Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v srpnu ceny v českém průmyslu a jaká stavba vyroste v Egyptě? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zahájily týden poklesem, obchodníci čekali na zavedení nových cel
Americké akcie během pondělního obchodování oslabovaly, a to zejména kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou (později Donald Trump nová cla namířená proti Číně opravdu oznámil). Dolů zamířily například cenné papíry technologických společností Amazon, Apple či Facebook. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,35 % na 26 062,12 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,56 % na 2 888,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,43 % na 7 895,79 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 13,34 % na 13,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,99 %. Bitcoin odepsal přes 3 % a ethereum více než 11 %.
2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie H&M vyletěly vzhůru o více než 16 %
Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci smíšeně, když mezi investory přetrvávaly obavy z eskalace obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 378,22 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,03 % na 7 302,1 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,07 % na 5 348,87 bodu a německý DAX přišel o 0,23 % na 12 096,41 bodu. Dařilo se maloobchodnímu sektoru, jenž si díky pozitivním hospodářským výsledkům několika firem připsal necelé procento.
3. Pražská burza v pondělí klesla, akcie Kofoly odepsaly zhruba 2 %
Pražská burza začala týden v ZÁPORU, index PX ztratil 0,31 % na 1 092,08 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a ČEZ,dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 577 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které zlevnily o 1,36 % na 904,50 Kč. Nejhlubší ztrátu zaznamenala Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie přišly o 2,12 % na 277 Kč. Nejvíce naopak zdražily cenné papíry Erste Group Bank (+1,03 % na 940 Kč).
4. Očekávané události
V noci na úterý Austrálie odtajní index cen domů a australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Itálie dopoledne na trh pošle průmyslové tržby a objednávky a ve Spojených státech vyjde index cen domů NAHB. Nejvíce pozornosti bude poutat tisková konference šéfa ECB Maria Draghiho. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ceny v českém průmyslu v srpnu dále rostly, pokles cen v zemědělství zpomalil
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v srpnu zpomalil na 3,3 % z červencových 3,4 %. Ceny dále rostly také u stavebních prací a tržních služeb pro podniky, v zemědělství jejich pokles výrazně zpomalil. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za červenec, ceny dováženého i vyváženého zboží v tomto období zrychlily meziroční růst.
6. Pražská burza sníží minimální investici na trhu Start, vstoupí na něj skupina Conseq
Pražská burza zvýší na svém neregulovaném trhu Start od příštího roku počet obchodních dnů z nynějších čtyř na dvanáct. Současně sníží minimální investici na 100 000 Kč. Této možnosti budou moci využít zejména menší firmy, které na trh míří pro nižší desítky milionů korun. Vstup na trh Start zároveň oznámil největší český nezávislý investiční manažer Conseq Investment Management.
7. Britská obchodní komora zhoršila výhled tamní ekonomiky
Hrubý domácí produkt Británie by měl letos stoupnout o 1,1 % a v příštím roce o 1,3 %. Předpověděla to v pondělí Britská obchodní komora. Zhoršila tak předchozí prognózu, která počítala se zvýšením o 1,3 % letos a o 1,4 % v příštím roce. Vývoj tak naznačuje, že by britská ekonomika do roku 2020 mohla zaznamenat druhou nejhorší dekádu.
8. Mzdy v nejbohatších zemích rostou nejvíce za téměř deset let
Zaměstnancům v nejbohatších zemích světa rostou mzdy nejrychleji za téměř deset let. Klesající míra nezaměstnanosti tak již nutí firmy v USA, Japonsku a eurozóně zvyšovat mzdy, aby si udržely zaměstnance. Ve druhém čtvrtletí mzdy v rozvinutých zemích stouply o 2,5 %, což bylo nejvíce od období před začátkem recese v roce 2009, uvedla banka JPMorgan Chase. Příští rok by podle ní mělo tempo růstu zrychlit na téměř tři procenta, uvedla agentura Bloomberg.
9. Deutsche Bank převede po brexitu aktiva z Londýna do Frankfurtu
Po odchodu Británie z Evropské unie v příštím roce převede největší německá banka Deutsche Bank aktiva z Londýna do Frankfurtu, který se stane centrem jejího investičního bankovnictví. Banka to v pondělí oznámila s tím, že proces již byl se souhlasem britských a evropských regulačních orgánů zahájen. Objem převáděných aktiv specifikovat odmítla, uvedla agentura Reuters.
10. WEF: Roboti mohou vytvořit dvakrát více míst, než kolik jich zruší
Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst, než kolik jich kvůli robotům může zaniknout. Podle studie Světového ekonomického fóra, z níž citoval list The Guardian, může být za přispění nových technologií v příštích deseti letech vytvořeno na 133 milionů míst, zatímco 75 milionů může být ze stejných důvodů zrušeno.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V Egyptě vyroste nejvyšší africká stavba, přispěje na ni Čína
V Egyptě vyroste s čínským přispěním nejvyšší stavba na africkém kontinentu. Mrakodrap přezdívaný Nilská věž by se měl tyčit do výšky 345 metrů. Na druhé místo tak odsune Carltonovo centrum (223 metrů) v Jihoafrické republice. Stavba vyroste asi 50 kilometrů od Káhiry, na místě, kde v posledních třech letech vzniká nové egyptské hlavní město po vzoru brazilské metropole Brasílie.
K jakým účelům bude ambiciózní objekt sloužit, zatím není zcela rozhodnuto. Podle aktuálních investičních plánů vzniknou v horních patrech luxusní byty, nižší patra budou částečně přístupná návštěvníkům. Počítá se s hotelem o 230 pokojích s lázeňskou zónou, diskotékou, kasinem a nákupním centrem. Náklady na stavbu mají činit tři miliardy dolarů.
Aktuality
