Co musíte ráno vědět (27. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (27. srpna)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co se díky ČNB podařilo českému ministerstvu financí a s jakou zajímavou radou nedávno přišel jeden italský portfoliomanažer? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Úterní scénář se ve středu neopakoval a americké akciové indexy přerušily sérii prudkých propadů raketovým růstem

Americké akcie ve středu výrazně zpevnily. Trhy po prudkých poklesech vedle nízkých cen navnadila i nečekaně dobrá statistika z americké ekonomiky. Index Dow připsal 3,95 % na 16 285,51 bodu (+619,07 bodu), S&P 500 posílil o 3,90 % na 1 940,51 bodu (+72,90 bodu) a Nasdaq Composite zpevnil o 4,24 % na 4 697,54 bodu (+191,05 bodu). Růst byl tažen technologickými tituly a sektory financí a zdravotní péče, "pouze" okolo 1,5 % zpevnily cenné papíry z odvětví základních materiálů a veřejných služeb. Index volatility VIX ustoupil o dalších 15,57 % (5,61 bodu) na 30,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 11 bazických bodů na 2,18 %. Za uplynulý měsíc jsou americké akciové indexy zhruba 7 % v mínusu.

Panika na trhu: Smart money opět vítězí, snad zrovna teď neprodávají i vám

Deutsche Bank: 10 dobrých důvodů pro akciovou korekci

2. Evropské akcie se ve středu vrátily do červených čísel, pokles jejich cen se ale zmírnil

Západoevropské akciové trhy středeční obchodní seanci zahájily poklesem a v mínusu obchodování také zakončily, ačkoli se během dne hlavní indexy britských, francouzských i německých akcií krátce dostaly nad nulu. Britský FTSE 100 oslabil o 1,68 % na 5 979,20 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,4 % na 4 501,05 bodu a německý DAX odepsal 1,29 % na 9 997,43 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 1,75 % na 350,14 bodu. "Obavy z dalšího vývoje světové ekonomiky sílí, podle mě jsou ale hodně přehnané," říká Christian Stocker, stratég z mnichovské pobočky UniCredit Bank. "Evropské trhy přišly za čtyři dny o 12 %, což už není způsobeno fundamentem, ale sentimentem. Na trhu nejsou signály nové recese, či dokonce finanční krize. Akciový trh je extrémně přeprodaný, což lze interpretovat také jako vhodnou příležitost ke vstupu do pozic."

Psychologie a likvidita? I v současnosti žhavé téma

Korekce na trzích, Čína, Fed a ropa (s trochou naděje na závěr)

3. Pražská burza v úterý klesla zhruba o půl procenta, po prudkých výkyvech se trh zklidnil

Index PX klesl o 0,48 % a uzavřel na 984,85 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena vzrostla o 0,55 % na 5 113 korun. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry skupiny ČEZ, které ale odepsaly 1,41 % na 546,60 Kč. Výrazně menšího objemu obchodů dosáhly akcie Erste Group Bank, které zlevnily o 2,23 % na 694,10 Kč. Přes dvě procenta odepsaly akcie petrochemického podniku Unipetrol (-2,49 %), kolem procenta a půl odepsaly akcie mediální firmy CME (-1,54 %) a o necelé procento zlevnily akcie sázkové kanceláře Fortuna (-0,77 %), která bude ve čtvrtek ráno spolu s Pivovary Lobkowicz a Pegasem Nonwovens reportovat hospodářské výsledky. Akcie PLG ve středu posílily o 1,25 %, zatímco cenné papíry Pegasu klesly o 0,34 %. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena vyskočila téměř o pět procent na 201,50 Kč. Titul se nad hladinu 200 korun dostal poprvé od odštěpení správce telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN od původní O2. Akcie CETIN zpevnily o 0,17 % na 172,50 Kč.

Tři čeští investiční profesionálové se zamýšlejí nad akciovými propady: Nejasno ohledně Fedu a víra v krátkodobost korekce

Co bude znamenat levná ropa pro českou ekonomiku?

4. Očekávané události

Ani ve čtvrtek nebude o zajímavá čísla nouze. V Německu vyjde index dovozních cen, ve Francii index podnikatelského klimatu a ve Španělsku bude zveřejněna zpráva o vývoji HDP. Spojené státy na trh odpoledne pošlou zpřesněný odhad HDP za druhé čtvrtletí, statistiku pokračujících prodejů domů, index aktivity kansaského Fedu a jako každý týden také počet nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o vývoji zásob plynu na území USA. V americkém Jackson Hole začne třídenní výroční setkání centrálních bankéřů. Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová letos akci, jejímž tématem budou inflační dynamika a měnová politika, navštívit neplánuje. Výsledkovou sezónu svými čísly obohatí v USA GameStop, Tiffany & Co nebo Dollar General a na pražské burze výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, Fortuna a Pivovary Lobkowicz. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 24. srpna

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Výsledky výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens by dle analytika z České spořitelny Petra Bártka měly být v meziročním srovnání smíšené. Tržby firmy by se měly zvýšit o 12,1 % na 58,9 milionu eur, zatímco čistý zisk by měl spadnout o 57,2 % na 2,1 milionu eur a zisk EBITDA by měl klesnout o 4,7 % na 9,4 milionu eur. Pokles zisku EBITDA by ale měl být způsoben především přeceněním opcí managementu. EBITDA zisk očištěný o tyto vlivy by měl naopak meziročně o 12 % vzrůst. Bártek předpovídá, že se produkce firmy meziročně zvýší o 4-5 %, a to díky optimalizaci provozu výrobní linky v Egyptě a lepším prodejům poté, co se společnost musela v průběhu loňského roku předzásobit. Ceny polypropylenu by měly mezikvartálně vzrůst o 27 %, což bude druhý faktor, který bude mít na výsledky nepříznivý vliv. Dále Bártek upozorňuje na nedávné vydání dluhopisů v hodnotě zhruba 100 milionů eur, které by mohly sloužit mimo jiné jako zdroj financí pro schválený zpětný odkup akcií.

Fortuna by podle analytika z České spořitelny Václava Kmínka z České spořitelny měla vykázat výrazný růst objemu on-line sázek na Slovensku, a to díky zrušení manipulačního poplatku, k němuž společnost přistoupila kvůli stejnému kroku konkurence. Na druhou stranu však analytik upozorňuje, že zrušení tohoto poplatku bude mít negativní vliv na marže firmy. Dále varuje, že čísla konkurence naznačují, že výsledky sportovních utkání v uplynulém čtvrtletí nahrávaly spíše sázkařům než sázkovým kancelářím. Marže hrubých výher by tak měla podle analytika meziročně klesnout o 2,2 procentního bodu na 16 % (v 1Q byla 16,6 %). Dobré by měly být výsledky z prodeje výherních losů. Přijaté sázky by měly dosáhnout 201,7 milionu eur, hrubé výhry by měly být 33,7 milionu eur a zisk EBITDA 3,4 milionu eur. Objem přijatých sázek by se tak měl meziročně zvýšit zhruba o pětinu, hrubé výhry asi o 6 %. Zisk EBITDA by se měl naopak propadnout asi o 40 %, podle Kmínka kvůli silné základně z loňského roku. Analytik také zdůraznil, že se trh bude soustředit zejména na případné komentáře společnosti ohledně kapitálových výdajů (CAPEX) souvisejících s rozhodnutím nevyplatit dividendu a výhled pro druhou polovinu roku.

Pivovarnická skupina Lobkowicz podle analytika z J&T Banky Milana Lávičky vykáže za letošní první pololetí meziroční růst tržeb o 1,5 % na 587 milionů korun. Očištěný zisk EBITDA by ale skupině měl proti loňském prvnímu pololetí klesnout o 2,6 % na 118 milionů korun a EBITDA marže by se měla snížit na 20,1 % z 21 %. Na úrovni čistého zisku by se skupina měla přehoupnout ze záporného výsledku 26 milionů korun do plusových 20 milionů Kč, a to díky poklesu finančních nákladů po splacení akcionářských úvěrů z výnosu IPO v polovině minulého roku. Náklady by podle Lávičky měly skupině klesnout o více než pět procent. Ačkoli by měly být zisk a marže EBITDA meziročně mírně nižší, Lávička zdůrazňuje, že po velmi slabém druhém pololetí 2014 by měly oba ukazatele investory uklidnit. "Samotná čísla by podle našeho názoru měla být spíše nevýrazná bez jakéhokoli negativního či pozitivního dopadu na akcie. Zajímavější bude sledovat případné komentáře k akvizici majoritního podílu ze strany generálního ředitele Zdeňka Radila," říká Lávička.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská centrální banka podpořila mezibankovní trh

Čínská centrální banka podpořila druhou největší ekonomiku světa injekcí v objemu 140 miliard jüanů. Podpora směřovala na mezibankovní trh prostřednictvím opatření na podporu likvidity ve formě krátkodobého financování (SLO). Banka chce tímto opatřením podpořit ekonomiku a stabilizovat situaci na trhu, kde v minulých dnech prudce klesaly ceny akcií.

6. České státní dluhopisy se poprvé prodaly se záporným výnosem

Ministerstvo financí v aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů poprvé v historii České republiky dosáhlo záporného výnosu. U dluhopisu s tříletou splatností byl výnos -0,001 %. Díky nízkým výnosům ministerstvo financí ušetří na úrokových výdajích na obsluhu státního dluhu. "Česká republika se tím vedle zemí, jako jsou Švýcarsko, Švédsko či Dánsko, zařadila mezi první státy na světě neplatící eurem, kterým se na finančních trzích podařilo dosáhnout záporných sazeb," uvedlo ve středu MF.

7. Gundlach (DoubleLine Funds): Americké akcie mají před sebou další poklesy

Dluhopisový guru během pondělního vystoupení na jedné konferenci uvedl, že tlak na ceny amerických akcií ještě ani zdaleka neskončil. Gundlach je přesvědčen, že u guvernérů Fedu zvítězí pocit, že je potřeba začít zvyšovat sazby.

Eso mezi portfoliomanažery: Jen aby Fed všechny nepřekvapil dalším kolem QE

8. Kepler Cheuvreux zvyšuje doporučení na akcie VIG na "buy", AlphaValue zvýšila doporučení na akcie Erste Group Bank na "reduce"

Společnost Kepler Cheuvreux ve středu zvýšila investiční doporučení na akcie rakouské pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group na "buy" z "hold". V úterý pak na titul analytici z Baader-Helvea potvrdili doporučení "hold" a analytici z Keefe, Bruyette & Woods a MainFirst Bank zopakovali doporučení "underperform". Cílovou cenu Kepler Cheuvreux mírně zvýšila na 28,63 eura z 28,45 eura. V úterý také analytici ze společnosti AlphaValue zvýšili investiční doporučení na akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank na "reduce" ze "sell". Analytik Paul Formanko z americké investiční banky JPMorgan Chase také v úterý potvrdil doporučení "overweight". AlphaValue má cílovou cenu akcií Erste nastavenou na 40 eur, JPMorgan Chase ale jen na 23,10 eura.

9. Navzdory slabšímu růstu bude Čína hrát na trhu komodit prim

Obavy, že zájem Číny o nákup surovin po desetiletích silného růstu uvadá, poslal dolů ceny mnoha komodit. Obrovský podíl Číny na těchto trzích však znamená, že Čína bude v dlouhodobém horizontu dále komoditní trh utvářet, tvrdí ekonomové, které cituje list The Wall Street Journal. Čína přitom nakupuje širokou škálu komodit, počínaje mědí a konče uhlím.

10. Praet (ECB): Protiinflačních rizik ve světě přibývá

Protiinflačních rizik ve světě v poslední době přibývá. Prohlásil to ve středu hlavní ekonom Evropské centrální banky Peter Praet. Rizika podle něj mimo jiné souvisejí s obavami ze slábnoucího růstu čínské ekonomiky. ECB je proto připravena v případě potřeby posílit opatření na podporu ekonomiky eurozóny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nikdy před oltář nechoďte s Američankou

Davide Serra, manažer hedgeového fondu investiční společnosti Algebris Investments, nedávno v rozhovoru s novinářkou Jenny Andersonovou z listu New York Times pronesl hodně zajímavou myšlenku. "Svým přátelům radím, aby si nikdy, ale opravdu nikdy nebrali Američanku," řekl portfoliomanažer z Itálie na úvod setkání se ženou, jež je sama Američanka. Serra tvrdí, že ženy ze zámoří mají až příliš velké nároky. V čem, to neupřesnil, dodal ale, že jeho žena, která je stejně jako on italské národnosti, je "skutečným aktivem v jeho účetní bilanci".

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
před 9 minutami

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus