US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Burzovní kalendář (20. 4. - 24. 4. 2020)

Dopady pandemie covidu-19 se začínají konkretizovat v prvních datech z reálné ekonomiky a hospodářských číslech firem za první čtvrtletí. V nadcházejícím týdnu by náladu na trzích měly nadále ovlivňovat hlavně zprávy související s koronavirovou krizí. Do výsledkové sezóny na Wall Street přispějí mimo jiné Amazon, Alphabet a Netflix.

Ohlédnutí

Akciové trhy za sebou mají další růstový týden. Americký index Dow se zvýšil o 2,21 %, S&P 500 posílil o 3,04 % a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 6,09 %. Panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o půl procenta a pražská burza podle indexu PX zpevnila o 0,82 %.

Na pražské burze výrazně zpevnily akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, který zveřejnil vybrané hospodářské ukazatele za první čtvrtletí. Společnost vykázala upravené tržby 214,6 milionu dolarů (meziročně +1,3 %), potvrdila výhled pro letošní rok a oznámila, že nadále počítá s vyplacením finální dividendy z loňského zisku ve výši 0,103 USD na akcii.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 17. dubna 2020

Americké akcie v pátek rostly díky plánům na restartování ekonomiky, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek rostly díky plánům na restartování ekonomiky, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Evropské akcie v pátek zpevnily, pomohl jim vývoj kolem léku na covid-19

Evropské akcie v pátek zpevnily, pomohl jim vývoj kolem léku na covid-19

Pražská burza v pátek zpevnila, dařilo se akciím Erste a skupiny ČEZ

Pražská burza v pátek zpevnila, dařilo se akciím Erste a skupiny ČEZ

Ve Spojených státech věnovali z jednotlivých titulů investoři pozornost Amazonu a Netflixu, jejichž akcie se dostaly na nová historická maxima. Akcie Amazonu od začátku roku přidávají 28,5 % a akcie Netflixu rostou o 31 %. Oba podniky těží z restriktivních opatření kvůli koronaviru, která zvyšují poptávku po jejich službách.

Koděra (Patria Finance): Technologie se díky charakteru byznysu zvládají vypořádat s krizí nejrychleji, proto má smysl do nich teď investovat

Koděra (Patria Finance): Technologie se díky charakteru byznysu zvládají vypořádat s krizí nejrychleji, proto má smysl do nich teď investovat

Proč je Amazon drahý a Bank of America levná aneb Proč (ne)věřit modelům

Proč je Amazon drahý a Bank of America levná aneb Proč (ne)věřit modelům

Pozornost poutala také výsledková sezóna na Wall Street. Hospodářská čísla zveřejnily například finanční ústavy Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley nebo Citigroup. Všechny za první čtvrtletí v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 reportovaly prudký pokles zisku, což ale pro investory nebylo překvapením.

Wuchanským koronavirem se ve světě nakazilo již přes 2,3 milionu lidí, počet úmrtí překročil 160 tisíc, počet uzdravených mezitím stoupl na 600 tisíc. Nejhorší situace je aktuálně z pohledu počtu nakažených v USA, kde evidují více než 735 tisíc případů nákazy.

Mezinárodní měnový fond v aktualizovaném výhledu odhadl, že globální ekonomika v letošním roce klesne o 3,5 %. Přitom v krizovém roce 2009 globální ekonomika poklesla "pouze" o 0,5 %. Podle MMF tak globální ekonomiku v letošním roce čeká nejtvrdší ekonomická recese od velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století.

Z makroekonomických dat investoři věnovali více pozornosti americkým maloobchodním tržbám a průmyslové výrobě USA, inflaci Německa a celé eurozóny nebo zprávě o vývoji čínské ekonomiky. Zpráva z Číny ukázala, že říše středu zaznamenala v prvním čtvrtletí první propad HDP za dobu zveřejňování čtvrtletních údajů, tedy od roku 1992. Ekonomika za leden až březen ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesla o 6,8 %, což představuje podle agentury AP dokonce nejhorší výsledek minimálně od roku 1979, kdy v zemi odstartovaly tržní reformy.

Zaostřeno (nejen) na Čínu aneb Hrozí mladým ekonomikám kvůli koronaviru dluhová krize?

Zaostřeno (nejen) na Čínu aneb Hrozí mladým ekonomikám kvůli koronaviru dluhová krize?


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Růst akcií byl podpořen mimo jiné rozvolňováním některých opatření v Evropě. Vedle Rakouska se začala omezení zmírňovat i v Itálii, Španělsku nebo v Česku. Ve Spojených státech pak strojírenská společnost Boeing oznámila, že od pondělí začne postupně obnovovat výrobu komerčních letadel ve státě Washington, kterou minulý měsíc pozastavila v reakci na pandemii. Do práce se tak vrátí zhruba 27 000 zaměstnanců podniku.

"Byť jsou nejistoty spojené s pandemií nemoci covid-19 nadále obrovské a ekonomové se prozatím neshodnou na tom, jak dlouho bude globální recese trvat - mluví se o dvou až šesti kvartálech -, kroky klíčových centrálních bank a zplošťování křivek na grafech počtů nově nakažených mají na globální finanční trhy evidentně velice pozitivní dopad. Do příštích týdnů jsem proto opatrným optimistou," říká investiční stratég Conseq Investment Management Michal Stupavský.

Hra s písmeny aneb Jak může probíhat oživení po koronavirové recesi

Hra s písmeny aneb Jak může probíhat oživení po koronavirové recesi

Výhled

V příštím týdnu se investoři zaměří na další sérii hospodářských čísel amerických podniků, některá důležitá makrodata a samozřejmě také na další zprávy k pandemii covidu-19. "V nejbližších dnech a týdnech nás budou dohánět reálná data z ekonomiky, která zřejmě nebudou příznivá. Avšak s tímto by trh již měl kalkulovat," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Sledované budou i zprávy týkající se plánů na restart ekonomiky USA. V posledních dnech se o postupný návrat k normálnímu životu opakovaně zasazoval Donald Trump. V pátek nicméně na tiskové konferenci v Bílém domě prezident zdůraznil, že "znovuotevírání" ekonomiky se má dít po etapách, stát po státu a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy. V Texasu a Vermontu mají umožnit v pondělí otevřít některé podniky, na Floridě pro změnu mohli lidé o víkendu poprvé po několika týdnech vyjít na některé pláže.

Koronavirus a ekonomika: Rány se zacelí, jizvy ale zůstanou

Koronavirus a ekonomika: Rány se zacelí, jizvy ale zůstanou

V Evropě se bude čekat i na další zprávy o opatřeních na podporu ekonomiky ze strany Bruselu. V pátek europoslanci schválili balíček návrhů pomoci zdravotnictví a ekonomikám postiženým koronavirem. Evropský parlament také přijal usnesení vyzývající státy ke schválení masivního plánu obnovy hospodářství včetně vydání společných dluhopisů, k nimž jsou některé země skeptické.

"Index S&P 500 je 4 % pod rezistencí na 3 000, mohl by pokračovat v růstu až k ní. Přestože se trh veze na optimistické vlně, je cítit, že jde spíše o naděje spojené s řešením pandemie a o důsledek masivních dodávek likvidity od Fedu. Volatilita je stále silná a hospodářské dopady pandemie jsou a budou obrovské," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Naplánovaná na příští týden nejsou žádná zasedání centrálních bank, měnové autority jsou však připravené v případě potřeby reagovat na aktuální dění, zejména co se týče opatření na podporu likvidity.

"Na trhu s ropou nadále panuje nervozita a dohoda o snížení produkce o téměř deset milionů denních barelů se prozatím zdá jako nedostatečná. Další pokles cen či déletrvající situace s takto nízkými cenami na trhu přinese své oběti," upozorňuje Milan Vaníček.

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu představí v USA mimo jiné Halliburton, IBM, Coca-Cola, Travelers, Netflix, AT&T, Boeing, Delta Air Lines, Alphabet, Visa, Tesla, Amazon.com, Intel, American Express nebo Verizon Communications a v Evropě například Vivendi, Danone, Accor, Heineken, Volvo či Unilever.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna

Analytici oslovení agenturou Refinitiv očekávají, že společnosti z indexu S&P 500 vykážou za první čtvrtletí meziroční pokles zisků o 13 % při růstu tržeb o 0,3 %. Ještě na začátku roku přitom čekali růst zisků o 6,3 % a zvýšení tržeb o 4,4 %.

Nejslabší by z pohledu hospodářských výsledků mělo být druhé čtvrtletí, kdy by se zisky firem z S&P 500 měly podle analytiků propadnout o více než 27 %. Růst by zisky podniků opět měly až na začátku příštího roku.

Michal Stupavský (Conseq IM): Propad HDP bude hluboký, výsledky firem koronavirus zasáhne hlavně ve druhém čtvrtletí

Michal Stupavský (Conseq IM): Propad HDP bude hluboký, výsledky firem koronavirus zasáhne hlavně ve druhém čtvrtletí

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu. Ráno bude patřit německé výrobní inflaci a výsledku obchodní bilance zemí platících eurem. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjde index aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky v Evropě představí Philips nebo Vivendi a v USA Halliburton či IBM.

V úterý ráno se investoři zaměří na zprávu z britského trhu práce, českou výrobní inflaci a indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne vyjde ve Spojených státech zpráva o prodejích starších domů. Kvartální hospodářská čísla představí v Evropě společnosti Danone a Kering a ve Spojených státech Coca-Cola, Travelers nebo Netflix.

Středeční dopoledne bude patřit britské inflaci. Odpoledne se investoři zaměří na index spotřebitelské důvěry v eurozóně a v USA na index cen domů FHFA. Hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě společnosti CRH, Heineken nebo Accor a na Wall Street mimo jiné AT&T, Boeing, Delta Air Lines, Alphabet, T-Mobile US, Visa a Tesla.

Čtvrtek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů za duben. Ráno vyjdou v Británii ještě data o maloobchodních tržbách a v Německu index spotřebitelské důvěry od GfK. Odpoledne se v USA investoři zaměří na týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, prodeje nových domů a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Kvartální hospodářské výsledky odtajní v Evropě CaixaBank nebo Unilever a v USA mimo jiné Eli Lilly, Southwest Airlines, Amazon.com a Intel.

V pátek ráno budou trhy věnovat pozornost britským maloobchodním tržbám a indexům Ifo pro Německo. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou objednávky zboří dlouhodobé spotřeby a finální dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Air Liquide, Eni a Sanofi a na Wall Street American Express nebo Verizon Communications.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Makroekonomická data sice budou nadále hrát druhé housle, ale i ona poskytnou zajímavou nápovědu k rozsahu škod v ekonomice. Většina makrodat bude nyní směřovat dolů. Indexy nákupních manažerů se dostanou pod úrovně z dob krize z let 2008 a 2009, můžeme se ovšem pomalu připravovat na brzký obrat těch předstihových indikátorů, které vidí do blízké budoucnosti.
  • Index podnikatelské nápady Ifo v Německu zřejmě zaznamená smutný rekord, když se dostane pod 80 bodů. Ale například index ZEW má již ve složce očekávání naději na zlepšení.
  • Zprávy o šíření pandemie jsou stále v centru pozornosti, klíčové je ale nyní chování tvůrců hospodářských politik. Trhy proto budou bedlivě sledovat čtvrteční jednání Evropské rady, která bude hledat shodu ohledně fondu na restartování ekonomiky a zamezení negativním sekundárním dopadům pandemie. Tématem bude i společný evropský dluhopis, zde by nějaký významnější posun byl opravdu pozitivním překvapením, nicméně málo očekávaným.
  • Čínská centrální banka pravděpodobně znovu sníží úrokové sazby a zajímavé může být tentokrát i pro Evropany čtvrteční zveřejnění dat o HDP v Jižní Koreji za první čtvrtletí. Tato země se totiž s pandemií vypořádala relativně dobře a propad HDP by měl být relativně malý.
  • Na domácí scéně bude o makrodata nouze, prim budou hrát zprávy o postupném obnovování ekonomických aktivit.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně