Co musíte ráno vědět (20. května)

Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, kolik chce vstupem na trh START pražské burzy získat gastronomický holding Coloseum a jak se ruský trh vypořádává s odchodem Coca-Coly, Fanty a Spritu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po ztrátách firem Apple a Cisco Systems oslabily

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zlevnily. Investory nadále znepokojují vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby. Index Dow klesl o 0,75 % na 31 253,13 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,58 % na 3 900,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,26 % na 11 388,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,20 % na 29,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 2,837 %.

Jestřáb - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Profimedia
19. 5. 2022 6:33
Bank of America: Manažeři fondů drží spoustu hotovosti a preferují defenzivu, ještě to ale nevzdávají. Největší obavy mají z příliš jestřábí měnové politiky

Bank of America se každý měsíc dotazuje stovek manažerů velkých podílových fondů na hlavní rizika, pozice v portfoliích...

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, nejvýrazněji klesly cenné papíry maloobchodních prodejců

Po středečním propadu cen akcií ve Spojených státech ve čtvrtek oslabovaly rovněž ty evropské. Dolů je táhl především maloobchod, který měl značný vliv i na pokles cen amerických akcií. Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek odepsal 1,37 % na 427,99 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,82 % na 7 302,74 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,90 % na 13 882,30 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,26 % a seanci zakončil na 6 272,71 bodu. Ve středu STOXX Europe 600 klesl o procento.

Buy a sell
Obrázek: mytrend.it
19. 5. 2022 17:05
Levně koupit, draze prodat. Jistě, ale za co?

Americké akcie od začátku roku (měřeno indexem S&P 500) ztrácejí více než 15 %. Pro všechny, kteří donedávna hovořili o...

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila popáté v řadě, Komerční banka vzrostla o téměř 4 %

Index PX pražské burzy ve čtvrtek vzrostl o 0,39 % na 1 344,27 bodu, zaznamenal tak už pátý růstový den v řadě. Ráno sice pod vlivem negativního sentimentu, který se přelil ze zámoří na evropské trhy, oslaboval, postupem dne však ztráty smazal a nakonec uzavřel v plusu. Vzhůru index táhly především akcie Komerční banky a skupiny ČEZ.

Dělení ČEZ - ilustrační foto
Obrázek:
19. 5. 2022 14:00
Vláda údajně zvažuje plné ovládnutí elektráren ČEZ. Pro boj s vysokými cenami elektřiny je to ale poměrně náročná cesta

Zpravodajský server Seznam Zprávy ve středu uvedl, že česká vláda podle jeho informací zvažuje rozdělení ČEZ na výrobní...

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko představí zprávu o inflaci a čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Británie dopoledne přidá maloobchodní tržby a Německo výrobní inflaci. Odpoledne pak Evropská komise zveřejní index spotřebitelské důvěry. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
13. 5. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Skupina Coloseum, majitel stejnojmenných restaurací, chce na trhu START získat více než 100 milionů korun

Skupina Coloseum, do níž patří i stejnojmenná síť restaurací, chce emitovat až 38% podíl akcií, které v červnu nabídne prostřednictvím trhu START pražské burzy. Stane se tak první veřejně obchodovanou společností z gastronomického sektoru na pražské burze. Skupina o tom ve čtvrtek informovala na tiskové konferenci.

6. Srí Lanka je v platební neschopnosti, inflace může dosáhnout až 40 %

Srí Lanka je v platební neschopnosti, poprvé za 74 let, kdy funguje jako samostatný stát. Guvernér centrální banky Nandalal Vírasingh podle agentury Bloomberg sdělil věřitelům, že země nebude schopna splácet závazky, dokud nerestrukturalizuje dluh. Varoval také, že míra inflace, která je už nyní na 30 %, by se v příštích měsících mohla vyšplhat na 40 %. Vláda se kvůli ekonomické situaci potýká s masivními protesty a politickou krizí.

7. McDonald's prodá svůj ruský byznys současnému provozovateli, řetězec tam poté změní název

Americký řetězec fastfoodů McDonald's prodá svůj byznys v Rusku současnému provozovateli a držiteli provozní licence Alexandru Govorovi. Největší prodejce hamburgerů na světě ve čtvrtek uvedl, že firma pak bude v Rusku působit pod jiným názvem. McDonald's už v březnu oznámil, že po ruské invazi na Ukrajinu své aktivity v Rusku pozastavuje, a začátkem tohoto týdne uvedl, že je prodá.

8. Evropský parlament podpořil minimální sazbu daně pro velké firmy

Evropský parlament naprostou většinou hlasů podpořil zavedení minimální sazby daně pro velké společnosti. Vyzval také členské země, aby po pěti letech umožnily revizi, která by zhodnotila, zda není toto rozhodnutí nutné zpřísnit.

9. Běžný účet platební bilance eurozóny v březnu poprvé po deseti letech skončil v deficitu

Běžný účet platební bilance eurozóny skončil v březnu deficitem zhruba dvě miliardy eur, zatímco v únoru byl v přebytku, který činil asi 16 miliard eur. Ve čtvrtek to uvedla Evropská centrální banka. Ač je to nízký schodek, znamená to první deficit za zhruba deset let.

10. EasyJet v prvním finančním pololetí snížil ztrátu před zdaněním, rezervace už má lepší než před pandemií

Britské nízkonákladové aerolinky easyJet v prvním finančním pololetí meziročně snížily ztrátu před zdaněním ze 701 milionů na 545 milionů liber. Rezervací má v posledních deseti týdnech už více než před pandemií a za celý finanční rok hodlá odbavit přes 1,1 milionu pasažérů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ruská firma uvedla na trh napodobeniny nápojů Coca-Cola, Fanta a Sprite

Ruská společnost Očakovo představila novou řadu nealkoholických nápojů s názvy CoolCola, Fancy a Street, které mají nahradit značky Coca-Cola, Fanta a Sprite, jež se po invazi Ruska na Ukrajinu stáhly z ruského trhu.

Od března, kdy společnost Coca-Cola zastavila v Rusku svou činnost, se tyto tři přední světové značky limonád na ruských pultech většinou nevyskytují. Výrobky firmy Coca-Cola jsou sice v některých obchodech stále k dostání, ale jejich ceny se zvýšily o přibližně 200 %.

Firma Očakovo, která funguje od roku 1978 a vyrábí mimo jiné tradiční ruský kvas, nízkoalkoholický medový nápoj medovucha a další produkty, v prohlášení uvedla, že její CoolCola má "kultovní příchuť cocacoly". Lahve CoolColy, Fancy s příchutí pomeranče a Streetu s citronem a limetkou jsou navíc navržené tak, aby vzhledem připomínaly své světové protějšky.

Tato firma ale není jediná, která doufá, že se jí podaří profitovat na stažení společnosti Coca-Cola z ruského trhu. Společnost Slavda Group sídlící na ruském Dálném východě v dubnu uvedla na trh nápoj nazvaný Grink Cola a firma Syktyvkarpivo v severoruské Komiské republice v květnu představila svou značku limonády Komi Cola.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat