Co musíte ráno vědět (15. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (15. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a za oceánem, jak Fed hledí do roku 2017 a jak jednoduše zbohatl francouzský berňák? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly, po oznámení zvýšení sazeb Fedu zamířily do červených čísel

Americké akcie zahájily středeční seanci na nule a do oznámení výsledku zasedání měnového výboru Fedu se všechny tři hlavní indexy pohybovaly ve velmi úzkém pásmu. Po oznámení, že základní úroková sazba americké centrální banky vzroste na 0,5-0,75 %, ale indexy rychle spadly pod nulu, byť se utažení měnové politiky všeobecně očekávalo. Analytici se shodují, že pokles byl reakcí na odhad Fedu, že v příštím roce se základní úrok zvýší třikrát. Euro se k americkému dolaru přechodně dostalo pod úroveň 1,05. Index Dow nakonec klesl o 0,6 % na 19 792,53 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,81 % na 2 253,28 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 0,5 % a skončil na 5 436,67 bodu. Dow nicméně v úvodu seance dokázal posunut svůj historický rekord na 19 966,43 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,69 % na 13,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se v reakci na zvýšení sazeb americké centrální banky posunul o téměř 10 bazických bodů na 2,565 %. Všechny hlavní sektory indexu S&P 500 skončily v mínusu, nedařilo se především energetickému odvětví, sektoru veřejných služeb a realitnímu odvětví. Relativně nejlepší výkon podal technologický sektor.

Rok 2016 byl obyčejný. Uvažujte v dekádách, ne letech

6 věcí, které sledovat, když padají akciové rekordy

2. Evropské akcie ve středu klesly, investoři čekali na Fed

Ceny akcií na západoevropských burzách ve středu klesaly, když investoři celý den čekali na večerní rozhodnutí amerického Fedu o úrokových sazbách a výhled centrální banky USA pro příští rok. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování se ztrátou 0,5 % na 355,72 bodu, když většina jeho sektorů se pohybovala v záporném pásmu. Index londýnské burzy FTSE 100 ve středu odepsal 0,28 %, německý DAX ztratil 0,35 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,72 %. Nejhůře si ve středu na starém kontinentu vedl sektor zdravotní péče, na němž se odrazila zpráva, že americký gigant Johnson & Johnson upustil od záměru převzít švýcarskou firmu Actelion. Sektor veřejných služeb odepsal 0,7 %, když Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií United Utilities Group. Nevedlo se ani sektoru financí poté, co ratingová agentura Moody's snížila výhled bank v Itálii na negativní ze stabilního.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017

3. Pražská burza ve středu klesla, stahovaly ji akcie bank

Pražská burza ve středu po čtyřech dnech růstu oslabila. Index PX odepsal 0,89 % na 903,02 bodu. Dolů burzu táhla většina finančních titulů v čele s Komerční bankou a také cenné papíry ČEZ. Opačným směrem na index působily akcie telekomunikační společnosti O2. Z bank na burze skončila v plusu pouze MONETA Money Bank. Její akcie zdražily o 1,25 % na 81 korun. Cenné papíry Komerční banky naopak zlevnily o 2,23 % na 877,10 Kč. Do mínusu zamířily také akcie bankovní skupiny Erste, které odepsaly 1,58 % na 752,40 Kč. Akcie pojišťovny VIG zlevnily o 1,77 % na 550,20 Kč a cenné papíry ČEZ odepsaly 1,17 % na 413,70 Kč. Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie Kofoly ČeskoSlovensko, které zlevnily o 2,32 % na 370 korun. K růstovým titulům se ve středu zařadila telekomunikační firma O2 Czech republic. Její akcie posílily o 2,28 % na 246,50 Kč. Téměř o 1,5 % si polepšily akcie mediální skupiny CME. "Unipetrol nijak nereagoval na prodloužení kontraktu o dodávkách ropy od PKN Orlen a REBCO," upozornil analytik České spořitelny Petr Bártek. Akcie Unipetrolu ve středu zdražily o 0,2 % na 179,35 Kč.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Inovace v Česku: Kdo a jak zaplatí budoucnost tuzemské ekonomiky?

Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017

4. Očekávané události

Čtvrtek bude patřit indexům nákupních manažerů. Předběžné PMI vyjdou v Japonsku (zpracovatelský sektor), ve vybraných zemích eurozóny (zpracovatelský sektor a sektor služeb) a odpoledne také ve Spojených státech (zpracovatelský sektor). Kromě toho budou investoři věnovat pozornost měnově-politickému zasedání Švýcarské národní banky, zprávě z australského trhu práce, britským tržbám maloobchodních prodejců či řecké nezaměstnanosti. Velkou část pozornosti na sebe odpoledne strhne měnově-politické zasedání britské centrální banky. Odpoledne se pozornost investorů přesune do zámoří, kde vyjdou inflační statistika, výsledek běžného účtu, platební bilance, index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi od NAHB, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti či pravidelná týdenní zpráva vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob zemního plynu na americkém území. Hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě společnost Darty a v USA Oracle a Adobe Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed se po roce odhodlal k dalšímu zvýšení sazeb, základní úrok zvedl na 0,5-0,75 %

Měnový výbor americké centrální banky v prosinci odhlasoval zvýšení základní úrokové sazby z 0,25-0,5 % na 0,5-0,75 %. Trh rozhodnutí očekával. Banka současně zveřejnila novou prognózu vývoje americké ekonomiky a úrokových sazeb, ze které vyplývá, že v roce 2017 by se základní úrok měl zvýšit třikrát. Tiskovou konferenci šéfky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.

6. Vláda: Účtenková loterie začne v polovině příštího roku

Od poloviny roku 2017 se součástí elektronické evidence tržeb stane účtenková loterie. Příslušnou informaci ministerstva financí ve středu projednala vláda. Na Twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

7. Trump potvrdil Perryho nominaci na ministra energetiky

Příští americký prezident Donald Trump ve středu oficiálně oznámil, že si vybral bývalého texaského guvernéra a svého soupeře z republikánských primárek Ricka Perryho jako budoucího šéfa ministerstva energetiky. Toto ministerstvo Perry v roce 2012, kdy se poprvé ucházel o republikánskou nominaci na prezidenta, navrhoval zrušit, připomněla agentura Reuters. Nominace podléhá ještě schválení v Senátu.

8. Reuters: Čínské firmy ztratily zájem o německý Osram

Čínské firmy, které se zajímaly o německého výrobce osvětlovací techniky Osram Licht, ztratily o převzetí této firmy zájem. Reagují tím na rostoucí politický odpor vůči investicím z Číny, který je patrný v Německu a v USA. Agentuře Reuters to řekly dva informované zdroje.

9. Johnson & Johnson přestala usilovat o Actelion, ten jedná s jiným zájemcem

Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson ukončil jednání o převzetí švýcarské biotechnologické firmy Actelion, s níž začal vyjednávat o možném spojení minulý měsíc. Johnson & Johnson to oznámila poté, co jí Actelion sdělil, že jedná o výhodnější transakci s jinou firmou, jejíž jméno neuvedl.

10. Eurozóna pozastavila realizaci dohody o zmírnění řeckého dluhu

Eurozóna ve středu pozastavila realizaci dohody o zmírnění dluhové zátěže Řecka. Reagovala tak na plán řecké vlády provést v prosinci jednorázovou výplatu peněz důchodcům. Oznámil to podle agentury Reuters evropský záchranný fond ESM.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Ve zděděném domě se našel zlatý poklad, půlku získá stát

Za šťastlivce se může pokládat Francouz, který nejenže zdědil dům v Normandii na severozápadě země, ale s ním i zlatý poklad o váze 100 kilogramů, který v nemovitosti našel poschovávaný na různých místech. Milé překvapení v podobě "metráku zlata", který šel do dražby, má podle agentury AFP hodnotu 3,5 milionu eur. Radují se ale i úřady, které získají na dani 45 % bohatství.

"Šlo o 5 000 zlatých mincí, dva zlaté pruty o váze 12 kilogramů a 37 kilogramových odlitků," vypočítal dražební komisař z Évreux Nicolas Fierfort, který tak současně potvrdil zprávy místního tisku o zlatém pokladu. Všechno zlato bylo podle něj náramně důmyslně poschovávané, pod nábytkem, pod hromadami prádla, v koupelně - a taky v bedýnce s lahvemi whisky, jakož i v plechové krabičce, přišroubované pod nábytkem, což byl vůbec první objev, inspirující ty následné.

Na zlato, nakoupené - podle rovněž objevených stvrzenek - zcela legálně během 50. a 60. let minulého století, se přišlo, když si dědic chtěl nechat ocenit mobiliář ve zděděného domu. Zlatý poklad pak rozprodala aukční síň mezi francouzské a zahraničí zájemce na přelomu října a listopadu.

Snad ještě více než dědic se může radovat finanční úřad, kterému ze zákona připadne přinejmenším skoro polovička dědictví, 45 %. Podíl státu se podle znalců může ještě zvýšit, pokud se ukáže, že původní vlastník neuhradil ze zlatého pokladu daň, postihující francouzské boháče. Pak by na bedra dědice přešla i tato povinnost, a to hned za tři poslední roky.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst