Co musíte ráno vědět (13. října)

Jak zahájily týden akciové trhy v Evropě i Spojených státech, jakou firmu se chystá koupit americký Dell a proč se vůbec ještě slaví v USA Kolumbův den? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí kolísaly, podařilo se jim ale uzavřít nad nulou
Americké akcie v úvodu týdne kolísaly poté, co index S&P 500 v minulém týdnu podal nejlepší výkon v letošním roce. Investoři čekají na potvrzení dobrého stavu americké ekonomiky a další střípky do mozaiky výsledkové sezóny. Akcie v pondělí kolísaly při utlumeném objemu obchodování, nahoru je vedl spotřebitelský sektor, naopak těžaři, kteří jsou prozatím nejvýkonnějším sektorem tohoto měsíce, ztráceli druhý den v řadě. Index S&P 500 se pohyboval kolem 7měsíčního maxima, energetické tituly mírně ztrácely páru poté, co si pátkem zajistily nejdelší růstovou sérii za posledních šest let. Index Dow nakonec zpevnil o 0,28 % na 17 131,86 bodu, S&P 500 posílil o 0,13 % na 2 017,46 bodu a Nasdaq Composite připsal 0,17 % na 4 838,64 bodu. Objem obchodování v rámci indexu S&P 500 byl 23 % pod třicetidenním průměrem kvůli Dni Kryštofa Kolumba. Index volatility VIX klesl o 5,33 % na 16,17 bodu. Ukazatel klesá již deset dní v řadě, což je nejdelší série za posledních šest let. S dluhopisy se v pondělí kvůli svátku neobchodovalo.
Odhad analytika: Vítězové a poražení začínající výsledkové sezóny
2. Evropské akcie vykročily do nového týdne poklesem
Evropské akcie v pondělí zamířily do červených čísel, a přerušily tak nejdelší růstovou řadu od roku 2000. Britský FTSE 100 odepsal 0,7 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,27 %, zatímco německý DAX naopak 0,23 % připsal. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,28 % poté, co v průběhu dne i o 0,3 % posiloval. V minulém týdnu index zpevnil o více než 4 % poté, co uzavřel nejhorší kvartál od roku 2011. "Trh si v posledních několika dnech vedl dobře a potřebuje si odpočinout," říká Christian Zogg z LLB Asset Management. "Začíná výsledková sezóna a investoři se nyní budou určitě soustředit i na ni," dodává.
Bezpečný přístav je nejslabší od ledna. Trochu na hlavu, ale jen zdánlivě
Dieselgate: Ustojí Volkswagen krizi?
3. Pražská burza zahájila týden úspěšně, nahoru jí pomohly akcie skupiny ČEZ a bankovní tituly
Nejvíce se dařilo akciím skupiny ČEZ, které zároveň zaznamenaly největší zobchodovaný objem - posílily o 4,07 % a zastupovaly více než polovinu celkového objemu obchodů na burze. Na druhém místě se co do zobchodovaného objemu umístila Komerční banka, jejíž cenné papíry přidaly 1,29 %, a na třetí příčce skončil výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, jehož akcie ale naopak o bezmála dvě procenta oslabily. Podobný objem jako Pegas Nonwovens zaznamenaly i akcie O2 C.R., které oslabily o 0,84 %, a Erste Group Bank, které naopak 0,23 % připsaly.
Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie
Experti: Co čeká světovou (i českou) energetiku? A jak naše ekonomika reaguje na vývoj cen ropy?
4. Očekávané události
V USA budou investoři v úterý sledovat index optimismu malých firem NFIB či měsíční zprávu o bilanci státního rozpočtu a ujít si nenechají ani slova šéfa saintlouiského Fedu Jamese Bullarda. Již v noci na úterý vyjde v Číně výsledek obchodní bilance a v Japonsku budou zveřejněny index spotřebitelské důvěry a zápis z posledního zasedání tamní centrální banky. V Německu dopoledne vyjde index spotřebitelských cen a institut ZEW zveřejní, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku. Živo bude také ve Spojeném království. Investory čekají stejně jako v Německu inflační data a k tomu ostrovní království přidá indexy výrobních a maloobchodních cen a index cen domů DCLG. ZEW zprávu o důvěře analytiků a investorů vydá i pro celou eurozónu a hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní v USA Johnson & Johnson, JPMorgan Chase, CSX či Intel. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Dell koupí firmu EMC za 33,15 dolaru za akcii
Třetí největší výrobce počítačů na světě Dell se dohodl na koupi společnosti EMC zabývající se ukládáním a správou dat. Oznámily to v pondělí firmy. Transakce má hodnotu zhruba 67 miliard dolarů a je vůbec největším převzetím v technologickém sektoru, napsala agentura Reuters.
6. Facebook prý v Británii zaplatil na daních méně než běžný člověk
Společnost Facebook, provozovatel největší sociální sítě na světě, zaplatila v uplynulém roce v Británii na daních jen 4 327 liber, tedy méně než běžný zaměstnanec. Informovala o tom britská média.
7. Rostoucí rozdíl mezi cenou kmenových a prioritních akcií Volkswagenu reflektuje obavy z možného navyšování kapitálu
Volkswagen si už kvůli skandálu s emisemi musel dát stranou několik miliard eur na potenciální sankce. Nyní se množí spekulace, že společnost bude muset navýšit kapitál prostřednictvím emise akcií. V reakci na to se její prioritní akcie bez hlasovacích práv obchodují ve vztahu k ceně kmenových akcií s největším diskontem za posledních šest let.
8. Ruský Gazprom ohlásil obnovení plynových dodávek na Ukrajinu
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom obnovila dodávky zemního plynu na Ukrajinu. V prohlášení to v pondělí uvedl její šéf Alexej Miller. Gazprom přestal Ukrajině dodávat plyn začátkem července, protože si ho Kyjev nepředplatil. V září však podepsalo Rusko s Ukrajinou předběžnou dohodu o zimních dodávkách.
9. Margin debt na NYSE ve volném pádu. Jen další důvod pro SHORT amerických akcií?
Margin debt (úvěry na obchodování s akciemi) na NYSE se od finanční krize do konce června 2015, tedy za pouhých šest let, vyšplhal ze 182 miliard USD na 505 miliard USD. Z pohledu na graf je patrné, že zhruba kopíroval trajektorii indexu S&P 500, který během sledovaného období ztrojnásobil svou hodnotu. Po cestě strmě vzhůru ale následuje rychlý "sešup".
10. Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie za analýzu spotřeby, chudoby a blahobytu. Oznámila to Královská švédská akademie věd. Devětašedesátiletý Deaton působí na Princetonské univerzitě v USA. Naprostou většinu nositelů ocenění tvoří ekonomové ze Spojených států, letos ale byla Nobelova cena již druhým rokem udělena Evropanovi, který v USA jen působí. Loni ji získal francouzský ekonom Jean Tirole.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Proč se v USA stále ještě slaví Den Kryštofa Kolumba?