Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak se v úterý vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, jak v říjnu hospodařil český stát a s jakým problémem se museli popasovat obchodníci ve Venezuele? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý opět zlevnily, náladu na trzích nadále ovlivňovala nejistota kolem výsledku prezidentských voleb
Americké akcie v úterý oslabily a jejich širší index S&P 500 uzavřel nejníže za téměř čtyři měsíce. Akciový trh tlačí dolů nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech. K poklesu cen akcií ale přispívají rovněž vyhlídky brzkého růstu úrokových sazeb v USA. Index Dow odepsal 0,58 % na 18 037,10 bodu, S&P 500 klesl o 0,68 % na 2 111,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,69 % na 5 153,58 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,79 % na 18,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,827 %. V červených číslech skončilo deset z jedenácti sektorů indexu S&P 500, nejvíce klesly realitní odvětví, sektor veřejných služeb a průmyslový sektor. V plusu skončilo energetické odvětví.
Private equity fondy lámou jeden rekord za druhým
Kam s penězi? Experti mají jasno, jak investovat 10 tisíc dolarů
2. Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztrátu, v centru pozornosti byla výsledková sezóna
Evropské akcie v úterý znovu oslabily. Investoři se soustředili především na výsledkovou sezónu a spíše opatrně vyčkávali před oznámením výsledku dvoudenního zasedání amerického Fedu, které začalo v úterý. Stále větší roli na trzích rovněž hrají blížící se prezidentské volby v USA, které se uskuteční přesně za týden. Regionální index STOXX Europe 600 se v první půlce úterní seance pohyboval okolo nuly, po zahájení obchodování na Wall Street však klesl do červených čísel a nakonec uzavřel se ztrátou 1,07 % na 335,33 bodu. Pod tlakem byly zejména technologické a finanční akcie. Finanční sektor dolů táhly cenné papíry banky Standard Chartered, které po zveřejnění horších než očekávaných hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí spadly o 5,27 %. Společnost tak po oznámení čísel klesla na dno benchmarku STOXX Europe 600. Britský FTSE 100 v úterý odevzdal 0,53 % na 6 917,14 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,86 % na 4 470,28 bodu a německý index DAX ztratil 1,6 % na 1 526,16 bodu.
Ray Dalio: Omezení programu odkupů aktiv ze strany ECB by mělo rozsáhlé nepříznivé dopady
3. Pražská burza v úterý opět klesla, ČEZ ztratil více než 2,5 %
Pražská burza v úterý prohloubila pondělní ztrátu, když index PX klesl o 1,41 % na 908,80 bodu. Dolů ji táhla většina hlavních emisí, v zelených číslech se udržely pouze čtyři tituly. Největší zobchodovaný objem si v úterý připsaly akcie energetické skupiny ČEZ, které se propadly o 2,61 % na 451,90 Kč. Výraznou ztrátu při vysokém zobchodovaném objemu zaznamenaly také akcie Monety Money Bank a Komerční banky. Moneta spadla o 3,2 % na 83,10 Kč a akcie Komerční banky zlevnily o 1,31 % na 890 Kč. Nedařilo se ani zbývajícím dvěma finančním titulům. Erste Group Bank klesla o 0,74 % na 774,10 Kč a pojišťovna VIG odepsala 0,49 % na 489,50 Kč. V červených číslech pak uzavřeli rovněž operátor O2 Czech Republic (-1,59 % na 222,30 Kč), Kofola ČeskoSlovensko (-2,53 % na 385 Kč) a mediální CME (-0,75 % na 59,50 Kč). V kladném pásmu se ve středu udržely tabáková firma Philip Morris ČR (+0,57 % na 12 229 Kč), petrochemický holding Unipetrol (+0,57 % na 185 Kč), likérka Stock Spirits (+0,83 % na 48,50 Kč) a sázková kancelář Fortuna (+0,55 % na 91,50 Kč).
BCPP: Takhle jsou na tom od začátku roku jednotlivé akcie z indexu, který v říjnu patřil mezi hvězdy
KONTEXT: Digitální destrukce (na) trhu práce aneb Kreativitě se meze (ne)kladou
4. Očekávané události
V noci na středu oznámí novozélandská centrální banka odhad říjnové inflace a Japonsko zveřejní říjnovou spotřebitelskou důvěru. Středeční dopoledne bude patřit evropským indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, britskému PMI ve stavebnictví a německé nezaměstnanosti za říjen. Uskuteční se rovněž zasedání ECB, které však nebude věnováno otázkám nastavení monetární politiky. V Americe vyjdou pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA, údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a index podnikatelské aktivity newyorského Fedu. Pozornost investorů a analytiků ale bude zaměřena zejména na výsledek dvoudenního zasedání amerického Fedu. Analytici očekávají, že Fed úrokové sazby před prezidentskými volbami nezvýší a počká s tímto krokem na prosinec. Z výsledkové sezóny budou nejzajímavější čtvrtletní čísla společností Yelp, Office Depot, Allergan, Time Warner, Alibaba Group Holding, Facebook, MetLife, Twenty-First Century Fox, Qualcomm, Marathon Oil, Whole Foods Market, First Solar, Zynga, American International Group, Deutsche Lufthansa, Hugo Boss, A.P. Moller-Mærsk, Delphi Automotive, AVG Technologies nebo ARM Holdings. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Přebytek rozpočtu ČR stoupl v říjnu na rekordních 98 miliard korun
Přebytek státního rozpočtu ČR stoupl ke konci října na 98,3 miliardy korun ze zářijových 82,3 miliardy korun. Jde o nejlepší říjnový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo ministerstvo financí. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek 29,1 miliardy korun.
6. Samsung investuje přes miliardu dolarů do výroby čipů v USA
Jihokorejská společnost Samsung Electronics plánuje investovat do konce června 2017 více než miliardu dolarů do zvýšení výroby systémových čipů v USA, aby tak uspokojila rostoucí poptávku. Firma to uvedla v úterním prohlášení.
7. Zisk farmaceutické firmy Pfizer ve 3. čtvrtletí klesl o 38 %
Největšímu americkému výrobci léků Pfizer klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 38 % na 1,32 miliardy USD. Pokles způsobily převážně mimořádné odpisy související s plánovaným prodejem aktivit v oblasti infuzní terapie.
8. Podmínky v českém průmyslu se v říjnu dále zlepšily
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu zlepšily. Index PMI stoupl ze zářijových 52 bodů na 53,3 bodu, uvedla v úterý společnost Markit Economics. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. PMI sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Na index přitom v říjnu pozitivně působily všechny jeho složky.
9. Řecko by se mohlo v roce 2017 vrátit na dluhopisové trhy
Řecko by se mohlo začít vracet na finanční trhy v příštím roce, pokud bude pokračovat s hospodářskými reformami. V úterý to řekl šéf záchranného fondu eurozóny ESM Klaus Regling.
10. O stavbu jádra v ČR se zajímá šest společností včetně Rusů a Číňanů
O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest firem. Kromě ruské státní společnosti Rosatom jde o francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, korejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Vyplývá to z vyjádření vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera .
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Topit se v penězích a hladovět
Těm, kteří v těchto dnech navštíví obchodní krámky ve Venezuele, se může naskytnout těžko uvěřitelný obrázek. Namísto obvyklého počítání bankovek někteří obchodníci peníze váží. Venezuelský bolívar je totiž v současnosti tak slabý, že je pro obchodníky výhodnější bankovky počítat na kila než na kusy.
Podobný obrázek bylo možné spatřit například v Německu po první světové válce, v Jugoslávii v 90. letech nebo v Zimbabwe před deseti lety. Stejně jako v těchto případech se i nad Venezuelou vznáší strašák jménem hyperinflace. Venezuelská centrální banka odmítá zveřejňovat údaje o vývoji spotřebitelských cen, poslední dostupná data z prosince 2015 hovoří o růstu cen tempem 181 %. Letos se ale podle odhadů inflace pohybuje mezi 200 a 1 500 %.
Vláda kvůli hyperinflaci požaduje bankovky stále vyšší nominální hodnoty, což vede k obrovskému paradoxu. Venezuelané se topí v hotovosti, často však nemají ani peníze na základní potraviny.