Co musíte ráno vědět (16. března)
|

Co musíte ráno vědět (16. března)

Jak závěr uplynulého týdne zakončily akcie v Evropě i Spojených státech, s jakým tempem ekonomického růstu aktuálně počítá čínská vláda a kdo nečekaně popřál legendárnímu moderátorovi Jimu Cramerovi k 10letému výročí jeho show Mad Money? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily volatilní týden navzdory zlepšené náladě v druhé polovině seance dalším poklesem, celý týden tak uzavřely slabší zhruba o procento

Americké akcie po čtvrtečním silném oživení opět výrazně ztrácely, zlepšená nálada v druhé polovině obchodování jejich páteční ztráty omezila na necelé procento. Dolů trh stahovaly zejména pokračující růst kurzu dolaru a klesající ceny ropy. Širší index S&P 500 tak má za sebou třetí týdenní pokles v řadě. Dow v pátek odepsal 0,82 % na 17 749,31 bodu, S&P 500 ztratil 0,61 % na 2 053,40 bodu a Nasdaq klesl o 0,44 % na 4 871,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,76 % na 16 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,12 %. Trh byl v týdnu hodně rozkolísaný. Index S&P 500 během něj zažil jak nejvyšší denní zisk od počátku února, tak nejhlubší ztrátu od počátku ledna. Dow za pět obchodních dnů ztratil 0,57 %, S&P 500 0,87 % a Nasdaq přes procento. Hlavním tématem je sílící dolar, který znamená hrozbu pro zisky amerických firem plynoucí ze zahraničí.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Třetí pokles v řadě, ale katastrofa se zatím nekoná. Čeká se na Fed

Kdy přijde další americká recese? Ani formule 1 nejezdí naplno bez pauzy, natož ekonomika

2. Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden hlavní trhy s výjimkou britského vzrostly

Evropské akcie během páteční obchodní seance kolísaly, nakonec většina hlavních indexů uzavřela v plusu. Investoři se před víkendem do velkých obchodů nepouštěli a trhy během dne více zaujalo pouze rozhodnutí ruské centrální banky snížit hlavní úrokovou sazbu z 15 na 14 %. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,30 % na 6 740,58 bodu, německý DAX stoupl o 0,87 % na 11 901,61 bodu a francouzský CAC 40 připsal 0,46 % na 5 010,46 bodu. V plusu skončily i jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50, který připsal 0,41 % na 3 656,21 bodu, a široký západoevropský index STOXX Europe 600, jenž přidal 0,32 % na 396,61 bodu. Dařilo se zejména akciím z realitního odvětví a cenným papírům automobilek. Pod nulou naopak skončily síťové služby, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu. Za celý týden akcie na hlavních evropských trzích skončily převážně v plusu. FTSE 100 sice oslabil o 2,48 %, DAX ale přidal 3,04 % a CAC 40 vzrostl o 0,86 %. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní vzrostl o 1,07 % a STOXX Europe 600 přidal 0,62 %.

Jak to vidí expertka: Ceny ropy a slabé euro mohou pomoci růstu HDP eurozóny o 1,8 %. Růst v USA bude pokračovat a Japonsko zřejmě čeká další vlna uvolňování

Hledá se opravdové řešení krize eurozóny: Řecko z kola ven a společný jazyk, radí ekonomové v exkluzivním rozhovoru

Proč nebrat sázky na neúspěch QE v eurozóně?

3. Pražská burza v pátek rostla, nejvíce zdražily akcie O2 C.R. a Stock Spirits. Za celý týden ale burza o 0,1 % klesla

Index PX v pátek vzrostl o 1,24 % na 1 036,15 bodu, za celý týden ale mírně klesl. Jako jediné v pátek v mínusu obchodování zakončily akcie energetického koncernu ČEZ, které ztratily 0,81 % na 609 korun. Největší nárůst ceny naopak zaznamenaly akcie společnosti Stock Spirits, které posílily o 4,25 % na 83,40 koruny. Dařilo se také akciím telekomunikační společností O2 Czech Republic (+4,08 %), sázkové kanceláře Fortuna (+3,54 %), mediální firmy CME (+1,12 %) či bankovní skupiny Erste Group Bank (+1,08 %). Beze změny se na konci týdne obchodovalo s akciemi petrochemické firmy Unipetrol a uhelné společnosti NWR. Za celý týden akcie na pražské burze nepatrně oslabily. Index PX za pět dní klesl o 0,1 %, stále se tak nachází blízko úrovně, kde byl naposledy v červnu 2014. Největší růst vykázaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, kterým nahoru pomohlo oznámení společnosti o návrhu managementu na hrubou dividendu 13 Kč na akcii, největší pokles naopak postihl cenné papíry těžební firmy NWR. Z firemních zpráv dále v týdnu investory zaujaly hospodářské výsledky mediální firmy CME, Pivovarů Lobkowicz a likérky Stock Spirits.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

Názor z Londýna: Česká vláda odvádí dobrou práci. Díky konzervativnímu výhledu má stále prostor na manévry ve fiskální oblasti

4. Očekávané události

V Austrálii bude v noci na pondělí SEČ zveřejněna zpráva o prodejích automobilů a v Číně statistika přímých zahraničních investic. V České republice se investoři na začátku týdne dočkají indexu výrobních cen a výsledku běžného účtu. V USA vyjde index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State), statistika průmyslové výroby a index cen domů NAHB. Důležité je i to, že Spojené státy narazí na dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew upozornil, že již poslal dopis republikánskému předsedovi Sněmovny reprezentantů Johnu Boehnerovi, ve kterém ho upozornil, že vláda přestává vydávat dluhopisy a zavádí v posledních letech již typická "mimořádná opatření", aby mohla nadále fungovat a financovat své rozpočtové kapitoly. Z dalších událostí bude zajímavé například setkání íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa s jeho protějšky z Francie, Německa a Spojeného království; hovořit by měli o íránském jaderném programu. Na setkání ministrů zahraničí EU by pak v Bruselu měla být jedním z hlavních témat ukrajinská krize. Se svým projevem v pondělí dále na frankfurtské konferenci SZ Finance Day 2015 vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a výsledky hospodaření na trh v Evropě pošle Linde. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zeman: ČR by z technického hlediska mohla mít euro za dva až tři roky

Česká republika by z čistě technického hlediska mohla přijmout euro za dva až tři roky, míní prezident Miloš Zeman. Česko už splňuje všechna tři maastrichtská kritéria, nicméně kvůli určitému koaličnímu napětí očekává hlava státu vstup do eurozóny o něco později. Podle sociální demokracie by ČR měla euro přijmout kolem roku 2020. Zeman v neděli v pořadu Partie televize Prima vyjádřil lítost, že dříve než Česká republika do eurozóny vstoupily Slovensko nebo pobaltské země. "Ale tady chápu určité koaliční napětí, ANO je vůči euru spíše skeptické, sociální demokracie spíše optimistická," poznamenala hlava státu.

6. Čínský parlament schválil plán pomalejšího růstu ekonomiky

Čínský parlament v neděli schválil vládní plán, který počítá se snížením ročního růstu ekonomiky ze 7,5 % na 7 %, jakož i opatření na podporu zaměstnanosti, boj proti korupci a proti znečišťování ovzduší. Hlasováním, při němž poslanci rovněž odsouhlasili zvýšení armádního rozpočtu o 10,1 %, skončilo jedenáctidenní plenární zasedání čínského zákonodárného sboru.

7. Sobotka: Případná debata o sektorové dani by mohla začít v květnu

Případná debata koaličních stran o zavedení sektorové daně by podle premiéra Bohuslava Sobotky mohla začít v květnu, až ministr financí Andrej Babiš předloží první kontury rozpočtu na příští rok. Sobotka to řekl v sobotu v rozhovoru s ČTK. Zvyšování firemních daní zatím jasně odmítá právě Babišovo hnutí ANO.

8. Přední světové firmy slíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů

Přední světové korporace přislíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů. Jsou mezi nimi italská Eni, americká PepsiCo či britská BP. Firmy se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch účastnily ekonomické konference, která měla ukázat, že je tato země pro investice stabilní. Celkem vláda chtěla získat na summitu příslib investic ve výši 15 až 20 miliard dolarů, nakonec ale podepsala smlouvy na zhruba 36 miliard.

9. Varufakis připustil, že řecká vláda odloží některé sliby

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pátek připustil, že řecká vláda bude nucena "některé" předvolební sliby zmrazit nebo odložit, aby splnila podmínky mezinárodních věřitelů pro získání další úvěrové pomoci. Informovala o tom italská média. "Naše vláda není populistická, neslíbili jsme všechno všem, nebudeme platit ani euro navíc těm, kteří vydělávají více než 700 eur, a pokud je to nutné, můžeme pozastavit nebo odložit některé sliby," řekl podle italské zpravodajské televize Rai News Varufakis, který se v Itálii zúčastnil ekonomické konference u jezera Como.

10. Alibaba plánuje investovat 200 milionů USD do vývojáře mobilní aplikace Snapchat

Čínská internetová společnost Alibaba Group Holding plánuje investovat do firmy Snapchat, která je vývojářem stejnojmenné mobilní aplikace na krátkodobé sdílení fotografií. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg. Alibaba do Snapchatu údajně plánuje vložit 200 milionů dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jimu Cramerovi k výročí jeho show popřál i sám velký Tim

Investiční show Mad Money excentrického moderátora Jima Cramera se v televizi CNBC poprvé vysílala 14. března 2005. V uplynulém týdnu tak oslavila první kulaté narozeniny. Na dárek, který Jim Cramer dostal, jistě jen tak nezapomene. Evidentně překvapenému moderátorovi v živém přenosu telefonicky pogratuloval i šéf firmy Apple Tim Cook. A co na to Cramer? "Já gratuluji vám k tomu, že vedete nejlepší firmu na světě," odpověděl pohotově a nezapomněl Cooka pochválit za to, jak skvělá zařízení uživatelům nabízí.

Zajímavostí, kterou nelze jen tak opomenout, je, že jedna akcie Applu stále před deseti lety zhruba 6 dolarů, což znamená, že od té doby cenné papíry firmy s logem ve tvaru nakousnutého jablka posílily o 2 049 %.

Cook dále během rozhovoru s Cramerem prohlásil, že pro výrobce elektroniky, jakým je Apple, je vůbec nejperspektivnějším oborem zdravotnictví. "Léta se lidé museli v otázce zdraví spoléhat na někoho jiného, nyní jim naše zařízení umožňují neustálou kontrolu zdravotního stavu," poznamenal. Je tedy poměrně jasné, na jakou notu asi bude Apple hrát se svými novými chytrými hodinkami.

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
před 27 minutami

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
před 40 minutami

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
před hodinou

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
před hodinou

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
před hodinou

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB