US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,63 %
NASDAQ-0,22 %
S&P 500-0,33 %
ČEZ+0,50 %
KB-0,77 %
Erste-1,55 %

Trumpovo 50% clo na měď může zpomalit rozvoj AI v USA

Měď - ilustrační foto
Zdroj: FreeImages

Plánované 50% clo na dovoz mědi do USA by mohlo výrazně prodražit výstavbu datových center, polovodičových továren a infrastruktury potřebné pro rozvoj a aplikace umělé inteligence. Zvýšené náklady by mohly zpomalit tempo amerických investic do technologií budoucnosti. Je otázka, jestli zrovna tohle americký prezident chce. Ve středu večer nicméně potvrdil, že clo má platit od 1. srpna.

Andrej Rády
Andrej Rády
10. 7. 2025 | 12:15
Měď

Americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit 50% clo na dovoz mědi do USA. Přestože šlo nejprve o poznámku pronesenou během zasedání vlády skoro mimochodem, reakce trhu byla prudká a futures v úterý zdražily nejvíce za desítky let. Ve středu večer, po odborném vyhodnocení možných dopadů opatření, byl záměr potvrzen. Dopady dalšího zdražování mědi v Americe by mohly být zásadní, zejména pro ambice země být lídrem v oblasti umělé inteligence (AI).

Truthsocial.com/@realDonaldTrump

Bez mědi ani AI ránu

Měď je totiž klíčovým materiálem při výstavbě datových center, kde probíhá výpočetní zpracování úkolů pro systémy AI. Používá se ve vodičích, čipech, napájení, chlazení a přenosových kabelech. Zároveň je zásadní pro energetickou infrastrukturu, která stále častěji čelí rostoucí poptávce kvůli rozvoji AI a digitalizace.

Podle odhadů analytiků z UBS porostou celosvětové investice do AI infrastruktury jen letos o 60 % na 360 miliard dolarů. Zvýšení ceny mědi kvůli clům by ale mohlo v USA znamenat zásadní komplikaci pro financování těchto projektů. "Pokud budou cla skutečně zavedena, výrazně to zkomplikuje ekonomiku každého nového datového centra, které se v USA plánuje," říká Jordan Rizzuto z GammaRoad Capital Partners.

Na Trumpovo oznámení okamžitě zareagoval trh. Cena futures na dodávku mědi mědi na newyorské burze COMEX vystřelila na historické maximum 5,69 USD za libru, meziročně o více než 40 % výše. Ačkoli ve středu mírně korigovala, zůstává vysoká a odráží obavy z dalšího zdražování.

V USA totiž není dostatečná kapacita těžby a zpracování mědi na to, aby byla země schopná nahradit případné výpadky dovozu. Spotřeba v USA dosahuje ročně asi 1,6 milionu tun, země ale vyprodukuje jen asi 1,1 milionu tun mědi. Závislost na dovozu – především z Kanady, Chile, Peru a Mexika – je přitom dlouhodobá.

Problém pro bezpečnost a rozvoj AI

Oborové asociace v USA, jako je třeba Copper Development Association, varují, že případná 50% dovozní cla bez posílení domácí produkce mohou ohrozit národní bezpečnost USA. Třeba tím, že se zpomalí výstavba kritické infrastruktury. "Takto vysoké tarify by pravděpodobně hnaly cenu mědi dále nahoru, což by přímo zvyšovalo náklady na stavbu a rozšiřování AI infrastruktury," říká analytička Natalie Scott-Gray ze společnosti StoneX.

Vysoké ceny kovu mohou podle odborníků zpomalit výstavbu elektrických sítí, které jsou nezbytné pro provoz energeticky náročných datových center. To by mohlo vést ke zpoždění některých projektů, především těch v režii menších firem s nižšími maržemi.

Velké technologické společnosti si nejspíše zvládnou se zvýšenými náklady poradit, ale tempo celkového rozvoje AI v USA může klesnout. V době, kdy se Spojené státy chtějí utkávat s Čínou o dominanci v této oblasti, to proto od Donalda Trumpa působí trochu jako výstřel do vlastní nohy (Spojených států, ne jeho vlastní).

Nebyl by první, ale jak jsme to už v posledních měsících viděli mnohokrát, může to být pouze vyjednávací taktika. Ale taktika v situaci, kdy je trh s mědí už tak napjatý a nové doly se otevírají jen velice pomalu – proces od objevu ložiska do zahájení těžby trvá v průměru okolo 17 let. USA tedy sice tlačí na rozvoj AI (a nic jiného jim v současném světě asi ani nezbývá), jejich materiálová základna ale může být zdražením dovozu důležitých komodit vážně ohrožena.

"Smyslem 50 % cla má být renesance amerického průmyslu mědi (těžby i zpracování) a zajištění větší míry soběstačnosti, ostatně podobně jako v případě oceli a hliníku. Má to ale jeden háček. Spojené státy jsou zhruba z poloviny své spotřeby závislé na dovozu mědi z ostatních zemí, zejména Chile, Kanady a Mexika. Jejich vlastní produkce v poslední dekádě klesla o 20 %. Otevření nového měděného dolu trvá dlouho a analýzy dopadů zavedení cel na ocel a hliník během Trumpova prvního funkčního období ukazují, že k žádnému nárůstu produkce nedošlo, v případě hliníku dokonce výrazně poklesla. Zatímco poptávka po mědi tak pravděpodobně svižně poroste (ne nadarmo se o červeném kovu hovoří jako o ropě 30. a 40. let), nabídková strana je extrémně neelastická. Dosažení strategické soběstačnosti v těžbě a zpracování mědi je proto v případě USA velice nepravděpodobné. Za daných podmínek je naopak na stole zdražení mědi na tamním trhu, a tedy i vyšší náklady pro americký průmysl. Pro ten, který chce Donald Trump udělat znovu skvělým," shrnuje to, jak nesmyslně na první pohled chystané opatření působí, hlavní ekonom ČSOB Private Banking Dominik Rusinko.

Evropa vs. USA: Kdo vyhraje v současném zmatku kolem cel?

Evropa vs. USA: Kdo vyhraje v současném zmatku kolem cel?

Zdroj: UBS, MarketWatch, Reuters, ČSOB

Americká ekonomikaDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyKomodityMěďMezinárodní obchodPrůmyslové kovyUmělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie