Burzovní kalendář 19. 8. - 23. 8. 2013
|

Burzovní kalendář 19. 8. - 23. 8. 2013

Světové akciové trhy mají v novém týdnu co napravovat. Pozitivní impulzy by mohly přijít z ekonomiky, eurozóna i USA zveřejňují předběžné údaje z průzkumů mezi nákupními manažery, obavy z dalších kroků Fedu ale zahalují západní burzy jako stín. Na pražské burze budou investory zajímat především hospodářské výsledky NWR a Philip Morris ČR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

19/8 - 23/8 Výsledková sezóna (Home Depot, J.C. Penney, Best Buy, Target, Hewlett-Packard, Gap)

20/8 Index aktivity Chicagského Fedu

21/8 Prodeje existujících domů

21/8 Zápis z jednání FOMC

22/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

22/8 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH)

22/8 Index cen domů FHFA

22/8 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

22/8 Projev guvernéra dallaského Fedu Richarda Fishera v Orlandu

22/8 Začíná summit centrálních bankéřů v Jackson Hole za účasti Christine Lagardeové (MMF)

23/8 Prodeje nových domů

Americké akcie zažily jeden z nejhorších týdnů letošního roku, Dow má za sebou dokonce nejhorší týden v roce. Hlavní indexy klesly v týdnu podruhé v řadě. Ve středu a ve čtvrtek ztratily v součtu přes 2 %, za celý týden Dow ztratil 2,23 %, S&P 500 odepsal 2,1 % a Nasdaq klesl o 1,57 %. Od začátku roku ale hlavní indexy udržují zisky přes 15 %, technologický Nasdaq dokonce zhruba 19 %.

"Index S&P 500 prolomil důležitý support v zóně 1 670 až 1 675 bodů, který se změnil na nejbližší rezistenci. V pátek index uzavřel těsně pod 50denním klouzavým průměrem. Support je nyní v zóně 1 640 až 1 650 bodů. Pokud použijeme Fibonacciho úrovně, 50% úroveň je 1 634 bodů. Celkový výhled se ve střednědobém horizontu změnil na negativní," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Přes páteční pokles indexu S&P 500 ale index VIX poslední obchodní den mírně klesl a nepřekonal hladinu 15 bodů. Jde asi o jediné pozitivum uplynulého týdne. Další růst indexu volatility nad 15 by znamenal breakout z rozpětí a pro akciový trh negativní signál."

Maloobchodní společnosti zamířily v pátek dolů kvůli obavám ohledně vývoje tržeb a stoupající úrokové sazby (10leté výnosy z dluhopisů vzrostly na 2leté maximum 2,86 %, uzavřely týden na 2,83 %) snížily poptávku investorů po firmách s vysokými dividendami. Maloobchodní společnost Nordstrom oslabovala poté, co její čtvrtletní tržby zaostaly za očekáváním analytiků. Firma navíc zhoršila odhad celoročních tržeb i zisku.

Na trhu přetrvávají obavy ze slabých spotřebitelských výdajů a z omezování opatření na podporu hospodářského růstu. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu předběžně klesl z 85,1 bodu na 80 bodů (odhad: 85,5 bodu). V týdnu investory "nenaladila" ani kvartální čísla a snížený výhled největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores.

Akcie mají za sebou po dvou týdnech poklesů návrat z maxim o 3 až 5 %. "Podle mě se trh bude vyvíjet v podstatě do strany až do dalšího zasedání FOMC v polovině září," říká Matt Kaufler, portfoliomanažer fondu Federated Clover. "Dokupujeme aktuálně spíše akcie ze sektorů citlivějších na ekonomický cyklus." Od začátku srpna se nedaří například sektorům zdravotní péče, telekomunikacím a síťovému odvětví, naopak Apple pomáhá svým 11% posílením držet nad vodou technologický sektor.

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 320 tisíc. Toto pozitivní překvapení podpořilo výprodej na akciovém trhu, pravděpodobnost utlumení QE opět vzrostla. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen ukázala, že jádrová inflace je při 1,7 % stále hluboko pod cílem Fedu.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart prohlásil, že konkrétní rozhodnutí o další podobě programu kvantitativního uvolňování bude americká centrální banka s největší pravděpodobností schopna učinit až v září.

A právě Fed, konkrétně zápis z posledního jednání jeho měnového výboru, bude i v novém týdnu v centru pozornosti investorů. Zápis může napovědět více o rozložení sil pro a proti omezení programu odkupů dluhopisů. Ve čtvrtek navíc začíná summit centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu, kde se nebude řešit nic jiného než ekonomické výhledy a měnová politika. Janet Yellenová, jedna z kandidátek na post prezidenta Fedu po Benu Bernankem, bude na místě, sám "Helikoptéra Ben" se letos setkání nezúčastní.

Výnosy amerických desetiletých (2,77 %) a třicetiletých (3,82 %) státních dluhopisů ve čtvrtek vzrostly nejvýše od srpna 2011. V pátek v růstu ještě pokračovaly. Zabrání Fedu v omezování QE rostoucí výnosy dluhopisů?

Výsledková sezóna v USA se blíží ke konci, několik velkých firem ale svá čísla v týdnu odhalí. Na zajímavou možnost pro spekulanty v rámci zveřejňování čísel za druhý kvartál upozorňuje v rámci výhledu na celý obchodní týden makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu České spořitelny.

Z výsledků bude zajímavé sledovat především maloobchodní řetězce jako Best Buy, J.C. Penney nebo Lowe's. Kromě toho se konají setkání akcionářů Wal-Martu nebo Office Depotu.

Makrokalendář není v týdnu příliš bohatý. Vedle dat z trhu nemovitostí a čtvrtečních pravidelných týdenních statistik z trhu práce budou trhy čekat především na předběžný údaj indexu průmyslové aktivity (Markit PMI FLASH). Tento index v červenci potěšil, stejně jako jeho "kolega" ISM. Data z posledních dnů ale nejsou v USA příliš uspokojivá, takže odhady analytiků (mírný růst na 53,5 bodu z červencových 53,2 bodu) mohou ještě doznat změn, případně nebýt naplněny.

Korekce o 10 %? Žádný problém. Kass ale varuje, že trh má vrchol za sebou
Americké akciové indexy ze svých maxim 2. srpna klesly zhruba o 2 %. Čekání na další "velký" impulz pokračuje, utlumení QE a lepší stav ekonomiky jsou podle většiny analytiků v trhu již zahrnuty. Známý investor Doug Kass je pesimistou, podle něj trh mí již maximum za sebou a čeká ho další pokles. Ne všichni s ním souhlasí.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. srpna
Které světové firmy představí své výsledky hospodaření za druhý kvartál v týdnu od 19. srpna? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.
Co si vzít z americké výsledkové sezóny za druhý kvartál?
Americká výsledková sezóna je až na několik významných firem především ze spotřebitelského sektoru u konce. Jak dopadla? A co čekat od amerických firem v dalších kvartálech?
Proč by Janet Yellenová měla vystřídat Bena Bernankeho v čele Fedu
Janet Yellenová byla některými ekonomy už v době, kdy se jednalo o znovujmenování Bena Bernankeho na post šéfa Fedu, vnímána jako vhodná alternativa. Bernankemu pomalu končí druhé (a poslední) funkční období, a tak sílí spekulace o tom, kdo by ho měl nahradit. Bude to právě Yellenová, nebo Fed povede Larry Summers?
Odchází Ben Bernanke, otec kvantitativního uvolňování
Druhé funkční období současného šéfa americké centrální banky se pomalu blíží ke konci. Období, během kterého Ben Bernanke (narozen 13. prosince 1953) stál v čele nejdůležitější banky na světě, se nesmazatelně zapíše do dějin nejen americké, ale s jistotou i globální ekonomiky.

Evropa

19/8 - 23/8 Výsledková sezóna (Glencore Xstrata, BHP Billiton, Heineken)

20/8 Německo - index cen výrobců

22/8 Eurozóna, Německo, Francie - indexy nákupních manažerů v průmyslu a ve službách (Markit FLASH)

23/8 Německo - HDP za 2Q2013

23/8 Spojené království - HDP za 2Q2013

23/8 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 1,27 %, CAC 40 posílil o 1,16 % a DAX o 0,64 %. "Zdá se, že americká ekonomika nabírá dech," říká William Hobbs, šéf akciových strategií v Barclays. "Investoři se snaží rozhodnout, zda nejsou dobré zprávy v podstatě zprávami špatnými. To, co by mohlo trhy vyděsit, bude tempo omezování nákupu dluhopisů."

Index Stoxx Europe 600 v průběhu čtvrtečního obchodování spadl o 1,2 %, nejníže od 5. července, paradoxně i kvůli lepším než očekávaným týdenním novým žádostem o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Ve středu se díky pozitivnímu vývoji HDP v evropských zemích naopak vyšplhal na nejvyšší hodnotu od 22. května.

V úterý institut ZEW zveřejnil srpnové výsledky investorské nálady a ukázalo se, že analytici a investoři věří německé ekonomice mnohem více, než se čekalo. Analytici oslovení agenturou Bloomberg předvídali růst indexu na 39,9 bodu, dosáhl však 42 bodů, a to především díky výraznému skoku subindexu hodnocení současné situace.

V novém týdnu bude investory zajímat cokoli nového na téma Fed a utlumování QE. Kromě toho ale bude podstatné, zda evropská ekonomika pokračuje v nastartovaném oživení. Ve čtvrtek mnohé napovědí předběžné údaje z průzkumů mezi nákupními manažery (PMI FLASH). Zpřesněné údaje o vývoji HDP v Německu a Spojeném království by pak měly v pátek potvrdit oživení obou důležitých evropských ekonomik.

Asie

19/8 Japonsko - obchodní bilance

22/8 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH)

Energetická akcie, jejíž nákup se teď může vyplatit
Energetická společnost E.ON v úterý oznámila výsledky, které lehce předčily očekávání. Její akcie jsou zajímavé v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, firma navíc vyplácí dividendu. Makléř Patrik Komárek z brokerjetu ČS se domnívá, že je momentálně ideální čas k nákupu akcií E.ON.
Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Bank of Japan možná zastoupí Fed a němečtí exportéři mohou plakat kvůli slabému jenu
Evropa má k fiskální unii blíž, než si většina lidí myslí. Troiku je totiž už nyní možné do jisté míry vnímat jako vládu, která v Evropě rozhoduje o fiskálních záležitostech, říká Nikolaus Görg z investičního oddělení rakouské privátní banky Gutmann. I proto by prý například pád vlády v zemi na evropské periferii nebyl až takovým problémem.
Má eurozóna to nejtěžší za sebou?
Pohled na vývoj evropských finančních trhů i nedávné schválení vstupu Lotyšska do eurozóny napovídají, že to nejhorší má již měnová unie za sebou. Ale skutečně se podařilo vyřešit fundamentální problémy, které krizi vyvolaly? Čekají EMU jen světlé zítřky?

Česká republika

20/8 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky za 2Q2013

22/8 NWR - hospodářské výsledky za 2Q2013

Pražská burza v uplynulém týdnu opět zpevnila. Index PX proti minulému pátku přidal %,99 % na 981,95 bodu, o týden dříve přidal 2,6 %.

Největší zisky zaznamenaly akcie uhelné NWR, které si v polepšily o 42,9 %. Ředitel polského těžaře JSW uvedl, že se společnost zajímá o koksárenský byznys (OKK), který NWR nabízí. Jednání mezi oběma stranami by měla následovat. NWR vyhlásila na jaře úsporná opatření, která mají zajistit dostatečnou likviditu, a prodej některých aktiv včetně OKK je jejich součástí. O OKK má taky zájem společnost Metalimex a o možné koupi s NWR jedná. Titulu pomohla i data o dovozu komodit do Číny. Ta způsobila růst ceny uhlí.

NWR ve čtvrtek oznámí kompletní hospodářské výsledky za druhý kvartál. "Očekáváme prudký propad ziskovosti na úrovni EBITDA na -43 milionů EUR, trh čeká jen -25 milionů EUR," nabízí svůj výhled Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky. "V případě naplnění naší projekce by trh výsledky přijal zřejmě nepříznivě." Investoři ale budou v případě NWR sledovat především informace o současné likviditní pozici a o postupu při prodeji koksárenských aktivit. "Případné ohlášení finalizace prodeje koksáren bychom považovali za důležitější informaci než aktuální výsledky," doplňuje Vaníček.

Firma v polovině července potvrdila cíle pro fiskální rok 2013 z 15. května pro objemy produkce uhlí 9 až 10 milionů tun, prodejů uhlí 8,5 až 9,5 milionu tun a dalších 500 tisíc tun prodejů ze zásob energetického uhlí. NWR dále očekávala objemy produkce koksu 700 tisíc tun a prodejů 600 tisíc tun. Ve třetím kvartálu má sjednané ceny koksovatelného uhlí 92 EUR za tunu (-8 % mezikvartálně), koksu 232 eEUR za tunu (-3 %) a energetického uhlí 60 EUR za tunu. Produkce uhlí zůstala ve 2Q2013 na nízkých 2,1 milionu tun (-37 % meziročně) a prodeje koksovatelného uhlí se mírně o 4 % mezičtvrtletně zvýšily na 1,05 milionu tun. Více zde: NWR: Průměrné ceny koksovatelného uhlí pro 3Q2013 klesnou o 8 % na 92 eur

Největší ztráty v posledním týdnu na pražské burze zaznamenaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (561 Kč, -7,1 %). Kvůli pokračujícím a stupňujícím se nepokojům v Egyptě ohlásila firma zastavení výroby v zemi. Prozatím společnost nevidí důvod pro změnu ve svém výhledu (roční růst EBITDA o 5 až 15 %).

Rozdílně se vyvíjely ceny akcií obou bankovních titulů obchodovaných na pražské burze. Komerční banka, hvězda posledních týdnů, ztratila zhruba 2 %. Erste Group Bank naopak přidala okolo 4 %.

V úterý oznámila výsledky svého hospodaření společnost ČEZ. Čísla byla mírně za odhady, zklamáním bylo ale především nezvýšení výhledu zisku pro letošní rok, ačkoli to se očekávalo díky prodeji elektrárny Chvaletice. Důvodem je konzervativní pohled managementu na výhled ocenění některých vlastních aktiv. Titul zakončil týden silnější o 0,4 %. Výsledky ČEZ pro Investiční web okomentoval analytik z České spořitelny Petr Bártek.

Ve čtvrtek Český telekomunikační úřad zveřejnil podmínky aukce nových kmitočtů pro mobilní sítě. Podmínky nadále nahrávají vstupu nového operátora s vyčleněnými kmitočty v pásmu 800 MHz. Zájemci se mohou hlásit do konce září, z nových jmen se hovoří například o PPF nebo Dial Telecom. Velký počet zájemců by mohl vyhnat cenu opět hodně vysoko, což vedlo ke zrušení první aukce kvůli riziku, že nový operátor nepřispěje ke konkurenčnímu prostředí, ale naopak vysokými cenami služeb bude chtít kompenzovat vysoké náklady na získání licence.

Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle prvních údajů Českého statistického úřadu vymanila z recese trvající rok a půl. HDP vzrostl mezikvartálně o 0,7 %, meziročně ale stále klesl o 1,2 %. Ekonomice pomohl především přebytek zahraničního obchodu a nízká srovnávací základna, když v předchozím čtvrtletí docházelo k velkému výprodeji zásob. "Data jsou lehce pozitivní a měla by minimálně na čas oddálit riziko devizových intervencí ČNB. Netvrdíme, že těch 'několik' členů BR ČNB, kteří hlasovali za intervence, pod vlivem růstu HDP změní názor, ale myslíme si, že nikdo další by se k nim přidat neměl. Klíčovým však stále zůstává vývoj inflace," komentoval data Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.

V novém týdnu své výsledky hospodaření neoznamuje jen uhelná NWR, ale v úterý také tabáková Philip Morris ČR. "Očekáváme 11% pokles čistého nekonsolidovaného zisku na 1,04 miliardy Kč (754 Kč na akcii). V případě naplnění projekce by trh mohl reagovat mírně negativně, podle Bloombergu totiž analytici vyhlížejí roční dividendu 880 Kč na akcii," píše Milan Vaníček ve svém týdenním výhledu. Česká spořitelna očekává pokračující zhoršování finančních výsledků, především kvůli ztrátám tržního podílu a poklesu vývozu na hlavní trhy.

Nadále živo je a bude i na české politické scéně. Pokud se nestane nic mimořádného, v úterý 20. srpna bude Poslanecká sněmovna hlasovat o svém rozpuštění. Většina stran chce, aby voliči znovu "rozdali karty", jediná ODS se snažila hlasování odsunout na začátek září. Prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že pokud se Poslanecká sněmovna rozpustí, nové volby by se měly konat 25. a 26. října, tedy na začátku prodlouženého svátečního víkendu. To by při tradičních vzorcích chování voličů nahrávalo spíše levici.

Mai Doan (Bank of America): České bezvládí trhy neznervózňuje, koruna na konci roku bude okolo 26 EUR/CZK
Česko by nemělo jako na smilování čekat na růst eurozóny. Místo spoléhání se na záchranu zvenčí musí jednat a ekonomiku podpořit z vlastních zdrojů, říká ekonomka z londýnské pobočky Bank of America Mai Doan. Vzhledem k pokračujícím politickým turbulencím, které minimalizují šanci, že by pomoc přišla ze státní kasy, by měla zasáhnout centrální banka. To se ale podle Doan nejspíše v dohledné době nestane.
Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita
Současný stav domácí ekonomiky má podle České spořitelny nadále negativní vliv na finanční výsledky společností obchodovaných na pražské burze. Kdo podle analytiků tento tlak ve druhém kvartálu ustál nejlépe, a kdo naopak vykáže špatná čísla? Výhled na výsledky jednotlivých firem nabízí Josef Novotný, analytik z České spořitelny.
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
před 39 minutami

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
před hodinou

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí
16:50

Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dále ztrácela. Index PX klesl o 1,42 procenta na 857,71 bodu. Oslabily, nebo stagnovaly téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání

Kanadské maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po růstu o 0,6 % v červenci, trh očekával růst o 1,1...
Kanada Maloobchod Tržby
Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory
13:31

Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory

Příspěvek osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně a odklady plateb...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky