Co musíte ráno vědět (24. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (24. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly evropské i americké akcie, co hrozí Portoriku a jaké nemilé překvapení zažili v Chile? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přidaly do půl procenta, Nasdaq po 15 letech posunul zavírací maximum

Americké akcie během čtvrtečního obchodování posílily. Trh podporoval vzestup akcií z energetického sektoru, opačně ale působily slabší údaje z USA, Evropy a Číny a horší výsledky velkých vývozců. Investoři během dne upírali zrak zejména k technologickému indexu Nasdaq, který po 15 letech posunul zavírací maximum. Index Dow vzrostl o 0,11 % na 18 058,69 bodu a širší S&P 500 se během dne dostal na nové historické maximum 2 120,49 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,24 % na 2 112,93 bodu. Hvězdou dne byl ale index technologického trhu Nasdaq, který bojoval o posunutí zavíracího maxima. Před 15 lety, 10. března 2000, index uzavřel na 5 048,62 bodu, ve čtvrtek ale tuto hodnotu překonal a skončil se ziskem 0,41 % na 5 056,06 bodu. Během dne se index vyšplhal až na 5 073,09 bodu. Historické intradenní maximum Nasdaqu z roku 2000 činí 5 132,52 bodu. Index volatility VIX ve čtvrtek klesl o necelá dvě procenta na 12,48 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o čtyři bazické body na 1,94 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních odvětví, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, telekomunikačním titulům a energetickému odvětví. Relativně nejhůře naopak skončily průmyslové tituly, akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží a cenné papíry z technologického sektoru.

Zmeškali jste akciovou rally? Nejste sami

Akcie umějí krvácet i při nízkých sazbách

2. Evropské akcie ve čtvrtek negativně zareagovaly na indexy nákupních manažerů

Evropské akciové trhy ve čtvrtek oslabovaly kvůli předběžným výsledkům dubnových indexů nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii, které nenaplnily očekávání trhu. Britský FTSE 100 připsal 0,36 %, francouzský CAC 40 ale odepsal 0,62 % a německý DAX klesl o 1,21 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 0,44 %, dolů ho stahoval především technologický sektor a pojišťovny, přes procento naopak připsal sektor základních materiálů. "Toto slouží jako jemná připomínka toho, že ačkoli Draghi pumpuje do ekonomiky peníze, bude nějakou dobu trvat, než se propracují tam, kde jsou potřeba," říká Ben Kumar ze Seven Investment Management. "Pokud patříte mezi investory, kteří v tuto chvíli sedí od začátku roku již na 18% zisku, nejspíše toho rádi využijete k tomu, abyste výdělky lehce sesbírali."

Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila kolísavou seanci lehce pod nulou. Objem obchodování byl utlumený

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,07 % na 1 042,05 bodu. Objem obchodování na pražské burze nedosáhl ani 500 milionů korun, největší aktivitu zaznamenaly akcie ČEZ, které oslabily o 0,21 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Komerční banka, která naopak posílila o 0,19 %, a druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, připsala pouhých 0,04 %. Akcie společnosti Unipetrol zakončily den na zelné nule poté, co firma reportovala hospodářské výsledky za první kvartál. Petrochemický holding vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 1,995 miliardy korun, což je více než dvojnásobek oproti loňsku, kdy za první tři měsíce roku vydělal 937 milionů korun. Tržby společnosti ale meziročně klesly o 16 % na 23,975 miliardy korun. Nedařilo se akciím O2 C.R., které ztratily 0,09 %, a výrazněji ztrácela pojišťovna VIG, jejíž cenné papíry zlevnily o procento.

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 310 Kč na akcii

ČEZ, Fortuna, O2 Czech Republic: Jaký kvartál mají za sebou významné firmy z pražské burzy?

4. Očekávané události

V pátek se bude konat setkání ministrů financí eurozóny, kde se bude hovořit zejména o Řecku. Promluví i představitel japonské centrální banky Hiroši Nakaso a v zemi vycházejícího slunce vyjde celkový index podnikatelské aktivity. V Německu budou zveřejněny indexy dovozních cen a podnikatelského klimatu institutu Ifo, Spojené státy doplní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a hospodářské výsledky zveřejní Whirlpool či Lorillard. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Portoriku docházejí peníze, vláda bude muset nejspíše přerušit činnost

Nejvyšší finanční úředníci Portorika varovali zástupce amerického teritoria, že vláda nejspíše bude muset v následujících třech měsících přerušit provoz. Portoriko se totiž potýká s akutním nedostatkem likvidity, což bude mít podle zmíněného varování výrazný dopad na ekonomiku ostrova.

6. Deutsche Bank zaplatí 2,5 miliardy dolarů na urovnání sporů ohledně manipulace se sazbou LIBOR

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordních 2,5 miliardy dolarů za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Oznámilo to ve čtvrtek Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York. Banka zároveň uvedla, že v této souvislosti propustí sedm zaměstnanců.

7. Nezaměstnanost ve Španělsku navzdory ekonomickému oživení rostla

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se v prvním čtvrtletí mírně zvýšila a dosáhla 23,78 %. V předchozím tříměsíčním období činila 23,7 %, oznámil ve čtvrtek tamní statistický úřad. Nezaměstnanost ve Španělsku tak zůstává druhá nejvyšší v Evropské unii po Řecku. Mírně se zvýšila i přesto, že se ekonomika zotavuje a na začátku letošního roku zaniklo méně pracovních míst než v prvních čtvrtletích posledních několika let.

8. Verheugen: Řecku potrvá desítky let, než se postaví na nohy

Řecku potrvá několik desetiletí, než se dokáže hospodářsky postavit na nohy. Eurozóna nemůže očekávat zásadní změny během několika málo let. V televizi ARD to řekl bývalý německý eurokomisař Günter Verheugen. Problém Řecka podle něj spočívá v tom, že země vůbec není konkurenceschopná.

9. Důvěra německých spotřebitelů je nejvyšší od října 2001

Nálada německých spotřebitelů se dále zlepšuje a je nejvyšší od října 2001. Přispívá k tomu mimo jiné očekávání dalšího zvýšení mezd. Pokračující nejistota kolem budoucnosti Řecka však mírně brzdí chuť spotřebitelů utrácet. Ukázal to čtvrteční index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.

10. Čína od května ruší vývozní daně na vzácné a některé další kovy

Čína od května zruší daně na vývoz wolframu a molybdenu a cla na vývoz slitin železa, india a hliníkových drátů a tyčí. Oznámilo to ve čtvrtek čínské ministerstvo financí. Podle dřívější zprávy ministerstva obchodu se od května ruší i daně na vývoz vzácných kovů. Rozhodnutí přichází v době, kdy se Peking snaží podpořit svoji zpomalující ekonomiku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Chile se po více než čtyřiceti letech probudil vulkán Calbuco. Úřady evakuovaly přes 1 500 lidí v okruhu 20 kilometrů od sopky

Calbuco se považuje za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních chilských sopek. Těch se v zemi nachází několik desítek. Před nečekanou středeční erupcí vybuchl Calbuco naposledy v roce 1972. V březnu Chilany ohrožovala sopka Villarrica, nacházející se rovněž na jihu země.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus