Stáhnou marže firem dolů akciové trhy?
|

Stáhnou marže firem dolů akciové trhy?

Nedávno jsem ukazoval, že ceny akcií v indexu S&P 500 nerostou, protože centrální banka USA pumpuje peníze do ekonomiky, nýbrž proto, že rostou zisky společností. A zisky rostou, protože rostou marže společností. Nejsou ovšem již nyní marže na neudržitelně vysoké úrovni?

Světové akcie Marže Výsledková sezóna David Navrátil

Pokud by to tak bylo, tak by to do budoucna nebyla dobrá zpráva pro akcie. Marže jsou nyní nad svým dlouhodobým průměrem, a to zhruba o více než pětinu.

Proč jsou marže vyšší?

Toto téma jsem diskutoval s Honzou Hájkem, který je podle mě největší expert na akcie v ČR. Ukázal mi analýzu, která zkoumala vliv jednotlivých faktorů na vyšší marže. Významné faktory jsou následující:

- Nižší odpisy firem - dáno tím, že firmy investují méně. Proč? Částečně i kvůli aktuální krizí důvěry, která panuje jak u spotřebitelů, tak firem.

- Outsourcing - hlavní a dlouhodobý faktor; aktivity, které firmy nedělají efektivně, raději začnou nakupovat od jiných firem, čímž snižují své náklady.

- Nižší úrokové náklady - řada firem má nyní nižší zadlužení. Některé mají dokonce více hotovosti než dluhu; tyto náklady samozřejmě snižuje i aktuální výše úrokových sazeb.

- Struktura firem a sektorů v indexu S&P 500 - snížila se váha sektorů s obecně nižšími maržemi, jako je například sektor materiálů, a naopak se zvýšila váha sektorů s vyššími maržemi, jako je například technologický sektor.

Další faktory (provozní zisk, míra zdanění) nejsou tak významné, aby vysvětlily aktuální výši marží. Celkově tedy analýza ukazuje, že vyšší marže nejsou dány pouze faktory, které rychle pominou. Zároveň umožňuje analyzovat vliv jednotlivých rizikových faktorů na akcie.

Ziskové marže v rámci indexu S&P 500 v srpnu 2012

Firmy v USA hospodaří kvalitněji, i když zisk možná již neroste tak rychle
Investoři na začátku americké výsledkové sezóny řeší především to, že by měl po několika letech poprvé klesnout čistý zisk na akcii v rámci indexu S&P 500. Brian Belski z BMO Capital Markets ovšem upozorňuje, že by z dlouhodobého hlediska měl trh ocenit zlepšující se kvalitu hospodaření firem. Zisk už totiž zdaleka není podporován hlavně úspornými opatřeními.

Fiskální útes v USA může poslat akcie prudce dolů po šikmé ploše
Neshody ohledně státního rozpočtu v USA se mohou projevit poklesem růstu HDP. Snížení ekonomické aktivity bude mít za následek pokles zisků firem i jejich hodnoty. Jaký vliv bude mít na trhy případné zvýšení daní?