Burzovní kalendář (26. 3. - 30. 3. 2018)
|

Burzovní kalendář (26. 3. - 30. 3. 2018)

Závěrečný březnový obchodní týden bude na většině významných trhů zkrácený. Od pondělí do čtvrtka i tak nabídne mnoho makroekonomických údajů a dalších, potenciálně kurzotvorných informací.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Obchodování na finančních trzích provázela v uplynulém týdnu zvýšená volatilita, a to hlavně v druhé polovině týdne. Jedním zdrojem nervozity bylo rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa uvalit na dovozy z Číny cla. Následně Čína naznačila, že recipročně zavede cla na americké dovozy. Malým úspěchem byla naopak dohoda, že USA prozatím nezavedou cla na dovozy z Evropy.

Co potřebujete vědět o hrozící obchodní válce
Prezident Trump zavádí clo na dovoz oceli do USA ve výši 25 % a na dovoz hliníku ve výši 10 %. Sám přiznává, že tím může vyvolat obchodní válku, a s arogancí a hloupostí sobě vlastní tvrdí, že ji určitě vyhraje. Má ale taková válka vůbec vítěze?

Ve středu večer Fed podle očekávání opět zvýšil úrokové sazby a také potvrdil, že je bude dále zvyšovat. Dluhopisové trhy výrazně nereagovaly, ale na peněžních trzích rychle rostou sazby, což je negativní faktor pro ceny rizikových aktiv.

Významnou korporátní zprávou bylo zveřejnění úniku uživatelských dat z Facebooku, které poslalo jeho akcie do výrazných ztrát.

Problém jménem Zuckerberg a Facebook? Spíše vy a já!
Dobře tedy, Mark Zuckerberg je arogantní, bezohledná, hrabivá a narcistní zrůda. A nového je co?

Především hrozba obchodních válek a vyšší sazby peněžního trhu měly na akciové trhy negativní dopad, zatímco další makrodata větší vliv neměla. Americké i evropské akciové indexy zaznamenaly ztráty v rozmězí 3-6 %.

Pražský index PX uzavřel týden na 1 108 bodech (za týden -1 %). Dominovaly zprávy z výsledkové sezóny. V úterý zveřejnil ČEZ výsledky, které překonaly odhady trhu i celoroční cíle managementu. EBITDA dosáhl 53,9 miliardy Kč a upravený čistý zisk 20,7 miliardy Kč. Návrh dividendy oznámen nebyl. "Cíl pro letošní rok (EBITDA 51–53 miliardy Kč, zisk 12–14 miliard Kč) je jen lehce pod očekáváním analytiků. Akcie společnosti i přes solidní výsledky nakonec uzavřely týden s mírnou ztrátou (-1,08 %)," shrnul analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Mluvilo se také o budoucnosti firmy. Plány na její rozdělení zpochybňují členové vlády, premiér Andrej Babiš pak odmítá zbavit stát většiny ve společnosti, která by měla zahrnovat perspektivní odvětví. Podle ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera je rozdělení firmy z důvodu výstavby nových jaderných bloků přímo hloupost.

Ve čtvrtek oznámila VIG čistý zisk za rok 2017 ve výši 298 milionů EUR (odhad: 286 milionů EUR). Předepsané pojistné pokračuje v poměrně rychlém růstu (+4 %) a absence výraznějších hromadných pojistných událostí vedla ke zlepšení ziskovosti na téměř všech trzích (kromě ČR). Návrh dividendy je 0,9 EUR na akcii. Management dále zvýšil výhled hospodaření, původní cíl pro rok 2019 by měl být splněn již letos. Velice dobré výsledky nakonec pomohly VIG odolat globálním výprodejům a titul uzavřel týden silnější o 1,73 %.

Společnost Pegas Nonwovens zveřejnila také výsledky nad odhady. Tržby vzrostly o 10 % a provozní zisk EBITDA 13,7 milionu EUR (+9 %) je jeden z nejvyšších v historii firmy. Podle očekávání management nenavrhne vyplatit dividendu. Akcie zakončily týden slabší o 1,54 %.

Tržby Kofoly v roce 2017 stagnovaly. Základní ekonomický ukazatel EBITDA dosáhl 950 milionů Kč, poklesl tedy o 10,7 %. Firma si vedla dobře na českém a slovenském trhu a opět silně rostla v adriatickém regionu, pokračoval ale pokles výsledků hospodaření v Polsku.

Dále stojí za zmínku oznámení, že PPF koupila telekomunikační aktiva norského Telenoru v regionu střední a východní Evropy. Majoritní akcionář domácí O2 Czech Republic získá mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku za 2,8 miliardy EUR. "Bezprostřední vliv na O2 nevnímáme, ale z dlouhodobého hlediska může vzniknout zajímavé telekomunikační aktivum v rámci celého regionu," upozornil Pavel Ryska z J&T Banky.

Ve čtvrtek došlo v areálu Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou k výbuchu na silničním terminálu. Tragická událost způsobila dočasné zastavení distribuce pohonných hmot přes silniční terminál, na zpracování ropy neměla vliv.

Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy ztratily okolo 6 %. Investoři hodnotí možné dopady obchodní války
Akciím ve Spojených státech se v závěru týdne nepodařilo setřást obavy z obchodní války vyvolané možným uvalením cel na dovoz čínského zboží do USA. Hlavní indexy tak zaznamenaly největší týdenní propad od ledna 2016. Úspěchem byl alespoň páteční vstup na burzu provozovatele webového úložiště Dropbox. Ze zisků se díky růstu cen ropy nadále těšily akcie energetických firem, dolar naopak oslaboval.
Evropské akcie v pátek klesaly kvůli hrozícím obchodním konfliktům
Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy v pátek výrazně klesly kvůli sílícím obavám z obchodních válek, jež otřásají všemi světovými trhy.
Pražská burza v pátek odepsala necelé procento, znovu ztrácely banky
Index pražské burzy PX během pátečního obchodování navázal na čtvrteční sestup a zakončil seanci se ztrátou 0,98 % na 1 107,72 bodu při zobchodovaném objemu přes 710 milionů korun.

Výhled

Téma obchodních cel, které vyvolalo obavy na akciových trzích v posledních týdnech, bude zřejmě významným tématem i v dalších dnech. Pro trh je klíčové rozlišit, zda Trumpovo oznámení 25% cel na čínské dovozy ve výši 60 miliard USD je skutečným záměrem, nebo spíše prostředkem, jak si vynutit od protistrany ústupky.

Investoři budou také sledovat vývoj sazeb na peněžním trhu, které v posledních týdnech výrazně vrostly a mohly by být pro akciový trh nadále negativním faktorem.

Obchodní týden bude zkrácený o velikonoční Velký pátek, kdy se neobchoduje ani na amerických burzách, ani na většině evropských trhů včetně Burzy cenných papírů Praha.

V úterý uzavře výsledkovou sezónu na pražské burze společnost Philip Morris ČR. "Předpokládáme, že i přes případné negativní dopady protikuřáckého zákona v České republice dojde ke zvýšení celkových tržeb společnosti o 1,5 % na 11,6 miliardy Kč. Tento růst je podpořen především očekávaným výrazným zvýšením produkce a vysokým využitím výrobních kapacit závodu v Kutné Hoře, k čemuž došlo na základě přesunu části výroby do České republiky z některých evropských provozů skupiny Philip Morris International, kde společnost bude zavádět výrobu nových zařízení IQOS," napsal analytik Jiří Kostka z Komerční banky. "Otazníkem zůstává, co očekávat od prodeje IQOS v České republice. Vzhledem k tomu, že Philip Morris ČR tento produkt nevyrábí, lze předpokládat menší marže než v případě klasických cigaret. Současně však nižší marže mohou být částečně kompenzovány dosavadní neexistencí spotřební daně z prodeje IQOS. Další otázkou je, kdo ponese marketingové náklady na uvedení IQOS na český trh, tedy zda je výlučně uhradí Philip Morris ČR, nebo budou plně či částečně hrazeny mateřskou společností. Pokud jde o dividendu, očekáváme, že stejně jako v minulých letech společnost vyplatí akcionářům celý čistý zisk. Dividenda by tak měla dosáhnout 1 070 Kč na akcii."

"Očekáváme 4% meziroční růst tržeb a vylepšení ziskové marže. Čistý zisk čekáme na úrovni 3,5 miliardy Kč (meziročně +14 %), což by indikovalo návrh dividendy 1 145 Kč na akcii," nabídl výhled J&T Banky analytik Pavel Ryska.

Ve světě zveřejní své hospodářské výsledky mimo jiné Red Hat, Walgreens Boots Alliance, Constellation Brands, Hennes & Mauritz, China Construction Bank nebo Industrial & Commercial Bank of China.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 zaznamenal nejhlubší týdenní ztrátu od ledna 2016. Bezproblémové prolomení supportu na 2 700 a páteční zastavení na minimech z letošního února a na 200denním klouzavém průměru orámovaly dění, které se točilo okolo cel a také skandálu společnosti Facebook. Denní graf indexu se změnil. Čeká trh krátkodobé zklidnění před dalším poklesem? To je pouze jeden z potenciálních scénářů, možná nejpravděpodobnější. Na výraznější a trvalejší odraz výše to podle mého názoru nyní příliš nevypadá. Na týdenním grafu je index stále poblíž maxim, za rok 2018 zatím ztratil jen 3,3 %, ale po lednovém nárůstu o 7 % se ztráta na denním grafu jeví dramaticky," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Vývoj cen akcií do strany a hledání směru v rozpětí 2 700 až 2 800 bodů indexu S&P 500 vzaly zasvé. V komentářích se jako důvod nejčastěji objevuje obchodní politika Donalda Trumpa. Spíše jde o přirozený cyklus, který jen čekal na spuštění. Dva roky se píše o tom, že je čas na korekci. A když přišla, mnozí jsou překvapeni. Trochu to připomíná každoročně zaskočenou údržbu silnic při prvním větším sněhu."

Makroekonomický výhled na poslední březnový týden začněme v České republice. V pondělí bude zveřejněna spotřebitelská a podnikatelská důvěra, podstatnější ale bude čtvrteční zasedání České národní banky. Ta rozhodne o měnové politice, úrokové sazby by se ale tentokrát měnit neměly. "Spíše budeme sledovat výhled, konkrétně to, zda centrální banka počítá do konce roku s dalším zvýšením sazeb," napsal Ryska.

V Americe budou mezi nejsledovanější údaje patřit v úterý index cen domů S&P/Case-Shiller a hlavně spotřebitelská důvěra, ve středu pak obchodní bilance a HDP. Investoři se také dozví, kolik bylo rozjednaných prodejů domů. Ve čtvrtek se trh zaměří na osobní příjmy a výdaje Američanů a na index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V rámci západní Evropy budou na konci března nejsledovanější v pondělí francouzský hrubý domácí produkt a v úterý německý maloobchod. Ve čtvrtek se pak dozvíme, jak se na konci loňského roku dařilo britské ekonomice a vyjdou také data o německé inflaci a nezaměstnanosti.

Ve zbytku světa bude mít potenciál ovlivnit tržní náladu například čtvrteční série japonských makrodat (maloobchodní tržby, průmyslová výroba, míra nezaměstnanosti). Kanada ve stejný den oznámí, jak rostla její ekonomika na konci loňského roku.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Důvěra v ekonomiku eurozóny za březen mírně poklesla, přičemž reflektuje vývoj PMI. Tento pokles přichází především z výrobního sektoru. Ekonomika eurozóny je však v dobré kondici a důvěra v ní zůstává na vysokých hodnotách.
  • Během týdne budou zveřejněny statistiky spotřebitelských cen v jednotlivých zemích eurozóny. Německá i francouzská inflace výrazněji meziročně zrychlí, mimo jiné díky jádrové inflaci. Statistiky z jednotlivých zemí ukáží, že březnová inflace v eurozóně směřuje v březnu k 1,5 %.
  • Osobní výdaje v USA se dočkají pouze mírného meziměsíčního růstu, což by mohlo vést k nižšímu růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí.
  • Zasedání ČNB žádnou změnu v měnové politice nepřinese. Únorová inflace skončila výrazně pod prognózou banky, také statistika růstu mezd lehce zklamala. Jediným proinflačním rizikem zůstává koruna, která se v současnosti neposiluje podle očekávání. Proto je pravděpodobné, že guvernér zůstane i po zasedání u původní prognózy ČNB s jedním zvýšením sazeb na konci roku.
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před 40 minutami

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika