Co musíte ráno vědět (12. března)

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, jak dlouhé trvání měl Trumpův plán na zvýšení cel proti Kanadě a jakým krokem americký prezident vyjádřil podporu Elonu Muskovi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie během úterní seance kolísaly s tím, jak se překotně měnila americká cla vůči Kanadě
Americké akciové indexy v úterý kolísaly. Nálada na trzích se proměňovala s tím, jak přicházely zprávy o vývoji americko-kanadské obchodní války. Ústupky Kanady a USA investorům nakonec daly novou naději, napětí na trzích ale zůstává značné a obavy obchodníků z dalšího vývoje celní politiky USA přetrvávají. Index Dow klesl o 1,14 % na 41 433,48 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,76 % na 5 572,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,18 % na 17 436,10 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,37 % na 26,92 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi sedm bazických bodů na 4,28 %.
2. Evropské akcie v úterý pod tíhou oznámení vyšších amerických cel na kanadskou ocel a hliník výrazně oslabily, široký index odepsal skoro procento a tři čtvrtě
Západoevropské akciové indexy zahájily úterní obchodování kolem nuly, nakonec ovšem prudce oslabily. Reagovaly tak na obavy z eskalace obchodních válek poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zdvojnásobení cel na kanadskou ocel a hliník na 50 % v reakci na 25% přirážku provincie Ontario na elektřinu dodávanou do tří amerických států. Výhrůžka Trumpa, že začátkem dubna zvýší cla na dovoz kanadských automobilů, pokud Ottawa nezruší svá odvetná opatření, dopadla i na evropské tituly ze segmentu automotive. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,70 % na 536,89 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,21 % na 8 495,99 bodu, německý DAX oslabil o 1,29 % na 22 328,77 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,31 % a skončil na 7 941,91 bodu.
3. Pražská burza v úterý nepatrně oslabila, pokles indexu PX brzdil ČEZ
Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v červených číslech, pokles ale nebyl výrazný. Index PX přišel o 0,08 % a skončil na 2 004,43 bodu. Burzu do minusu stahovaly akcie Erste, Komerční banky nebo Colt CZ Group, dařilo se naopak cenným papírům energetické skupiny ČEZ či Monety.
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem Japonsko představí výrobní inflaci. Dopoledne Český statistický úřad vydá zprávy o průmyslové a stavební výrobě a odpoledne Spojené státy doplní spotřebitelskou inflaci, kanadská centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky a večer ještě USA přidají měsíční bilanci federálního rozpočtu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Naděje pro trhy? Trump cla proti Kanadě po ústupku Ontaria nezvýší, Ukrajina souhlasí s návrhem 30denního příměří
Investoři mají zase alespoň malý důvod k optimismu. Donald Trump ustoupil od zdvojnásobení cel na dovoz kanadské oceli a hliníku do Spojených států. Zareagoval tak na rozhodnutí kanadské provincie Ontario nezatěžovat vývoz elektřiny do tří amerických států 25% přirážkou. Nadále však Trump Kanadě hrozí cly proti automobilkám, pokud země nezruší "další pobuřující a dlouhodobá cla" včetně toho ve výši 250 až 390 % na různé mléčné výrobky dovážené ze Spojených států. Následně přišla zpráva, že po jednání s USA v saúdské Džiddě Ukrajina souhlasí s 30denním příměřím ve válce s Ruskem, pokud i Moskva na návrh kývne.
6. Doosan Škoda Power by pro dostavbu Dukovan mohla dodat celou turbínovou halu
Viceprezident společnosti a vedoucí projektové kanceláře KHNP pro ČR Harry Chang v rozhovoru pro iDnes uvedl, že vyjednávání o smlouvě na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech jsou ve finální fázi a obě strany dělají vše pro to, aby došlo k podpisu ve stanoveném termínu, tedy do konce března. Chang dále uvedl, že v současné době probíhají jednání o tom, že by plzeňská strojírenská společnost Doosan Škoda Power pro dostavbu Dukovan dodala nejen turbínu, ale celou turbínovou halu.
7. Škodě Auto loni stoupl provozní zisk skoro o třetinu na 2,3 miliardy eur, mateřské Volkswagen Group naopak o 15 % klesl
Společnost Škoda Auto v loňském roce dosáhla tržeb 27,8 miliardy eur, před rokem hospodařila s výnosy 26,5 miliardy eur. Provozní zisk automobilce stoupl skoro o třetinu na 2,3 miliardy eur. Zisk byl podpořen vyšším prodejem i vývojem směnných kurzů. Naopak mateřské skupině Volkswagen provozní zisk klesl o 15 % na 19,1 miliardy eur.
8. Tuzemská meziroční inflace v únoru dosáhla 2,7 %, potvrdil ČSÚ
Meziroční inflace v Česku v únoru dosáhla 2,7 % a meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 %. V úterý to v konečné zprávě potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,4 % a ceny služeb se zvýšily o 4,7 %.
9. L'Oréal nepředpokládá výrazný dopad amerických cel, šéf společnosti zůstává optimistický
Generální ředitel společnosti L'Oréal Nicolas Hieronimus prohlásil, že ho zavedení cel ze strany USA "příliš neznepokojuje". Většina produktů, které společnost v USA prodává, je totiž vyráběna přímo v Severní Americe. Přesto připustil, že v případě nových cel na luxusní výrobky, jako jsou parfémy, se firma dokáže přizpůsobit díky cenové strategii a vývoji měnových kurzů. L'Oréal i přes globální ekonomické výzvy očekává stabilní růst zejména na americkém trhu.
10. Xpeng plánuje investovat až 13,8 miliardy dolarů do humanoidních robotů
Čínská automobilka Xpeng, známá výrobou elektromobilů, vidí v humanoidních robotech dlouhodobý projekt a zvažuje masivní investice až 100 miliard jüanů (13,8 miliardy dolarů). Generální ředitel společnosti Che Siao-pcheng uvedl, že firma je připravena do odvětví vložit významné prostředky, a to přesto, že se v současnosti nachází teprve v rané fázi vstupu na trh.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Trump odmítl bojkot Muskovy automobilky a koupil si od něj červený Model S
Americký prezident Donald Trump si vybral vůz Tesla Model S, aby podpořil Elona Muska, jehož automobilka čelí tlaku kvůli miliardářovu rostoucímu politickému angažmá. Trump zároveň označil bojkot Tesly za "nelegální a koordinovaný útok radikální levice", přestože Nejvyšší soud USA v roce 1982 potvrdil právo Američanů bojkotovat soukromé firmy. Musk připustil, že jeho spojení s Trumpovou administrativou způsobuje Tesle značné potíže, což se odrazilo na jejích akciích i prodejích. Na dotaz novinářů, jak za vůz zaplatí, Trump před Bílým domem řekl, že Muskovi pěkně postaru vypíše šek.