Co musíte ráno vědět (15. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a za oceánem, jak Fed hledí do roku 2017 a jak jednoduše zbohatl francouzský berňák? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly, po oznámení zvýšení sazeb Fedu zamířily do červených čísel
Americké akcie zahájily středeční seanci na nule a do oznámení výsledku zasedání měnového výboru Fedu se všechny tři hlavní indexy pohybovaly ve velmi úzkém pásmu. Po oznámení, že základní úroková sazba americké centrální banky vzroste na 0,5-0,75 %, ale indexy rychle spadly pod nulu, byť se utažení měnové politiky všeobecně očekávalo. Analytici se shodují, že pokles byl reakcí na odhad Fedu, že v příštím roce se základní úrok zvýší třikrát. Euro se k americkému dolaru přechodně dostalo pod úroveň 1,05. Index Dow nakonec klesl o 0,6 % na 19 792,53 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,81 % na 2 253,28 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 0,5 % a skončil na 5 436,67 bodu. Dow nicméně v úvodu seance dokázal posunut svůj historický rekord na 19 966,43 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,69 % na 13,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se v reakci na zvýšení sazeb americké centrální banky posunul o téměř 10 bazických bodů na 2,565 %. Všechny hlavní sektory indexu S&P 500 skončily v mínusu, nedařilo se především energetickému odvětví, sektoru veřejných služeb a realitnímu odvětví. Relativně nejlepší výkon podal technologický sektor.
Rok 2016 byl obyčejný. Uvažujte v dekádách, ne letech
6 věcí, které sledovat, když padají akciové rekordy
2. Evropské akcie ve středu klesly, investoři čekali na Fed
Ceny akcií na západoevropských burzách ve středu klesaly, když investoři celý den čekali na večerní rozhodnutí amerického Fedu o úrokových sazbách a výhled centrální banky USA pro příští rok. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování se ztrátou 0,5 % na 355,72 bodu, když většina jeho sektorů se pohybovala v záporném pásmu. Index londýnské burzy FTSE 100 ve středu odepsal 0,28 %, německý DAX ztratil 0,35 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,72 %. Nejhůře si ve středu na starém kontinentu vedl sektor zdravotní péče, na němž se odrazila zpráva, že americký gigant Johnson & Johnson upustil od záměru převzít švýcarskou firmu Actelion. Sektor veřejných služeb odepsal 0,7 %, když Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií United Utilities Group. Nevedlo se ani sektoru financí poté, co ratingová agentura Moody's snížila výhled bank v Itálii na negativní ze stabilního.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?
Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017
3. Pražská burza ve středu klesla, stahovaly ji akcie bank
Pražská burza ve středu po čtyřech dnech růstu oslabila. Index PX odepsal 0,89 % na 903,02 bodu. Dolů burzu táhla většina finančních titulů v čele s Komerční bankou a také cenné papíry ČEZ. Opačným směrem na index působily akcie telekomunikační společnosti O2. Z bank na burze skončila v plusu pouze MONETA Money Bank. Její akcie zdražily o 1,25 % na 81 korun. Cenné papíry Komerční banky naopak zlevnily o 2,23 % na 877,10 Kč. Do mínusu zamířily také akcie bankovní skupiny Erste, které odepsaly 1,58 % na 752,40 Kč. Akcie pojišťovny VIG zlevnily o 1,77 % na 550,20 Kč a cenné papíry ČEZ odepsaly 1,17 % na 413,70 Kč. Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie Kofoly ČeskoSlovensko, které zlevnily o 2,32 % na 370 korun. K růstovým titulům se ve středu zařadila telekomunikační firma O2 Czech republic. Její akcie posílily o 2,28 % na 246,50 Kč. Téměř o 1,5 % si polepšily akcie mediální skupiny CME. "Unipetrol nijak nereagoval na prodloužení kontraktu o dodávkách ropy od PKN Orlen a REBCO," upozornil analytik České spořitelny Petr Bártek. Akcie Unipetrolu ve středu zdražily o 0,2 % na 179,35 Kč.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Inovace v Česku: Kdo a jak zaplatí budoucnost tuzemské ekonomiky?
Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017
4. Očekávané události
Čtvrtek bude patřit indexům nákupních manažerů. Předběžné PMI vyjdou v Japonsku (zpracovatelský sektor), ve vybraných zemích eurozóny (zpracovatelský sektor a sektor služeb) a odpoledne také ve Spojených státech (zpracovatelský sektor). Kromě toho budou investoři věnovat pozornost měnově-politickému zasedání Švýcarské národní banky, zprávě z australského trhu práce, britským tržbám maloobchodních prodejců či řecké nezaměstnanosti. Velkou část pozornosti na sebe odpoledne strhne měnově-politické zasedání britské centrální banky. Odpoledne se pozornost investorů přesune do zámoří, kde vyjdou inflační statistika, výsledek běžného účtu, platební bilance, index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi od NAHB, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti či pravidelná týdenní zpráva vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob zemního plynu na americkém území. Hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě společnost Darty a v USA Oracle a Adobe Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE
5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed se po roce odhodlal k dalšímu zvýšení sazeb, základní úrok zvedl na 0,5-0,75 %
Měnový výbor americké centrální banky v prosinci odhlasoval zvýšení základní úrokové sazby z 0,25-0,5 % na 0,5-0,75 %. Trh rozhodnutí očekával. Banka současně zveřejnila novou prognózu vývoje americké ekonomiky a úrokových sazeb, ze které vyplývá, že v roce 2017 by se základní úrok měl zvýšit třikrát. Tiskovou konferenci šéfky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.
6. Vláda: Účtenková loterie začne v polovině příštího roku
Od poloviny roku 2017 se součástí elektronické evidence tržeb stane účtenková loterie. Příslušnou informaci ministerstva financí ve středu projednala vláda. Na Twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
7. Trump potvrdil Perryho nominaci na ministra energetiky
Příští americký prezident Donald Trump ve středu oficiálně oznámil, že si vybral bývalého texaského guvernéra a svého soupeře z republikánských primárek Ricka Perryho jako budoucího šéfa ministerstva energetiky. Toto ministerstvo Perry v roce 2012, kdy se poprvé ucházel o republikánskou nominaci na prezidenta, navrhoval zrušit, připomněla agentura Reuters. Nominace podléhá ještě schválení v Senátu.
8. Reuters: Čínské firmy ztratily zájem o německý Osram
Čínské firmy, které se zajímaly o německého výrobce osvětlovací techniky Osram Licht, ztratily o převzetí této firmy zájem. Reagují tím na rostoucí politický odpor vůči investicím z Číny, který je patrný v Německu a v USA. Agentuře Reuters to řekly dva informované zdroje.
9. Johnson & Johnson přestala usilovat o Actelion, ten jedná s jiným zájemcem
Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson ukončil jednání o převzetí švýcarské biotechnologické firmy Actelion, s níž začal vyjednávat o možném spojení minulý měsíc. Johnson & Johnson to oznámila poté, co jí Actelion sdělil, že jedná o výhodnější transakci s jinou firmou, jejíž jméno neuvedl.
10. Eurozóna pozastavila realizaci dohody o zmírnění řeckého dluhu
Eurozóna ve středu pozastavila realizaci dohody o zmírnění dluhové zátěže Řecka. Reagovala tak na plán řecké vlády provést v prosinci jednorázovou výplatu peněz důchodcům. Oznámil to podle agentury Reuters evropský záchranný fond ESM.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE
BONUS
Ve zděděném domě se našel zlatý poklad, půlku získá stát
Za šťastlivce se může pokládat Francouz, který nejenže zdědil dům v Normandii na severozápadě země, ale s ním i zlatý poklad o váze 100 kilogramů, který v nemovitosti našel poschovávaný na různých místech. Milé překvapení v podobě "metráku zlata", který šel do dražby, má podle agentury AFP hodnotu 3,5 milionu eur. Radují se ale i úřady, které získají na dani 45 % bohatství.
"Šlo o 5 000 zlatých mincí, dva zlaté pruty o váze 12 kilogramů a 37 kilogramových odlitků," vypočítal dražební komisař z Évreux Nicolas Fierfort, který tak současně potvrdil zprávy místního tisku o zlatém pokladu. Všechno zlato bylo podle něj náramně důmyslně poschovávané, pod nábytkem, pod hromadami prádla, v koupelně - a taky v bedýnce s lahvemi whisky, jakož i v plechové krabičce, přišroubované pod nábytkem, což byl vůbec první objev, inspirující ty následné.
Na zlato, nakoupené - podle rovněž objevených stvrzenek - zcela legálně během 50. a 60. let minulého století, se přišlo, když si dědic chtěl nechat ocenit mobiliář ve zděděného domu. Zlatý poklad pak rozprodala aukční síň mezi francouzské a zahraničí zájemce na přelomu října a listopadu.
Snad ještě více než dědic se může radovat finanční úřad, kterému ze zákona připadne přinejmenším skoro polovička dědictví, 45 %. Podíl státu se podle znalců může ještě zvýšit, pokud se ukáže, že původní vlastník neuhradil ze zlatého pokladu daň, postihující francouzské boháče. Pak by na bedra dědice přešla i tato povinnost, a to hned za tři poslední roky.
Aktuality
