Americké akcie v pátek díky dohodě Řecka se zbytkem eurozóny stouply na nová maxima a překlopily týdenní skóre do zisku

Americké akciové trhy v pátek reagovaly především na vývoj jednání o řeckých dluzích a ceny ropy. Zvraty v obou případech vedly nejprve k poklesu cen akcií zhruba o půl procenta, aby se okolo 20. hodiny SEČ naopak pohybovaly Dow i S&P 500 nad svými zavíracími rekordy. Po oznámení dohody o čtyřměsíčním prodloužení záchranného programu pro Řecko americké indexy zisky dále navyšovaly.
Dow v pátek přidal 0,86 % na zavírací rekord 18 140,44 bodu, S&P 500 rovněž posunul zavírací maximum, když posílil o 0,61 % na 2 110,30 bodu, a Nasdaq se opět přiblížil metě 5 tisíc bodů růstem o 0,63 % na 4 955,97 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory, nejlépe se dařilo odvětvím zdravotní péče a průmyslu, relativně nejhůře na tom byly akcie v sektorech jako energetika a síťové služby. Index volatility VIX klesl o více než 6,5 % na 14,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zakončil týden na 2,12 %.
Za celý zkrácený obchodní týden posílil Dow o 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 0,64 % a index Nasdaq narostl o 1,28 %.
"Trh si v pátek oddechl, když politici v Evropě dosáhli dohody v otázce řeckého záchranného programu," uvedl Peter Cardillo z Rockwell Global Capital. "Objemy obchodů jsou nízké, ale historická maxima se počítají."
Lance Roberts z STA Wealth Management považuje páteční dohodu z Bruselu za pouhé kopnutí plechovky o něco dál na cestě, která podle CNBC tak jako tak povede k bolestivému cíli v podobě Grexitu, nebo hlubší krize celé eurozóny.
Výrobce zahradní techniky Deere (+0,79 %) vydělal ve 4Q2014 1,12 USD na akcii, čekalo se jen 83 centů. Letos ale očekává 17% propad globálních tržeb za prodej svých zařízení. Banka Barclays snížila doporučení na akcie společnosti Wal-Mart Stores (+0,93 %) na "equal weight" z původního "overweight", a to kvůli oznámenému zvyšování mezd ve firmě. Newmont Mining (+4,58 %) vydělala v uplynulém čtvrtletí po očištění 17 centů na akcii (odhad: 10 centů), nad odhady byly i tržby těžební společnosti.
Světové ceny ropy se v pátek po prudkých výkyvech minulých dní stabilizovaly a severomořský Brent zůstal nad 60 dolary za barel. Americkou ropu ale po počátečním vzestupu oslabily údaje o zpomalení poklesu počtu nových ropných vrtů v USA. To podkopalo vyhlídky na brzké zmírnění přetlaku nabídky na trhu.
Počet využívaných zařízení pro těžbu ropy v USA klesl tento týden téměř o čtyři procenta na 1 019, což bylo minimum od července 2011. Znamenalo to sice 11. týden poklesu, bylo to ale jeho nejmírnější tempo za sedm týdnů, sdělila společnost Baker Hughes.
Minulý týden se počet využívaných vrtných souprav propadl zhruba o osm procent, což byl druhý nejhlubší zaznamenaný pokles. Práce na nových vrtech zeslábly poté, co ve druhé polovině loňského roku ceny ropy klesly o 60 %. Od konce ledna ale ropa oživila o zhruba 15 %.
Přetlak nabídky doložily poslední údaje o vývoji zásob ropy na americkém trhu, jejichž objem roste už šest týdnů po sobě na nová maxima. Obavy z převisu dodávek podporují také známky rostoucí produkce v Saúdské Arábii, která je největším vývozcem ropy na světě.
Na vývoj jednání o řeckých dluzích živě reagovalo euro v páru s americkým dolarem. Po zprávách o možné dohodě na další 4 měsíce začalo výrazně posilovat.
Dobré zprávy z Řecka byly logicky nepříznivé pro zlato, které funguje jako přístav jistoty v době turbulencí na trhu. Během večera tak kov bojoval o psychologickou hladinu 1 200 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ministři financí států eurozóny včetně Řecka v pátek dosáhli dohody o prodloužení programu úvěrové pomoci hluboce zadluženým Aténám o čtyři měsíce. Podle agentury Reuters o tom informovaly oficiální zdroje z Řecka i z dalších zemí. "Hotovo. Na čtyři měsíce," sdělil jeden z nich.
- Předběžný index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru v únoru nečekaně vzrostl na 54,3 bodu z 53,9 bodu v lednu. Očekával se pokles na 53,6 bodu. Únorový výsledek je nejlepší od listopadu loňského roku, stále je však horší než průměr v roce 2014 (55,9 bodu). Index sledující nové zakázky však v únoru klesl a index sledující nová pracovní místa v sektoru rostl nejpomalejším tempem od ledna 2014. Zakázky do zahraničí se navíc přiblížily stagnaci.
- Z vedení přední americké investiční společnosti Pacific Investment Management (PIMCO) odejde na konci měsíce její hlavní ekonom Paul McCulley. Svou rezignaci v pátek označil za reakci na to, že loni z čela firmy odešel její spoluzakladatel a jeden z nejznámějších světových investorů Bill Gross. McCulley nastoupil ke společnosti loni v květnu a přivedl ho do ní právě Gross. McCulley oznámil odchod 10 dní poté, co firma přijala bývalého hlavního ekonoma Morgan Stanley Joachima Felse jako svého globálního ekonomického poradce. Tento krok vyvolal otázky ohledně McCulleyho role v PIMCO. McCulley agentuře Reuters sdělil, že k odchodu z firmy se rozhodl během několika dní poté, co odešel Gross, protože tím zanikly důvody, proč práci v PIMCO přijal.
- Manuel Medina-Mora, ředitel divize spotřebního bankovnictví v Citigroup, k 1. červnu odejde ze své funkce. Oznámil to v pátek ředitel banky Mike Corbat. Medina-Mora bude posléze nevýkonným předsedou Banco Nacional de Mexico (Banamex), kterou Citigroup koupila v roce 2001. Zároveň byla zveřejněna zpráva, že plat generálního ředitele banky Corbata bude snížen o 9 % na 13,2 milionu dolarů po neuspokojivém roce 2014.
- Maloobchodní tržby v Kanadě v prosinci nečekaně klesly o 2 %, trh predikoval 0,4% pokles po listopadovém růstu o 0,4 %.
- Ruský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování amerického vyhledávače Google kvůli podezření, že zneužívá dominantního postavení svého mobilního operačního systému Android. Reaguje tak na stížnost největšího ruského vyhledávače Yandex, uvedla v pátek agentura Interfax.
- James Bullard z Fedu uvedl, že by vypustil z prohlášení Fedu frázi o trpělivosti se zvyšováním sazeb již na březnovém zasedání FOMC. Jeho kolega Charles Plosser se obává volatility na trzích v reakci na zvýšení sazeb, doporučoval by Fedu zlepšit komunikaci.
- Americké a britské zpravodajské služby nelegálně pronikly do počítačových systémů společnosti Gemalto, která je významným výrobcem SIM karet, a ukradly klíče, které se používají k zabezpečení soukromé komunikace mezi mobilními telefony. Napsal to americký server Intercept, který se odvolal na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Dluhopisové podílové fondy a ETF by při růstu úrokových sazeb mohly přispět k narušení finanční stability Spojených států. Tedy alespoň podle Fedu, který je vnímá jako systémová rizika. Potenciální problém na amerických trzích s dluhopisy se ale podle všeho zatím odsouvá. Americká centrální banka totiž se zvyšováním sazeb nijak nepospíchá.
- Americký miliardář a investor Warren Buffett vsadil loni ve čtvrtém čtvrtletí na výrobu automobilů a technologie. Omezil naopak ropné investice a zbavil se mimo jiné dlouhodobě drženého podílu v ropném gigantu ExxonMobil. Vyplývá to ze zprávy 13F pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), která zmapovala stav portfolia Buffettovy Berkshire Hathaway ke konci loňského roku.
- Ceny, za které americká technologická společnost Apple prodává své chytré mobilní telefony iPhone, jsou "nehorázné". Prohlásil to Rick Osterloh, prezident konkurenčního výrobce telefonů Motorola.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 14. února klesl na 283 tisíc. Očekával se pokles na 293 tisíc z 304 tisíc v předchozím týdnu. Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo v týdnu do 7. února na 2,425 milionu z 2,367 milionu (revidováno z 2,354 milionu), čekal se růst na 2,374 milionu. Čtyřtýdenní průměr počtu nových žádostí klesl na 283 250 z 289 750.
- Index aktivity filadelfského Fedu v lednu klesl na 5,2 bodu z lednových 6,3 bodu (odhad: 9 bodů).
- Členové měnového výboru americké centrální banky se na lednovém zasedání jednohlasně vyslovili pro ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních. Vyplývá to ze zápisu z jednání FOMC, který banka zveřejnila ve středu. Členové výboru se do zvyšování sazeb zatím příliš nehrnou.
- Zadlužení amerických domácností v posledním loňském čtvrtletí vzrostlo o 117 miliard dolarů na 11,83 bilionu USD. Vyplývá to z údajů americké centrální banky. V procentuálním vyjádření se ve čtvrtém kvartálu zadlužení Američanů zvýšilo o procento, a opět se tak mírně přiblížilo svému vrcholu 12,68 bilionu dolarů ze třetího čtvrtletí roku 2008.
- Průmyslová produkce ve Spojených státech v lednu vzrostla o 0,2 %, očekával se 0,3% růst po prosincovém poklesu o 0,3 % (revidováno z 0,1% poklesu). Využití kapacit stagnovalo na 79,4 % (prosincový údaj revidován na 79,4 % z 79,7 %), očekával se růst na 79,9 %. Produkce zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v lednu vzrostla o 0,2 %, čekal se 0,4% růst po prosincové stagnaci (revidováno z +0,3 %).
- Společnost Snapchat chce sehnat další financování, které by její hodnotu zvýšilo na 19 miliard dolarů. Agentuře Bloomberg to sdělil zdroj obeznámený se situací. Snapchat, která je tvůrcem mobilní aplikace na posílání fotek a videí, chce podle zdroje získat zhruba 500 milionů dolarů a jedná kvůli tomu s různými manažery fondů.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v lednu klesla o 2 % meziměsíčně na celoroční tempo 1,065 milionu. Pokles se po prosincových 1,087 milionu (revidováno z 1,089 milionu) očekával. Výrazný je pokles u zahájené stavby rodinných domů, avšak celkové údaje zůstávají na úrovni, která odpovídá pozvolnému zlepšování situace na trhu s bydlením. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 0,7 % na 1,053 milionu, čekal se růst o procento na 1,069 milionu anualizovaně po prosincových 1,058 milionu (revidováno z 1,032 milionu).
- Výrobní ceny ve Spojených v lednu zaznamenaly rekordní pokles, převážně kvůli výraznému poklesu nákladů na energii. Index cen výrobců klesl meziměsíčně o 0,8 %, což byl nejvyšší pokles od listopadu 2009, kdy začalo ministerstvo údaj v současné podobě sledovat. Očekával se mírnější pokles o 0,4 % po zrevidovaném 0,2% poklesu v prosinci. Jádrový index cen výrobců očištěný o potraviny a energie meziměsíčně klesl o 0,1 % při očekávání 0,1% růstu po prosincových +0,3 %.
- Soros Fund Management, hedgeový fond spravující finance George Sorose a jeho rodiny, ve čtvrtém kvartále otevíral nové pozice v energetickém sektoru. Nakoupil například podíly v Devon Energy a Transocean.
- Citigroup si vyhradí 100 miliard dolarů na financování ekologických projektů Firma je ochotná peníze do zelených iniciativ nalít během příštích deseti let. V roce 2007 si banka stanovila, že do podobných projektů zainvestuje až 50 miliard dolarů, současná suma je tak proti dřívějšímu plánu dvojnásobná.
- Čína během následujících tří let předstihne Spojené státy a stane se největším retailovým trhem. Objem maloobchodních tržeb do roku 2018 v Číně vzroste o 7,9 %, zatímco v Severní Americe pouze o 2,6 % a globálně o 3,4 %, tvrdí průzkum PwC a Economist Intelligence Unit.
- Nová řecká vláda potvrdila, že požádá eurozónu o prodloužení finanční pomoci. Podle agentury Reuters pošle vláda žádost ve čtvrtek ráno. Stále ale není jasné, zda vláda hodlá akceptovat dříve dohodnuté podmínky záchranného programu.
- Soudce Andrew Hanen vyhověl žádosti 26 států unie, které požadovaly pozastavení imigračního programu prezidenta Obamy. Obamova administrativa podle jeho rozhodnutí v otázce imigrační reformy nepostupovala v souladu s předpisy. Americký prezident v listopadu oznámil program, na jehož základě měla přestat hrozit deportace téměř pěti milionům nelegálních přistěhovalců. K prosazení tohoto programu využil svou výkonnou moc, čímž pobouřil Kongres, který imigrační reformu nenechal projít ani na několik pokusů.
- Nejaktuálnější data od společnosti Baker Hughes odhalila, že minulý týden zastavilo produkci 84 ropných vrtů. Počet využívaných vrtů tak klesl na 1 056. Jde už o pokles o zhruba 35 % z maxima 1 609 v říjnu. Stále však nedosahuje minulých omezování vrtů (o 40 až 60 %), ke kterým podle Baker Hughes došlo při předchozích propadech trhu. V pondělní zprávě klientům analytik z Goldman Sachs Damien Courvalin napsal: "Pokles počtu vrtů podle nás stále není dostatečně velký na to, aby vedl ke zpomalení růstu americké produkce potřebnému k vyrovnání trhu."
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v únoru spadl na 55 bodů. Trh očekával růst na 58 bodů z lednových 57 bodů.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v únoru klesl na 7,8 bodu z 9,95 bodu v lednu (odhad: 8,5 bodu).
- Kanadská pojišťovací a investiční společnost Fairfax Financial Holdings koupí britskou pojišťovnu a zajišťovnu Brit za 1,2 miliardy liber. Fairfax tak rozšíří své aktivity v Evropě i své globální operace.
- Investiční banka JPMorgan Chase nese největší potenciální riziko pro americký finanční systém. Vyplývá to ze studie amerického vládního úřadu pro finanční výzkum (OFR).
- Americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti možná bude muset na konci února dočasně přerušit svou činnost, protože mu dojdou zdroje financování. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, který na tuto skutečnost upozornil, zároveň dodal, že je to chyba demokratů v Senátu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Priceline ve 4Q: Zisk na akcii 10,85 USD (odhad: 10,05 USD), tržby 1,84 miliardy USD (odhad: 1,80 miliardy USD).
- Maloobchodní řetězec Wal-Mart ve čtvrtek reportoval hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí. Dosáhl zisku na akcii 1,61 USD, očekávalo se 1,53 USD (ve 4Q2013 1,60 USD). Tržby však očekávání nenaplnily, meziročně sice vzrostly na 131,57 miliardy USD ze 129,71 miliardy USD v předešlém roce, trh ale predikoval 132,36 miliardy USD.
- Výsledky Nordstrom ve 4Q: Zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 3,94 miliardy dolarů (loni: 3,61 miliardy USD).
- Výsledky Virgin America ve 4Q: Zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 0,80 USD), tržby: 372,2 milionu USD (odhad: 371 milionů USD).
- Výsledky SolarCity ve 4Q: Ztráta na akcii 1,33 USD (odhad ztráty: 1,27 USD), tržby: 71,8 milionu USD (v souladu s očekáváním).
- Výsledky Marriott International ve 4Q: Zisk na akcii 68 centů (odhad: 65 centů). Firma dala lepší než očekávaný výhled, její akcie v poobchodní fázi posílily o 2,89 %.
- Společnost InterContinental Hotels Group, která je jednou z největších hotelových skupin na světě, loni zvýšila provozní zisk zhruba o deset procent na 648 milionů dolarů. Firma vlastní značky hotelů jako Holiday Inn nebo Crowne Plaza. Provozní zisk jí pomohl zvýšit především růst na jejím největším trhu ve Spojených státech.
- Výsledky Goodyear Tire & Rubber ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,59 USD, tržby 4,36 miliardy USD.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch
Aktuality
