US MARKETOtevírá za: 9 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co musíte ráno vědět (25. března)

Jak zahájily týden akcie na burzách na starém kontinentu a ve Spojených státech, která firma je nově nejhodnotnější v Evropě a co všechno se dá v Americe koupit na splátky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí prudce posílily, obchodníci doufají ve zmírnění chystaných celních bariér

Akcie v USA na úvod týdne výrazně zpevnily díky nadějím, že prezident Donald Trump odloží nebo zmírní plánovaná cla. To by mohlo zabránit ekonomickému zpomalení v důsledku dlouhodobé obchodní války. Index S&P 500 se vyhoupl nad svůj 200denní klouzavý průměr. Index Dow vzrostl o 1,42 % na 42 583,32 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,76 % na 5 767,57 bodu, technologický Nasdaq Composite posílil o 2,27 % na 18 188,59 bodu a index akcií menších firem Russell 2000 se zvedl o 2,55 % na 2 109,38 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,34 % na 17,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 4,341 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o procento a půl, zlato a stříbro odevzdaly do půl procenta, dolarový index se zvedl asi o 0,23 % na 104,325 bodu a bitcoin zdražil o dvě a půl procenta na 87 460 USD.

Americké akcie: O jaké úrovně indexu S&P 500 se hraje?

Americké akcie: O jaké úrovně indexu S&P 500 se hraje?

2. Evropské akcie v pondělí mírně oslabily

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech, jelikož optimismus ohledně dalšího vývoje amerických cel vyprchal. Sektor cestovního ruchu a volného času vzrostl poté, co se londýnské letiště Heathrow v sobotu znovu otevřelo po výpadku proudu kvůli požáru v nedaleké elektrické rozvodně. V rámci makroekonomických dat investoři vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů, které vysílaly smíšené signály. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,13 % na 548,93 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,10 % na 8 638,01 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,17 % na 22 852,66 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,26 % na 8 022,33 bodu.

Pět důvodů, proč Trumpova Amerika zradila Evropu

Pět důvodů, proč Trumpova Amerika zradila Evropu

3. Pražská burza v pondělí překonala rekord, index PX poprvé uzavřel nad 2 100

Pražská burza zahájila týden novým historickým maximem, index PX posílil o téměř dvě procenta na 2 119,33 bodu. K růstu výrazně přispěly akcie energetického gigantu ČEZ a finančních společností. Výjimkou z růstového trendu byly pouze dvě společnosti. Akcie strojírenské firmy Doosan Škoda Power ztratily přes dvě procenta na 333 korun a nepatrně oslabila také zbrojovka Colt CZ Group, ztratila 0,26 % a její akcie uzavřely na 765 korunách.

S investicemi na důchod můžete ušetřit na daních přes sedm tisíc za rok. Jak na to?

S investicemi na důchod můžete ušetřit na daních přes sedm tisíc za rok. Jak na to?

4. Očekávané události

V úterý dopoledne vyjde německý index podnikatelské důvěry Ifo a Spojené státy odpoledne přidají indexy cen rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller a FHFA, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, indexy průmyslové aktivity richmondského a dallaského Fedu nebo údaje o prodejích nových rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německý SAP překonal Novo Nordisk, stal se nejhodnotnější evropskou firmou

Německá softwarová skupina SAP předstihla podle tržní kapitalizace dánského farmaceutického výrobce Novo Nordisk a stala se nejhodnotnější firmou v Evropě. Hodnota SAP překonala 312 miliard eur díky rostoucím příjmům z cloudových služeb, zatímco Novo Nordisk ztratil kvůli problémům s vývojem léků na hubnutí.

6. BofA: Intel s novým ředitelem získává šanci vrátit se mezi lídry

Americký výrobce čipů Intel, který v posledních letech bojuje s problémy, má podle analytika z Bank of America Viveka Aryi s příchodem nového šéfa Lip-Bu Tana šanci vrátit se na výsluní. Tan však čelí řadě výzev včetně ostré konkurence a finanční nestability podniku. Lip-Bu Tan, bývalý dlouholetý šéf Cadence Design Systems a člen představenstva Intelu, vystřídal v čele firmy v prosinci 2024 odvolaného Pata Gelsingera. Podle informací ze zákulisí byl Tan už v roce 2021 vážným kandidátem na pozici výkonného ředitele. Ve funkci člena představenstva pravidelně kritizoval nedostatečnou strategii Intelu v oblasti umělé inteligence a pomalé rozhodování.

7. Bayer musí v USA zaplatit odškodnění přes 2 miliardy dolarů kvůli Roundupu

Německý koncern Bayer utrpěl další zásadní právní porážku, soud v americké Georgii mu nařídil zaplatit odškodnění ve výši přibližně 2,1 miliardy dolarů kvůli herbicidu Roundup. Bayer čelí sérii žalob od chvíle, kdy v roce 2018 koupil společnost Monsanto, která kontroverzní přípravek vyvinula.

8. Korejský startup FuriosaAI odmítl nabídku od Mety za 800 milionů dolarů

Jihokorejský výrobce čipů pro umělou inteligenci FuriosaAI odmítl nabídku společnosti Meta Platforms na převzetí za 800 milionů dolarů. Společnost, která vyvíjí konkurenci pro čipy Nvidie, dala přednost nezávislému rozvoji a chystá další kolo financování s cílem pozdějšího vstupu na burzu.

9. Zisk čínského výrobce elektroaut BYD v čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 73 %

Čínský automobilový gigant BYD oznámil za čtvrté čtvrtletí loňského roku rekordní čistý zisk 15 miliard jüanů (2,1 miliardy dolarů), což znamená meziroční nárůst o 73,1 %. Společnost profituje z cenově dostupnějších modelů a vysokých prodejů, díky kterým se jí podařilo ovládnout největší automobilový trh světa.

10. CTP podepsala syndikovanou samurajskou půjčku ve výši 30 miliard jenů

Samurajská půjčka je spojená s udržitelností a má pětiletou splatnost. Byla podepsána na TONAR + 130 bazických bodů, což po swapu vede k EUR fixním all-in nákladům 4,12 %. Samurajské půjčky se zúčastnilo celkem 13 bank, přičemž jako jediný koordinátor, koordinátor udržitelnosti, bookrunner a pověřený vedoucí aranžér vystupovala SMBC Group.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Burgery na splátky

Američané si teď mohou objednat burgery či pizzu na DoorDash a zaplatit na splátky díky zprostředkovateli plateb Klarna. Ta původně sloužila řešení "buy now, pay later" pro drahé položky, jako je nákup telefonu nebo dovolené, ale představivosti se meze nekladou. Klarna si tak připisuje další významnou dohodu před očekávaným IPO a pokračuje v dobývání amerického trhu.

Hledá se letošní jednička mezi IPO na Wall Street. Tyhle firmy teď budí největší rozruch

Hledá se letošní jednička mezi IPO na Wall Street. Tyhle firmy teď budí největší rozruch

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa