US MARKETOtevírá za: 0 h 38 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co musíte ráno vědět (9. prosince)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v listopadu situace na americkém trhu práce a jak se tuzemské firmy staví k pokročilé umělé inteligenci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy se v pátek na směru neshodly, S&P 500 a Nasdaq Composite ale opět přepisovaly historii

Akciové indexy ve Spojených státech v závěru týdne uzavřely smíšeně. Zatímco širšímu S&P 500 a indexu technologického trhu Nasdaq Composite pomohlo posílení očekávání, že americká centrální banka tento měsíc sníží úrokové sazby, Dow mírně oslabil, především kvůli poklesu ceny akcií společnosti UnitedHealth Group. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow odepsal 0,28 % na 44 642,52 bodu, S&P 500 ale stoupl o 0,25 % na nové zavírací maximum 6 090,27 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,81 % na nový rekordní závěr 19 859,77 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,69 % na 12,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než tři bazické body na 4,149 %. Za celý týden Dow odepsal 0,60 %, S&P 500 se ale zvýšil o 0,96 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,34 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 vzrostl o procento a pokračuje v objevování nových území

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 vzrostl o procento a pokračuje v objevování nových území

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu hlavní indexy zpevnily

Západoevropské akciové trhy se v závěru týdne na směru neshodly. Pod nulou skončila londýnská burza, naproti tomu pařížský trh navzdory přetrvávající politické nejistotě uzavřel v plusu. V týdenním horizontu hlavní benchmarky skončily shodně v zelených číslech. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,18 % na 520,47 bodu, německý DAX zpevnil o 0,13 % na 20 384,61 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,31 % na 7 426,88 bodu, zatímco britský FTSE 100 odepsal 0,49 % a uzavřel na 8 308,61 bodu. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 přidal dvě procenta, FTSE 100 vzrostl o 0,26 %, DAX zpevnil o 3,86 % a CAC 40 posílil o 2,65 %.

Ekonomické nůžky mezi Evropou a USA se dále rozevírají. Co s tím může starý kontinent dělat?

Ekonomické nůžky mezi Evropou a USA se dále rozevírají. Co s tím může starý kontinent dělat?

3. Pražská burza v pátek znovu zpevnila, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza pokračuje v růstu, index PX v pátek posílil o 0,27 % na 1 713,45 bodu, a je tak nejsilnější za téměř 17 let, výše byl naposledy v lednu 2008. Dařilo se zejména akciím Komerční banky. Naopak v červených číslech uzavřely energetická společnost ČEZ nebo MONETA Money Bank. Za celý týden index PX posílil o 1,86 %, nejvíce si připsaly akcie zbrojovky Colt CZ Group, nejvýraznější ztrátu naopak zaznamenaly cenné papíry Photon Energy.

Anketa: Co čeká český trh komerčních nemovitostí v roce 2025?

Anketa: Co čeká český trh komerčních nemovitostí v roce 2025?

4. Očekávané události

V noci na pondělí zveřejní Japonsko zprávy o HDP a obchodní bilanci a Čína přidá údaje o výrobní a spotřebitelské inflaci. Dopoledne bude patřit sérii českých dat (průmyslová a stavební výroba, obchodní bilance, nezaměstnanost, devizové rezervy ČNB) nebo indexu důvěry investorů v ekonomiku eurozóny od společnosti Sentix a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na statistiku velkoobchodních zásob. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. prosince

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tvorba pracovních míst v USA v listopadu překonala očekávání, vzniklo 227 tisíc pozic

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 227 tisíc pracovních míst, což je více, než čekali analytici. Tvorba míst tak výrazně zrychlila po říjnovém útlumu, za kterým stály hurikány a stávky. Míra nezaměstnanosti nicméně vzrostla na 4,2 % z říjnových 4,1 %, uvedlo v pátek americké ministerstvo práce.

6. Trump uvedl, že nemůže vyloučit růst cen v USA v důsledku plánovaných cel

Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizní stanicí NBC uvedl, že nemůže zaručit, že se spotřebitelské ceny ve Spojených státech nezvýší v důsledku dodatečných cel, která plánuje zavést. Řekl rovněž, že po svém nástupu do funkce se nebude snažit nahradit šéfa americké centrální banky Jeromea Powella.

7. Tisk: Volkswagen se snaží prodat závod v čínském Nan-ťingu, kde se vyrábí vozy Škoda

Německý automobilový koncern Volkswagen se snaží prodat továrnu v čínském městě Nan-ťing, v které se vyrábí mimo jiné vozy Škoda Kamiq a Škoda Superb. Informoval o tom list Wirtschaftswoche s odvoláním na zdroje z podniku. Agentura Bloomberg již v září s odvoláním na své zdroje uvedla, že továrna v Nan-ťingu by mohla být v příštím roce uzavřena.

8. Trh s kryptoaktivy v ČR dostane zákonná pravidla, návrh schválila sněmovna

Nový zákon zavádí dohled České národní banky nad trhem kryptoaktiv a zlepšuje ochranu spotřebitelů. Součástí zákona je také osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv po tříletém držení nebo do výše 100 tisíc korun ročně. Sněmovna také podpořila pravidla pro evropské zelené dluhopisy. Pro přijetí zákona hlasovalo všech 174 přítomných poslanců napříč poslaneckými kluby.

9. Růst ekonomiky eurozóny zůstává mírný, v třetím čtvrtletí HDP podle prvního odhadu meziročně přidal 0,9 %

Hrubý domácí produkt eurozóny v třetím čtvrtletí v souladu s očekáváním meziročně vzrostl o 0,9 %, což je nejlepší výsledek od prvního čtvrtletí roku 2023. Proti předchozím třem měsícům ekonomika eurozóny vzrostla o 0,4 %, což je nejsilnější tempo růstu za dva roky. V předběžném odhadu to v pátek na základě sezónně přepočtených údajů uvedl statistický úřad Eurostat.

10. Bloomberg: Evropský úřad prohledal kanceláře německé pobočky UniCredit

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) prohledal kanceláře mnichovské pobočky italské banky UniCredit v rámci vyšetřování možného daňového podvodu v hodnotě kolem 200 milionů eur. Agentuře Bloomberg to řekl zdroj obeznámený se situací.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Průzkum: Využití umělé inteligence považuje za důležité 84 % českých firem

Využití umělé inteligence považuje za důležité 84 % českých firem, její potenciál více vidí menší podniky než ty velké. Zaměstnanci společností zůstávají často odkázáni na volně dostupné technologie, často navíc bez možnosti zaškolení nebo jiné firemní podpory. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy RSM mezi 162 podniky.

"Průzkum se nezaměřuje jen na velké technologické klienty, ale na skutečné firmy napříč velikostí a odvětvími. Vyplývá z něj, že firmám a jejich managementu chybí schopnost zavádět a využít pokročilé nástroje," uvedla řídící partnerka poradenské společnosti RSM Monika Marečková.

Za důležité nebo strategicky důležité přitom podle průzkumu považují využití umělé inteligence zejména firmy z automobilového průmyslu, IT, marketingu, strojírenství a služeb včetně těch administrativních. Nejnižší důležitost technologii přisuzují naopak manažeři ve stavebnictví, farmacii, zdravotnictví a kultuře.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika