Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak zahájily týden akcie na trzích v Evropě a za oceánem, jak dopadnou cla na americkou ekonomiku podle šéfa JPMorgan Chase Jamieho Dimona a co říká historie o masivních propadech amerického akciového trhu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy uzavřely divokou pondělní seanci převážně v minusu, z počátečních ztrát se ale dokázaly vyhoupnout nahoru
Americké akciové indexy mají za sebou další extrémně volatilní den, který s výjimkou Nasdaqu zakončily v minusu. Dokázaly ale předvést největší intradenní swing od takzvaného flash crashe v květnu 2010. Hlavním faktorem určujícím náladu na trzích byla cla a výroky politiků o nich. Index Dow odepsal -0,91 % na 37 965,60. Během dne se index propadl o více než 1 700 bodů a zaznamenal rekordní intradenní pohyb o 2 595 bodů. Index S&P 500 klesl o 0,23 % na 5 062,25, když se během dne přechodně propadl více než 20 % pod historické maximum z letošního února. Technologický Nasdaq Composite ale mírně vzrostl o 0,10 % na 15 603,26 díky zájmu o technologické tituly jako NVIDIA (+3,53 %) nebo Palantir Technologies (+5,17 %), během dne přitom ztrácel i přes 5 %. Index volatility VIX po vzestupu na 60 bodů nakonec vzrostl jen o 3,69 % na 46,98 bodu a v obavách ze zpomalení ekonomiky a růstu inflace se zvedly výnosy vládních dluhopisů USA, u těch 2letých o 11 bazických bodů na 3,777 %, u 10letých o 18 bazických bodů na 4,198 % a u 30letých o 20 bazických bodů na 4,624 %. Ceny ropy klesly o procento a půl, zlato zlevnilo o bezmála dvě procenta na asi 2 980 USD za unci, stříbro naopak zdražilo o téměř dvě procenta a bitcoin nepatrně zlevnil na 78 800 USD. Dolarový index vzrostl o 0,72 % na 103,256 bodu.
2. Evropské akcie v pondělí opět prudce oslabily, index STOXX Europe 600 klesl na 14měsíční minimum
Evropské akcie v pondělí oslabily již čtvrtou seanci v řadě. Vlna silných výprodejů na akciových trzích začala minulý týden po oznámení nových cel na dovozy do USA. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl na nejnižší hodnotu za více než 14 měsíců, naposledy uzavřel níže loni 23. ledna. Ztrácely akcie téměř ve všech klíčových sektorech. STOXX Europe 600 oslabil o 4,50 % na 474,01 bodu, britský index FTSE 100 se snížil o 4,38 % na 7 702,08 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 4,13 % na 19 789,62 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 4,78 % na 6 927,12 bodu.

3. Výprodeje na pražské burze v pondělí pokračovaly
Pražská burza zahájila týden výrazným poklesem, index PX odepsal 2,51 % a uzavřel na 1 902,59 bodu. Negativní sentiment poháněný obavami z celních válek a možného globálního hospodářského zpomalení se projevil téměř u všech titulů. Obchodní aktivita výrazně převýšila dlouhodobý průměr.
4. Očekávané události
V noci na úterý Japonsko zveřejní výsledky obchodní bilance a běžného účtu. Dopoledne Švýcarsko a Česko přidají data z trhu práce a ve Spojených státech odpoledne vyjde index optimismu malých firem NFIB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Šéf JPMorgan Chase: Cla zpomalí růst americké ekonomiky a zvýší inflaci
Šéf finančního domu JPMorgan Chase Jamie Dimon varuje před negativními dopady cel, která minulý týden oznámil Donald Trump. Ve výročním dopise akcionářům uvedl, že opatření zvýší inflaci a ještě více oslabí už tak zpomalující americkou ekonomiku.
6. Česká data za únor: Dovoz rostl vyšším tempem než vývoz, stavební produkce stagnovala a průmyslová výroba mírně vzrostla
Podle předběžných údajů skončila v únoru bilance českého zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 35,5 miliardy Kč. Kladné saldo bylo meziročně o 0,5 miliardy Kč nižší. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Vyšla i data o průmyslu a ze stavebnictví. Stavební produkce v únoru meziročně vzrostla o 0,9 %, zatímco meziměsíčně byla nižší o 0,6 %. Průmyslová výroba meziročně reálně vzrostla o 1,5 % a meziměsíčně byla vyšší o 1,7 %.
7. Trump ztrácí důvěru byznysových lídrů, říká miliardářský investor Bill Ackman
Miliardář a investor Bill Ackman ostře kritizoval celní politiku prezidenta Donalda Trumpa, kterou označil za hrozbu pro americkou ekonomiku i globální důvěru. Podle něj USA směřují k "vlastnoručně vyvolané ekonomické nukleární zimě" a Trump přichází o důvěru podnikatelských lídrů v celém světě.
8. SoftBank Group plánuje největší emisi dluhopisů ve své historii
Japonský technologický konglomerát SoftBank Group oznámil, že prostřednictvím emise dluhopisů určených pro retailové investory plánuje získat 600 miliard jenů (4,10 miliardy USD). Výnosy z emise budou použity na splacení stávajících dluhopisů a částečně také na úhradu akvizice podílu ve společnosti Arm z vlastního fondu Vision Fund.
9. SAB Finance loni dosáhla výnosů 422,7 milionu Kč, zisk před zdaněním se jí zvýšil o 6,2 % na 323,4 milionu Kč
Společnost SAB Finance, která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v ČR, loni dosáhla výnosů 422,7 milionu Kč a zisku před zdaněním 323,4 milionu Kč. Profitovala z rostoucí poptávky po zajištění proti nepříznivým pohybům směnných kurzů. Současně zve akcionáře na valnou hromadu, kde se bude hlasovat o dividendě 63,67 Kč na akcii.
10. Gevorkyan v souvislosti s americkými cly neočekává změny v maržích ani pokles poptávky
Slovenská metalurgická firma Gevorkyan podle prohlášení k americkým clům neočekává změny ve svých maržích ani pokles poptávky. Naopak by mohla získat výhodu oproti asijské konkurenci, když na tamní země byla uvalena vyšší cla. Aktuálně tržby firmy z USA tvoří přibližně 9 % celkových výnosů a pro všechny zákazníky v USA je Gevorkyan jediným dodavatelem.
11. Evropská komise navrhuje 25% cla na dovoz některých typů zboží z USA
Evropská komise navrhuje uvalení 25% cel na vybrané americké zboží, jako jsou diamanty, ořechy, sójové boby, zubní nitě či uzeniny. Jedná se o odvetu za americká cla na dovoz oceli a hliníku, která oznámil prezident Donald Trump. Původně komise zvažovala i clo na whisky a mléčné výrobky, ty ale ze seznamu vyřadila. Podle návrhu mají první cla začít platit 16. května a další vlna má vstoupit v platnost 1. prosince. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič záměr potvrdil, uvedl ale jiné termíny (15. dubna a 15. května). Konečné potvrzení návrhu se očekává ve středu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Prudký propad, prudký růst
Od roku 1950 se index S&P 500 během dvou obchodních seancí po sobě zřítil o více než na začátku dubna 2025 pouze v letech 1987 (černé pondělí), 2008 (velká finanční krize) a 2020 (nástup pandemie). V následujících 12 měsících vždy výrazně vzrostl. Bude tomu stejně i tentokrát?