Co musíte ráno vědět (18. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (18. ledna)

Jak zakončily akcie na evropských a amerických trzích uplynulý týden, co znamená pro svět zrušení protiíránských sankcí a se točí reklama na čaj? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek napravily část hlubokých ztrát, i tak ale odepsaly přes 2 %. Za týden hlavní indexy spadly rovněž o více než 2 %

Americké akcie zahájily páteční obchodování prudkým poklesem, když je níže tlačily pokračující propad cen ropy a také obavy, že citelně zpomalí růst globální ekonomiky. Ve druhé polovině páteční seance indexy část ztrát napravily, i tak ale pátek rozhodl o dalším výrazném týdenním poklesu. Index Dow v pátek neuhájil hladinu 16 tisíc bodů a ztratil 2,39 % na 15 988,08 bodu, S&P 500 klesl o 2,16 % na 1 880,29 bodu a Nasdaq Composite odepsal 2,74 % na 4 488,42 bodu. Ztrácely tituly ve všech hlavních sektorech, nejvíce energetika a technologie, nejméně necyklické spotřební zboží a veřejné služby. Index volatility VIX v pátek narostl o 12,82 % na 27,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl zhruba o pět bazických bodů na 2,0347 %. První dva týdny roku 2016 jsou v součtu pro indexy Dow a S&P 500 (stejně jako samotný první týden) nejhorší v historii. Za druhý obchodní týden roku hlavní indexy odepsaly 3,34 % (Nasdaq Composite), 2,19 % (Dow) a 2,17 % (S&P 500). Cesta k dalším poklesům se podle některých zastánců technického přístupu k obchodování opět o něco více otevřela. Na pováženou bylo v týdnu i to, že navzdory slušným výsledkům hospodaření ztrácely finanční tituly.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Stabilizace skončila pátečním výprodejem, po dvou týdnech je začátek roku stále nejhorší v historii

Tohle se na trhu stalo třikrát za sto let. A byly to děsivé roky

2. Evropa zakončila obchodní týden další hlubokou ztrátou

Evropské akciové trhy skončily v pátek v červených číslech. Podepsaly se na tom ceny ropy, které se pohybovaly pod 30 USD za barel, a předcházel tomu propad asijských trhů. Situaci ovlivnila i neoslnivá ekonomická data z USA. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek oslabil o 2,82 %. Za celý týden odepsal 3,37 %. Hluboké ztráty zaznamenaly v pátek všechny významné trhy. Index pařížské burzy CAC 40 odepsal 2,38 % na 4 210,16 bodu, zatímco index frankfurtské burzy DAX klesl o 2,54 % na 9 545,27 bodu. Index londýnské burzy FTSE 100 měl ztrátu 1,93 % a uzavřel na 5 804,10 bodu. To je minimum za více než tři roky. Za celý týden FTSE 100 klesl o 2,01 %, CAC 40 odepsal 3,2 % a DAX spadl o 3,09 %. Někteří investoři mají za to, že ceny akcií jsou po masivních výprodejích už příliš nízko. Čekají proto na postup Evropské centrální banky, která by případnými dalšími intervencemi mohla pomoci sestupný vývoj zastavit. Měnový výbor ECB bude zasedat ve čtvrtek 21. ledna.

Co chystají světové centrální banky?

Jan Procházka (EGAP): Rusko-turecký neklid nám radost nedělá

3. Pražská burza v pátek klesla téměř o dvě procenta, za týden ztratila 4,64 %

Prakticky všechny hlavní tituly na pražské burze v pátečním obchodování ztrácely. Index PX odepsal v posledním obchodním dni uplynulého týdne 1,95 % na 881,12 bodu a za celý týden klesl o 4,64 %. Hlavní benchmark pražské burzy se tak nachází na nejnižší úrovni za dva a půl roku. Nejvíce se v pátek propadly akcie likérky Stock Spirits (-4,46 %), následovaly mediální společnost CME (-4,35 %) a rakouská Erste Group Bank (-4,32). V plusu byly naopak akcie společnosti Kofola ČeskoSlovensko, které si připsaly 2,12 %. Pražskou burzu táhly dolů zejména akcie elektrárenské firmy ČEZ a Erste Group Bank. Nedařilo se ani pojišťovně VIG nebo výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens. Akcie ČEZ spadly pod 400 korun a seanci zakončily se ztrátou 2,31 % na hladině 392,70 Kč. Pod 400 korunami uzavřely akcie ČEZ poprvé od 17. května 2005. V plusu byly přes den naopak Komerční banka, Fortuna a tabáková firma Philip Morris ČR. I tyto společnosti s výjimkou výrobce cigaret ale na konci obchodování ztratily na hodnotě - Komerční banka 0,61 % a Fortuna 1,85 %. Přes procento naopak posílily akcie Unipetrolu a O2 Czech Republic. Za celý týden na pražské burze nejvíce zlevnily akcie Stock Spirits (-11,1 % na 41,80 Kč), nejvíce rostoucí akcií naopak byla Fortuna (+1,9 % na 79,60 Kč), kterou podpořilo zvýšení investičního doporučení ze strany České spořitelny na "kupovat" z "redukovat".

Kofola v roce 2016: Co čeká investiční expert?

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Číně index cen domů a v Japonsku údaje o průmyslové výrobě. Dále budou zveřejněny v ČR index výrobních cen, v Itálii výsledek obchodní bilance a ve Spojeném království index cen domů od Rightmove. V Německu vyjde ještě pravidelná měsíční zpráva tamní centrální banky. V USA v pondělí žádná makrodata nevyjdou a zavřené zůstanou i tamní burzy, protože unie bude slavit Den Martina Luthera Kinga. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Íránská ekonomika se může otevřít světu, USA a EU zrušily sankce. Trh čeká, jak se Teherán postaví k vývozu ropy

Írán splnil všechny požadavky obsažené v loňské dohodě se světovými mocnostmi týkající se jeho jaderného programu. V sobotu večer to oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Uvolnila se tak poslední překážka pro odvolání protiíránských sankcí ze strany USA a EU. Ty následně ohlásily, že sankce proti Teheránu skutečně ruší. Trh nyní čeká, zda země splní své sliby a výrazně zvýší vývoz ropy. "Děkuji Bohu za toto požehnání a skláním se před velikostí trpělivého íránského lidu. Gratuluji k velkolepému vítězství," napsal na Twitteru po odvolání sankcí íránský prezident Hasan Rúhání, který v neděli uvedl, že íránská ekonomika po zrušení sankcí letos vzroste o pět procent.

KONTEXT: Kdo se stane investičním vítězem v regionu, který znervózňuje celý svět?

6. Polská vláda nečeká kvůli zhoršenému ratingu odliv investic

Páteční zhoršení úvěrového ratingu Polska agenturou Standard & Poor's na BBB+ z dosavadní známky A- nepovede k odchodu investorů ze země. Prohlásili to v sobotu představitelé nové polské vlády, podle kterých by pokles kurzu domácí měny měl být pouze krátkodobý. Polský zlotý se v pátek v reakci na rozhodnutí S&P propadl na čtyřleté minimum vůči euru.

7. Nová mezinárodní banka AIIB oficiálně zahájila provoz

V Pekingu v sobotu oficiálně zahájila provoz Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB), kterou Spojené státy považují za konkurenci pro Světovou banku. Slavnostního ceremoniálu, který vedl čínský prezident Si Ťin-pching, se zúčastnili zástupci 57 členských zemí banky.

8. Venezuelský prezident vyhlásil 60denní ekonomický stav nouze

Levicová vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura vyhlásila na 60 dní stav hospodářské nouze. Centrální banka předtím oznámila, že inflace v zemi dosáhla na konci třetího čtvrtletí loňského roku 141,5 % a hrubý domácí produkt klesl o 7,1 %.

9. Dudley (Fed): Od prosincového zasedání Fedu se ekonomický výhled příliš nezměnil, sazby porostou pozvolna

Od prosincového zasedání americké centrální banky se toho v USA z hlediska ekonomického výhledu příliš nezměnilo. V pátek to řekl prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley. Dodal, že úrokové sazby by měly růst v souladu s předchozími vyjádřeními centrální banky pozvolna.

10. V Sieře Leone se objevil nový případ eboly pouze den poté, co WHO oznámila konec epidemie

V západoafrickém státě Sierra Leone se objevil další případ eboly. V pátek to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta přitom ve čtvrtek oznámila, že epidemie nemoci v západní Africe skončila, když od posledního zaznamenaného případu této nemoci v Libérii uplynulo 42 dní, což je doba dvou inkubačních období.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ze spojení Liptonu s Cirque du Soleil vzešla kouzelná reklama

Reklamy na čaj se tradičně zaměřují na opojný pocit, který se člověkem rozlije, když si dá první doušek. Výrobce čajů Lipton ale ve spolupráci s umělci z Cirque du Soleil šel jinou cestou. Místo na pití čaje se reklama vzniklá z jejich spolupráce zaměřuje na okamžik, kdy drcené čajové lístky přijdou do kontaktu s horkou vodou a v hrnku vytvářejí kouzelné barevné variace.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna