Co musíte ráno vědět (2. února)
|

Co musíte ráno vědět (2. února)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a v USA, jak se v lednu dařilo českému zpracovatelskému sektoru a co si bývalý a současný americký prezident (ne)řekli na inauguraci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu díky Applu uzavřely v plusu, technologický obr poskočil o šest procent

Americké akcie zahájily středeční seanci solidním růstem, brzy ale zisky odevzdaly a poté se pohybovaly do boku. Nakonec se ale všem třem indexům podařilo uzavřít v zelených číslech. Děkovat za to investoři mohou technologické firmě Apple, jejíž akcie v reakci na nečekaně příznivé úterní hospodářské výsledky zdražily o více než šest procent. Rozhodnutí americké centrální banky ponechat měnovou politiku beze změny investoři přijali s klidem. Index Dow posílil o 0,14 % na 19 890,94 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 2 279,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,5 % na 5 642,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,5 % na 11,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,47 %. Nejvýrazněji stouply odvětví zdravotní péče, technologický sektor a odvětví základních materiálů. Nejprudší pokles naopak postihl sektor veřejných služeb, realitní odvětví, energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Konec dluhopisové párty a akciové sektory, na které dává smysl vsadit

Pozoruhodný příběh George Sorose: Kritik Trumpa, který desítky let porážel Buffetta

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, těžily zejména z výsledkové sezóny

Evropské akciové trhy se ve středu vzpamatovaly z úterních ztrát, když většina burz uzavřela v zelených číslech. Investory potěšily lednové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a vyhodnocována byla i řada reportů z výsledkové sezóny. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,12 % na 7 107,65 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,96 % na 4 794,58 bodu a německý index DAX si polepšil o 1,08 % na 11 659,50 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,86 % na 363,20 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v plusových číslech. Dařilo se obzvláště sektoru základních materiálů, který podpořila lepší než očekávaná čísla o čínské průmyslové produkci. S výsledkem seance mohou být spokojeni i výrobci automobilů, neboť jejich sektor vzrostl o více než 2 %. Díky dobrým hospodářských výsledkům za čtvrté čtvrtletí se ve středu dařilo především švédské automobilce Volvo. Německá automobilka Volkswagen se pak podle středečních zpráv dohodla, že ve Spojených státech vynaloží nejméně 1,26 miliardy dolarů na odškodnění majitelů a na úpravu či odkup 80 000 naftových vozů s třílitrovými motory, které umožňují manipulovat s emisními testy. Akcie Volkswagenu na tyto zprávy zareagovaly růstem o zhruba 0,5 %.

Mühlfeit & Bartoš: Evropa potřebuje politiky, kteří se nebojí riskovat

Ožívání evropské ekonomiky vs. rizika v bankovním sektoru: Co na to finanční akcie na burze v Praze?

3. Pražská burza ve středu zpevnila o více než půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza ve středu navázala na úspěšnou úterní seanci, index PX získal 0,62 % na 938,23 bodu. Nahoru burzu táhly finanční tituly, nedařilo se petrochemickému holdingu Unipetrol a likérce Stocks Spirits. Objem obchodů byl s 536 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Komerční banky, které uzavřely 0,06 % v plusu. Dařilo se i dalším finančním titulům. Erste Group Bank zpevnila o 1,35 % na 776,10 Kč, pojišťovna VIG zdražila o 0,85 % na 616,40 Kč a MONETA Money Bank vyskočila o 2,42 % na 84,60 Kč. Podle analytika České spořitelny Pavla Smolíka za středečním úspěchem Monety stálo přidělení investičního ratingu od agentur Moody's a S&P. "Blíží se také termín oznámení změn v indexu MSCI. Výraznější změny s sebou vždy přinesou velkou aktivitu na pražské burze, stačí si vzpomenout na začátek prosince. Pokud dojde v rámci indexu k zohlednění prodeje zbytkového 18% podílu GE, měl by podíl volně obchodovaných akcií vzrůst ke 100 % (v současnosti index uvažuje 80 %). To by mělo podle hrubého odhadu přinést příliv kapitálu v hodnotách desítek milionů dolarů," uvedl analytik. V pozitivním pásmu uzavřeli také mediální společnost CME (+0,45 % na 66,60 Kč), sázkařská Fortuna (+0,96 % na 94,40 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (+0,24 % na 411 Kč), operátor O2 Czech Republic (+0,46 % na 260,20 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (+0,21 % na 13 252 Kč) a textilka Pegas Nonwovens (+0,04 % na 820,30 Kč).

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat?

BEER jako pivo: Kam poteče kurz české koruny?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek nad ránem Japonsko zveřejní index spotřebitelské důvěry, Spojené království na trh dopoledne pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna doplní index výrobních cen. Hodinu po poledni oznámí britská centrální banka výsledek svého měnově-politického zasedání a na tiskové konferenci vystoupí šéf Bank of England Mark Carney. Ve 13.00 oznámí výsledek zasedání rovněž ČNB, zhruba hodinu poté na tiskové konferenci vystoupí guvernér banky Jiří Rusnok. Ve Spojených státech vyjdou zpráva o plánovaném propouštění od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zpráva o produktivitě práce mimo zemědělství a nákladech na práci, pravidelná týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Výsledkovou mozaiku ve čtvrtek doplní v Evropě Nokia, Royal Dutch Shell, Daimler, ING Groep, Deutsche Bank či AstraZeneca, v USA ConocoPhillips, Merck, Estée Lauder Cos, Philip Morris International, Ralph Lauren, GoPro, Amazon.com nebo Visa a v Japonsku společnost Sony. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed ponechal v únoru měnovou politiku beze změny, ekonomická situace je podle banky příznivá

Měnový výbor americké centrální banky ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v pásmu 0,5-0,75 %, kam jej FOMC zvýšil v prosinci z 0,25-0,5 %. V prosincové prognóze výbor odhadl, že by se v letošním roce měla sazba zvýšit třikrát. Dvoudenní zasedání Fedu, které skončilo ve středu večer, bylo první od doby, kdy se Donald Trump ujal funkce prezidenta.

6. ČEZ jedná o prodeji uhelné elektrárny Počerady

Energetická Skupina ČEZ potvrdila, že zahájila jednání se společností Czech Coal o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, do které dodává palivo Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Podrobnosti jednání nebyly zveřejněny, případná cena by však měla překročit dvě miliardy korun, což je minimální hodnota, na kterou má ČEZ uzavřenu opci se společností Czech Coal na prodej elektrárny v roce 2024.

7. Podmínky ve zpracovatelském sektoru ČR jsou nejlepší za rok

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu dostaly na nejvyšší úroveň za posledních 12 měsíců. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ČR stoupl z prosincových 53,8 bodu na 55,7 bodu, uvedla ve středu společnost IHS Markit.

8. Pokles ruské ekonomiky se loni téměř zastavil

Pokles ruské ekonomiky se v loňském roce téměř zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) klesl pouze o 0,2 %. Vyplývá to ze středečních údajů ruského statistického úřadu. Výsledek je mnohem příznivější, než čekali analytici. Úřad navíc zpřesnil tempo hospodářského propadu v roce 2015 na 2,8 %. Dosud uváděl, že HDP v roce 2015 klesl o 3,7 %.

9. Evropská komise: EU by měla splnit klimatické cíle

Evropská unie má jako celek nakročeno ke splnění klimatických cílů, které si stanovila pro rok 2020, uvedla ve středu Evropská komise ve své druhé zprávě o stavu energetické unie. Členské státy EU by proto podle ní neměly polevovat ve svém dosavadním úsilí v oblastech, jako jsou snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické účinnosti a snahy využívat energii z obnovitelných zdrojů.

10. Do sporů o Trumpových dekretech se zapojují i americké státy

Už několik amerických států se zapojilo do právních kroků namířených proti pátečnímu spornému prezidentskému dekretu, jímž Donald Trump pozastavil federální přistěhovalecké programy a zakázal vstup do země občanům sedmi muslimských států. Do boje s Bílým domem se pustily státy Washington, Massachusetts, New York a Virginie, kroky prezidenta zažalovala i radnice v San Francisku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

O čem debatují státníci?

Co si na nedávné inauguraci Donalda Trumpa řekli její účastníci mezi sebou, to bohužel nevíme. Autoři následujícího videa se ale na základě odezírání ze rtů některých účastníků pokusili možné konverzace rekonstruovat.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus