Co musíte ráno vědět (18. září)
|

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v srpnu ceny v českém průmyslu a jaká stavba vyroste v Egyptě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem, obchodníci čekali na zavedení nových cel

Americké akcie během pondělního obchodování oslabovaly, a to zejména kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou (později Donald Trump nová cla namířená proti Číně opravdu oznámil). Dolů zamířily například cenné papíry technologických společností Amazon, Apple či Facebook. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,35 % na 26 062,12 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,56 % na 2 888,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,43 % na 7 895,79 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 13,34 % na 13,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,99 %. Bitcoin odepsal přes 3 % a ethereum více než 11 %.

Merrill Lynch: Americké indexy předvádějí historickou nadvýkonnost, kupujte akcie na těchto dvou trzích
Americké akcie svým výkonem překonávají zbytek světa nejvíce za 18 let. Znamená to, že příležitosti se zajímavým oceněním jsou mimo Spojené státy. Tvrdí to alespoň Niladri Mukherjee, šéf portfoliových strategií v Merrill Lynch Wealth Management.
Investorský magazín: Desáté výročí pádu Lehman Brothers
15. září 2008 vyhlásila bankrot čtvrtá největší investiční banka v Americe. Krach Lehman Brothers odstartoval finanční chaos na světových trzích a položil na kolena světovou ekonomiku. Jak je na tom americké hospodářství a finanční trh deset let poté? Téma rozebírá aktuální Investorský magazín. Nechybí ani lekce od investičního psychologa a pár návodných otázek, které by si měl položit každý, kdo je na trhu. Závěr obstarává ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Bilion dolarů: Jak si lépe představit sumu s dvanácti nulami
Bilion dolarů nedávno poprvé v historii stála společnost Apple, hned na patnáct takových obnosů prý vyšla svět poslední velká finanční krize, ještě čtyřikrát větší je globální dluh a vynásobeno dvěma dostaneme objem majetku nejbohatšího procenta světové populace.

2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie H&M vyletěly vzhůru o více než 16 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci smíšeně, když mezi investory přetrvávaly obavy z eskalace obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 378,22 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,03 % na 7 302,1 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,07 % na 5 348,87 bodu a německý DAX přišel o 0,23 % na 12 096,41 bodu. Dařilo se maloobchodnímu sektoru, jenž si díky pozitivním hospodářským výsledkům několika firem připsal necelé procento.

Vše má svůj poločas rozpadu. I historie nebo ekonomie
Dinosauři byli studenokrevní, pomalí a zrovna nehýřili barvami, učilo se dříve. Dnes se již ví, že byli velice mrštní a rychlí, někteří měli těla pokrytá peřím a někteří by si svým zbarvením nezadali s pávy. Dokonce prý někteří mohli být i teplokrevní. A tak je to se vším. Neutuchající výzkum a nové objevy nás učí, že vše, co víme, platí jen do doby, než přijdeme na to, že platí něco jiného.

3. Pražská burza v pondělí klesla, akcie Kofoly odepsaly zhruba 2 %

Pražská burza začala týden v ZÁPORU, index PX ztratil 0,31 % na 1 092,08 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a ČEZ,dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 577 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které zlevnily o 1,36 % na 904,50 Kč. Nejhlubší ztrátu zaznamenala Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie přišly o 2,12 % na 277 Kč. Nejvíce naopak zdražily cenné papíry Erste Group Bank (+1,03 % na 940 Kč).

Český pohled: Já ne, to ten druhý utrácí příliš!
Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů. Nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni vůbec půjčit peníze. Vyplývá to z průzkumu Poštovní spořitelny.
Sazby v Česku: Laťku úrokového zajištění stále není těžké přeskočit. Využijte toho!
Česká národní banka svižně zvyšuje sazby. Trh plně započítává tři další zvýšení v průběhu dalšího roku a pak již téměř nic, odhad vývoje úrokové křivky je za horizontem jednoho roku téměř "placatá". Sazby jsou však stále pod úrovní minim z předchozího cyklu a měnové podmínky se dosud příliš neutáhly, sazby zůstávají pod mírou inflace. Proto i rok po zahájení zvyšování sazeb má smysl se mu bránit zajištěním, laťka pro úspěšný hedging není vysoko.

4. Očekávané události

V noci na úterý Austrálie odtajní index cen domů a australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Itálie dopoledne na trh pošle průmyslové tržby a objednávky a ve Spojených státech vyjde index cen domů NAHB. Nejvíce pozornosti bude poutat tisková konference šéfa ECB Maria Draghiho. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny v českém průmyslu v srpnu dále rostly, pokles cen v zemědělství zpomalil

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v srpnu zpomalil na 3,3 % z červencových 3,4 %. Ceny dále rostly také u stavebních prací a tržních služeb pro podniky, v zemědělství jejich pokles výrazně zpomalil. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za červenec, ceny dováženého i vyváženého zboží v tomto období zrychlily meziroční růst.

6. Pražská burza sníží minimální investici na trhu Start, vstoupí na něj skupina Conseq

Pražská burza zvýší na svém neregulovaném trhu Start od příštího roku počet obchodních dnů z nynějších čtyř na dvanáct. Současně sníží minimální investici na 100 000 Kč. Této možnosti budou moci využít zejména menší firmy, které na trh míří pro nižší desítky milionů korun. Vstup na trh Start zároveň oznámil největší český nezávislý investiční manažer Conseq Investment Management.

7. Britská obchodní komora zhoršila výhled tamní ekonomiky

Hrubý domácí produkt Británie by měl letos stoupnout o 1,1 % a v příštím roce o 1,3 %. Předpověděla to v pondělí Britská obchodní komora. Zhoršila tak předchozí prognózu, která počítala se zvýšením o 1,3 % letos a o 1,4 % v příštím roce. Vývoj tak naznačuje, že by britská ekonomika do roku 2020 mohla zaznamenat druhou nejhorší dekádu.

8. Mzdy v nejbohatších zemích rostou nejvíce za téměř deset let

Zaměstnancům v nejbohatších zemích světa rostou mzdy nejrychleji za téměř deset let. Klesající míra nezaměstnanosti tak již nutí firmy v USA, Japonsku a eurozóně zvyšovat mzdy, aby si udržely zaměstnance. Ve druhém čtvrtletí mzdy v rozvinutých zemích stouply o 2,5 %, což bylo nejvíce od období před začátkem recese v roce 2009, uvedla banka JPMorgan Chase. Příští rok by podle ní mělo tempo růstu zrychlit na téměř tři procenta, uvedla agentura Bloomberg.

9. Deutsche Bank převede po brexitu aktiva z Londýna do Frankfurtu

Po odchodu Británie z Evropské unie v příštím roce převede největší německá banka Deutsche Bank aktiva z Londýna do Frankfurtu, který se stane centrem jejího investičního bankovnictví. Banka to v pondělí oznámila s tím, že proces již byl se souhlasem britských a evropských regulačních orgánů zahájen. Objem převáděných aktiv specifikovat odmítla, uvedla agentura Reuters.

10. WEF: Roboti mohou vytvořit dvakrát více míst, než kolik jich zruší

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst, než kolik jich kvůli robotům může zaniknout. Podle studie Světového ekonomického fóra, z níž citoval list The Guardian, může být za přispění nových technologií v příštích deseti letech vytvořeno na 133 milionů míst, zatímco 75 milionů může být ze stejných důvodů zrušeno.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Egyptě vyroste nejvyšší africká stavba, přispěje na ni Čína

V Egyptě vyroste s čínským přispěním nejvyšší stavba na africkém kontinentu. Mrakodrap přezdívaný Nilská věž by se měl tyčit do výšky 345 metrů. Na druhé místo tak odsune Carltonovo centrum (223 metrů) v Jihoafrické republice. Stavba vyroste asi 50 kilometrů od Káhiry, na místě, kde v posledních třech letech vzniká nové egyptské hlavní město po vzoru brazilské metropole Brasílie.

K jakým účelům bude ambiciózní objekt sloužit, zatím není zcela rozhodnuto. Podle aktuálních investičních plánů vzniknou v horních patrech luxusní byty, nižší patra budou částečně přístupná návštěvníkům. Počítá se s hotelem o 230 pokojích s lázeňskou zónou, diskotékou, kasinem a nákupním centrem. Náklady na stavbu mají činit tři miliardy dolarů.

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus