2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, kolik chce vstupem na trh START pražské burzy získat gastronomický holding Coloseum a jak se ruský trh vypořádává s odchodem Coca-Coly, Fanty a Spritu? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zlevnily. Investory nadále znepokojují vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby. Index Dow klesl o 0,75 % na 31 253,13 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,58 % na 3 900,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,26 % na 11 388,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,20 % na 29,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 2,837 %.
Po středečním propadu cen akcií ve Spojených státech ve čtvrtek oslabovaly rovněž ty evropské. Dolů je táhl především maloobchod, který měl značný vliv i na pokles cen amerických akcií. Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek odepsal 1,37 % na 427,99 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,82 % na 7 302,74 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,90 % na 13 882,30 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,26 % a seanci zakončil na 6 272,71 bodu. Ve středu STOXX Europe 600 klesl o procento.
Index PX pražské burzy ve čtvrtek vzrostl o 0,39 % na 1 344,27 bodu, zaznamenal tak už pátý růstový den v řadě. Ráno sice pod vlivem negativního sentimentu, který se přelil ze zámoří na evropské trhy, oslaboval, postupem dne však ztráty smazal a nakonec uzavřel v plusu. Vzhůru index táhly především akcie Komerční banky a skupiny ČEZ.
V noci na pátek Japonsko představí zprávu o inflaci a čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Británie dopoledne přidá maloobchodní tržby a Německo výrobní inflaci. Odpoledne pak Evropská komise zveřejní index spotřebitelské důvěry. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Skupina Coloseum, do níž patří i stejnojmenná síť restaurací, chce emitovat až 38% podíl akcií, které v červnu nabídne prostřednictvím trhu START pražské burzy. Stane se tak první veřejně obchodovanou společností z gastronomického sektoru na pražské burze. Skupina o tom ve čtvrtek informovala na tiskové konferenci.
Srí Lanka je v platební neschopnosti, poprvé za 74 let, kdy funguje jako samostatný stát. Guvernér centrální banky Nandalal Vírasingh podle agentury Bloomberg sdělil věřitelům, že země nebude schopna splácet závazky, dokud nerestrukturalizuje dluh. Varoval také, že míra inflace, která je už nyní na 30 %, by se v příštích měsících mohla vyšplhat na 40 %. Vláda se kvůli ekonomické situaci potýká s masivními protesty a politickou krizí.
Americký řetězec fastfoodů McDonald's prodá svůj byznys v Rusku současnému provozovateli a držiteli provozní licence Alexandru Govorovi. Největší prodejce hamburgerů na světě ve čtvrtek uvedl, že firma pak bude v Rusku působit pod jiným názvem. McDonald's už v březnu oznámil, že po ruské invazi na Ukrajinu své aktivity v Rusku pozastavuje, a začátkem tohoto týdne uvedl, že je prodá.
Evropský parlament naprostou většinou hlasů podpořil zavedení minimální sazby daně pro velké společnosti. Vyzval také členské země, aby po pěti letech umožnily revizi, která by zhodnotila, zda není toto rozhodnutí nutné zpřísnit.
Běžný účet platební bilance eurozóny skončil v březnu deficitem zhruba dvě miliardy eur, zatímco v únoru byl v přebytku, který činil asi 16 miliard eur. Ve čtvrtek to uvedla Evropská centrální banka. Ač je to nízký schodek, znamená to první deficit za zhruba deset let.
Britské nízkonákladové aerolinky easyJet v prvním finančním pololetí meziročně snížily ztrátu před zdaněním ze 701 milionů na 545 milionů liber. Rezervací má v posledních deseti týdnech už více než před pandemií a za celý finanční rok hodlá odbavit přes 1,1 milionu pasažérů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Ruská společnost Očakovo představila novou řadu nealkoholických nápojů s názvy CoolCola, Fancy a Street, které mají nahradit značky Coca-Cola, Fanta a Sprite, jež se po invazi Ruska na Ukrajinu stáhly z ruského trhu.
Od března, kdy společnost Coca-Cola zastavila v Rusku svou činnost, se tyto tři přední světové značky limonád na ruských pultech většinou nevyskytují. Výrobky firmy Coca-Cola jsou sice v některých obchodech stále k dostání, ale jejich ceny se zvýšily o přibližně 200 %.
Firma Očakovo, která funguje od roku 1978 a vyrábí mimo jiné tradiční ruský kvas, nízkoalkoholický medový nápoj medovucha a další produkty, v prohlášení uvedla, že její CoolCola má "kultovní příchuť cocacoly". Lahve CoolColy, Fancy s příchutí pomeranče a Streetu s citronem a limetkou jsou navíc navržené tak, aby vzhledem připomínaly své světové protějšky.
Tato firma ale není jediná, která doufá, že se jí podaří profitovat na stažení společnosti Coca-Cola z ruského trhu. Společnost Slavda Group sídlící na ruském Dálném východě v dubnu uvedla na trh nápoj nazvaný Grink Cola a firma Syktyvkarpivo v severoruské Komiské republice v květnu představila svou značku limonády Komi Cola.
Cool-Cola, Fancy, and Street are now available on the shelves instead of Coca-Cola, #Fanta, and #Sprite. However, the products sparked mixed responses as the customers complained that none of the drinks was “sweet and sparkling.” #CocaCola #russia pic.twitter.com/r5UyjnEWyG
— Panda Paws (@Panda_Paws_) May 18, 2022