Co musíte ráno vědět (25. října)
|

Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak si v pondělí vedly akciové trhy v Evropě a ve Spojených státech, jak je na tom evropská ekonomika a jak Bob Dylan nadzvedl mandle Nobelovu výboru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie poslední říjnový týden zahájily růstem na dvoutýdenní maxima

Americké akcie v pondělí posílily. Vývoj na burzách ovlivňovala v úvodu týdne především pokračující výsledková sezóna. Po konci řádné pondělní seance se hospodářskými výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubila kartová společnost Visa. Index Dow posílil o 0,43 % na 18 223,03 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,47 % na dvoutýdenní maximum 2 151,33 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem jednoho procenta na 5 309,83 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,4 % na 13,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,761 %. V plusu skončilo devět z jedenácti sektorů indexu S&P 500. Růst vedlo technologické odvětví, které získalo téměř jedno procento. Indexy S&P 500 a Nasdaq nejvíce podpořily akcie softwarové firmy Microsoft, které posílily o více než dvě procenta.

Výsledková sezóna: Tyto faktory jsou mnohdy zajímavější než samotný vývoj zisků

Kdepak bublina, akcie jsou levné! Zajímá vás zdůvodnění?

2. Evropské akcie zakončily pondělní obchodování smíšeně

Evropské akciové trhy v pondělí obchodovaly převážně v oblasti kolem nuly. Vítězem se nakonec stal španělský index IBEX 35, jenž stoupl o 1,27 % poté, co vyšlo najevo, že v Madridu bude moci po desetiměsíčním parlamentním patu vládnout funkční exekutiva. Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,49 %, německý DAX si naopak 0,47 % připsal a francouzský CAC 40 stoupl o 0,36 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil na červené nule, během dne přitom získával až 0,44 %.

9 tweetů o centrálních bankách, které vám otevřou oči

Proč si zajistit kurz koruny?

3. Pražská burza v pondělí díky bankám přidala 0,76 %

Pražská burza zahájila nový týden růstem, když index PX v pondělí posílil o 0,76 % na 935,36 bodu. Dařilo se celému finančnímu sektoru, zejména pak Komerční bance. Úspěšný den za sebou mají i akcie mediální firmy CME. Ztrácel naopak telekomunikační operátor O2 Czech Republic. Celkový objem obchodů byl nadprůměrný a zhruba polovinu z něj obstaraly cenné papíry Komerční banky. Titul zhodnotil o 2,72 % na 947 Kč. Erste Group Bank přidala o 1,45 % na 774,90 Kč, pojišťovna VIG 1,29 % na 502,10 Kč a MONETA Money Bank 0,34 % na 88,80 Kč. Akcie energetického gigantu ČEZ klesly o 0,64 % na 465,50 Kč.

KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku

O2 C.R., CETV a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit německému indexu podnikatelského klimatu od institutu Ifo a italským průmyslovým objednávkám. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, v USA vyjdou index cen domů S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, index cen domů od FHFA a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Veřejně v úterý vystoupí šéf ECB Mario Draghi a guvernér Bank of England Mark Carney a výsledky hospodaření za uplynulý týden odhalí v Evropě Saab, Fiat Chrysler Automobiles, Novartis, Orange, na pražské burze O2 Czech Republic a CME, v zámoří DuPont, United Technologies, Valero Energy, Whirlpool, Eli Lilly, Baker Hughes, Caterpillar, Merck, Procter & Gamble, Baxter International, Lockheed Martin, Under Armour, General Motors, 3M, Sprint a AT&T nebo Apple a v Asii HTC Corp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytik z Komerční banky Miroslav Frayer odhaduje, že O2 vykáže za období od července do září pokles tržeb o necelé procento na 9,25 miliardy korun při poklesu zisku EBITDA a čistého zisku o 3,5 % na 2,6 miliardy korun, respektive na 1,35 miliardy korun.

"Důvodem by dle nás měl být vývoj v obou segmentech v České republice. V případě mobilního sektoru by měly tržby klesnout zejména v souvislosti se snížením cen roamingových služeb od května letošního roku. V segmentu pevných linek pak předpokládáme pokračující trend meziročního propadu. V případě Slovenska očekáváme na úrovni tržeb prakticky stagnaci," říká Frayer.

O2 Czech Republic - odhad hospodářských výsledků za 3Q2016 podle Komerční banky

Analytik z J&T Banky Milan Vaníček očekává, že O2 vykáže tržby 9,22 miliardy Kč (meziročně -1,2 %), zisk EBITDA 2,56 miliardy Kč (meziročně -4,9 %) a čistý zisk 1,34 miliardy Kč (meziročně -4,1 %). EBIDA marže by se podle Vaníčka měla společnosti snížit o 1,1 procentního bodu na 27,8 %. Pokud výsledky O2 výrazně nepřekvapí, neměly by podle Vaníčka mít zásadní dopad na cenu akcií firmy.

V případě mediální CME analytik Komerční banky Richard Miřátský očekává, že společnost vykáže za třetí čtvrtletí mírný meziroční růst tržeb i zisku, a to hlavně díky zlepšujícím se ekonomickým podmínkám na jejích hlavních trzích a pokračujícímu snižování nákladů. "Přestože kvůli cyklickému vývoji tržby společnosti každý rok ve třetím čtvrtletí výrazně klesají, předpokládáme, že ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím vzrostou o necelých 10 % na 127 milionů USD podpořené růstem HDP v ČR i v Rumunsku. Díky pokračujícímu trendu snižování nákladů odhadujeme že se OIBDA marže i v letošním třetím kvartálu zvýší," říká Miřátský.

Pavel Ryska, analytik z J&T Banky, odhaduje, že CME za letošní třetí kvartál vykáže tržby 123 milionů USD (meziročně +4,9 %) a zisk OIBDA 12,7 milionu USD (meziročně +52,4 %). Čistou ztrátu by podle něj měla firma snížit na 19,2 milionu USD z 50,5 milionu USD. OIBDA marže CME by se podle Pavla Rysky měla zvýšit o 3,2 procentního bodu na 10,3 %.

"Po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí CME potvrdila výhled letošního růstu zisku OIBDA o 13 až 19 %, pokud nedojde ke změně měnových kurzů. Výhled firmy tak podle nás implikuje letošní zisk OIBDA cca 139,7 milionu až 147 milionů USD. Náš současný odhad pro letošní rok je 151,8 milionu USD, a to díky lepší ziskovosti rumunských televizí. Domníváme se tak, že pokud by zisk OIBDA za třetí čtvrtletí byl v souladu s naším očekáváním, CME by mohla výhled na rok 2016 mírně překonat. Management by tak mohl výhled zvýšit nebo uvést, že očekává jeho plnění v horní části," říká Ryska.

CME - odhad hospodářských výsledků za 3Q2016 podle Komerční banky

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomická aktivita v eurozóně a v Německu v říjnu nad očekávání zintenzivnila, Francie pokulhává

Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu dosáhla nejvyššího tempa růstu od začátku letošního roku. Firmy přitom zvýšily ceny nejvýrazněji za více než pět let. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnost IHS Markit mezi nákupními manažery. Údaje jsou příznivou zprávou pro ECB, která se prostřednictvím své uvolněné měnové politiky snaží podpořit evropský hospodářský růst a inflaci. Slušná data přišla také z Německa, naopak statistika z Francie investory zklamala.

6. Čínská firma kupuje akcie Hiltonu, bude největším akcionářem hotelového řetězce

Čínská skupina HNA Group koupí zhruba 25 % akcií americké hotelové společnosti Hilton Worldwide Holdings, a stane se tak jejím největším akcionářem. Čtvrtinový podíl v Hiltonu kupují Číňané od investiční společnosti Blackstone Group za 6,5 miliardy dolarů, sdělila v pondělí HNA.

7. Šéf AT&T věří, že spojení s Time Warnerem úřady schválí

Šéf americké telekomunikační společnosti AT&T čeká, že domácí regulační úřady plán převzetí mediálního konglomerátu Time Warner za zhruba 85 miliard USD schválí. Generální ředitel podniku Randall Stephenson to v pondělí řekl médiím a investorům. Investoři a analytici ale snadnému schválení gigantické transakce příliš nevěří.

8. Evropa kvůli odstávkám jádra ve Francii zažívá renesanci uhlí

Země Evropské unie zažívají s nastupující zimou renesanci uhlí a prudký nárůst jeho cen. Hlavní příčinou jsou v této době rozsáhlé odstávky francouzských jaderných elektráren, snížená produkce větrných elektráren v Německu a napjaté vodní rezervy hydroelektráren ve Skandinávii, napsala agentura Reuters. To vše vede k výraznému nárůstu velkoobchodních cen elektrické energie.

9. Stovky Korejců žalují Samsung o odškodné kvůli Galaxy Note 7

Stovky majitelů problémových telefonů Galaxy Note 7 v Jižní Koreji žalují výrobce Samsung Electronics. Chtějí získat odškodné za komplikace spojené s výměnou telefonu i za psychickou újmu způsobenou používáním rizikového výrobku. Samsung se tento měsíc rozhodl definitivně ukončit výrobu i prodej telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vzněcováním baterií.

10. Temelín plánuje na konec roku další odstávku druhého bloku

Jaderná elektrárna Temelín plánuje na závěr roku několikadenní odstávku druhého bloku. Ten poté, co byl delší dobu mimo provoz, stále nedosáhl plného výkonu a momentálně pracuje na 93 %. Při navyšování výkonu ke 100 % docházelo k vysokému chvění. Během plánované odstávky má plzeňský výrobce turbíny upravit olejové vložky ložiskových stojanů. V pondělí to řekl mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nobelův výbor a Bob Dylan si hrají na kočku a myš

Když 13. října dostal Bob Dylan Nobelovu cenu za literaturu, bylo to proto, že zpívá verše, které by nikoho jiného nenapadly a u kterých si nikdo nikdy nemůže být jistý, zda jim rozumí, nebo jestli si z něho mistr náhodou nedělá jen šoufky.

Stačily dva týdny a tatáž vlastnost vynesla Dylanovi nálepku hrubého a arogantního muže. Z úst týchž lidí, kteří mu cenu předtím sami udělili.

Důvodem bylo, že v reakci na udělení ceny Dylan dostatečně uctivě nevrtěl ocáskem směrem na Stockholm, a sekretářka Nobelova výboru se mu nedovolala. Poučení? To důležité na literatuře jsou lidé v Nobelově výboru, ne nějaký pisálek či snad dokonce šumař.

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
před 13 minutami

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 24 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 34 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika