Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím na obou stranách Atlantského oceánu, jak se v listopadu změnila důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku a kdo další si vedle Toma Cruise zahraje v pokračování filmu Top Gun? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý neudržely zisky a uzavřely kolem nuly
Akciové trhy ve Spojených státech v první polovině úterního obchodování rostly, poté se ale trend otočil, všechny tři hlavní indexy zisky odevzdaly a nakonec uzavřely kolem nuly. Investoři reagovali na údaje o říjnové inflaci v USA a solidní hospodářské výsledky některých maloobchodních řetězců. O zisky indexy připravily propad cen ropy a přetrvávající obavy z terorismu v Evropě. Dow přidal 0,04 % na 17 489,50 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,03 % na 4 986,02 bodu, zatímco S&P 500 klesl o 0,13 % na 2 050,44 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,74 % na 18,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,254 %. V plusu uzavřely jen tři z deseti hlavních sektorů. Nejvíce stoupl sektor zdravotní péče, méně pak sektor cyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví. Naopak nejhůře si vedly sektor veřejných služeb a energetické odvětví.
Druckenmiller: Fed rozehrál hru, v níž nelze zvítězit
2. Evropské akcie v úterý zažily slušnou rally
Západoevropské akciové trhy v úterý výrazně zpevnily. Náladu na trzích na starém kontinentu podpořily růst důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku a zpráva o pokračujícím růstu prodejů aut. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,99 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,77 %, německý DAX seanci zakončil silnější o 2,41 % a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 2,49 % na 379,88 bodu. Prodej nových osobních automobilů v EU v říjnu meziročně stoupl o necelá 3 % na 1,1 milionu vozů. V září se sice meziročně zvýšil o téměř 10 %, investoři ale stále raději vidí alespoň mírné zvýšení než pokles. Prodej navíc v Evropě roste již 26 měsíců v řadě. Akcie Porsche a BMW přidaly více než 2,5 % a cenné papíry Renaultu zdražily přes 2 %. Akcie Volkswagenu stouply jen o necelé 0,2 %, jeho prodej v EU v říjnu o zhruba 5 % klesl. Dařilo se také akciím firem napojených na bezpečnost a zbrojní průmysl, které tak reagovaly na další nálety Francie na pozice Islámského státu v Sýrii. Akcie Airbusu připsaly 4,27 %, cenné papíry BAE Systems vzrostly o 1,96 % a akcie společnosti Meggitt zdražily o 2,38 %.
Ekonomické konsekvence pařížského teroru rychle odezní, důležité budou politické dopady
Brychta (X-Trade Brokers): Dluhopisy jsou nyní rizikové aktivum, hotovost má smysl
3. Očekávané události
Středa bude v Evropě patřit údajům o stavební výrobě a v USA datům z nemovitostního trhu (týdenní počet žádostí o hypotéku, zahájená výstavba a stavební povolení). Kromě toho v zámoří vyjde ještě pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy a promluví šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart, šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová a prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley. Většinu pozornosti na sebe ale strhne zveřejnění zápisu z říjnového zasedání Fedu, ne němž centrální banka naznačila, že by mohla v prosinci poprvé po více než devíti letech zvýšit úrokové sazby ze současného rekordního minima 0-0,25 %. K doznívající výsledkové sezóně přispějí čísly v USA Target, salesforce.com, Staples či Keurig Green Mountain. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v listopadu po osmi měsících poklesu zlepšila
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v listopadu zvýšila, a to mimo jiné díky slabšímu kurzu eura a příznivému vývoji ekonomiky Spojených států. Zaznamenala tak první nárůst za posledních osm měsíců. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Nárůstu důvěry nezabránily ani páteční teroristické útoky ve Francii, které již průzkum zčásti zohledňuje.
5. Spotřebitelské ceny v USA v říjnu meziročně stouply o 0,2 %, jádrová inflace zůstala na 1,9 %
Meziroční tempo inflace ve Spojených státech v říjnu bylo 0,2 %, v září se ceny v meziročním srovnání nezměnily. Také meziměsíčně se v říjnu ceny zvýšily o 0,2 %. Analytici čekali mírně slabší meziroční růst o 0,1 %, meziměsíčně se ceny vyvíjely v souladu s odhady. Inflace očištěná o ceny potravin a energií dosáhla 1,9 %.
6. Řecko se prý dohodlo na reformách, mělo by získat další pomoc
Řecko se dohodlo s mezinárodními věřiteli na finančních reformách, a otevřelo si tak cestu k další části finanční pomoci. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos po setkání se zástupci evropských institucí a Mezinárodního měnového fondu (MMF).
7. Francie kvůli bezpečnostním výdajům nesplní rozpočtová pravidla EU
Francie musí navýšit výdaje na bezpečnost, proto nebude schopná dodržet limit rozpočtového schodku, jak požaduje Evropská unie. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil francouzský premiér Manuel Valls. "Evropská unie to musí pochopit," řekl Valls s tím, že nebezpečí radikálního hnutí Islámský stát se týká nejen Francie, ale celé Evropy.
Čtyřem zemím eurozóny hrozí, že nedodrží rozpočtové požadavky
8. Bild: Problémy s emisemi CO2 u aut Volkswagenu se týkají více typů motorů
Nesrovnalosti v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2) vozů koncernu Volkswagen se týkají více typů motorů, než se dosud předpokládalo. S odvoláním na zdroje z automobilky to v úterý uvedl německý deník Bild. Celkový počet problémových aut je ale podle listu stále 800 000, protože u některých vozidel se podezření na manipulace s emisními údaji naopak nepotvrdilo.
9. Spojené království v říjnu zůstalo v deflaci, maloobchodní ceny a ceny domů ale v zemi dále rostou
Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v říjnu v meziročním srovnání klesly stejně jako v září o 0,1 %. Země je tak již druhý měsíc v deflaci. V srpnu ceny stagnovaly a v červenci se zvýšily o 0,1 %. V říjnu ale dále rostly ceny nemovitostí a mírně se zvýšily také ceny v maloobchodě.
10. Analytici: NWR vykáže za 3. čtvrtletí lepší výsledky než loni
Těžební společnost New World Resources (NWR) vykáže za letošní třetí čtvrtletí meziročně lepší hospodářské výsledky. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Situace firmy se podle nich začne pravděpodobně zhoršovat v příštím roce. Výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku oznámí společnost ve čtvrtek.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V Top Gunu 2 bude hrát i Val Kilmer, představitel Icemana
Fanoušci legendárního filmu Top Gun z prostředí školy pro elitní vojenské piloty se mají na co těšit. Poté, co v červnu producenti pokračování snímku potvrdili, že se v hlavní roli Mavericka po 30 letech objeví opět Tom Cruise, nyní účast na natáčení potvrdil i Val Kilmer, představitel Maverickova soka Icemana. "Nestává se často, abyste 'ano' řekli i bez přečtení scénáře," napsal Kilmer na Facebooku. Dodal, že se již těší na Cruise, Gene Hackmanovou, která se na plátně také objeví, i režiséra Francise Coppolu, jež nahradí před třemi lety tragicky zesnulého režiséra původního Top Gunu Tonyho Scotta.
I just got offered #topgun2 - not often you get to say "yes" without reading the script..."It's starring Gene...Posted by Val Kilmer on 16. listopad 2015