Co musíte ráno vědět (2. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak se v úterý vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, jak v říjnu hospodařil český stát a s jakým problémem se museli popasovat obchodníci ve Venezuele? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý opět zlevnily, náladu na trzích nadále ovlivňovala nejistota kolem výsledku prezidentských voleb

Americké akcie v úterý oslabily a jejich širší index S&P 500 uzavřel nejníže za téměř čtyři měsíce. Akciový trh tlačí dolů nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech. K poklesu cen akcií ale přispívají rovněž vyhlídky brzkého růstu úrokových sazeb v USA. Index Dow odepsal 0,58 % na 18 037,10 bodu, S&P 500 klesl o 0,68 % na 2 111,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,69 % na 5 153,58 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,79 % na 18,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,827 %. V červených číslech skončilo deset z jedenácti sektorů indexu S&P 500, nejvíce klesly realitní odvětví, sektor veřejných služeb a průmyslový sektor. V plusu skončilo energetické odvětví.

Private equity fondy lámou jeden rekord za druhým

Kam s penězi? Experti mají jasno, jak investovat 10 tisíc dolarů

2. Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztrátu, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akcie v úterý znovu oslabily. Investoři se soustředili především na výsledkovou sezónu a spíše opatrně vyčkávali před oznámením výsledku dvoudenního zasedání amerického Fedu, které začalo v úterý. Stále větší roli na trzích rovněž hrají blížící se prezidentské volby v USA, které se uskuteční přesně za týden. Regionální index STOXX Europe 600 se v první půlce úterní seance pohyboval okolo nuly, po zahájení obchodování na Wall Street však klesl do červených čísel a nakonec uzavřel se ztrátou 1,07 % na 335,33 bodu. Pod tlakem byly zejména technologické a finanční akcie. Finanční sektor dolů táhly cenné papíry banky Standard Chartered, které po zveřejnění horších než očekávaných hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí spadly o 5,27 %. Společnost tak po oznámení čísel klesla na dno benchmarku STOXX Europe 600. Britský FTSE 100 v úterý odevzdal 0,53 % na 6 917,14 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,86 % na 4 470,28 bodu a německý index DAX ztratil 1,6 % na 1 526,16 bodu.

Ekonomický výhled: ECB začne v dubnu ustupovat od prodlouženého kvantitativního uvolňování, mdlý globální růst pokračuje

Ray Dalio: Omezení programu odkupů aktiv ze strany ECB by mělo rozsáhlé nepříznivé dopady

3. Pražská burza v úterý opět klesla, ČEZ ztratil více než 2,5 %

Pražská burza v úterý prohloubila pondělní ztrátu, když index PX klesl o 1,41 % na 908,80 bodu. Dolů ji táhla většina hlavních emisí, v zelených číslech se udržely pouze čtyři tituly. Největší zobchodovaný objem si v úterý připsaly akcie energetické skupiny ČEZ, které se propadly o 2,61 % na 451,90 Kč. Výraznou ztrátu při vysokém zobchodovaném objemu zaznamenaly také akcie Monety Money Bank a Komerční banky. Moneta spadla o 3,2 % na 83,10 Kč a akcie Komerční banky zlevnily o 1,31 % na 890 Kč. Nedařilo se ani zbývajícím dvěma finančním titulům. Erste Group Bank klesla o 0,74 % na 774,10 Kč a pojišťovna VIG odepsala 0,49 % na 489,50 Kč. V červených číslech pak uzavřeli rovněž operátor O2 Czech Republic (-1,59 % na 222,30 Kč), Kofola ČeskoSlovensko (-2,53 % na 385 Kč) a mediální CME (-0,75 % na 59,50 Kč). V kladném pásmu se ve středu udržely tabáková firma Philip Morris ČR (+0,57 % na 12 229 Kč), petrochemický holding Unipetrol (+0,57 % na 185 Kč), likérka Stock Spirits (+0,83 % na 48,50 Kč) a sázková kancelář Fortuna (+0,55 % na 91,50 Kč).

BCPP: Takhle jsou na tom od začátku roku jednotlivé akcie z indexu, který v říjnu patřil mezi hvězdy

KONTEXT: Digitální destrukce (na) trhu práce aneb Kreativitě se meze (ne)kladou

4. Očekávané události

V noci na středu oznámí novozélandská centrální banka odhad říjnové inflace a Japonsko zveřejní říjnovou spotřebitelskou důvěru. Středeční dopoledne bude patřit evropským indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, britskému PMI ve stavebnictví a německé nezaměstnanosti za říjen. Uskuteční se rovněž zasedání ECB, které však nebude věnováno otázkám nastavení monetární politiky. V Americe vyjdou pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA, údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a index podnikatelské aktivity newyorského Fedu. Pozornost investorů a analytiků ale bude zaměřena zejména na výsledek dvoudenního zasedání amerického Fedu. Analytici očekávají, že Fed úrokové sazby před prezidentskými volbami nezvýší a počká s tímto krokem na prosinec. Z výsledkové sezóny budou nejzajímavější čtvrtletní čísla společností Yelp, Office Depot, Allergan, Time Warner, Alibaba Group Holding, Facebook, MetLife, Twenty-First Century Fox, Qualcomm, Marathon Oil, Whole Foods Market, First Solar, Zynga, American International Group, Deutsche Lufthansa, Hugo Boss, A.P. Moller-Mærsk, Delphi Automotive, AVG Technologies nebo ARM Holdings. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Přebytek rozpočtu ČR stoupl v říjnu na rekordních 98 miliard korun

Přebytek státního rozpočtu ČR stoupl ke konci října na 98,3 miliardy korun ze zářijových 82,3 miliardy korun. Jde o nejlepší říjnový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo ministerstvo financí. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek 29,1 miliardy korun.

6. Samsung investuje přes miliardu dolarů do výroby čipů v USA

Jihokorejská společnost Samsung Electronics plánuje investovat do konce června 2017 více než miliardu dolarů do zvýšení výroby systémových čipů v USA, aby tak uspokojila rostoucí poptávku. Firma to uvedla v úterním prohlášení.

7. Zisk farmaceutické firmy Pfizer ve 3. čtvrtletí klesl o 38 %

Největšímu americkému výrobci léků Pfizer klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 38 % na 1,32 miliardy USD. Pokles způsobily převážně mimořádné odpisy související s plánovaným prodejem aktivit v oblasti infuzní terapie.

8. Podmínky v českém průmyslu se v říjnu dále zlepšily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu zlepšily. Index PMI stoupl ze zářijových 52 bodů na 53,3 bodu, uvedla v úterý společnost Markit Economics. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. PMI sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Na index přitom v říjnu pozitivně působily všechny jeho složky.

9. Řecko by se mohlo v roce 2017 vrátit na dluhopisové trhy

Řecko by se mohlo začít vracet na finanční trhy v příštím roce, pokud bude pokračovat s hospodářskými reformami. V úterý to řekl šéf záchranného fondu eurozóny ESM Klaus Regling.

10. O stavbu jádra v ČR se zajímá šest společností včetně Rusů a Číňanů

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest firem. Kromě ruské státní společnosti Rosatom jde o francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, korejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Vyplývá to z vyjádření vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera .

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Topit se v penězích a hladovět

Těm, kteří v těchto dnech navštíví obchodní krámky ve Venezuele, se může naskytnout těžko uvěřitelný obrázek. Namísto obvyklého počítání bankovek někteří obchodníci peníze váží. Venezuelský bolívar je totiž v současnosti tak slabý, že je pro obchodníky výhodnější bankovky počítat na kila než na kusy.

Venezuela - vážení peněz

Podobný obrázek bylo možné spatřit například v Německu po první světové válce, v Jugoslávii v 90. letech nebo v Zimbabwe před deseti lety. Stejně jako v těchto případech se i nad Venezuelou vznáší strašák jménem hyperinflace. Venezuelská centrální banka odmítá zveřejňovat údaje o vývoji spotřebitelských cen, poslední dostupná data z prosince 2015 hovoří o růstu cen tempem 181 %. Letos se ale podle odhadů inflace pohybuje mezi 200 a 1 500 %.

Vláda kvůli hyperinflaci požaduje bankovky stále vyšší nominální hodnoty, což vede k obrovskému paradoxu. Venezuelané se topí v hotovosti, často však nemají ani peníze na základní potraviny.

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
před hodinou

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
před hodinou

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
před hodinou

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice