Co musíte ráno vědět (25. října)
|

Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak si v pondělí vedly akciové trhy v Evropě a ve Spojených státech, jak je na tom evropská ekonomika a jak Bob Dylan nadzvedl mandle Nobelovu výboru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie poslední říjnový týden zahájily růstem na dvoutýdenní maxima

Americké akcie v pondělí posílily. Vývoj na burzách ovlivňovala v úvodu týdne především pokračující výsledková sezóna. Po konci řádné pondělní seance se hospodářskými výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubila kartová společnost Visa. Index Dow posílil o 0,43 % na 18 223,03 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,47 % na dvoutýdenní maximum 2 151,33 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem jednoho procenta na 5 309,83 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,4 % na 13,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,761 %. V plusu skončilo devět z jedenácti sektorů indexu S&P 500. Růst vedlo technologické odvětví, které získalo téměř jedno procento. Indexy S&P 500 a Nasdaq nejvíce podpořily akcie softwarové firmy Microsoft, které posílily o více než dvě procenta.

Výsledková sezóna: Tyto faktory jsou mnohdy zajímavější než samotný vývoj zisků

Kdepak bublina, akcie jsou levné! Zajímá vás zdůvodnění?

2. Evropské akcie zakončily pondělní obchodování smíšeně

Evropské akciové trhy v pondělí obchodovaly převážně v oblasti kolem nuly. Vítězem se nakonec stal španělský index IBEX 35, jenž stoupl o 1,27 % poté, co vyšlo najevo, že v Madridu bude moci po desetiměsíčním parlamentním patu vládnout funkční exekutiva. Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,49 %, německý DAX si naopak 0,47 % připsal a francouzský CAC 40 stoupl o 0,36 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil na červené nule, během dne přitom získával až 0,44 %.

9 tweetů o centrálních bankách, které vám otevřou oči

Proč si zajistit kurz koruny?

3. Pražská burza v pondělí díky bankám přidala 0,76 %

Pražská burza zahájila nový týden růstem, když index PX v pondělí posílil o 0,76 % na 935,36 bodu. Dařilo se celému finančnímu sektoru, zejména pak Komerční bance. Úspěšný den za sebou mají i akcie mediální firmy CME. Ztrácel naopak telekomunikační operátor O2 Czech Republic. Celkový objem obchodů byl nadprůměrný a zhruba polovinu z něj obstaraly cenné papíry Komerční banky. Titul zhodnotil o 2,72 % na 947 Kč. Erste Group Bank přidala o 1,45 % na 774,90 Kč, pojišťovna VIG 1,29 % na 502,10 Kč a MONETA Money Bank 0,34 % na 88,80 Kč. Akcie energetického gigantu ČEZ klesly o 0,64 % na 465,50 Kč.

KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku

O2 C.R., CETV a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit německému indexu podnikatelského klimatu od institutu Ifo a italským průmyslovým objednávkám. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, v USA vyjdou index cen domů S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, index cen domů od FHFA a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Veřejně v úterý vystoupí šéf ECB Mario Draghi a guvernér Bank of England Mark Carney a výsledky hospodaření za uplynulý týden odhalí v Evropě Saab, Fiat Chrysler Automobiles, Novartis, Orange, na pražské burze O2 Czech Republic a CME, v zámoří DuPont, United Technologies, Valero Energy, Whirlpool, Eli Lilly, Baker Hughes, Caterpillar, Merck, Procter & Gamble, Baxter International, Lockheed Martin, Under Armour, General Motors, 3M, Sprint a AT&T nebo Apple a v Asii HTC Corp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytik z Komerční banky Miroslav Frayer odhaduje, že O2 vykáže za období od července do září pokles tržeb o necelé procento na 9,25 miliardy korun při poklesu zisku EBITDA a čistého zisku o 3,5 % na 2,6 miliardy korun, respektive na 1,35 miliardy korun.

"Důvodem by dle nás měl být vývoj v obou segmentech v České republice. V případě mobilního sektoru by měly tržby klesnout zejména v souvislosti se snížením cen roamingových služeb od května letošního roku. V segmentu pevných linek pak předpokládáme pokračující trend meziročního propadu. V případě Slovenska očekáváme na úrovni tržeb prakticky stagnaci," říká Frayer.

O2 Czech Republic - odhad hospodářských výsledků za 3Q2016 podle Komerční banky

Analytik z J&T Banky Milan Vaníček očekává, že O2 vykáže tržby 9,22 miliardy Kč (meziročně -1,2 %), zisk EBITDA 2,56 miliardy Kč (meziročně -4,9 %) a čistý zisk 1,34 miliardy Kč (meziročně -4,1 %). EBIDA marže by se podle Vaníčka měla společnosti snížit o 1,1 procentního bodu na 27,8 %. Pokud výsledky O2 výrazně nepřekvapí, neměly by podle Vaníčka mít zásadní dopad na cenu akcií firmy.

V případě mediální CME analytik Komerční banky Richard Miřátský očekává, že společnost vykáže za třetí čtvrtletí mírný meziroční růst tržeb i zisku, a to hlavně díky zlepšujícím se ekonomickým podmínkám na jejích hlavních trzích a pokračujícímu snižování nákladů. "Přestože kvůli cyklickému vývoji tržby společnosti každý rok ve třetím čtvrtletí výrazně klesají, předpokládáme, že ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím vzrostou o necelých 10 % na 127 milionů USD podpořené růstem HDP v ČR i v Rumunsku. Díky pokračujícímu trendu snižování nákladů odhadujeme že se OIBDA marže i v letošním třetím kvartálu zvýší," říká Miřátský.

Pavel Ryska, analytik z J&T Banky, odhaduje, že CME za letošní třetí kvartál vykáže tržby 123 milionů USD (meziročně +4,9 %) a zisk OIBDA 12,7 milionu USD (meziročně +52,4 %). Čistou ztrátu by podle něj měla firma snížit na 19,2 milionu USD z 50,5 milionu USD. OIBDA marže CME by se podle Pavla Rysky měla zvýšit o 3,2 procentního bodu na 10,3 %.

"Po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí CME potvrdila výhled letošního růstu zisku OIBDA o 13 až 19 %, pokud nedojde ke změně měnových kurzů. Výhled firmy tak podle nás implikuje letošní zisk OIBDA cca 139,7 milionu až 147 milionů USD. Náš současný odhad pro letošní rok je 151,8 milionu USD, a to díky lepší ziskovosti rumunských televizí. Domníváme se tak, že pokud by zisk OIBDA za třetí čtvrtletí byl v souladu s naším očekáváním, CME by mohla výhled na rok 2016 mírně překonat. Management by tak mohl výhled zvýšit nebo uvést, že očekává jeho plnění v horní části," říká Ryska.

CME - odhad hospodářských výsledků za 3Q2016 podle Komerční banky

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomická aktivita v eurozóně a v Německu v říjnu nad očekávání zintenzivnila, Francie pokulhává

Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu dosáhla nejvyššího tempa růstu od začátku letošního roku. Firmy přitom zvýšily ceny nejvýrazněji za více než pět let. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnost IHS Markit mezi nákupními manažery. Údaje jsou příznivou zprávou pro ECB, která se prostřednictvím své uvolněné měnové politiky snaží podpořit evropský hospodářský růst a inflaci. Slušná data přišla také z Německa, naopak statistika z Francie investory zklamala.

6. Čínská firma kupuje akcie Hiltonu, bude největším akcionářem hotelového řetězce

Čínská skupina HNA Group koupí zhruba 25 % akcií americké hotelové společnosti Hilton Worldwide Holdings, a stane se tak jejím největším akcionářem. Čtvrtinový podíl v Hiltonu kupují Číňané od investiční společnosti Blackstone Group za 6,5 miliardy dolarů, sdělila v pondělí HNA.

7. Šéf AT&T věří, že spojení s Time Warnerem úřady schválí

Šéf americké telekomunikační společnosti AT&T čeká, že domácí regulační úřady plán převzetí mediálního konglomerátu Time Warner za zhruba 85 miliard USD schválí. Generální ředitel podniku Randall Stephenson to v pondělí řekl médiím a investorům. Investoři a analytici ale snadnému schválení gigantické transakce příliš nevěří.

8. Evropa kvůli odstávkám jádra ve Francii zažívá renesanci uhlí

Země Evropské unie zažívají s nastupující zimou renesanci uhlí a prudký nárůst jeho cen. Hlavní příčinou jsou v této době rozsáhlé odstávky francouzských jaderných elektráren, snížená produkce větrných elektráren v Německu a napjaté vodní rezervy hydroelektráren ve Skandinávii, napsala agentura Reuters. To vše vede k výraznému nárůstu velkoobchodních cen elektrické energie.

9. Stovky Korejců žalují Samsung o odškodné kvůli Galaxy Note 7

Stovky majitelů problémových telefonů Galaxy Note 7 v Jižní Koreji žalují výrobce Samsung Electronics. Chtějí získat odškodné za komplikace spojené s výměnou telefonu i za psychickou újmu způsobenou používáním rizikového výrobku. Samsung se tento měsíc rozhodl definitivně ukončit výrobu i prodej telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vzněcováním baterií.

10. Temelín plánuje na konec roku další odstávku druhého bloku

Jaderná elektrárna Temelín plánuje na závěr roku několikadenní odstávku druhého bloku. Ten poté, co byl delší dobu mimo provoz, stále nedosáhl plného výkonu a momentálně pracuje na 93 %. Při navyšování výkonu ke 100 % docházelo k vysokému chvění. Během plánované odstávky má plzeňský výrobce turbíny upravit olejové vložky ložiskových stojanů. V pondělí to řekl mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nobelův výbor a Bob Dylan si hrají na kočku a myš

Když 13. října dostal Bob Dylan Nobelovu cenu za literaturu, bylo to proto, že zpívá verše, které by nikoho jiného nenapadly a u kterých si nikdo nikdy nemůže být jistý, zda jim rozumí, nebo jestli si z něho mistr náhodou nedělá jen šoufky.

Stačily dva týdny a tatáž vlastnost vynesla Dylanovi nálepku hrubého a arogantního muže. Z úst týchž lidí, kteří mu cenu předtím sami udělili.

Důvodem bylo, že v reakci na udělení ceny Dylan dostatečně uctivě nevrtěl ocáskem směrem na Stockholm, a sekretářka Nobelova výboru se mu nedovolala. Poučení? To důležité na literatuře jsou lidé v Nobelově výboru, ne nějaký pisálek či snad dokonce šumař.

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus