Zlato jede jako na horské dráze, komoditní propady nezvrátila ani Čína
|

Zlato jede jako na horské dráze, komoditní propady nezvrátila ani Čína

Komoditní trhy se minulý týden pokoušely vzpamatovat ze svého slabého květnového výkonu. Zpočátku jim pomáhaly obnovené spekulace o dalším stimulu ze strany amerického Fedu, které se objevily po slabých datech z trhu práce z 1. června. Zlato vyskočilo nejvíce za několik uplynulých let, aby zažilo po slovech šéfa Fedu Bena Bernankeho, který další opatření zatím vyloučil, největší propad za dva měsíce.

Komodity Ropa Zlato Potraviny Ropa Brent
Týdenní vývoj cen komodit

Čína snížila poprvé po čtyřech letech klíčovou úrokovou sazbu, aby podpořila oslabující ekonomiku. Tento krok ekonomiku opět nepodpořil, protože vzbudil obavy, že nadcházející ekonomická data budou horší než očekávání. Úvěrový rating Španělska poklesl o tři stupně, přestože země dokázala prodat dluhopisy za další 2 miliardy eur. Bankovní krize a krize financování v této zemi nadále pokračuje, pomoc bankám je na cestě. Pozornost bude následující dny opět patřit volbám 17. června v Řecku, jejichž výsledky mohou obnovit spekulace o další budoucnosti Řecka v eurozóně.

Dá se čekat, že rizikové a na růstu závislé komodity budou pravděpodobně pod tlakem do doby, než dostaneme odpovědi na otázky ohledně krátkodobých vyhlídek světového růstu. Zemědělské komodity může opět hnát výše pouze nepřízeň počasí, které jsme v poslední době svědky.

Zemědělským komoditám se dařilo, energie trpěly

Minulý týden se nejlépe vedlo zemědělskému sektoru. Zemědělský index DJ-UBS přidal více než 4 %, zatímco vzácné kovy více než 2 % ztratily, energetický index odepsal procento. Mezi šesti nejlepšími komoditami z pohled růstu najdeme tři hlavní sklizně, kterým se daří díky exportům nebo suchému počasí, které panuje v klíčových oblastech v USA i v Rusku.

Více diverzifikovaný komoditní index DJ-UBS si minulý týden připsal první malý zisk po třech týdnech, zatímco více energetický index S&P GSCI utrpěl rekordní ztrátu během uplynulých ztrátových šesti týdnů a má za sebou nejdelší ztrátovou šňůru za 11 let. To podtrhuje agresivní výprodeje, které u ropy probíhají již od května.

Komodita, kterou nečeká nic dobrého
U bavlny pozorujeme v posledních měsících silný sestupný cenový trend, který je způsoben přebytkem komodity na trhu. Globální úroda byla v poslední sezóně rekordně vysoká, protože farmáři zareagovali na vysokou cenu výrazným zvětšením oseté plochy. Spotřeba naopak prudce propadla kvůli jihoevropským dluhovým problémům a nižšímu hospodářskému rozmachu v Číně. Výsledkem bylo značné zvýšení zásob a propad cen.

Zlato díky stimulům jako na horské dráze

Cena zlata

Slabý report z amerického trhu práce zvýšil 1. června vyhlídky na další americký stimul, zlato skokově přidalo 5 %, čímž se dostalo zpět nad rezistenci 1 610 USD. Po překonání této laťky strávilo následující dny konsolidací zisků a dosáhlo ceny 1 640 USD, aby mohl přijít prudký výprodej ze strany hedgeových fondů, který následoval po nicneříkajícím čtvrtečním proslovu Bena Bernankeho. Skutečnost, že tato skupina, která využívá pákového efektu, opustila dlouhé pozice tak rychle, je varovné znamení, které ukazuje v tomto volatilním prostředí na omezenou trpělivost.

To opět narušilo pozici zlata jako bezpečného přístavu, pozornost se opět soustředila na další trhy, přičemž krátkodobě drží otěže trhu znovu dolar. Ačkoli další stimuly nebyly vyloučeny, prostor Fedu pro jejich využití se zmenšuje. V posledních měsících probíhající prezidentské kampaně se neočekává jejich oznámení.

Ohledně zlata jsme nadále pozitivní, zejména díky nevyřešené evropské krizi, která šance na využití stimulů - jak v USA, tak v EU - zvyšuje, a negativním reálným výnosům, které nedávají alternativy k držbě zlata. Nyní však znovu nastupuje budování důvěry, přičemž zlato musí udržet laťku 1 500 dolarů, pokud se chce vyhnout dalším ztrátám.

Zlato už není bezpečným přístavem
Cena zlata v posledních dnech klesá a přišla o veškeré letošní zisky. Nejistota v eurozóně a zpomalující globální růst by přitom zlatu mohly jako uchovateli hodnoty svědčit. Silný dolar je však proti. A nejen ten - Nouriel Roubini, uznávaný ekonom a komentátor, na svém Twitteru píše: "Zlatí býci se ptají, proč zlato v době rostoucího rizika neposiluje." Investoři by přece měli hledat bezpečné přístavy?!

Rally na ropě neměla dlouhého trvání

Ekonomické zpomalení tří největších spotřebitelů ropy na světě - USA, Číny a Evropy - je pro další vývoj ropy významné. Po pár dnech oživení, které následovaly předprodanou situaci, se prodejci vrátili a obchodníci, kteří koupili futures na ropu při pohybu opět nad 100 dolarů, prodávali, jakmile se cena odrazila zpět.

Cena ropy Brent

Ropa Brent ztratila v roce 2012 téměř 9 % a obchoduje se výrazně pod průměrem loňského roku (111 USD). Produkce Saúdské Arábie je rekordní, roste produkce Severní Ameriky a zpomaluje poptávka, zejména v Evropě. Další pokles íránského exportu poté, kdy vstoupí 1. července v platnost americké a evropské sankce, rovnováhu vychýlí jen mírně a nebude mít na cenu ropy velký vliv. Írán bude možná dokonce muset ropu zlevnit, aby našel ochotné kupce, což může na globální benchmark ceny ropy Brent mít další negativní vliv.

Sankce proti Íránu: Proč a jak (ne)fungují?

Čeká se na setkání OPEC. Dojde k pokusu snížit nabídku, aby se cena stabilizovala dříve, než budeme znát důsledky sankcí uvalených na Írán a než sezónní poptávka dosáhne vrcholu? Nebo se bude OPEC obávat současného ekonomického zpomalení a zvolí raději zachování nabídky na současné úrovni i s rizikem převisu nabídky v systému?

Technický výhled není dobrý. Techničtí obchodníci nyní mají cíl na 73 USD. Aby se tato cena stala skutečností, bude potřeba dalšího zhoršení poptávky v rozvíjejících se ekonomikách a pravděpodobně i rozpadu eura. Geopolitická rizika jsou stále přítomná. Mnozí producenti požadují vyšší ceny než před arabským jarem, protože potřebují financovat své rozpočty, takže další pokles by odstartoval i jejich reakce. Před řeckými volbami však budou obchodníci opatrní a nelze vyloučit pokles na nedávná minima 95,60 USD nebo níže.

Pokles cen potravin vyvážilo posilování dolaru

Vývoj cen potravin

Měsíční index cen potravin, který zahrnuje více než 55 různých potravinových komodit, zažil největší pokles za uplynulé dva roky. Nejvíce poklesly mléčné produkty - téměř o 12 %. Index OSN FAO pokles o 4,2 % na 203,9 bodu. Na této úrovni byl index naposledy v říjnu 20120, přičemž 5 různých potravinových skupin je na rekordních minimech.

Ačkoli to je pro spotřebitele úleva, mnoho zemí spoléhajících se na import a platících dolary tento efekt tolik nepocítí. Dolar posílil proti ostatním hlavním měnám během května o více než 5 %.

Snížení cen přišlo poté, co vyšší ceny způsobily rekordní světovou produkci. FAO také zvýšila odhad produkce pro sezónu 2012-2013 o 2 %. Velká část navýšení jde na vrub dobrým podmínkám, které se v příštích měsících očekávají. V tuto chvíli způsobuje sucho v USA a v Rusku další obavy z vývoje produkce pšenice, stejně jako suché počasí v Jižní Americe snížilo v dřívějších měsících letošního roku významně produkci sójových bobů.

Zdroj: Saxo Bank