Co musíte ráno vědět (24. března)

Jak si ve středu vedly akcie na evropských a amerických trzích, jak se vyvíjí cena sójových bobů, kdo oslavil narozeniny vyražením vlastního portrétu do zlata a co vykládal v parlamentu ministr financí? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu zlevnily, náladu investorů ovlivnil vývoj cen ropy
Americké akcie ve středu pokračovaly v poklesu, oslabil je zejména propad energetických společností pod vlivem kolísání cen ropy. Investoři jsou po teroristických útocích v Bruselu a před velikonočními svátky spíše opatrní a do velkých obchodů se nepouštějí. Dow oslabil o 0,45 % na 17 502,59 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,64 % na 2 036,71 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,1 % na 4 768,86 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,43 % na 14,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,8786 %. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly sektory základních materiálů a energetiky a nedařilo se ani finančnímu odvětví. Relativně nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb. "Investoři se ptají, co přivedlo akcie z únorových minim až do blízkosti pásma překoupenosti. Vypadá to přitom, že za vším je ropa," řekl Channing Smith, portfoliomanažer ve společnosti Capital Advisors. "Makrodata odpověď rozhodně nepřinášejí," dodal.
UBS varuje: Akciovou rally čeká (minimálně) pauza
Podíl dividend na celkových výnosech klesá. Máme se na ně vykašlat?
2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně
Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, když se investoři snažili strávit obnovený pokles cen komodit a úterní útoky v Bruselu. Britský FTSE 100 připsal 0,10 % a německý DAX přidal 0,33 %. Naproti tomu francouzský CAC 40 ztratil 0,18 % a regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,1 %. Sektor cestovního ruchu, který byl v úterý kvůli teroristickým útokům v Bruselu silně zasažen, ve středu mírně umazával předchozí ztráty. Aerolinky easyJet, IAG a Ryanair uzavřely v plusu. Ožily také akcie cestovních kanceláří Thomas Cook a TUI.
Záporné úrokové sazby: Čeká nás run na banky?
3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji stahovaly akcie bank
Index PX ve středu ztratil 1,18 % na 890,47 bodu. Největší zobchodovaný objem si ve středu připsala Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 1,25 %. Druhým nejobchodovanějším titulem byla Erste Group Bank, jejíž cenné papíry odevzdaly dokonce přes 2 %, a nedařilo se ani třetí "nejobjemnější" emisi, skupině ČEZ, která ztratila bezmála procento. Největší procentuální ztrátu ve středu zaznamenaly akcie likérky Stock, které odevzdaly 3,5 %, nahoru naopak opět poskočila cena akcií NWR, která se posunula na 17 haléřů za kus. Kromě NWR ve středu posilovaly už jen cenné papíry pojišťovny VIG, které uzavřely lehce nad nulou, telekomunikační O2 Czech Republic, které přidaly půl procenta, a mediální CME, které zpevnily o více než procento poté, co na ně Česká spořitelna zvýšila doporučení na "akumulovat" z "držet". Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko plánuje další akvizice v Polsku. Uvedl to finanční ředitel firmy Daniel Buryš. Kofola podle něj rovněž nadále počítá se sekundární nabídkou akcií, kterou avizovala již v rámci loňského IPO. Akcie Kofoly ve středu ztratily 1,33 %.
EUR/CZK: Nesjíždějte černou sjezdovku na běžkách
4. Očekávané události
Německý institut GfK ve čtvrtek vydá zprávu o spotřebitelské důvěře, Spojené království zveřejní maloobchodní tržby a Spojené státy odpoledne přidají jako každý čtvrtek týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Hospodářské výsledky oznámí například Accenture nebo Next. Čtvrtek bude v Evropě a USA posledním obchodním dnem tohoto týdne, v pátek zůstanou burzy zavřené kvůli oslavám Velikonoc. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. UBS varuje: Akciovou rally čeká (minimálně) pauza
Akcioví investoři jsou od poloviny února opět v rauši, strach z možné recese opadává a na trzích to vypadá, jako kdyby růst nemohlo prakticky nic zastavit. Analytici z UBS varují před přílišným optimismem a očekávají brzké dosažení vrcholu a následný propad.
6. Ukrajina letos čeká další pokles spotřeby plynu
Spotřeba zemního plynu na Ukrajině se v letošním roce sníží o zhruba pět procent na 32 miliard krychlových metrů, a to zejména kvůli nižším odběrům ze strany domácností. Předpověděl to ve středu šéf státní plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. V loňském roce spotřeba klesla o 21 procent kvůli propadu ekonomiky a přerušení dodávek do východních částí země ovládaných separatisty.
7. Nedostatek palmového oleje zdražuje sójové boby
Trh se sójovými boby doposud stagnoval kvůli vysokým dodávkám. Nyní se však na trh začíná vracet život díky oleji. Klimatický jev El Niño zasáhl produkci palmového oleje a zvýšil jeho ceny. To následně podpořilo sójové boby, které se zpracovávají na olej používaný hlavně na vaření nebo na sójovou moučku používanou hlavně jako vysokoproteinové krmivo pro hospodářská zvířata, píše list Financial Times.
8. Chystaná dohoda o zmrazení těžby ropy prý možná postrádá smysl
Připravovaná dohoda mezi Ruskem a několika členskými zeměmi kartelu OPEC o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních možná postrádá smysl. Prostor pro zvýšení těžby má totiž pouze jeden účastník jednání, a to Saúdská Arábie. Upozornil na to ve středu šéf oddělení ropného průmyslu v Mezinárodní agentuře pro energii (IEA) Neil Atkinson.
9. Lízal (ČNB): Záporné sazby jsou taktickým nástrojem, který by mohl přijít ke slovu po opuštění kurzového závazku
Záporné úrokové sazby jsou taktickým nástrojem, který je teoreticky použitelný ve spojitosti s opuštěním kurzového závazku. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal. Pro kurzový závazek podle Lízala, pokud nedojde k zásadnějším překvapením, nebude varianta prodloužení za první polovinu roku 2017 relevantní. Zároveň uvedl, že konec nákupů aktiv ze strany ECB ani odklon od záporných sazeb v eurozóně podle něj není důvodem k ukončení intervencí ČNB.
10. Weidmann: ECB by měly znepokojovat nízké zisky bank
Evropská centrální banka by se neměla zaměřovat na co nejrychlejší zvyšování inflace a měla by být v tomto ohledu flexibilní. Znepokojovat by ji v současné době měly nízké zisky bank, protože ty snižují účinnost její měnové politiky. Řekl to člen bankovní rady ECB a šéf německé centrální banky Jens Weidmannn.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Lucie Bílá si k narozeninám vyrazila vlastní portrét do zlata
Lucie Bílá si ve středu v Jablonci nad Nisou vyrazila k narozeninám vlastní portrét do unce zlata. Medaile s jejím portrétem je další ze série Slavíci ve zlatě, kterou Česká mincovna vydává jako poctu českým pěveckým legendám. Své podoby ve zlatě už se v minulých letech dočkali Karel Gott nebo Waldemar Matuška, na podzim plánuje mincovna ražbu medaile s portrétem Hany Zagorové.
"Je pravda, že už jsem i na známce, jsem jako vosková figurína, ale to, že budu mít svoji vlastní medaili, mě nikdy nenapadlo. Já jsem ji záviděla Kájovi Gottovi, taky ji od něj mám a já mu zase dám tu svoji," řekla při slavnostní ražbě novinářům zpěvačka, která 7. dubna oslaví padesátiny. S podobou medaile, jejímž autorem je mladý výtvarník Martin Dašek, byla velmi spokojena. "Jsem tam docela pěkná a až budu stará, budu říkat, že jsem tak fakt vypadala," poznamenala s úsměvem.
Medaile nese na lícové straně portrét zpěvačky s rozevlátými vlasy. "Na rubu je pětilinka komponovaná do spirály, ve které jsou letopočty, kdy získala zlaté slavíky. Uprostřed je autogram s nezbytným srdíčkem," řekl autor medaile Dašek. Návrhy byly podle něj dva, do ražby byla vybrána tato minimalistická varianta. "Je pravda, že oříšek byl, to se moc omlouvám, že těch slavíků mám 18 a že se to tam málem nevešlo. Počkejte za dva roky, to by bylo ještě horší, protože já jim to jen tak nenechám," dodala Bílá.
Babišův bonus
Nemůžeme si to (výjimečně) odpustit, Andrej Babiš totiž ve sněmovně perlil.
Útoky na politické konkurenty a řadu privatizačních excesů, to až tolik nepřekvapilo. Andrej Babiš měl ale během projevu v parlamentu hlavně vysvětlit, kdo držel anonymní akcie ve farmě Čapí hnízdo v době, kdy firma snad formálně nepatřila Agrofertu a čerpala dotace, na které by Agrofert jako velká firma nikdy nedosáhl. "Farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky," řekl poslancům na závěr hodinu a půl dlouhého projevu (říkejme tak Babišovu převážně čtenému výsměchu oponentům i části veřejnosti). Takže o dotační podvod (nebo amorální chování, nemluvě o lžích v posledních týdnech - Babiš podle vlastních slov "chránil své děti, to musí každý rodič pochopit") nešlo?! Ano, věc se vyšetřuje, tak si musíme počkat. Rezignovat nehodlá, protože slíbil voličům, že bude prosazovat program ANO 2011. Proč Babiš vůbec přistoupil k převodu na anonymní akcie (kolikrát jsme o nich od něj slyšeli před volbami v roce 2013?) a zda to nebylo proto, aby Čapí hnízdo získalo dotační peníze, se ale poslanci ani televizní diváci nedozvěděli.
Aktuality
