Co musíte ráno vědět (2. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak se v úterý vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, jak v říjnu hospodařil český stát a s jakým problémem se museli popasovat obchodníci ve Venezuele? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý opět zlevnily, náladu na trzích nadále ovlivňovala nejistota kolem výsledku prezidentských voleb

Americké akcie v úterý oslabily a jejich širší index S&P 500 uzavřel nejníže za téměř čtyři měsíce. Akciový trh tlačí dolů nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech. K poklesu cen akcií ale přispívají rovněž vyhlídky brzkého růstu úrokových sazeb v USA. Index Dow odepsal 0,58 % na 18 037,10 bodu, S&P 500 klesl o 0,68 % na 2 111,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,69 % na 5 153,58 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,79 % na 18,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,827 %. V červených číslech skončilo deset z jedenácti sektorů indexu S&P 500, nejvíce klesly realitní odvětví, sektor veřejných služeb a průmyslový sektor. V plusu skončilo energetické odvětví.

Private equity fondy lámou jeden rekord za druhým

Kam s penězi? Experti mají jasno, jak investovat 10 tisíc dolarů

2. Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztrátu, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akcie v úterý znovu oslabily. Investoři se soustředili především na výsledkovou sezónu a spíše opatrně vyčkávali před oznámením výsledku dvoudenního zasedání amerického Fedu, které začalo v úterý. Stále větší roli na trzích rovněž hrají blížící se prezidentské volby v USA, které se uskuteční přesně za týden. Regionální index STOXX Europe 600 se v první půlce úterní seance pohyboval okolo nuly, po zahájení obchodování na Wall Street však klesl do červených čísel a nakonec uzavřel se ztrátou 1,07 % na 335,33 bodu. Pod tlakem byly zejména technologické a finanční akcie. Finanční sektor dolů táhly cenné papíry banky Standard Chartered, které po zveřejnění horších než očekávaných hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí spadly o 5,27 %. Společnost tak po oznámení čísel klesla na dno benchmarku STOXX Europe 600. Britský FTSE 100 v úterý odevzdal 0,53 % na 6 917,14 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,86 % na 4 470,28 bodu a německý index DAX ztratil 1,6 % na 1 526,16 bodu.

Ekonomický výhled: ECB začne v dubnu ustupovat od prodlouženého kvantitativního uvolňování, mdlý globální růst pokračuje

Ray Dalio: Omezení programu odkupů aktiv ze strany ECB by mělo rozsáhlé nepříznivé dopady

3. Pražská burza v úterý opět klesla, ČEZ ztratil více než 2,5 %

Pražská burza v úterý prohloubila pondělní ztrátu, když index PX klesl o 1,41 % na 908,80 bodu. Dolů ji táhla většina hlavních emisí, v zelených číslech se udržely pouze čtyři tituly. Největší zobchodovaný objem si v úterý připsaly akcie energetické skupiny ČEZ, které se propadly o 2,61 % na 451,90 Kč. Výraznou ztrátu při vysokém zobchodovaném objemu zaznamenaly také akcie Monety Money Bank a Komerční banky. Moneta spadla o 3,2 % na 83,10 Kč a akcie Komerční banky zlevnily o 1,31 % na 890 Kč. Nedařilo se ani zbývajícím dvěma finančním titulům. Erste Group Bank klesla o 0,74 % na 774,10 Kč a pojišťovna VIG odepsala 0,49 % na 489,50 Kč. V červených číslech pak uzavřeli rovněž operátor O2 Czech Republic (-1,59 % na 222,30 Kč), Kofola ČeskoSlovensko (-2,53 % na 385 Kč) a mediální CME (-0,75 % na 59,50 Kč). V kladném pásmu se ve středu udržely tabáková firma Philip Morris ČR (+0,57 % na 12 229 Kč), petrochemický holding Unipetrol (+0,57 % na 185 Kč), likérka Stock Spirits (+0,83 % na 48,50 Kč) a sázková kancelář Fortuna (+0,55 % na 91,50 Kč).

BCPP: Takhle jsou na tom od začátku roku jednotlivé akcie z indexu, který v říjnu patřil mezi hvězdy

KONTEXT: Digitální destrukce (na) trhu práce aneb Kreativitě se meze (ne)kladou

4. Očekávané události

V noci na středu oznámí novozélandská centrální banka odhad říjnové inflace a Japonsko zveřejní říjnovou spotřebitelskou důvěru. Středeční dopoledne bude patřit evropským indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, britskému PMI ve stavebnictví a německé nezaměstnanosti za říjen. Uskuteční se rovněž zasedání ECB, které však nebude věnováno otázkám nastavení monetární politiky. V Americe vyjdou pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA, údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a index podnikatelské aktivity newyorského Fedu. Pozornost investorů a analytiků ale bude zaměřena zejména na výsledek dvoudenního zasedání amerického Fedu. Analytici očekávají, že Fed úrokové sazby před prezidentskými volbami nezvýší a počká s tímto krokem na prosinec. Z výsledkové sezóny budou nejzajímavější čtvrtletní čísla společností Yelp, Office Depot, Allergan, Time Warner, Alibaba Group Holding, Facebook, MetLife, Twenty-First Century Fox, Qualcomm, Marathon Oil, Whole Foods Market, First Solar, Zynga, American International Group, Deutsche Lufthansa, Hugo Boss, A.P. Moller-Mærsk, Delphi Automotive, AVG Technologies nebo ARM Holdings. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Přebytek rozpočtu ČR stoupl v říjnu na rekordních 98 miliard korun

Přebytek státního rozpočtu ČR stoupl ke konci října na 98,3 miliardy korun ze zářijových 82,3 miliardy korun. Jde o nejlepší říjnový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo ministerstvo financí. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek 29,1 miliardy korun.

6. Samsung investuje přes miliardu dolarů do výroby čipů v USA

Jihokorejská společnost Samsung Electronics plánuje investovat do konce června 2017 více než miliardu dolarů do zvýšení výroby systémových čipů v USA, aby tak uspokojila rostoucí poptávku. Firma to uvedla v úterním prohlášení.

7. Zisk farmaceutické firmy Pfizer ve 3. čtvrtletí klesl o 38 %

Největšímu americkému výrobci léků Pfizer klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 38 % na 1,32 miliardy USD. Pokles způsobily převážně mimořádné odpisy související s plánovaným prodejem aktivit v oblasti infuzní terapie.

8. Podmínky v českém průmyslu se v říjnu dále zlepšily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu zlepšily. Index PMI stoupl ze zářijových 52 bodů na 53,3 bodu, uvedla v úterý společnost Markit Economics. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. PMI sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Na index přitom v říjnu pozitivně působily všechny jeho složky.

9. Řecko by se mohlo v roce 2017 vrátit na dluhopisové trhy

Řecko by se mohlo začít vracet na finanční trhy v příštím roce, pokud bude pokračovat s hospodářskými reformami. V úterý to řekl šéf záchranného fondu eurozóny ESM Klaus Regling.

10. O stavbu jádra v ČR se zajímá šest společností včetně Rusů a Číňanů

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest firem. Kromě ruské státní společnosti Rosatom jde o francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, korejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Vyplývá to z vyjádření vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera .

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Topit se v penězích a hladovět

Těm, kteří v těchto dnech navštíví obchodní krámky ve Venezuele, se může naskytnout těžko uvěřitelný obrázek. Namísto obvyklého počítání bankovek někteří obchodníci peníze váží. Venezuelský bolívar je totiž v současnosti tak slabý, že je pro obchodníky výhodnější bankovky počítat na kila než na kusy.

Venezuela - vážení peněz

Podobný obrázek bylo možné spatřit například v Německu po první světové válce, v Jugoslávii v 90. letech nebo v Zimbabwe před deseti lety. Stejně jako v těchto případech se i nad Venezuelou vznáší strašák jménem hyperinflace. Venezuelská centrální banka odmítá zveřejňovat údaje o vývoji spotřebitelských cen, poslední dostupná data z prosince 2015 hovoří o růstu cen tempem 181 %. Letos se ale podle odhadů inflace pohybuje mezi 200 a 1 500 %.

Vláda kvůli hyperinflaci požaduje bankovky stále vyšší nominální hodnoty, což vede k obrovskému paradoxu. Venezuelané se topí v hotovosti, často však nemají ani peníze na základní potraviny.

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
před 43 minutami

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport