Co musíte ráno vědět (18. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (18. ledna)

Jak zakončily akcie na evropských a amerických trzích uplynulý týden, co znamená pro svět zrušení protiíránských sankcí a se točí reklama na čaj? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek napravily část hlubokých ztrát, i tak ale odepsaly přes 2 %. Za týden hlavní indexy spadly rovněž o více než 2 %

Americké akcie zahájily páteční obchodování prudkým poklesem, když je níže tlačily pokračující propad cen ropy a také obavy, že citelně zpomalí růst globální ekonomiky. Ve druhé polovině páteční seance indexy část ztrát napravily, i tak ale pátek rozhodl o dalším výrazném týdenním poklesu. Index Dow v pátek neuhájil hladinu 16 tisíc bodů a ztratil 2,39 % na 15 988,08 bodu, S&P 500 klesl o 2,16 % na 1 880,29 bodu a Nasdaq Composite odepsal 2,74 % na 4 488,42 bodu. Ztrácely tituly ve všech hlavních sektorech, nejvíce energetika a technologie, nejméně necyklické spotřební zboží a veřejné služby. Index volatility VIX v pátek narostl o 12,82 % na 27,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl zhruba o pět bazických bodů na 2,0347 %. První dva týdny roku 2016 jsou v součtu pro indexy Dow a S&P 500 (stejně jako samotný první týden) nejhorší v historii. Za druhý obchodní týden roku hlavní indexy odepsaly 3,34 % (Nasdaq Composite), 2,19 % (Dow) a 2,17 % (S&P 500). Cesta k dalším poklesům se podle některých zastánců technického přístupu k obchodování opět o něco více otevřela. Na pováženou bylo v týdnu i to, že navzdory slušným výsledkům hospodaření ztrácely finanční tituly.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Stabilizace skončila pátečním výprodejem, po dvou týdnech je začátek roku stále nejhorší v historii

Tohle se na trhu stalo třikrát za sto let. A byly to děsivé roky

2. Evropa zakončila obchodní týden další hlubokou ztrátou

Evropské akciové trhy skončily v pátek v červených číslech. Podepsaly se na tom ceny ropy, které se pohybovaly pod 30 USD za barel, a předcházel tomu propad asijských trhů. Situaci ovlivnila i neoslnivá ekonomická data z USA. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek oslabil o 2,82 %. Za celý týden odepsal 3,37 %. Hluboké ztráty zaznamenaly v pátek všechny významné trhy. Index pařížské burzy CAC 40 odepsal 2,38 % na 4 210,16 bodu, zatímco index frankfurtské burzy DAX klesl o 2,54 % na 9 545,27 bodu. Index londýnské burzy FTSE 100 měl ztrátu 1,93 % a uzavřel na 5 804,10 bodu. To je minimum za více než tři roky. Za celý týden FTSE 100 klesl o 2,01 %, CAC 40 odepsal 3,2 % a DAX spadl o 3,09 %. Někteří investoři mají za to, že ceny akcií jsou po masivních výprodejích už příliš nízko. Čekají proto na postup Evropské centrální banky, která by případnými dalšími intervencemi mohla pomoci sestupný vývoj zastavit. Měnový výbor ECB bude zasedat ve čtvrtek 21. ledna.

Co chystají světové centrální banky?

Jan Procházka (EGAP): Rusko-turecký neklid nám radost nedělá

3. Pražská burza v pátek klesla téměř o dvě procenta, za týden ztratila 4,64 %

Prakticky všechny hlavní tituly na pražské burze v pátečním obchodování ztrácely. Index PX odepsal v posledním obchodním dni uplynulého týdne 1,95 % na 881,12 bodu a za celý týden klesl o 4,64 %. Hlavní benchmark pražské burzy se tak nachází na nejnižší úrovni za dva a půl roku. Nejvíce se v pátek propadly akcie likérky Stock Spirits (-4,46 %), následovaly mediální společnost CME (-4,35 %) a rakouská Erste Group Bank (-4,32). V plusu byly naopak akcie společnosti Kofola ČeskoSlovensko, které si připsaly 2,12 %. Pražskou burzu táhly dolů zejména akcie elektrárenské firmy ČEZ a Erste Group Bank. Nedařilo se ani pojišťovně VIG nebo výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens. Akcie ČEZ spadly pod 400 korun a seanci zakončily se ztrátou 2,31 % na hladině 392,70 Kč. Pod 400 korunami uzavřely akcie ČEZ poprvé od 17. května 2005. V plusu byly přes den naopak Komerční banka, Fortuna a tabáková firma Philip Morris ČR. I tyto společnosti s výjimkou výrobce cigaret ale na konci obchodování ztratily na hodnotě - Komerční banka 0,61 % a Fortuna 1,85 %. Přes procento naopak posílily akcie Unipetrolu a O2 Czech Republic. Za celý týden na pražské burze nejvíce zlevnily akcie Stock Spirits (-11,1 % na 41,80 Kč), nejvíce rostoucí akcií naopak byla Fortuna (+1,9 % na 79,60 Kč), kterou podpořilo zvýšení investičního doporučení ze strany České spořitelny na "kupovat" z "redukovat".

Kofola v roce 2016: Co čeká investiční expert?

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Číně index cen domů a v Japonsku údaje o průmyslové výrobě. Dále budou zveřejněny v ČR index výrobních cen, v Itálii výsledek obchodní bilance a ve Spojeném království index cen domů od Rightmove. V Německu vyjde ještě pravidelná měsíční zpráva tamní centrální banky. V USA v pondělí žádná makrodata nevyjdou a zavřené zůstanou i tamní burzy, protože unie bude slavit Den Martina Luthera Kinga. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Íránská ekonomika se může otevřít světu, USA a EU zrušily sankce. Trh čeká, jak se Teherán postaví k vývozu ropy

Írán splnil všechny požadavky obsažené v loňské dohodě se světovými mocnostmi týkající se jeho jaderného programu. V sobotu večer to oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Uvolnila se tak poslední překážka pro odvolání protiíránských sankcí ze strany USA a EU. Ty následně ohlásily, že sankce proti Teheránu skutečně ruší. Trh nyní čeká, zda země splní své sliby a výrazně zvýší vývoz ropy. "Děkuji Bohu za toto požehnání a skláním se před velikostí trpělivého íránského lidu. Gratuluji k velkolepému vítězství," napsal na Twitteru po odvolání sankcí íránský prezident Hasan Rúhání, který v neděli uvedl, že íránská ekonomika po zrušení sankcí letos vzroste o pět procent.

KONTEXT: Kdo se stane investičním vítězem v regionu, který znervózňuje celý svět?

6. Polská vláda nečeká kvůli zhoršenému ratingu odliv investic

Páteční zhoršení úvěrového ratingu Polska agenturou Standard & Poor's na BBB+ z dosavadní známky A- nepovede k odchodu investorů ze země. Prohlásili to v sobotu představitelé nové polské vlády, podle kterých by pokles kurzu domácí měny měl být pouze krátkodobý. Polský zlotý se v pátek v reakci na rozhodnutí S&P propadl na čtyřleté minimum vůči euru.

7. Nová mezinárodní banka AIIB oficiálně zahájila provoz

V Pekingu v sobotu oficiálně zahájila provoz Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB), kterou Spojené státy považují za konkurenci pro Světovou banku. Slavnostního ceremoniálu, který vedl čínský prezident Si Ťin-pching, se zúčastnili zástupci 57 členských zemí banky.

8. Venezuelský prezident vyhlásil 60denní ekonomický stav nouze

Levicová vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura vyhlásila na 60 dní stav hospodářské nouze. Centrální banka předtím oznámila, že inflace v zemi dosáhla na konci třetího čtvrtletí loňského roku 141,5 % a hrubý domácí produkt klesl o 7,1 %.

9. Dudley (Fed): Od prosincového zasedání Fedu se ekonomický výhled příliš nezměnil, sazby porostou pozvolna

Od prosincového zasedání americké centrální banky se toho v USA z hlediska ekonomického výhledu příliš nezměnilo. V pátek to řekl prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley. Dodal, že úrokové sazby by měly růst v souladu s předchozími vyjádřeními centrální banky pozvolna.

10. V Sieře Leone se objevil nový případ eboly pouze den poté, co WHO oznámila konec epidemie

V západoafrickém státě Sierra Leone se objevil další případ eboly. V pátek to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta přitom ve čtvrtek oznámila, že epidemie nemoci v západní Africe skončila, když od posledního zaznamenaného případu této nemoci v Libérii uplynulo 42 dní, což je doba dvou inkubačních období.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ze spojení Liptonu s Cirque du Soleil vzešla kouzelná reklama

Reklamy na čaj se tradičně zaměřují na opojný pocit, který se člověkem rozlije, když si dá první doušek. Výrobce čajů Lipton ale ve spolupráci s umělci z Cirque du Soleil šel jinou cestou. Místo na pití čaje se reklama vzniklá z jejich spolupráce zaměřuje na okamžik, kdy drcené čajové lístky přijdou do kontaktu s horkou vodou a v hrnku vytvářejí kouzelné barevné variace.

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna