Burzovní kalendář (8. 2. - 12. 2. 2016)
|

Burzovní kalendář (8. 2. - 12. 2. 2016)

Světové akcie po nadechnutí koncem ledna opět zamířily "na jih". Nic na tom nezměnily ani spekulace o možném omezení produkce ropy a návrat ceny barelu nad 30 USD, ani signály centrálních bank o možném dalším uvolnění měnové politiky (či v případě USA o pozdržení plánů na zvyšování sazeb). Druhý únorový týden nabídne vedle řady makrodat také pokračování výsledkové sezóny, a to včetně čísel Komerční banky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Světové akciové trhy zakončily první únorový týden slabší oproti konci ledna. Ropa opět zažila velice volatilní obchodování a data z amerického trhu práce byla smíšená. Výsledková sezóna pak sice výrazně ovlivňuje ceny akcií konkrétních společností, ale nemá sílu vynést trhy do blízkosti loňských maxim.

Ropa v průběhu týdne propadla krátce zpět pod 30 USD za barel (WTI) kvůli pokračujícímu nepříznivému fundamentu v podobě enormního převisu nabídky. Obnovené spekulace o možné diskuzi nad snížením produkce i v zemích mimo OPEC následně podpořily ceny ropy a ty zakončily týden bezpečně nad 30dolarovou hranicí.

Americká ekonomika v lednu vytvořila 151 tisíc pracovních míst. Očekával se přírůstek 190 tisíc po předchozích 262 tisících (revidováno z 292 tisíc). Míra nezaměstnanosti přesto klesla na 4,9 %, očekávala se stagnace na prosincových 5 %. Příjemně ale překvapil růst mezd. Hodinová mzda meziměsíčně stoupla o 0,5 %. Čekal se 0,3% růst po prosincové stagnaci. Zaznamenaný 0,5% růst byl nejvýraznější za poslední rok. Meziročně měl podle očekávání růst zpomalit na 2,2 % z 2,5 %, podle lednových údajů ale nakonec udržel prosincové tempo. "Akcelerace mezd je důvodem pro náš nadále otevřený postoj, pokud jde o možné březnové zvýšení sazeb v USA. Trh sice aktuálně s více než 50% pravděpodobností vylučuje jakékoli letošní zvyšování sazeb ze strany Fedu, páteční zpráva z trhu práce v USA by ale měla působit proti tomuto přesvědčení," uvedli v týdenním výhledu analytici z vídeňské Erste.

Americké akcie v týdenním srovnání výrazně ztratily. Dow klesl o 1,59 %, S&P 500 odepsal 3,1 % a Nasdaq Composite ztratil 5,44 %. Pod tlak se v závěru týdne dostaly i hvězdy posledních měsíců Facebook, Amazon, Netflix a Alphabet.

Evropská ekonomika nadále klopýtá kupředu. V týdnu zaujal pokles míry nezaměstnanosti v eurozóně na 10,4 %, na druhé straně ale podnikové objednávky v Německu v prosinci klesly o 0,7 % (odhad: -0,5 %, listopad: +1,5 %) a meziročně se snížily o 2,7 % (odhad: -1,4 %, listopad: +2,1 %). Evropská komise ve své aktuální ekonomické prognóze vidí rostoucí rizika pomalejšího růstu ekonomiky i inflace.

Ani evropské akciové trhy nezůstaly stranou výprodejní vlny. Za celý týden FTSE 100 odepsal 3,86 %, CAC 40 4,89 % a DAX 5,22 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku klesl o 4,78 %.

Akcie na pražské burze v prvním únorovém týdnu oslabily (PX -1,77 %). Oslabovaly především akcie O2 C.R. a ČEZ.

Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 C.R., která ztratila 4,9 % na 243 Kč. Během týdne firma oznámila zvýšení počtu vlastních zaměstnanců call centra, protože přestane pro tyto služby využívat externí agentury. Rovněž zvýší počet zaměstnanců v segmentu IT.

Šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro německý ekonomický deník Handelsblatt řekl, že společnost plánuje podat závaznou nabídku na hnědouhelná aktiva Vattenfallu. Požaduje ale od německé vlády jasný výhled ohledně regulace sektoru až do let 2035-2040. Vattenfall bude přijímat závazné nabídky na německá aktiva do konce března a o vítězi rozhodne pravděpodobně do poloviny roku. ČEZ dále odložil spuštění prvního bloku JE Dukovany o pět dní na 12. února. Celkově za týden akcie energetické firmy ztratily okolo 4 %.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna. Ta prakticky bez kurzotvorné informace posílila o 15,5 % na 97 korun.

TCS Capital Management, druhý největší akcionář CME, koupil na přelomu ledna a února 194 tisíc akcií firmy za 2,4–2,58 USD. Podíl TCS v CME nyní činí 12,3 %. Titul zakončil týden na 59,9 Kč (+1,5 %).

Společnost Pegas Nonwovens oznámila zahájení výstavby nové skladovací haly ve Znojmě. Hala by měla mít rozlohu 11 000 metrů čtverečných a dokončena by měla být letos v srpnu. Měla by přispět k jednodušší logistice a úsporám za pronájem externích skladů. Detaily týkající se ceny a financování nebyly zveřejněny. Pegas již v minulosti vykoupil na halu pozemky a možnost výstavby zmiňoval. Prakticky končí program odkupu akcií ze strany firmy. Titul zakončil páteční seanci na 717,1 Kč (za týden +2,5 %).

Kofola ČeskoSlovensko ve čtvrtek oznámila nákup tří značek nápojů v Chorvatsku (Voćko, Nara a Inka). Koupila je od výrobce nápojů Badel 1862. Pod skupinou Kofola bude mít výrobu těchto značek na starost slovinská společnost Radenska. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Celkově nákupy zapadají do ohlášené strategie Kofoly. Akcie zakončila týden na 482 Kč (+3 %).

Výhled

Druhý únorový týden bude relativně chudý na významnější události. Investoři se opět zaměří na vývoj cen ropy a na průběžná makroekonomická data. Aktivita na trzích by mohla být v týdne tlumena oslavami čínského Nového roku (celý týden se neobchoduje) a karnevalem v Riu (neobchoduje se do středy včetně).

"Týdenní ztráta indexu S&P 500 3,1 % hovoří sama za sebe. Před oslavou Nového roku v Číně přitom bývá na trzích klid a únor v posledních letech byl 'bezproblémový'. Tentokrát je to podle všeho jiné. První únorový týden roku 2016 nenavázal na pozitivní sentiment z konce ledna a index S&P 500 se nepřiblížil k 50dennímu klouzavému průměru. Naopak se vrátil k důležitému supportu okolo 1 850, případně 1 800. K těmto hladinám podpory zbývá 1,6 %, respektive 4,2 %. Jejich proražení by pravděpodobně odstartovalo další poklesy, při kterých by nějakou dobu chyběly byť jen pokusy o krátkodobé rally," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 je poblíž důležitého supportu 1 850. Další "pojistka" je pak v zóně 1 800 až 1 820. Další zastávky už vypadají jako ze vzdálené historie let 2013-2014. Že by 1 700, nebo snad 1 600?"

Výkonnost světových burz bude pravděpodobně nadále ovlivňována děním na trhu s ropou. Uplynulý týden ukázal, že vývoj dat v této oblasti (například objem zásob v USA) nedosahuje svým významem takové úrovně jako jakékoli výroky politiků směrem k možným jednáním o úpravě produkce suroviny. V týdnu budou vycházet měsíční zprávy o těžbě v USA nebo od Mezinárodní energetické agentury, neměly by ale přinést výraznější překvapení, protože o vysokém objemu produkce trh dobře ví.

Pokračující výsledková sezóna nabídne řadu zajímavých reportů. V USA svá hospodářská čísla odhalí například Loews, 21st Century Fox, AIG, Coca-Cola, PepsiCo, Walt Disney, Time Warner, Cisco Systems, Peabody Energy či Avon Products, v Evropě pak UniCredit, Sanofi, Heineken, Metro AG, Rio Tinto, Société Générale, Total, Renault nebo Commerzbank.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Ve čtvrtek zažije jeden z vrcholů také výsledková sezóna v Česku. Komerční banka je důležitým dividendovým titulem s velkou váhou v indexu PX. "Za čtvrtý kvartál 2015 očekáváme čistý zisk 3,3 miliardy Kč včetně rozpuštění dříve vytvořené opravné položky (409 milionů Kč). Investory bude především zajímat výše navržené dividendy, očekáváme něco mezi 310 a 330 Kč na akcii (6,0-6,3% hrubý dividendový výnos)," napsal v týdenním výhledu hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z makroekonomických dat budou v týdnu v USA zajímavé především v pátek zveřejněné maloobcodní tržby a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, vedle toho ale budou sledované také pravidelné zprávy o zásobách ropy nebo o počtech žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, index podmínek na pracovním trhu sestavovaný Fedem nebo oblíbený indikátor stavu trhu práce samotné Janet Yellnové JOLTs. Pozornosti investorů nepochybně neuniknou ani některá veřejná vystoupení členů Fedu. Nejvýznamnější z nich bude ve středu a ve čtvrtek vystoupení Janet Yellenové v jednotlivých komorách Kongresu, kde bude číst pololetní hodnocení stavu ekonomiky USA a odpovídat na otázky zákonodárců.

V Evropě se investoři dočkají především v pátek předběžného údaje o vývoji HDP eurozóny. Obdobná data vyjdou také za Německo. To v týdnu oznámí také průmyslovou produkci, stejně jako Španělsko, Francie, Itálie, Británie a celá eurozóna. Výkonnost své ekonomiky odhalí také Itálie, Portugalsko, nebo Řecko, které přidá také údaje o nezaměstnanosti, a dále budou důležitá také data o inflaci (Německo, Španělsko, Portugalsko). Z centrálních bank by ve čtvrtek mohla zaujmout ta švédská, jejíž základní sazba by mohla klesnout hlouběji do záporu. V pátek se v Bruselu setkají ministři financí zemí EU.

Pro trhy (zatím) okrajová, ale dlouhodobě velice důležitá mohou být různá politická jednání a vystoupení v průběhu týdne, ať jde třeba o jednání o španělské vládě, několik veřejných vystoupení Angely Merkelové nebo hamburský projev Davida Camerona o roli Spojeného království v Evropské unii.

Řada makrodat vyjde také v Česku. Veskrze by měla potvrdit solidní výkonnost ekonomiky. V pondělí to budou stavební a průmyslová výroba, míra nezaměstnanosti, obchodní bilance a devizové rezervy a v pátek míra inflace.

Očekávané události druhého únorového týdne pro Investiční web dává do souvislostí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

 

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
před 34 minutami

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým akciím

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
16:50

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
16:13

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
14:50

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě