Co musíte ráno vědět (6. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a zámoří, jak je na tom podnikatelská aktivita v eurozóně a k čemu by také mohly sloužit drony? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý klesly, hlavní indexy odepsaly kolem procenta

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý výrazně klesly. Investoři vybírali zisky po nedávném nárůstu cen akcií a připravovali se na blížící se období zveřejňování kvartálních hospodářských výsledků, které zřejmě přinese podstatně nižší zisky. Americký dolar poprvé po skoro roce a půl klesl vůči japonskému jenu pod 110 USD/JPY, zčásti kvůli obavám ohledně světové ekonomiky. Dow odepsal 0,75 % na 17 603,32 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,01 % na 2 045,17 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,98 % na 4 843,93 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,21 % na 15,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,718 %. V mínusu skončilo v úterý všech deset hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly finanční odvětví, sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví, relativně nejlepší výkon naopak podaly sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví. "Před výsledkovou sezónou tu jsou lidé, kteří se trochu stahují a snaží se konsolidovat to, co mají," uvedl podle agentury Reuters Peter Jankovskis ze společnosti OakBrook Investments, kde působí jako jeden z investičních ředitelů.

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016

Oddechující akciový býk

Zkažená sezónnost, Obamův osmý rok a další kolo nafukování akciové bubliny

2. Evropské akcie v úterý ztrácely, investoři zpracovávali nejnovější makrodata

Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel kvůli sérii zveřejněných makrodat a volatilitě na trhu s komoditami. Za poklesem akciového trhu stály především automobilové, těžařské a bankovní společnosti. Britský index FTSE 100 ztratil 1,19 %, francouzský CAC 40 2,18 % a německý DAX 2,63 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,9 % na 328,15 bodu. Německé ministerstvo hospodářství v úterý oznámilo, že zakázky německých průmyslových podniků se v únoru snížily o 1,2 %, což byl nejvýraznější propad za šest měsíců. Údaje o zakázkách signalizují, že na největší evropskou ekonomiku začíná mít negativní dopad zpomalování globálního hospodářského růstu. "Ekonomiky (v Evropě) nejsou ve skvělém stavu," uvedl analytik Will Hamlyn ze společnosti Manulife Asset Management. "Se začátkem nového čtvrtletí přišla nervozita a panuje hodně obav ohledně hospodářského růstu," dodal. Finální data agentury Markit pak ukázala, že index nákupních manažerů v eurozóně v březnu dosáhl jen mírného zlepšení a byl výrazně níže, než predikovala předběžná data, a to především kvůli údajům z Itálie a Francie.

Akcie pohledem technické analýzy: Americkému býkovi dochází dech, v Evropě nelze vyloučit pokles klíčového benchmarku

Speciál IW: Záporné sazby a jejich dopady na vaše úspory

3. Pražská burza v úterý ztrácela, dolů ji stahovaly akcie bank a skupiny ČEZ

Index PX v úterý odepsal 0,82 % na 889,53 bodu. Největší zobchodovaný objem si připsala Komerční banka, jejíž akcie ale odevzdaly 1,52 %. Druhým "nejobjemnějším" titulem byla skupina ČEZ, která ztratila 1,06 %, a významnějšího objemu dosáhla ještě Erste Group Bank, která oslabila o 0,78 %. Nedařilo se ani akciím pojišťovny VIG, které odevzdaly 0,78 %, naproti tomu telekomunikační O2 C.R. zakončila seanci na zelené nule. Největší procentuální ztrátu zaznamenala NWR, přes jedno procento ztratily také cenné papíry Fortuny, CME a Unipetrolu. V plusu se v úterý podařilo zakončit jen akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,82 %), Fortuny (+1,50 %) a likérky Stock Spirits (+0,2 %).

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Ve středu investory čeká německá průmyslová výroba, obchodní bilance ČR a zásoby ropy v USA. Jinak bude den na makrodata slabý. Trhy však budou bedlivě vyhlížet zveřejnění záznamu z minulého zasedání amerického Fedu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně pokračoval v březnu podobným tempem jako v únoru

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil, ale jen mírně. Kompozitní index nákupních manažerů podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 53,1 bodu z 53 bodů v únoru, předběžná data predikovala silnější expanzi na 53,7 bodu. Přesto se jedná alespoň o první nárůst za poslední tři měsíce. Revizi dolů oproti předběžným datům podle agentury způsobily především Itálie a Francie. Průměr za celý kvartál (53,2 bodu) byl nejslabší od čtvrtého čtvrtletí roku 2014.

6. Šéfka MMF vyzvala k důraznějším krokům na podporu ekonomiky

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v úterý vyzvala k důraznějším krokům na podporu světového hospodářského růstu. Růstová dynamika zeslábla a bez rozhodnějších opatření hrozí světu další útlum, řekla Lagardeová v projevu na Goetheově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem.

7. Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru vzrostly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, očekávala se přitom stagnace po lednovém růstu o 0,3 % (revidováno z +0,4 %). Meziročně se tržby prodejců zvýšily o 2,4 % po lednovém růstu o 2 %, očekával se pokles tempa růstu na 1,9 %. V celé Evropské unii naopak tržby v únoru meziměsíčně o 0,1 % klesly po lednovém růstu o 0,7 % a meziročně se zvýšily o 3 %.

8. Indická centrální banka snížila hlavní úrok na 5leté minimum

Indická centrální banka v úterý snížila svou hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,5 %, nejníže od roku 2011. Cílem opatření je zvýšit likviditu a podpořit růst ekonomiky. Banka uvedla, že snížení hlavní úrokové sazby, za kterou půjčuje komerčním bankám, umožnilo zmírnění inflace.

9. OECD: Německo nevyužívá levných peněz k potřebným investicím

Německo dostatečně nevyužívá nynějších rekordně nízkých úvěrových nákladů ke zvýšení investic, které jsou nezbytnou podmínkou dlouhodobého hospodářského růstu. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterní zprávě o německé ekonomice.

10. Řecko získá privatizací 6-7 miliard eur, polovinu odhadované sumy

Řecko získá z privatizace státního majetku zřejmě jen 6 až 7 miliard eur, což je pouze zlomek z původně plánovaných 50 miliard eur a méně než polovina současného vládního odhadu. Na německo-řeckém ekonomickém fóru v Berlíně to v úterý sdělil řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dron na doručování pošty? Nuda!

Trojice finských farmářů - Miika Ullakko, Henri Kiviniemi a Antti Junnari - po zhlédnutí videa, jak drony doručují poštu, dostala skvělý nápad. Na jeden dron připevnili motorovou pilu. "Každý, kdo někdy letěl s dronem, ví, jak směšná je myšlenka doručování pošty těmito stroji. Takže jsme tento nesmysl chtěli zparodovat," uvedl Ullakko pro Caters News.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 29 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR