Co musíte ráno vědět (2. října)
|

Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak zahájily poslední letošní čtvrtletí akcie v Evropě a Spojených státech, jak si vede zpracovatelský sektor v evropských zemích a k čemu připodobnil Jim Parsons alias Sheldon Cooper rozpad Československa v seriálu Teorie velkého třesku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek vstoupily do nového čtvrtletí nejednoznačně

Americké akcie ve čtvrtek zahájily nové čtvrtletí poklesem a v polovině obchodování ztrácely indexy Dow a Nasdaq přes procento. Trhy srážely zejména údaje o zpomalení růstu v americkém průmyslu. Později se ale indexy odrazily, zisky postupně umazávaly, a nakonec se dokonce dva hlavní benchmarky vyšplhaly nad nulu. Dow oslabil o 0,08 % na 16 272,01 bodu, zatímco S&P 500 připsal 0,2 % na 1 923,82 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,15 % na 4 627,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,96 % na 22,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 2,04 %. Index VIX se nad 20 body drží již 28 seancí v řadě, nejdéle od ledna 2012. Nejlépe si vedly energetické tituly, sektor základních materiálů a odvětví zdravotní péče. Nedařilo se naopak síťovým společnostem, akciím z technologického odvětví a telekomunikačním titulům. V červených číslech skončilo celkem pět z deseti hlavních sektorů.

Ray Dalio: Aktuální tržní názor muže, kterému se vyplatí naslouchat

2. Evropské akcie odevzdaly úvodní zisky a zahájily čtvrtý kvartál v červených číslech

Evropské akcie ve čtvrtek obrátily po počátečním růstu do červených čísel poté, co indexy nákupních manažerů agentur ISM a Markit ukázaly na zhoršení podmínek ve zpracovatelském sektoru Spojených států. Náznaky stabilizace výrobního sektoru v Číně v úvodu evropského obchodování podpořily optimismus investorů a rally v sektoru základních materiálů a energetickém odvětví vyslala index STOXX Europe 600 až 1,5 % do plusu. Odpolední zveřejnění dat institutu ISM a agentury Markit o indexech nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Spojených států však náladu investorů nahlodalo a evropské akcie zisky odevzdaly. Britský FTSE 100 připsal 0,18 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,65 % a německý DAX ztratil 1,57 %. Regionální STOXX Europe 600 nakonec odepsal 0,4 %.

Největší evropský akciový trh v sedmi grafech

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,28 % na 968,35 bodu. Největší zobchodovaný objem připadl Komerční bance, jejíž cenné papíry připsaly 0,85 %. Naproti tomu druhý "nejobjemnější" titul, skupina ČEZ, stáhl svou více než 2,5% ztrátou burzu do červených čísel. Třetí největší objem zaznamenala ve čtvrtek Erste Group Bank, která přidala 0,88 %, a dařilo se také výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,98 %) a tabákové firmě Philip Morris ČR (+0,52 %). Naproti tomu akcie pojišťovny VIG odepsaly 0,85 % a mírně ztrácely také akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a petrochemického podniku Unipetrol.

ČEZ 360°: Energetický gigant bude do pěti let rozdělen na dvě části, myslí si experti

Anketa: Čím lze podle českých ekonomických odborníků zvýšit konkurenceschopnost ČR?

4. Očekávané události

Pátek bude v Evropě z pohledu zveřejňovaných dat klidný, v USA si ale investoři neodpočinou. Burzy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. V Japonsku vyjde míra nezaměstnanosti a údaje o výdajích domácností. Ve Španělsku budou zveřejněny údaje o změně počtu nezaměstnaných, ve Spojeném království vyjde index nákupních manažerů ve stavebnictví a za celou eurozónu bude zveřejněn index výrobních cen. Ve Spojených státech budou investoři sledovat údaje o podnikových objednávkách, ISM index aktivity pro oblast New Yorku a ujít si nenechají ani projev viceprezidenta Fedu Stanleyho Fischera. Nejdůležitější nicméně budou data z trhu práce - celková míra nezaměstnanosti, počet nově vytvořených míst, míra participace a údaje o vývoji výše mezd. V Paříži budou o situaci na Donbasu jednat lídři Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. Zaktualizovány budou také ratingy některých zemí, mimo jiné Bulharska (Moody's), Finska (Moody's), Gruzie (Fitch), Kataru (Moody's) či Španělska (S&P). Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zpracovatelský sektor eurozóny v září podle finálních dat expandoval pomaleji

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle konečných dat agentury Markit v září klesl na 52 bodů ze srpnových 52,3 bodu, jak předvídala předběžná data. Francie se v září navrátila k růstu, v pásmu kontrakce pod 50 body se tak nachází jen Řecko. Irsko v září zaznamenalo dvouměsíční maximum 53,8 bodu, Rakousko 19měsíční maximum 52,5 bodu, Francie tříměsíční maximum 50,6 bodu, zatímco Nizozemsko spadlo na půlroční minimum 53 bodů, Španělsko na 21měsíční minimum 51,7 bodu, Itálie na sedmiměsíční minimum 52,7 bodu a Německo na dvouměsíční minimum 52,3 bodu. Index nákupních manažerů v Řecku sice vzrostl na tříměsíční maximum 43,3 bodu, stále je však hluboko pod hranicí dělící kontrakci od expanze.

6. V Rusku začal platit zákon o oddlužení, čeká se prý vlna bankrotů

Rusko se připravuje na vlnu žádostí o oddlužení. V zemi totiž ve čtvrtek začal platit zákon, který umožňuje vyhlásit bankrot také jednotlivcům, napsala agentura AP. Podle viceguvernéra ruské centrální banky Vasilije Pozdyševa by právo na vyhlášení osobního bankrotu mohlo mít 400 tisíc až půl milionu lidí.

7. Hewlett-Packard se rozdělí na dvě firmy k 1. listopadu

Správní rada americké technologické společnosti Hewlett-Packard ve čtvrtek schválila plán rozdělení podniku do dvou samostatných firem - HP, v níž zůstane výroba osobních počítačů a tiskáren, a Hewlett Packard Enterprise, která se zaměří na lukrativní obor technologických služeb a softwaru. Rozdělení bude dokončeno 1. listopadu a den poté se s akciemi obou firem začne obchodovat na newyorské burze pod vlastními názvy, sdělila společnost.

8. Microsoft a Google se dohodly na urovnání patentových sporů

Největší světový výrobce softwaru Microsoft se dohodl s internetovým gigantem Google na urovnání všech dosavadních patentových sporů. Uvedly to v noci na čtvrtek firmy, neposkytly však žádné podrobnosti o podmínkách dohody.

9. Dozorčí rada Volkswagenu prý zvažuje kroky na podporu ratingu firmy

Členové dozorčí rady Volkswagenu mají obavy z negativního dopadu skandálu kolem falšování údajů o emisích na hodnocení úvěrové spolehlivosti koncernu ratingovými agenturami. Zvažují proto kroky, které by posílily finanční pozici podniku, neplánují však žádný prodej majetku. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké radě.

Skandál Volkswagenu může být pro německou ekonomiku horší než celé Řecko

10. Zpracovatelský sektor v Česku v září expandoval pomaleji než v srpnu

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Česku v září klesl na 55,5 bodu ze srpnových 56,6 bodu, očekával se pokles na 56 bodů. Průzkumová data PMI v září signalizovala pokračující zlepšování podnikatelských podmínek v české výrobě, ač volnějším tempem. Růst výroby opět zpomalil kvůli nejmenšímu nárůstu nových zakázek za devět měsíců. Celkový rozvoj sektoru byl ovšem ve třetím čtvrtletí nejsilnější od druhého čtvrtletí 2011.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vnímají rozdělení Československa Američané?

http://video.idnes.cz/?c=A150930_122622_televize_vha&idVideo=V150930_124124_webtv_vov embed kód:

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada