Burzovní kalendář (8. 2. - 12. 2. 2016)
|

Burzovní kalendář (8. 2. - 12. 2. 2016)

Světové akcie po nadechnutí koncem ledna opět zamířily "na jih". Nic na tom nezměnily ani spekulace o možném omezení produkce ropy a návrat ceny barelu nad 30 USD, ani signály centrálních bank o možném dalším uvolnění měnové politiky (či v případě USA o pozdržení plánů na zvyšování sazeb). Druhý únorový týden nabídne vedle řady makrodat také pokračování výsledkové sezóny, a to včetně čísel Komerční banky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Světové akciové trhy zakončily první únorový týden slabší oproti konci ledna. Ropa opět zažila velice volatilní obchodování a data z amerického trhu práce byla smíšená. Výsledková sezóna pak sice výrazně ovlivňuje ceny akcií konkrétních společností, ale nemá sílu vynést trhy do blízkosti loňských maxim.

Ropa v průběhu týdne propadla krátce zpět pod 30 USD za barel (WTI) kvůli pokračujícímu nepříznivému fundamentu v podobě enormního převisu nabídky. Obnovené spekulace o možné diskuzi nad snížením produkce i v zemích mimo OPEC následně podpořily ceny ropy a ty zakončily týden bezpečně nad 30dolarovou hranicí.

Americká ekonomika v lednu vytvořila 151 tisíc pracovních míst. Očekával se přírůstek 190 tisíc po předchozích 262 tisících (revidováno z 292 tisíc). Míra nezaměstnanosti přesto klesla na 4,9 %, očekávala se stagnace na prosincových 5 %. Příjemně ale překvapil růst mezd. Hodinová mzda meziměsíčně stoupla o 0,5 %. Čekal se 0,3% růst po prosincové stagnaci. Zaznamenaný 0,5% růst byl nejvýraznější za poslední rok. Meziročně měl podle očekávání růst zpomalit na 2,2 % z 2,5 %, podle lednových údajů ale nakonec udržel prosincové tempo. "Akcelerace mezd je důvodem pro náš nadále otevřený postoj, pokud jde o možné březnové zvýšení sazeb v USA. Trh sice aktuálně s více než 50% pravděpodobností vylučuje jakékoli letošní zvyšování sazeb ze strany Fedu, páteční zpráva z trhu práce v USA by ale měla působit proti tomuto přesvědčení," uvedli v týdenním výhledu analytici z vídeňské Erste.

Americké akcie v týdenním srovnání výrazně ztratily. Dow klesl o 1,59 %, S&P 500 odepsal 3,1 % a Nasdaq Composite ztratil 5,44 %. Pod tlak se v závěru týdne dostaly i hvězdy posledních měsíců Facebook, Amazon, Netflix a Alphabet.

Evropská ekonomika nadále klopýtá kupředu. V týdnu zaujal pokles míry nezaměstnanosti v eurozóně na 10,4 %, na druhé straně ale podnikové objednávky v Německu v prosinci klesly o 0,7 % (odhad: -0,5 %, listopad: +1,5 %) a meziročně se snížily o 2,7 % (odhad: -1,4 %, listopad: +2,1 %). Evropská komise ve své aktuální ekonomické prognóze vidí rostoucí rizika pomalejšího růstu ekonomiky i inflace.

Ani evropské akciové trhy nezůstaly stranou výprodejní vlny. Za celý týden FTSE 100 odepsal 3,86 %, CAC 40 4,89 % a DAX 5,22 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku klesl o 4,78 %.

Akcie na pražské burze v prvním únorovém týdnu oslabily (PX -1,77 %). Oslabovaly především akcie O2 C.R. a ČEZ.

Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 C.R., která ztratila 4,9 % na 243 Kč. Během týdne firma oznámila zvýšení počtu vlastních zaměstnanců call centra, protože přestane pro tyto služby využívat externí agentury. Rovněž zvýší počet zaměstnanců v segmentu IT.

Šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro německý ekonomický deník Handelsblatt řekl, že společnost plánuje podat závaznou nabídku na hnědouhelná aktiva Vattenfallu. Požaduje ale od německé vlády jasný výhled ohledně regulace sektoru až do let 2035-2040. Vattenfall bude přijímat závazné nabídky na německá aktiva do konce března a o vítězi rozhodne pravděpodobně do poloviny roku. ČEZ dále odložil spuštění prvního bloku JE Dukovany o pět dní na 12. února. Celkově za týden akcie energetické firmy ztratily okolo 4 %.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna. Ta prakticky bez kurzotvorné informace posílila o 15,5 % na 97 korun.

TCS Capital Management, druhý největší akcionář CME, koupil na přelomu ledna a února 194 tisíc akcií firmy za 2,4–2,58 USD. Podíl TCS v CME nyní činí 12,3 %. Titul zakončil týden na 59,9 Kč (+1,5 %).

Společnost Pegas Nonwovens oznámila zahájení výstavby nové skladovací haly ve Znojmě. Hala by měla mít rozlohu 11 000 metrů čtverečných a dokončena by měla být letos v srpnu. Měla by přispět k jednodušší logistice a úsporám za pronájem externích skladů. Detaily týkající se ceny a financování nebyly zveřejněny. Pegas již v minulosti vykoupil na halu pozemky a možnost výstavby zmiňoval. Prakticky končí program odkupu akcií ze strany firmy. Titul zakončil páteční seanci na 717,1 Kč (za týden +2,5 %).

Kofola ČeskoSlovensko ve čtvrtek oznámila nákup tří značek nápojů v Chorvatsku (Voćko, Nara a Inka). Koupila je od výrobce nápojů Badel 1862. Pod skupinou Kofola bude mít výrobu těchto značek na starost slovinská společnost Radenska. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Celkově nákupy zapadají do ohlášené strategie Kofoly. Akcie zakončila týden na 482 Kč (+3 %).

Výhled

Druhý únorový týden bude relativně chudý na významnější události. Investoři se opět zaměří na vývoj cen ropy a na průběžná makroekonomická data. Aktivita na trzích by mohla být v týdne tlumena oslavami čínského Nového roku (celý týden se neobchoduje) a karnevalem v Riu (neobchoduje se do středy včetně).

"Týdenní ztráta indexu S&P 500 3,1 % hovoří sama za sebe. Před oslavou Nového roku v Číně přitom bývá na trzích klid a únor v posledních letech byl 'bezproblémový'. Tentokrát je to podle všeho jiné. První únorový týden roku 2016 nenavázal na pozitivní sentiment z konce ledna a index S&P 500 se nepřiblížil k 50dennímu klouzavému průměru. Naopak se vrátil k důležitému supportu okolo 1 850, případně 1 800. K těmto hladinám podpory zbývá 1,6 %, respektive 4,2 %. Jejich proražení by pravděpodobně odstartovalo další poklesy, při kterých by nějakou dobu chyběly byť jen pokusy o krátkodobé rally," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 je poblíž důležitého supportu 1 850. Další "pojistka" je pak v zóně 1 800 až 1 820. Další zastávky už vypadají jako ze vzdálené historie let 2013-2014. Že by 1 700, nebo snad 1 600?"

Výkonnost světových burz bude pravděpodobně nadále ovlivňována děním na trhu s ropou. Uplynulý týden ukázal, že vývoj dat v této oblasti (například objem zásob v USA) nedosahuje svým významem takové úrovně jako jakékoli výroky politiků směrem k možným jednáním o úpravě produkce suroviny. V týdnu budou vycházet měsíční zprávy o těžbě v USA nebo od Mezinárodní energetické agentury, neměly by ale přinést výraznější překvapení, protože o vysokém objemu produkce trh dobře ví.

Pokračující výsledková sezóna nabídne řadu zajímavých reportů. V USA svá hospodářská čísla odhalí například Loews, 21st Century Fox, AIG, Coca-Cola, PepsiCo, Walt Disney, Time Warner, Cisco Systems, Peabody Energy či Avon Products, v Evropě pak UniCredit, Sanofi, Heineken, Metro AG, Rio Tinto, Société Générale, Total, Renault nebo Commerzbank.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Ve čtvrtek zažije jeden z vrcholů také výsledková sezóna v Česku. Komerční banka je důležitým dividendovým titulem s velkou váhou v indexu PX. "Za čtvrtý kvartál 2015 očekáváme čistý zisk 3,3 miliardy Kč včetně rozpuštění dříve vytvořené opravné položky (409 milionů Kč). Investory bude především zajímat výše navržené dividendy, očekáváme něco mezi 310 a 330 Kč na akcii (6,0-6,3% hrubý dividendový výnos)," napsal v týdenním výhledu hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z makroekonomických dat budou v týdnu v USA zajímavé především v pátek zveřejněné maloobcodní tržby a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, vedle toho ale budou sledované také pravidelné zprávy o zásobách ropy nebo o počtech žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, index podmínek na pracovním trhu sestavovaný Fedem nebo oblíbený indikátor stavu trhu práce samotné Janet Yellnové JOLTs. Pozornosti investorů nepochybně neuniknou ani některá veřejná vystoupení členů Fedu. Nejvýznamnější z nich bude ve středu a ve čtvrtek vystoupení Janet Yellenové v jednotlivých komorách Kongresu, kde bude číst pololetní hodnocení stavu ekonomiky USA a odpovídat na otázky zákonodárců.

V Evropě se investoři dočkají především v pátek předběžného údaje o vývoji HDP eurozóny. Obdobná data vyjdou také za Německo. To v týdnu oznámí také průmyslovou produkci, stejně jako Španělsko, Francie, Itálie, Británie a celá eurozóna. Výkonnost své ekonomiky odhalí také Itálie, Portugalsko, nebo Řecko, které přidá také údaje o nezaměstnanosti, a dále budou důležitá také data o inflaci (Německo, Španělsko, Portugalsko). Z centrálních bank by ve čtvrtek mohla zaujmout ta švédská, jejíž základní sazba by mohla klesnout hlouběji do záporu. V pátek se v Bruselu setkají ministři financí zemí EU.

Pro trhy (zatím) okrajová, ale dlouhodobě velice důležitá mohou být různá politická jednání a vystoupení v průběhu týdne, ať jde třeba o jednání o španělské vládě, několik veřejných vystoupení Angely Merkelové nebo hamburský projev Davida Camerona o roli Spojeného království v Evropské unii.

Řada makrodat vyjde také v Česku. Veskrze by měla potvrdit solidní výkonnost ekonomiky. V pondělí to budou stavební a průmyslová výroba, míra nezaměstnanosti, obchodní bilance a devizové rezervy a v pátek míra inflace.

Očekávané události druhého únorového týdne pro Investiční web dává do souvislostí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

 

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus