US MARKETOtevírá za: 9 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, na koho je naštvaný Donald Trump a čím by mohl naštvat své odpůrce, jak jsou na tom trhy se zlatem a stříbrem a v jakém stavu vstupují USA do týdne, ve kterém je podle prezidenta čeká "den osvobození"? To všechno musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek i za celý týden výrazně oslabily, investoři mají obavy z nové vlny inflace

Americké akcie v pátek i za celý týden citelně oslabily. Index S&P 500 klesl popáté za posledních šest týdnů. Trhy negativně reagovaly na zprávy o vyšší inflaci a propadu spotřebitelské důvěry na nejnižší úroveň od listopadu 2022. Investory zároveň zneklidňuje nejistota spojená s novými celními opatřeními administrativy Donalda Trumpa, která mohou dopadnout na technologický sektor i globální obchod. Index Dow v pátek odepsal 1,69 % na 41 583,90 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,97 % na 5 580,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite korigoval o 2,70 % na 17 322,99 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 15,84 % na 21,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dvanáct bazických bodů na 4,251 %. Za celý týden Dow odepsal 0,96 %, S&P 500 oslabil o 1,53 % a Nasdaq Composite se propadl o 2,59 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej srazil index S&P 500 do minusu, obavy z inflace sílí

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej srazil index S&P 500 do minusu, obavy z inflace sílí

Konec americké doby akciové? O slovo se (znovu) hlásí dluhopisy

Konec americké doby akciové? O slovo se (znovu) hlásí dluhopisy

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Západoevropské akciové indexy páteční obchodní seanci zakončily v červených číslech. Pokles táhly burzy ve Frankfurtu a Paříži. V týdenním horizontu se indexy na směru neshodly, převažoval ale pokles. Druhá polovina týdne byla ovlivněna oznámením nových cel na dovoz automobilů do USA se začátkem platnosti v úvodu dubna. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,77 % na 542,10 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,08 % na 8 658,85 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,96 % na 22 461,52 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 0,93 % na 7 916,08 bodu. Za týden STOXX Europe 600 klesl o 1,38 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,14 %, DAX odevzdal 1,88 % a CAC 40 se snížil o 1,58 %.

Podle BlackRocku by recese v USA mohla být pro bitcoin silným růstovým katalyzátorem. Část expertů nesouhlasí

Podle BlackRocku by recese v USA mohla být pro bitcoin silným růstovým katalyzátorem. Část expertů nesouhlasí

3. Pražská burza v pátek klesla, zpevnily jen akcie Colt CZ Group, Philip Morris ČR a Photon Energy. Za týden ale index PX přidal bezmála dvě procenta

Pražská burza v pátek stejně jako západoevropské trhy čelila negativní náladě investorů podpořené dalšími obavami z celních válek. Index PX odepsal většinu zisků z posledních dvou dnů a oslabil o 1,22 % na 2 119,28 bodu. Nejvýrazněji negativní vývoj dopadl na akcie Erste a VIG, ztrácely ale i cenné papíry ČEZ nebo Komerční banky. Zisk si připsaly jen akcie zbrojovky Colt CZ Group, Philip Morris ČR a Photon Energy. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,91 %. Nejvyšší zisk si vedle Pilulky Lékárny připsaly akcie VIG, poraženým týdne byly cenné papíry Doosan Škoda Power.

Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Český trh komerčních nemovitostí loni rostl. Optimismus přetrvává i pro rok 2025, některé segmenty ale čeká zpomalení

Český trh komerčních nemovitostí loni rostl. Optimismus přetrvává i pro rok 2025, některé segmenty ale čeká zpomalení

4. Očekávané události

V pondělí budou sledované mimo jiné japonské maloobchodní tržby a průmyslová výroba, maloobchodní prodeje a také míra inflace v Německu a v USA index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a průmyslový index aktivity dallaského Fedu. Po celý týden budou investoři sledovat zejména vývoj obchodní války, protože v polovině týdne mají vstoupit v platnost takzvaná reciproční cla na dovoz do USA, a to včetně 25% tarifu na automobily vyráběné mimo Spojené státy. Pozornost upoutá také americká zpráva o zaměstnanosti a indexy nákupních manažerů. Zaujmou také americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a obchodní bilance, inflační data z Evropy, německé průmyslové zakázky a v Česku vývoj HDP, předběžná inflační statistika, zápis ze zasedání bankovní rady ČNB a maloobchodní tržby. V pondělí v 10 dopoledne se můžete těšit na živě vysílaný expertní tržní výhled v podání analytika Tomáše Cverny z XTB, se kterým vedle očekávaných událostí začínajícího týdne probereme třeba i vstup společnosti CoreWeave na burzu nebo tržní průběh končícího prvního čtvrtletí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 31. března

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 31. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trumpova neděle: Putin mě štve a své případné třetí prezidentské období neberu jako vtip

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro NBC News uvedl, že je velice rozzloben na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli jeho komentářům o budoucnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Pohrozil Rusku tvrdými opatřeními, zejména sekundárními cly na ropu ve výši 25-50 %, pokud Moskva bude ta, která bude bránit zastavení krveprolití na Ukrajině. Tato cla by znemožnila podnikání v USA firmám, které nakupují ruskou ropu. Trump také v neděli uvedl, že možnost ucházet se o třetí období ve funkci amerického prezidenta bere vážně, přestože to zakazuje ústava. Podle prezidenta existují způsoby, jak by mohl v Bílém domě zůstat i po roce 2029, například kdyby viceprezident J. D. Vance kandidoval na prezidenta a následně mu funkci přenechal.

Trhu je jedno skoro všechno. Přežije i Trumpa

Trhu je jedno skoro všechno. Přežije i Trumpa

6. Nižší sazby jsou cítit, banky srazily úroky na spořicích účtech

Banky v Česku letos snižovaly úrokové sazby u spořicích účtů. V současnosti dvě z nich nabízejí úročení ve výši čtyř procent za rok, ale při splnění určitých podmínek. U ostatních spořicích účtů se sazby pohybují převážně kolem tří procent. Tento vývoj souvisí se snižováním sazeb ČNB, která v březnu ponechala základní sazbu na 3,75 %.

7. Obavy z obchodní války ženou investory do bezpečí, těží z toho zlato i stříbro

Cena zlata v pátek vystoupala na historické maximum přes 3 085 USD za unci. Investoři hledají bezpečné útočiště v reakci na eskalující obchodní válku, kterou přiživil americký prezident Donald Trump zavedením cel na dovoz automobilů. Cena stříbra je nejvyšší za více než 13 let, a to i v důsledku obav z nedostatku fyzického kovu.

Unce zlata za 4 000 dolarů? Možná otázka příštího roku a půl, říká Pavel Ryba z GOLDEN GATE

Unce zlata za 4 000 dolarů? Možná otázka příštího roku a půl, říká Pavel Ryba z GOLDEN GATE

8. Podpis smlouvy o prodeji přístavů v Panamském průplavu je ohrožený, čínský regulátor obchod přezkoumává

Čínští antimonopolní regulátoři vyšetřují dohodu amerického konsorcia vedeného BlackRockem o převzetí dvou přístavů v oblasti Panamského průplavu. To podle všeho způsobí minimálně odsunutí podpisu smlouvy, ke kterému mělo dojít ve středu 2. dubna. Dohoda o prodeji byla oznámena začátkem března a byla vnímána jako krok ke zmírnění napětí v regionu. BlackRock souhlasil s vedením skupiny, která by odkoupila majoritní podíl hongkongské společnosti CK Hutchison v celkem 43 dalších přístavech po celém světě, zahrnujících 199 kotvišť ve 23 zemích. Čínský úřad pro regulaci trhu (SAMR) ale zahájil vyšetřování transakce, "aby chránil spravedlivou konkurenci na trhu a hájil veřejný zájem".

9. Evropské makro: Nižší spotřebitelská důvěra v eurozóně, vyšší německá nezaměstnanost a mírný růst britské ekonomiky

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu mírně klesla. Její index se snížil na -14,5 bodu z -13,6 bodu v únoru. Nižší je také index ekonomické nálady, ten klesl z 96,3 bodu na 95,2 bodu, když se naopak čekal růst na 97 bodů. Růst německé nezaměstnanosti pokračuje, v únoru se její míra zvýšila o desetinu procentního bodu na 6,3 %. Čekalo se, že nezaměstnanost zůstane na lednových 6,2 %. Nezaměstnanost v Německu roste od jara 2022, kdy dosáhla dna na 5 %. A britská ekonomika v závěru loňského roku mírně zpevnila, HDP se mezičtvrtletně zvýšil o 0,1 %. Revidovaná zpráva tak potvrdila dřívější odhad. Meziročně HDP stoupl o 1,5 %.

10. Musk oznámil, že jeho společnost xAI převzala síť X. Někdejší Twitter transakce ocenila na 33 miliard USD

Elon Musk oznámil, že se jeho startup xAI spojil se sociální sítí X. Transakce proběhla formou výměny akcií, přičemž xAI byla oceněna na 80 miliard USD a X na 33 miliard USD. Musk tímto krokem pokračuje v přetváření platformy, kterou v roce 2022 koupil jako Twitter za 44 miliard USD a následně přejmenoval na X. Podle Muska má spojení firem umožnit sdílení dat, výpočetní kapacity, modelů a talentu, čímž vznikne silnější ekosystém pro rozvoj umělé inteligence. Spojení má "odemknout obrovský potenciál" propojením pokročilé AI se širokým dosahem sociální sítě X.

Tesla: Když se sen mění v noční můru

Tesla: Když se sen mění v noční můru

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Takovou ekonomickou nejistotu v USA moderní historie nepamatuje

Index ekonomické nejistoty ve Spojených státech je nejvýše minimálně za čtyři desítky let. Den osvobození (2. duben) se blíží. Uvidíme, jestli po něm začnou obavy ustupovat. Je pravda, že i nepříjemná jistota umí být pro trhy snesitelnější než nejistota.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa