Co musíte ráno vědět (12. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (12. srpna)

Jak si v úterý vedly trhy v Evropě a Spojených státech, jak investory zaskočila Čínská lidová banka a jak elegantně naznačit, že se o daném tématu už nehodláte bavit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý odevzdaly většinu pondělních zisků, na trh negativně zapůsobila devalvace jüanu

Akciové trhy ve Spojených státech v první polovině úterního obchodování výrazně oslabovaly. Překvapivá devalvace čínské měny vedla k růstu hodnoty dolaru, který snižuje zahraniční konkurenceschopnost amerických podniků. Čínský krok také poslal níže ceny ropy, což mělo negativní dopad na akcie energetických společností. V závěru obchodování sice indexy napravily část ztrát z dopoledne, i tak ale ztratily okolo procenta. Index Dow ztrácel během dne nejvíce za uplynulý měsíc, nakonec odepsal 1,21 % na 17 402,84 bodu, S&P 500 ztratil 0,96 % na 2 084,08 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,27 % na 5 036,79 bodu. S výjimkou veřejných služeb, které jako sektor zůstaly na zelené nule, ztratila všechna hlavní odvětví. Nejméně se dařilo základních materiálů, technologií a průmyslu. Index volatility VIX vzrostl o 12,10 % na 13,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o devět bazických bodů na 2,14 %. Vedle amerických bondů se dařilo také zlatu, které i v dolarovém vyjádření mírně posílilo.

Pokles o 5 %? To nemá smysl řešit!

Proč je také tak důležité, jak se budou měnit sazby

2. Evropské akcie ztratily nejvíce za poslední dva týdny především kvůli exportérům

Evropské akcie v úterý oslabovaly nejvíce za poslední dva týdny. Dolů je vedly především akcie exportérských firem, které negativně zareagovaly na oslabení čínského jüanu Čínskou lidovou bankou. Britský FTSE 100 v úterý odepsal 1,06 %, francouzský CAC 40 1,86 % a německý DAX 2,68 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,6 %, tedy nejvíce za poslední dva týdny. Dolů ho stahovaly především automobilky, těžaři a výrobci luxusního zboží - BMW a Daimler ztrácely přes 4 %, zatímco LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton a Swatch Group oslabovaly o více než 5 % kvůli obavám z toho, jak slabší jüan ublíží jejich tržbám v asijském regionu. Akcie společností BHP Billiton a Rio Tinto stahovaly dolů celý sektor základních materiálů, obě firmy v úterý odevzdaly kolem 3 %. "Je logické, že se největší evropští exportéři, jako jsou německé automobilky a výrobci luxusního zboží, vydali do červených čísel, protože pro ně nyní bude mnohem obtížnější prodávat v Číně," říká François Savary, investiční ředitel Reyl & Cie. "Akcioví investoři nyní musejí tento faktor zahrnout do svých modelů."

5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

3. Pražská burza v úterý zakončila lehce pod nulou

PX odespal 0,04 %. Akcie skupiny ČEZ v úterý zpevnily o 0,69 % poté, co firma zveřejnila hospodářské výsledky. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v prvním pololetí letošního roku 35,5 miliardy Kč, čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy činil 15,7 miliardy Kč (čistý zisk byl 15,4 miliardy Kč, meziročně -11 %). Navzdory dalšímu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny meziročně vzrostly provozní výnosy na 102,9 miliardy Kč, a to díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům. Pro celý letošní rok Skupina ČEZ nadále očekává čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 27 miliard Kč. Druhý největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 1,48 %, naproti tomu Erste Group Bank ztratila 0,56 % v reakci na zprávu, že investiční skupiny Blackstone a Lone Star Funds údajně podaly nabídku na odkup špatných úvěrů v nominální hodnotě 2,7 miliardy eur, které prodává BCR, rumunská dcera Erste Group. Erste začala s výraznými prodeji úvěrů loni a v rámci prezentace výsledků za druhý kvartál indikovala, že ve druhém pololetí prodeje opět zrychlí. Znojemská firma Pegas Nonwovens posílila o 0,63 % poté, co oznámila, že zahájila zpětný odkup vlastních akcií. Pegas může do 14. června 2016 nakoupit maximálně 5 % akcií (461 470 kusů) za maximální cenu 1 000 Kč. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které odepsaly přes pět procent, a nedařilo se ani pojišťovně VIG, která oslabila o 1,4 %.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

4. Očekávané události

Polovinu týdne v noci na středu zahájí japonská centrální banka, která zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Zveřejněn bude v zemi vycházejícího slunce také index průmyslové výroby. K tomu přidají Austrálie index spotřebitelské důvěry a Čína maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. Ve Francii dopoledne vyjde výsledek běžného účtu, v Itálii výsledek obchodní bilance, ve Spojeném království bude zveřejněna tříměsíční míra nezaměstnanosti ILO a také průměrné mzdy a eurozóna přidá po vzoru Číny průmyslovou výrobu. Ve Spojených státech budou na investory jako každou středu čekat statistika žádostí o hypotéku a zpráva o zásobách ropy. K tomu tentokrát přibudou ještě oblíbený ukazatel guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové JOLTs (počet volných pracovních pozic) a zpráva o federálním rozpočtu. Výsledky za druhý kvartál v USA přidají Macy's, Cisco Systems, News Corp či Alibaba Group Holding. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská centrální banka zakročila na podporu ekonomiky, oslabila jüan vůči dolaru a způsobila forexu menší šok. Začíná další kolo měnových válek?

Čínská centrální banka v úterý po sérii nepříznivých zpráv z ekonomiky devalvovala oficiální kurz jüanu o téměř dvě procenta. Byla to největší změna oficiálního kurzu za desetiletí od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání domácí měny na americký dolar.

Devalvace jüanu je výstřelem v globální měnové válce

6. ZEW: Očekávání analytiků a investorů ohledně německé ekonomiky se v srpnu opět zhoršila, hodnocení současné situace je naopak lepší

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v srpnu opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 25 bodů z 29,7 bodu v červenci. Očekával se naopak růst na 31,9 bodu. Hodnocení současné situace se naopak zlepšilo na 65,7 bodu z 63,9 bodu v červenci, čekal se růst jen na 64,2 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 47,6 bodu z 42,7 bodu v červenci.

7. Atény dosáhly dohody s věřiteli o rozpočtových cílech, letos smějí mít mírný primární rozpočtový deficit

Řecko v noci na úterý dosáhlo dohody s věřiteli o rozpočtových cílech země do roku 2018. Oznámila to s odkazem na informované vládní zdroje řecká agentura ANA. Letos má Řecko hospodařit s primárním deficitem, v dalších třech letech pak s primárním přebytkem. Později nejmenovaný evropský představitel oznámil, že země dosáhla s věřiteli i dohody o třetím záchranném balíčku.

8. Japonsko poprvé od havárie ve Fukušimě vrací do provozu jaderný reaktor, veřejnost s tím nesouhlasí

V Japonsku v úterý po více než čtyřech letech od katastrofy v elektrárně Fukušima zahájili spouštění prvního jaderného reaktoru. Z elektrárny Sendai na jihozápadě země bude opět do sítě dodávat elektřinu i přes odpor většiny obyvatelstva. V důsledku havárie z 11. března 2011, která souvisela s tehdejším ničivým zemětřesením, je už zhruba dva roky všech 48 reaktorů v Japonsku mimo provoz.

9. Zeman, Hamáček a Štěch vyzvali ČNB, aby zmírnila intervence

Šéfové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD) i prezident Miloš Zeman v úterý vyzvali Českou národní banku, aby zmírnila intervence vedoucí k oslabení koruny a nelpěla na hranici 27 korun za euro. Výzvu po společné schůzce v Lánech novinářům tlumočil Štěch. Devizové intervence podle něj poškozují většinu občanů.

10. Produktivita ve Spojených státech podle předběžných dat ve druhém kvartálu vzrostla méně, než se čekalo

Produktivita ve Spojených státech ve druhém kvartálu podle předběžných dat vzrostla o 1,3 %, čekal se růst o 1,6 % mezikvartálně. Data za předchozí čtvrtletí byla revidována výrazně výše na pouze 1,1% pokles z -3,1% propadu. Meziročně v prvním kvartálu produktivita vzrostla o 0,3 %. Jednotkové náklady práce ve druhém čtvrtletí vyskočily o 0,5 %, očekávala se stagnace po 2,3% růstu v předešlém čtvrtletí (revidováno z +6,7 %).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Televizní moderátor opustil vysílání, protože odmítal mluvit o klanu Kardashianů

Taky už jste měli někdy nějaké diskuze plné zuby tak moc, že byste se nejradši jen zvedli a odešli? Televizní moderátor John Brown přesně to udělal. Když v ranní show přišlo téma na klan Kardashianových a na to, že jedna z jeho členek pojmenovala svého králíka Bruce, ztratil nervy a opustil záběr se slovy ke své kolegyni: "Zatím mám pěkný pátek, proto se dneska odmítám bavit o Kardashianových. Je to na tobě, Amy, já tohle nezvládnu." Zbývající členové štábu se situaci snažili zachránit, zatímco Brown ze zákulisí dále vykřikoval: "Mám Kardashianových dost. Už tady žádnou další reportáž o Kardashianových nezvládnu."

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
před 9 minutami

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová
před 24 minutami

Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna
Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD),…
12:19

Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD), tržby 24,45 miliardy USD (odhad: 25,84 miliardy USD)

Přední americká ropná firma Chevron se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty. Přispěla k tomu zejména...
Americké akcie Chevron Výsledková sezóna
Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
11:28

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
11:19

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
11:07

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
11:01

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika