US MARKETOtevírá za: 16 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, čím si Mexiko koupilo další měsíc bez amerických cel a jak se k novým (také odloženým) obchodním bariérám stihli začít stavět Kanaďané? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, z denních minim se ale odrazily po odložení amerických cel na dovozy z Mexika

Americký akciový trh v pondělí nejprve výrazně klesal, ale po oznámení odložení platnosti cel na dovozy z Mexika do USA všechny hlavní indexy začaly růst z denních minim a uzavřely s podstatně menšími ztrátami. Po skončení obchodování kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že se s Donaldem Trumpem také domluvili na odložení cel o 30 dnů. Index Dow nakonec klesl o 0,28 % na 44 421,91 bodu, širší S&P 500 uzavřel o 0,76 % níže na 5 994,57 bodu a technologický Nasdaq Composite odepsal 1,20 % na 19 391,96 bodu. Index volatility VIX stoupl o 13,33 % na 18,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o půl bazického bodu na 4,563 %. Ceny ropy se snížily o zhruba čtvrt procenta, zlato a stříbro naopak přidávaly mezi půl a jedním procentem a bitcoin po přechodném zlevnění pod 93 000 USD na konci dne přidával asi 4,5 % na 101 930 USD. Dolarový index zakončoval pondělní obchodování na zelené nule na úrovni 108,421 bodu.

Obchodní válka na steroidech aneb Trump 2.0 je zkrátka jiný

Obchodní válka na steroidech aneb Trump 2.0 je zkrátka jiný

Tržní zoo znovu v akci. Proč být v klidnějším výběhu?

Tržní zoo znovu v akci. Proč být v klidnějším výběhu?

2. Evropské akcie v pondělí oslabily, úvodní ztráty indexů se zmírnily po zprávě o odkladu cel USA proti Mexiku

Evropské akcie na úvod týdne oslabily. Náladu na trzích srážela nová americká cla namířená proti Kanadě, Mexiku a Číně. Odpoledne ovšem přišla vzpruha v podobě oznámení mexické prezidentky Claudie Sheinbaumové, že Spojené státy začátek platnosti cel na dovoz zboží z Mexika odkládají o měsíc po dohodě o spolupráci zemí mající za cíl zastavit pašování drog z Mexika do USA a vysoce účinných zbraní opačným směrem. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí nakonec klesl o 0,87 % na 534,85 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,04 % a uzavřel na 8 583,56 bodu, německý DAX přišel o 1,40 % a skončil na 21 428,24 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 1,20 % na 7 854,92 bodu.

O ekonomicky (ne)úspěšném brexitu

O ekonomicky (ne)úspěšném brexitu

3. Pražská burza v pondělí pod tíhou negativní nálady na světových trzích oslabila

Obavy investorů na světových trzích z možného rozpoutání obchodních válek se nevyhnuly ani pražské burze. Index PX v pondělí klesl o 1,77 % na 1 838 bodů. V záporném teritoriu skončila drtivá většina hlavních titulů v čele s akciemi ČEZ. Ty se propadly o více než tři procenta. Růst vykázaly jen cenné papíry Philip Morris ČR. Objem obchodů byl výrazně nad dlouhodobým průměrem, zobchodovaly se akcie za zhruba 718 milionů korun.

Hypotéky budou brzy nejlevnější za tři roky. Čekat na výraznější pokles sazeb se nevyplatí

Hypotéky budou brzy nejlevnější za tři roky. Čekat na výraznější pokles sazeb se nevyplatí

4. Očekávané události

Úterý na data bohaté nebude, ze zajímavějších údajů vyjdou jen ve Spojených státech průmyslové zakázky a statistika otevřených pracovních pozic (JOLTS). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká celní houpačka: Tarify na dovoz z Mexika se o měsíc odkládají, Trump a Sheinbaumová chtějí místo obchodních bariér jít cestou spolupráce

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová na síti X oznámila, že začátek platnosti amerického 25% cla na dovoz zboží do Spojených států z Mexika se o měsíc odkládá. Dohodu vzápětí potvrdil americký prezident Donald Trump. Sheinbaumová uvedla, že s Trumpem hovořila a dohodli se na spolupráci. V rámci dohody má Mexiko posílit ochranu své severní hranice, a zabránit tak pašování drog do Spojených států. USA se proti tomu mají zasadit o zamezení pašování vysoce účinných zbraní do Mexika. Země se také zavazují dále spolupracovat v oblasti bezpečnostních otázek a hledat efektivní řešení problémů.

6. Kanadský premiér Trudeau: Donald Trump souhlasil s odložením cel na kanadské dovozy o 30 dnů

Donald Trump v pondělí souhlasil s odložením plánovaného zavedení cel na kanadské dovozy do USA nejméně o 30 dní, uvedl v pondělí večer SEČ kanadský premiér Justin Trudeau. Pozastavení bylo oznámeno jen několik hodin po odkladu cel na dovozy z Mexika.

7. Lednový schodek státního rozpočtu ČR dosáhl 11,2 miliardy korun

Tuzemský státní rozpočet vykázal za leden schodek 11,2 miliardy korun, což je třetí nejhlubší lednový deficit v historii Česka. Ve srovnání s loňskem, kdy schodek dosáhl 26 miliard korun, došlo ovšem ke zlepšení díky vyšším daňovým příjmům, zatímco výdaje byly na podobné úrovni. O výsledcích rozpočtu v pondělí informovalo Ministerstvo financí.

8. Inflace v eurozóně v lednu podle předběžných dat stoupla na 2,5 %

Meziroční inflace v eurozóně se v lednu zvýšila. Index spotřebitelských cen představený v pondělí evropským statistickým úřadem Eurostat podle předběžných dat stoupl o 2,5 % po prosincovém nárůstu o 2,4 %. Výsledek je v souladu s očekáváním analytiků. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v eurozóně klesly o 0,3 % poté, co se v prosinci zvýšily o 0,4 %.

9. Pokles aktivity ve výrobním sektoru v eurozóně v lednu zpomalil výrazněji, než ukazoval předběžný PMI

Tempo poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru v eurozóně se v lednu zmírnilo. Potvrdil to finální index nákupních manažerů sestavovaný společností S&P Global. Index se zvýšil na 46,6 bodu z 45,1 bodu. To je navíc lepší výsledek než flash údaj, který byl 46,1 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.

10. Cena bitcoinu se dočasně propadla kvůli obavám z obchodní války

Bitcoin reagoval na oznámení nových cel prezidenta Trumpa výrazným poklesem. Investoři se obávají odvetných opatření ze strany zasažených zemí, což zvýšilo nejistotu na trzích. Večer se bitcoin ale již obchodoval o zhruba pět procent výše než v neděli. Navzdory aktuální korekci někteří analytici očekávají růst ceny největší kryptoměny v průběhu letošního roku na nová maxima.

11. Pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském sektoru v lednu zpomalil

Index nákupních manažerů v tuzemském zpracovatelském sektoru vykázal v lednu nárůst na 46,6 bodu z prosincových 44,8 bodu. Výsledek tak výrazně překonal tržní očekávání (45,7 bodu). I přes toto zlepšení ale index zůstává "bezpečně" v pásmu kontrakce (pod 50 body), a pro nadcházející období tak indikuje další ochlazování průmyslové aktivity, což platí nepřetržitě od června roku 2022.

12. Trump: Za další vojenskou pomoc Ukrajině chceme její nerostné suroviny

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA budou nadále podporovat Ukrajinu ve válce proti Rusku. Výměnou za to chce ale přístup k jejím vzácným nerostným surovinám. Zdůraznil, že USA poskytly Ukrajině více pomoci než evropští spojenci, a chce zajistit, aby z podpory těžily i Spojené státy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Reuters: Kanaďané ruší cesty do USA, bojkotují všechno americké

V reakci na nová cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem začali Kanaďané bojkotovat americké produkty a rušit cesty do USA. Přestože o clech Trump hovořil už během předvolební kampaně, jejich nástup mnohé Kanaďany překvapil. Kanadský premiér Trudeau ještě o víkendu oznámil odvetná cla na americké zboží a vyzval obyvatele k podpoře domácí ekonomiky. Ti se kloní k podpoře kanadských výrobců a vyslovují se třeba i během sportovních utkání. Uvidíme, jak se situace během února vyvine.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa