US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (10. října)

Jak druhý říjnový týden zahájily evropské a americké akcie, jak se daří českému hospodářství a který další fotbalista dostal cejch neplatiče daní? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
10. 10. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí oslabily, nedařilo se firmám ze zdravotnického sektoru

Americké akcie v pondělí mírně oslabily. Pokles akcií výrobce zdravotnických přístrojů a zařízení Medtronic a dalších podniků působících ve zdravotnickém sektoru převážil nad růstem softwarového gigantu Microsoft a jiných technologických firem. Index Dow ztratil 0,06 % a obchodování uzavřel na 22 761,07 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,18 % na 2 544,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,16 % na 6 579,73 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,05 % na 10,33 bodu, dluhopisové trhy zůstaly v pondělí kvůli oslavám Dne Kryštofa Kolumba zavřené. Zajímavé pohyby byly k vidění i na trhu kryptoměn - bitcoin v pondělí zdražil o více než pět procent na 4 826 USD, ethereum naopak kleslo o téměř pět procent na 296 USD a cena bitcoinu cash spadla o téměř 13 % na 304 USD.

KONTEXT: FAANG a regulace aneb (Ne)přátelé na život a na smrt

Rada legendy pro drobné investory: Věřte těm, kdo investují podle svých slov

2. Evropské akcie v pondělí převážně rostly, zpevnila i madridská burza

Většina velkých západoevropských burz v pondělí skončila v zelených číslech, o půl procenta stoupl i hlavní index madridské burzy. Nejlepší výkon podal v rámci celé Evropy sektor veřejných služeb. Britský index FTSE 100 klesl o 0,2 % na 7 507,89 bodu, německý DAX naopak posílil o 0,16 % na 12 976,40 bodu, francouzský CAC 40 přidal 0,11 % na 5 365,83 bodu a panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,19 % na 390,21 bodu. Španělský index IBEX 35 v pondělí přidal půl procenta na 10 236 bodů. Investoři nadále pozorně sledovali napětí ve Španělsku, kde hrozí jednostranné vyhlášení nezávislosti Katalánska. Nejistotu ohledně dalšího vývoje zvýšily víkendové protesty, jejichž účastníci v Barceloně vyjadřovali nesouhlas s vyhlášením nezávislosti regionu na Španělsku.

Jak brexit (také) ohrožuje kapitál evropských bank?

3. Pražská burza v pondělí mírně zpevnila, dařilo se akciím Fortuny a CME

Pražská burza zahájila druhý říjnový týden růstem, index PX stoupl o 0,1 % na 1 059,11 bodu. Nejvýrazněji zdražily akcie sázkové kanceláře Fortuna a mediálního podniku CME. Akcie Fortuny přidaly 4,24 % na 149,90 Kč a mediální CME zpevnila o 3,29 % na 94,15 %. V obou případech se tak stalo bez kurzotvorných zpráv. Necelé procento přidaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,99 % na 919 korun) a zhruba sedm desetin procenta si připsaly cenné papíry energetické skupiny ČEZ (+0,67 % na 452 korun), které byly nejobchodovanějším titulem dne.

Světová banka kope za český kapitálový trh. Co na to česká praxe?

Investorský magazín: České strojírenské firmy jako výnosné koření portfolia

4. Očekávané události

V úterý dopoledne Švýcarsko zveřejní zprávu o situaci na trhu práce, Německo zveřejní výsledek obchodní bilance a běžného účtu a Spojené království na trh pošle zprávy o obchodní bilanci a průmyslové výrobě a Spojené státy odpoledne přidají index optimismu malých firem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnaných bylo v ČR v září nejméně od května 1998, inflace stoupla na 2,7 %

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,8 % ze srpnových 4 %. Uchazečů o práci bylo 284 915, což je nejnižší počet od května 1998. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Meziročně se nezaměstnanost snížila o 1,4 procentního bodu. Počet volných pracovních míst se naopak meziměsíčně i meziročně zvýšil. Spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 2,7 %, v srpnu se zvýšily o 2,5 %. Tahounem růstu cen zůstávají potraviny.

6. Český průmysl v srpnu meziročně vzrostl o 5,8 %, stavební výroba stoupla o 1,9 %

Meziroční růst průmyslové výroby v ČR v srpnu zrychlil na 5,8 % z červencových 3,3 %. Dařilo se mimo jiné výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla či výrobě motorových vozidel. Stavební výroba meziročně vzrostla o 1,9 % po červencovém růstu o 1,8 %. K růstu pomohlo pozemní stavitelství, kde se produkce proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 %, naopak u inženýrského klesla o 1,7 %. Informoval o tom v pondělí ráno Český statistický úřad (ČSÚ).

7. Nobelovu cenu za ekonomii získal opět Američan

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Richard Thaler. Zabývá se psychologií lidského chování v ekonomice. Vyznamenání vědce, který se věnuje oboru takzvané behaviorální ekonomie, oznámila v pondělí Královská švédská akademie věd.

8. ECB: Banky v eurozóně jsou dobře připraveny na změny úroků

Banky v eurozóně jsou celkově dobře připraveny na změny úrokových sazeb. Necelá polovina z nich by ale při prudkém růstu úroků mohla potřebovat více kapitálu. Uvedla to v pondělí Evropská centrální banka. Ta se nyní připravuje na to, že po letech mimořádně nízkých úrokových sazeb a masivních nákupů dluhopisů začne svá stimulační opatření omezovat.

9. Sobotka: Musíme zůstat v tvrdém jádru EU a rychle přijmout euro

Česká republika musí zůstat v jádru Evropské unie a co nejdříve, jakmile to bude možné, přijmout euro. Pro ekonomiku závislou na exportu není podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jiné cesty. Všechny, kteří jakkoliv mluví o vystoupení z EU, označil v pondělí při vystoupení na sněmu Svazu průmyslu a dopravy na strojírenském veletrhu v Brně za blázny a poloblázny. Setrvání v jádru EU považuje za jedinou alternativu k zajištění bezpečnosti a ekonomické prosperity.

10. Odcházející německý ministr financí varuje před další krizí

Odcházející německý ministr financí Wolfgang Schäuble varuje před další finanční krizí. V rozhovoru pro list Financial Times uvedl, že vidí riziko v rostoucím globálním zadlužení a růstu likvidity. Nové bubliny by prý mohly vyvolat biliony dolarů, které do ekonomiky pumpují centrální banky. Obává se také možné nestability v eurozóně ohrožované nesplácenými bankovní úvěry.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Fotbalista Carvalho byl odsouzen za krácení daní

Bývalý obránce Chelsea a Realu Madrid Ricardo Carvalho se stal dalším fotbalistou, jenž byl ve Španělsku odsouzen za daňové úniky. Portugalskému reprezentantovi, který momentálně hraje čínskou superligu, soud vyměřil trest sedm měsíců vězení a pokutu 142 882 eur.

Stejně jako argentinská hvězda Lionel Messi, který byl za krácení daní odsouzen loni k 21 měsícům, ale ani Carvalho za mříže nemusí. Podle španělských zákonů si mohou odsouzení za nenásilné trestné činy s dosud čistým rejstříkem odpykat tresty kratší než dva roky na podmínku na svobodě.

Carvalho byl obviněn ze zatajení příjmů z osobnostních práv v letech 2011 a 2012, kdy hrál za Real Madrid. Na daních tak podle úřadů neodvedl 545 981 eur. Fotbalista svou vinu uznal a částku doplatil, díky čemuž soud snížil žalobcem navrhovaný trest 12 měsíců vězení a pokutu 300 000 eur.

Problémy s berním úřadem má i kanonýr Realu Cristiano Ronaldo, který v červenci před soudem vypovídal k obvinění z daňových úniků, které státní zástupce vyčíslil na 14,7 milionu eur. Formální žaloba ale zatím nebyla vznesena.

Vyšetřování ve Španělsku čelili i Radamel Falcao, Fabio Coentrao či trenér José Mourinho.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie