US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,47 %
NASDAQ+0,24 %
S&P 500+0,40 %
ČEZ+0,08 %
KB-0,39 %
Erste+0,05 %

Burzovní kalendář (28. 7. - 1. 8. 2025)

Makléř
Zdroj: Shutterstock

Obchodní jednání mezi USA a klíčovými partnery, zejména Evropskou unií, jsou velkým tématem nadcházejícího týdne. Ten bude zároveň nejrušnějším v rámci americké výsledkové sezóny, svá čísla odhalí mimo jiné Apple, Amazon nebo Meta Platforms. O pozornost si řeknou také centrální banky, které rozhodnou o měnové politice (Fed, Bank of Japan), a z makrodat zaujmou v USA odhad vývoje HDP, červencová zpráva z trhu práce, index výdajů na osobní spotřebu a finální průmyslový index nákupních manažerů. Ten vyjde i jinde ve světě včetně Česka, dále pak zaujmou údaje o vývoji HDP a inflace v Evropě.

Ohlédnutí

Hlavními tématy uplynulého týdne byly pokračující výsledková sezóna, spekulace ohledně budoucího vývoje sazeb a tradičně také cla a obchodní dohody USA s dalšími zeměmi.

Výsledková sezóna v Americe zatím vyznívá celkově příznivě, když ze zhruba třetiny firem z indexu S&P 500, které již oznámily svá čísla, jich na úrovni zisku překonalo odhady 83 %, nejvíce za čtyři roky. U řady firem nicméně po oznámení výsledků dochází k poklesu cen akcií (General Motors, Lockheed Martin, Intel a další), které jsou zpravidla reakcí na velice opatrné výhledy. Z největších společností zatím příjemně překvapila třeba mateřská firma Googlu, zklamala naopak Tesla.

Alphabet: Nuda mezi hvězdami? Možná právě proto zajímavá investice!

Alphabet: Nuda mezi hvězdami? Možná právě proto zajímavá investice!

V Evropě se k výsledkové sezóně připojily mimo jiné automobilky Volkswagen a Stellantis a dále firmy jako Puma nebo LVMH. Investory pozitivně překvapily Volkswagen, UniCredit, Deutsche Bank a LVMH, akcie Pumy naopak v reakci na výsledky přišly téměř o pětinu hodnoty.

Nová éra autoprůmyslu: Masová elektrifikace se nekoná, cla budou drahá a zájem o auta polevuje

Nová éra autoprůmyslu: Masová elektrifikace se nekoná, cla budou drahá a zájem o auta polevuje

Optimismus vyvolala zpráva o uzavření obchodní dohody USA s Japonskem. Již tento víkend Donald Trump má jednat s Ursulou von der Leyenovou o dohodě Spojených států s Evropskou unií. Trump navíc ve čtvrtek navštívil Fed, a navzdory několika kontroverzím při společném mediálním brífinku s Jeromem Powellem následně prohlásil, že netrvá na odvolání předsedy Fedu. V pátek pak zopakoval, že doufá v brzké obnovení poklesu sazeb v USA.

V Evropě se pozornost soustředila na zasedání Evropské centrální banky. Ta ponechala sazby beze změny a potvrdila výhled pomalého tempa snižování úroků v průběhu zbytku roku.

Celkově za týden americké akciové indexy vzrostly o zhruba procento, přičemž S&P 500 a Nasdaq Composite posunuly historická maxima. Dow k němu ve čtvrtek chyběly necelé čtyři body, index akcií menších firem Russell 2000 má k rekordu ještě daleko (Dow +1,26 %, S&P 500 +1,46 %, Nasdaq Composite +1,02 %, Russell 2000 +0,94 %). Západoevropské indexy zakončily týden smíšeně (panevropský STOXX Europe 600 +0,54 %, britský FTSE 100 +1,43 %, německý DAX -0,30 %, francouzský CAC 40 +0,15 %).

Týden do 25. července na amerických trzích

Týden do 25. července na evropských trzích

Týden do 25. července na pražské burze

Další americký akciový zlatý kříž na obzoru: Důvod k optimismu, nebo varování?

Další americký akciový zlatý kříž na obzoru: Důvod k optimismu, nebo varování?

Index pražské burzy PX vzrostl na týdenní bázi počtvrté za sebou a přidal 0,96 na 2 209,65 bodu. Po korekci v předchozím týdnu se dařilo akciím Kofoly ČS (+4,12 %), když investoři zřejmě oceňují solidní výhled firmy a vysokou dividendu. Od začátku roku je titul o 35 % výše. Dařilo se i akciím Doosan Škoda Power (+3,03 %), Erste Group Bank (+2,87 %), Monety Money Bank (+0,83 %), VIG (+0,55 %) nebo ČEZ (+1,14 %). Z bank jako jediná mírně ztrácela Komerční banka (-0,10 %), ztrácely také akcie Colt CZ Group (-1,48 %), Philip Morris ČR (-0,80 %), Gevorkyanu (-1,82 %) a výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV (-4,05 %).

Výsledkovou sezónu na pražské burze odstartovala MONETA Money Bank. Za druhé čtvrtletí oznámila čistý zisk 1,628 miliardy Kč (meziročně +15 %), tedy mírně nad odhadem 1,601 miliardy. Management na základě dosavadního vývoje zvýšil výhled zisku pro letošní rok na 6,3–6,4 miliardy Kč z dosavadních 6 miliard.

Ministerstvo obrany oznámilo, že koupí ruční zbraně a příslušenství od společnosti Česká zbrojovka ze skupiny Colt CZ Group v hodnotě až 4,26 miliardy Kč. Zakázka bude mít podobu rámcové dohody na roky 2025–2031, která umožní zadávat jednotlivé kontrakty podle potřeb české armády. "Colt CZ počítá letos s růstem tržeb na 25 miliard Kč, splnění tohoto výhledu přitom management podmínil podepsáním několika významných kontraktů, mezi něž může patřit právě oznámená dohoda s Ministerstvem obrany," poznamenal analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Co čekat do konce roku v ekonomice a na trzích? 7 grafů napoví

Co čekat do konce roku v ekonomice a na trzích? 7 grafů napoví

Výhled

Pátek 1. srpna je (dalším) zásadním datem, které stanovil americký prezident Donald Trump jako deadline pro uzavření obchodních dohod USA s dalšími zeměmi. Největší pozornost se tentokrát soustředí na Evropskou unii. Situaci ale výrazně komplikuje i nové kolo jednání USA s Čínou, které má proběhnout v pondělí a úterý ve Stockholmu a může výrazně ovlivnit i vyjednávací pozici Evropy. Podle různých zdrojů z diplomatických kruhů se sice rýsuje základní dohoda USA s EU založená na 15% celní sazbě, Donald Trump ale v pátek ochladil očekávání slovy, že šance na uzavření dohody jsou pouze "padesát na padesát". EU má přitom v záloze balíky protiopatření, pokud by k dohodě nedošlo a začala platit vyšší, nejspíše 30% cla na evropské dovozy do Spojených států.

Napětí je cítit i na straně firem, které již pociťují dopady cel a volají po ukončení nejistoty. Mnohé snižují výhledy na zbytek roku, případně je podmiňují právě tím, jak nakonec budou vypadat obchodní vztahy USA s dalšími zeměmi. V týdnu oznamují svá kvartální čísla v Evropě mimo jiné UBS, Santander, Standard Chartered, Heineken, AstraZeneca nebo Shell, největší pozornost na sebe ale strhnou největší americké firmy jako Microsoft, Apple, Amazon, Meta Platforms nebo McDonald’s.

Varování experta: Akcie Big Tech jsou drahé, ani dobré výsledky nejsou zárukou další rally

Varování experta: Akcie Big Tech jsou drahé, ani dobré výsledky nejsou zárukou další rally

Na pražské burze výsledková sezóna pokračuje zprávami od Komerční banky a Erste Group Bank. "Od Komerční banky na úrovni čistého zisku očekáváme za druhé čtvrtletí výsledek 4,0 miliardy Kč (meziročně +13 %), a to díky růstu všech hlavních výnosových položek a rozpouštění dříve vytvořených opravných položek. Od Erste Group Bank čekáme jen velice mírný meziroční pokles čistého zisku (-1 %) na 840 milionů eur. Pokračující růst úrokových výnosů a výnosů z poplatků bude kompenzován relativně rychlým růstem provozních nákladů. I tak ale na základě dosavadního vývoje vidíme prostor pro zvýšení celoročního výhledu banky," uvedl Pavel Ryska z J&T Banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. července

"Americký akciový index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad 6 300 a v dalších dnech své zisky pouze navyšoval. Celkově vzrostl o 1,46 % a pokračuje v rekordní jízdě. Po propadu trhu od dubna do začátku února začal rychlý růst cen akcií, který pokračoval i v uplynulém týdnu. V posledních třech letech se stalo téměř pravidlem, že jsou jakékoli poklesy indexu obratem využity k nákupům a převráceny v rychlé zisky. Poslední ztrátový kalendářní rok byl 2022 a na maxima z ledna toho roku se S&P 500 vrátil až na konci roku 2024," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Na grafu indexu S&P 500 pokračují série dnů nad 20denním klouzavým průměrem a také bez minimálně 1% změny. Supporty zůstávají stejné, ten nejbližší je na 6 150 až 6 200 (nad únorovým maximem), další pak na 6 000, silně negativní by byl až případný sesun pod 5 800. Z aktuálního kurzu by to byl ale propad již o zhruba 9 %, který ale býci vzhledem k současné náladě na trhu v dohledné době nejspíše nepřipustí."

"V červenci index S&P 500 celkově přidává 2,96 % a za posledních 20 obchodních dnů hned 11krát uzavřel na novém rekordu. Překoupený trh se tak posouvá jen malými krůčky vzhůru, momentum vyprchává a je možné, že index alespoň mírně zkoriguje. V příštím týdnu oznamuje výsledky řada významných firem v čele s Microsoftem, Applem, Amazonem a Meta Platforms. Právě jejich čísla a komentáře mají potenciál ovlivnit náladu na celém trhu. V pátek pak končí lhůta pro jednání o obchodních dohodách jednotlivých zemí se Spojenými státy. Na současných úrovních cen akcií může stačit i menší impulz, aby se spustila korekce. A historicky je srpen pro trhy méně úspěšný než červenec," připomněl na závěr Košťál.

StockCharts, Investiční web

S&P 500 na dalším rekordu? Pro české investory trh píše trochu jiný příběh

S&P 500 na dalším rekordu? Pro české investory trh píše trochu jiný příběh

Náladu na akciovém trhu mohou silně ovlivnit také další kroky americké centrální banky. Ta by měla v červenci podle odhadů analytiků i finančního trhu ponechat základní úrokovou sazbu na 4,25–4,50 %. Jerome Powell dal opakovaně najevo, že kvůli nejistotě vyvolávané celní politikou USA Fed nebude se snižováním sazeb spěchat. "Fed ponechá sazby beze změny, trh čeká první snížení úroků v září. Zasedají také centrální bankéři v Japonsku, kde se také nečeká změna měnové politiky, někteří členové rady ale budou pravděpodobně volat po zvýšení sazeb," uvedl analytik Tomáš Babušík z F.X.C.G.

Trh s dluhopisy vzkazuje Fedu, že sazby mají klesnout. Hraje Powell politickou hru?

Trh s dluhopisy vzkazuje Fedu, že sazby mají klesnout. Hraje Powell politickou hru?

Makroekonomický kalendář

O tom, jak je na tom ekonomika na obou stranách Atlantiku, naznačí v polovině prázdnin více důležitá makrodata. V USA budou zveřejněny odhad vývoje HDP za druhé čtvrtletí, červencové údaje o tvorbě pracovních míst a také průmyslový index nákupních manažerů a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Sledovaný bude také index výdajů na osobní spotřebu (PCE inflace).

V Evropě budou ve středu odhaleny první odhady vývoje ekonomiky v eurozóně a zvlášť ve Francii, Španělsku, Německu a Itálii. Ve čtvrtek pak vyjdou indexy spotřebitelských cen ve Francii a Německu a v pátek první odhad za celou eurozónu. V Evropě včetně Česka i v dalších zemích (Čína, Indie nebo Austrálie) pak na konci týdne budou sledované také indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

S&P 500 na dalším rekordu? Pro české investory trh píše trochu jiný příběh

S&P 500 na dalším rekordu? Pro české investory trh píše trochu jiný příběh

25. 7.-Andrej Rády
Americké akcie