bezmála dvě procenta

Akcie na pražské burze v pátek skončily v minusu, index PX ztratil 0,05 % na 938 bodů. V hlavní roli byly znovu banky, které zaznamenaly nejvýraznější ztráty, nejlépe naopak dopadly akcie společnosti Avast. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily, index PX stoupl o 1,9 %, dařilo se mediální skupině CME či Erste.

České domácnosti v době (po)koronavirové: Je z čeho ukrajovat, černé scénáře (zatím) nejsou na stole

České domácnosti v době (po)koronavirové: Je z čeho ukrajovat, černé scénáře (zatím) nejsou na stole

5 otázek, které by si měl položit každý investor (nejen) po divokém prvním pololetí

5 otázek, které by si měl položit každý investor (nejen) po divokém prvním pololetí

3. Očekávané události

Pondělní dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám, indexu důvěry investorů v eurozóně nebo tržbám maloobchodních prodejců v evropském měnovém bloku. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Koronavirus podle šéfky ECB povede k zásadním změnám ekonomiky

Hospodářská krize vyvolaná pandemií covidu-19 povede k zásadním změnám světové ekonomiky, které budou zahrnovat zvýšení důrazu na ekologii a digitalizaci a také transformaci systému práce. Uvedla to v sobotu podle agentury AFP šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Dodala, že Evropa se v této souvislosti nachází ve "skvělé pozici", a poukázala mimo jiné na vedoucí postavení kontinentu v oblasti ekologických inovací.

5. Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na Facebook vrátí

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg je přesvědčený, že zadavatelé reklamy se na stejnojmennou sociální síť brzy vrátí. Reagoval tak na sílící bojkot Facebooku a dalších sociálních sítí, do kterého se zapojilo už přes 600 firem. Vadí jim, že tyto platformy údajně nedostatečně regulují nenávistní obsah.

6. Akcionáři Komerční banky rozhodli nevyplatit z loňského zisku dividendu

Distanční valná hromada Komerční banky rozhodla nevyplatit akcionářům dividendu z loňského zisku. Návrh k hlasování zveřejnila banka 4. června, akcionáři mohli hlasovat do 29. června. Distanční valná hromada nahradila valnou hromadu naplánovanou na 29. dubna, která se neuskutečnila kvůli epidemii covidu-19.

7. IHS: Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se citelně zmírnil

Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v červnu díky uvolňování opatření zavedených proti šíření koronaviru citelně zmírnil. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, o kterých v pátek informovala společnost IHS Markit. Údaje podporují očekávání, že ekonomika eurozóny se ve třetím čtvrtletí vrátí k růstu.

8. Záznam jednání ČNB: Není potřeba dále uvolňovat měnovou politiku

Členové bankovní rady České národní banky se shodli na tom, že v aktuální situaci není potřeba dále uvolňovat měnovou politiku. Její razantní uvolnění, k němuž došlo na minulých jednáních, bylo podle většiny z nich adekvátní a vytváří dostatečně uvolněné měnové podmínky odpovídající situaci. Vyplývá to ze záznamu z jednání rady.

9. Německé aerolinky Lufthansa obdržely první část státní pomoci

Největší německá letecká společnost Lufthansa obdržela první část státní podpory, která má firmě pomoci překonat dopady koronavirové krize. Mluvčí podniku v sobotu podle agentury DPA oznámil, že státní banka KfW aerolinkám poskytla první miliardu eur z dohodnutého třímiliardového úvěru.

10. Altmaier: Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste

Pokles německé ekonomiky způsobený pandemií nemoci covid-19 se po letních prázdninách podaří zastavit a nejpozději od října již hospodářství opět poroste. V rozhovoru s listem Bild am Sonntag to řekl německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Česko se zapojí do iniciativy na oddlužení Somálska

Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by mělo částkou 0,92 milionu eur, navrhuje ministerstvo financí, podle kterého v podstatě půjde o formu rozvojové pomoci. Návrh by na některém z příštích jednání měla schválit vláda.

MMF rozhodl o oddlužení Somálska loni v prosinci a vyzval všechny své členy, aby se do iniciativy zapojily. Celkem by měly být dluhy této africké země vůči fondu sníženy o 305 milionů eur.

Na Česko podle návrhu fondu připadá příspěvek 24,5 milionu korun. Ministerstvo financí navrhuje vládě, aby se na oddlužení podílela v plné navržené výši. Peníze nepůjdou ze státního rozpočtu, ale z rezerv České národní banky. Ministerstvo argumentuje, že stejným způsobem se Česko podílelo i na oddlužení Libérie v roce 2007.

Podle ministerstva financí je příspěvek k oddlužení Somálska určitou formou rozvojové pomoci. Somálsko je jedním z nejchudších států světa a patří mezi významné zdrojové země migrace do Evropy. MMF předpokládá, že oddlužení pomůže stabilizaci země a jejímu budoucímu rozvoji.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně