Co musíte ráno vědět (4. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (4. prosince)

Jak si ve čtvrtek po zasedání ECB vedly evropské a americké akcie, co si investoři myslí o upravené měnové politice v eurozóně a jaké hračky děti nejpravděpodobněji najdou pod stromečkem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek odepsaly více než procento, dolar po zasedání ECB výrazně oslabil

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování mírně nad nulou, prakticky ihned ale sestoupily do mínusu a během dne ztráty postupně prohlubovaly. Další kroky ECB na podporu ekonomiky starého kontinentu nedostály očekávání trhu, což investoři vyhodnotili jako riziko budoucího vývoje evropského i světového hospodářství. Wall Street se navíc připravuje na brzký růst úrokových sazeb v USA. Dow se propadl o 1,42 % na 17 477,67 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,44 % na 2 049,62 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,67 % na 5 037,53 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,83 % na 18,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 14 bazických bodů na 2,319 %. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se propadly sektor zdravotní péče, odvětví cyklického spotřebního zboží a sektory energetiky a finančních služeb. Relativně nejlépe se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů.

Ekonomika a akcie: Když se tohle dělo naposledy, propad byl na spadnutí

Jak americké firmy financují masivní odkupy akcií?

2. Evropské akcie se po zasedání ECB propadly o tři procenta

Evropská centrální banka ve čtvrtek poslala evropské akcie do červených čísel. Trhy rozhodnutí ECB snížit depozitní sazbu a prodloužit program nákupů dluhopisů příliš nepřivítaly, protože čekaly mnohem výraznější zákrok proti nízké inflaci. Britský FTSE 100 odepsal 2,27 %, francouzský CAC 40 3,58 % a německý DAX ztratil rovněž 3,58 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 3,14 %. Akcie automobilek odepsaly přes 3 % a sektor luxusního zboží se rovněž propadl hluboko do červených čísel.

ECB, Fed a velká měnově-politická divergence aneb Jak centrální banky neumějí komunikovat

Válka o hotovost aneb Ustojí Švédové experiment centrální banky?

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla, zpevnily akcie ČEZ či O2 C.R.

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,85 % na 951,27 bodu. Burza výrazně prohloubila ztráty po tiskové konferenci Maria Draghiho, která poslala dolů i ostatní evropské trhy. Největší zobchodovaný objem ve čtvrtek zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie posílily o 1,77 %. Dařilo se i O2 Czech Republic, jejíž akcie posílily o 2,8 %. Zbývající tituly na burze se však s výjimkou CETIN a Pivovarů Lobkowicz pohybovaly v červených číslech. Komerční banka odepsala přes dvě procenta, Erste Group Bank ztratila rovněž dvě procenta, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens odevzdal 0,84 %, pojišťovna VIG 2,37 %, a likérka Stock oslabila dokonce o 2,75 %. Akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko druhý den na burze klesly o 0,58 % na 512 Kč, a nacházejí se tak jen dvě koruny nad upisovací cenou.

Líbí se mi ČEZ. Dividenda 40 korun je hodně zajímavá, říká expert

4. Očekávané události

Český statistický úřad v pátek zveřejní maloobchodní tržby, Španělsko průmyslovou výrobu a Eurostat vývoj HDP ve třetím čtvrtletí. Spojené státy pak odpoledne přidají vysoce sledovaný ukazatel změny počtu pracovních míst za listopad a také obchodní bilanci. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB na svém prosincovém zasedání snížila depozitní sazbu na -0,3 %, dluhopisy bude nakupovat minimálně do března 2017

Evropská centrální banka (ECB) na prosincovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu však snížila na -0,3 % z -0,2 % a zápůjční sazbu ponechala na 0,3 %. Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, navíc oznámil, že banka prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně do konce března 2017. Rozšíří se také struktura nakupovaných aktiv, nově přibudou například dluhopisy regionálních a lokálních vlád.

6. ECB opět snížila strop nouzového financování řeckých bank

Evropská centrální banka ve čtvrtek opět snížila strop nouzového financování řeckých bank, tentokrát o 7,8 miliardy eur na 77,9 miliardy eur. Oznámila to řecká centrální banka. Snížení stropu podle ní odráží zlepšující se situaci řeckých bankovních domů od chvíle, kdy Atény v létě přistoupily na podmínky nového záchranného programu pro Řecko.

7. Rusko pozastavilo práce na projektu plynovodu do Turecka

Rusko pozastavilo přípravné práce v projektu plynovodu Turkish Stream. Řekl to ve čtvrtek ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Plynovodem Turkish Stream má proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dál do Evropy.

8. Maloobchodní tržby v eurozóně v říjnu překvapivě pokračovaly v poklesu

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu meziměsíčně snížily o 0,1 %, tedy stejným tempem jako v září. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali růst, a to v průměru o 0,2 %.

9. Putin připustil hospodářské potíže, není to prý ale kritické

Ruská ekonomická situace je "skutečně obtížná, ale není kritická", uvedl prezident Vladimir Putin ve čtvrtečním poselství o stavu země. Připustil, že země musí počítat s delším obdobím nízkých cen ropy a plynu, které jsou hlavními položkami ruského vývozu, a že řada odvětví, například stavebnictví či automobilový a lehký průmysl, se ocitla v "rizikovém pásmu".

10. Růst aktivity v sektoru služeb eurozóny v listopadu podle finálních dat zrychlil méně, než se čekalo

Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v listopadu podle finálních dat agentury Markit vzrostl jen na 54,2 bodu z říjnových 54,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 54,6 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 54,2 bodu z 53,9 bodu, podle předběžných dat měl vzrůst na 54,4 bodu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Barbie je zpět!

Barbie je zpět na svém trůnu. Pouhý rok poté, co jí korunku nejžádanější dívčí hračky sebraly postavičky z filmu Ledové království, se panenka Barbie opět stává jedničkou. Vyplývá to z nového průzkumu provedeného americkou Národní maloobchodní federací.

Průzkum byl proveden mezi sedmi tisíci spotřebiteli, kteří měli zodpovědět, jakou hračku plánují koupit v nadcházející vánoční sezóně. Z těch, kteří už mají jasné plány, odpovědělo 21,2 %, že koupí Barbie, pouhých 13 % plánuje pořídit holčičkám postavičku z Ledového království a jen 10 % lidí hodlá koupit jinou panenku.

Nejoblíbenějším artiklem pro chlapce je lego, které plánuje koupit více než 12 % dotázaných. Na druhou příčku seznamu se letos díky premiéře nového filmu vyškrábal sortiment ze Star Wars, který byl loni až na 15. místě. Na třetím místě jsou osvědčená autíčka a na čtvrtém videohry.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
před 22 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
před 40 minutami

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
před hodinou

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
před hodinou

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
před hodinou

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
před hodinou

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky